Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Sedron 70 mg tabletki powlekane tabletki powlekane (70 mg) - 12 tabl.

Sedron 70 mg tabletki powlekane tabletki powlekane (70 mg) - 12 tabl.

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta

Sedron, 70 mg, tabletki powlekane

Acidum alendronicum

Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawieraona informacje ważne dla pacjenta

  • Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
  • W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
  • Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym.Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby są takie same.
  • Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawyniepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie.

Spis treści ulotki:

  1. Co to jest lek Sedron i w jakim celu się go stosuje
  2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Sedron
  3. Jak stosować lek Sedron
  4. Możliwe działania niepożądane
  5. Jak przechowywać lek Sedron
  6. Zawartość opakowania i inne informacje

Co to jest lek Sedron i w jakim celu się go stosuje

Co to jest lek Sedron?

Lek Sedron zawiera substancję czynną zwaną kwasem alendronowym. Lek Sedron należy do grupyleków niehormonalnych, zwanych bisfosfonianami. Lek Sedron zapobiega utracie masy kostnej,głównie u kobiet po menopauzie i ułatwia odbudowę kości.

Co to jest osteoporoza?

Osteoporoza jest chorobą objawiającą się tym, że kości stają się cieńsze i słabsze. Jest ona powszechnau kobiet po menopauzie. W trakcie menopauzy jajniki wstrzymują wytwarzanie hormonu żeńskiego -estrogenu, którego działanie polega na zachowaniu sprawności układu kostnego. W wyniku tegonastępuje zmniejszenie gęstości kości i ich osłabienie.

Im wcześniej kobieta będzie po menopauzie, tym większe jest ryzyko osteoporozy.

Osteoporoza rozpoczyna się bezobjawowo. Nieleczona może prowadzić do złamań. Chociaż złamaniazwykle wywołują dotkliwy ból, nie występuje on w przypadku złamań kręgosłupa, co możepowodować, że złamania te zostają zauważone dopiero, gdy dochodzi do zmniejszenia się wzrostuchorej.

Złamania mogą wystąpić w czasie codziennej aktywności, w wyniku dźwignięcia lubniewielkiego urazu, które nie wpłynęłyby na zdrową kość. Złamania zazwyczaj występują w obrębieszyjki kości udowej, kręgosłupa lub kości nadgarstka i mogą powodować nie tylkoból, lecz również prowadzić do istotnych dolegliwości, takich jak pochylona sylwetka („garb wdowi") i utrataruchliwości.

Jak można leczyć osteoporozę?

Osteoporoza może być leczona i nigdy nie jest za późno, aby rozpocząć leczenie. Lek Sedron nietylko zapobiega utracie tkanki kostnej, ale również pomaga odbudować już utraconą tkankę kostnąi zmniejsza ryzyko złamań kręgosłupa i szyjki kości udowej.

Dodatkowo podczas stosowania leku Sedron lekarz może zalecić zmiany w trybie życia, korzystnedla kondycji pacjentki, takie jak:

Rzucenie palenia - Sedron

Rzucenie palenia

Palenie tytoniu może przyczynić się do zwiększenia utraty masy kostnej i tym samym do zwiększenia ryzyka wystąpienia złamań.

Ćwiczenia

Kości, tak jak mięśnie, potrzebują odpowiednich ćwiczeń, aby były mocne i zdrowe. Przed rozpoczęciem ćwiczeń należy skonsultować ich program z lekarzem.

Odpowiednią dietę

Lekarz może zalecić sposób odżywiania oraz ewentualne uzupełnianie diety odpowiednimi preparatami (szczególnie preparatami wapnia i witaminy D). Pacjent powinien porozmawiać z lekarzem, jeśli nie czuje się lepiej lub czuje się gorzej.

Informacje ważne przed zastosowaniem leku Sedron

Kiedy nie stosować leku Sedron:

  • jeśli pacjent ma uczulenie na kwas alendronowy lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6),
  • jeśli u pacjenta występuje schorzenie przełyku (przełyk jest to przewód, który łączy jamę ustną z żołądkiem), takie jak zwężenie przełyku lub trudności w połykaniu,
  • jeśli u pacjenta występuje niemożność zachowania pozycji stojącej lub siedzącej przez co najmniej 30 minut,
  • jeśli u pacjenta występuje zmniejszone stężenie wapnia w surowicy krwi.

Jeśli którykolwiek z powyższych stanów dotyczy pacjenta, nie należy przyjmować tabletek. Należy najpierw porozmawiać z lekarzem i postępować zgodnie z zaleceniami.

Ostrzeżenia i środki ostrożności:

Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Sedron należy omówić to z lekarzem:

  • jeśli u pacjenta występuje choroba nerek,
  • jeśli u pacjenta występują trudności w połykaniu lub niestrawność,
  • jeśli lekarz rozpoznał u pacjenta przełyk Barretta (chorobę związaną ze zmianami w komórkach wyściełających dolną część przełyku),
  • jeśli pacjent ma stwierdzone problemy z wchłanianiem składników mineralnych w żołądku lub jelitach (zespół złego wchłaniania),
  • jeśli u pacjenta występuje małe stężenie wapnia we krwi,
  • jeśli pacjent ma problemy zdrowotne dotyczące jamy ustnej, u pacjenta występują choroby dziąseł, planowany jest zabieg usunięcia zęba lub pacjent nie stosuje zaleceń dotyczących prawidłowej profilaktyki stomatologicznej,
  • i wiele innych

Lek Sedron - ważne informacje

Lek Sedron - ważne informacje

Pamiętaj, aby skonsultować się z lekarzem w przypadku nasilenia objawów po kontynuacji przyjmowania leku Sedron.

W sytuacji odczuwania bólu lub dyskomfortu w okolicy uda, biodra lub pachwiny, konieczne jest skontaktowanie się z lekarzem, aby wykluczyć możliwe złamanie kości udowej.

Dla dzieci i młodzieży

Lek Sedron nie jest przeznaczony dla osób poniżej 18 roku życia.

Interakcje leków

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, a także tych planowanych do zażycia. Istnieje ryzyko zaburzenia wchłaniania leku Sedron w przypadku równoczesnego stosowania z suplementami wapnia, lekami zobojętniającymi i niektórymi doustnymi lekami.

Ciąża i karmienie piersią

Nie przyjmuj leku Sedron w ciąży, w przypadku podejrzenia ciąży lub w okresie karmienia piersią.

Wskazówki dotyczące stosowania

Zawsze przyjmuj lek zgodnie z zaleceniami lekarza. Zalecana dawka to jedna tabletka raz w tygodniu. Dokładnie przeczytaj instrukcję zażywania, aby osiągnąć korzystne efekty leczenia.

Lek Sedron - zalecenia dotyczące stosowania

Lek Sedron - zalecenia dotyczące stosowania

W celu łatwiejszego przedostania się tabletki leku Sedron do żołądka i zmniejszenia ryzykawystąpienia miejscowych podrażnień przełyku (przełyk jest to przewód, który łączy jamę ustnąz żołądkiem), należy zastosować się do punktów 2, 3, 4, 5 i 6.

  1. Po wstaniu z łóżka danego dnia, jeszcze przed spożyciem jakiegokolwiek posiłku, wypiciemjakiegokolwiek napoju albo przyjęciem innego leku, należy połknąć tabletkę leku Sedron,popijając ją jedynie całą szklanką zwykłej wody (nie wody mineralnej, nie mniej niż 200 ml).

    • Nie należy popijać wodą mineralną (niegazowaną lub gazowaną).

    • Nie należy popijać kawą lub herbatą.

    • Nie należy popijać sokami owocowymi lub mlekiem.

    Tabletki nie należy rozgryzać ani żuć i nie dopuścić, aby rozpuściła się w ustach.

  2. Po połknięciu tabletki nie kłaść się - pozostać w pozycji pionowej (siedząc, stojąc albo chodząc)przez co najmniej 30 minut, nie kładąc się wcześniej niż po spożyciu pierwszego posiłku w danymdniu.

  3. Nie przyjmować leku Sedron bezpośrednio przed położeniem się spać ani przed porannymwstaniem z łóżka.

  4. W przypadku wystąpienia trudności lub bólu podczas połykania, bólu w klatce piersiowej, bądźteż zgagi występującej po raz pierwszy lub nasilającej się, należy przerwać przyjmowanie lekuSedron i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

  5. Po połknięciu tabletki leku Sedron należy odczekać co najmniej 30 minut przed spożyciempierwszego posiłku w danym dniu, wypiciem pierwszego napoju lub przyjęciem innego leku,w tym leków zobojętniających, suplementów wapnia i witamin. Lek Sedron jest skuteczny jedyniewówczas, gdy jest przyjęty na pusty żołądek.

Jak długo należy stosować lek Sedron?

Optymalny czas trwania leczenia nie został ustalony. Lekarz będzie okresowo dokonywał ponownejoceny potrzeby kontynuacji leczenia, szczególnie po 5 latach lub dłuższym okresie stosowania.

Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Sedron

W przypadku omyłkowego zastosowania zbyt wielu tabletek leku, należy wypić pełną szklankę mlekai niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Nie należy się kłaść ani wywoływać wymiotów.

Pominięcie zastosowania leku Sedron

W przypadku pominięcia leku należy przyjąć jedną tabletkę leku Sedron następnego dnia rano po tym,jak pacjent sobie o tym przypomni. Nie należy stosować dwóch tabletek jednego dnia. Następnienależy powrócić do ustalonego schematu stosowania jednej tabletki raz na tydzień w wybranymwcześniej dniu.

Przerwanie stosowania leku Sedron

Ważne jest stosowanie leku Sedron przez cały przewidziany przez lekarza okres, na który wypisanolek. Lek Sedron jest skuteczny w leczeniu osteoporozy tylko wówczas, gdy kontynuowane jestprzyjmowanie tabletek.

W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić siędo lekarza lub farmaceuty.

Possiwe działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.Należy przerwać przyjmowanie tego leku i natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli u pacjentawystąpi jakikolwiek z następujących objawów:

Działania niepożądane leku Alendronian

Działania niepożądane leku Alendronian

Często (mogą wystąpić nie częściej niż u 1 na 10 osób):

- zgaga; trudności w połykaniu; ból podczas połykania; owrzodzenie przełyku (przełyk to przewód łączący jamę ustną z żołądkiem), które może powodować ból klatki piersiowej, zgagę lub trudności, lub ból podczas przełykania.

Rzadko (mogą występować nie częściej niż u 1 na 1 000 pacjentów):

- reakcje alergiczne, takie jak pokrzywka, obrzęk twarzy, warg, języka i (lub) gardła, potencjalnie prowadzące do trudności w oddychaniu lub przełykaniu (obrzęk naczynioworuchowy).

- zgłaszano rzadkie przypadki potencjalnie zagrażających życiu wysypek skórnych związanych ze stosowaniem alendronianu, pojawiających się jako schorzenia skórne z bolesnymi pęcherzami i krwawieniami w okolicy warg, oczu, ust, nosa i narządów płciowych (zespół Stevensa-Johnsona) lub ciężkie reakcje skórne, które rozpoczynają się od powstawania bolesnych czerwonych obszarów, potem dużych pęcherzy, a kończą się złuszczaniem warstw skóry. Towarzyszy temu gorączka i dreszcze, bóle mięśni i ogólne złe samopoczucie (toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka).

Bardzo rzadko (mogą występować nie więcej niż u 1 na 10 000 pacjentów):

- jeśli u pacjenta wystąpi ból ucha, wydzielina z ucha i (lub) zakażenie ucha. Mogą to być objawy uszkodzenia tkanki kostnej w uchu. Jeśli u pacjenta wystąpią takie objawy, należy powiedzieć o tym lekarzowi.

Inne możliwe działania niepożądane:

Bardzo często (mogą występować częściej niż u 1 na 10 pacjentów):

- bóle mięśniowo-szkieletowe (kości, mięśni lub stawów), które czasami są silne

Często (mogą wystąpić nie częściej niż u 1 na 10 pacjentów):

- obrzęk stawów

- ból brzucha, uczucie dyskomfortu w żołądku lub odbijanie po posiłku, zaparcia, uczucie pełności lub wzdęcia, biegunka

Niezbyt często (mogą wystąpić nie częściej niż u 1 na 100 pacjentów):

- nudności, wymioty

- podrażnienie lub zapalenie przełyku lub żołądka

- czarne lub smoliste stolce

- wysypka, zaczerwienienie skóry

- zaburzenia smaku

Objawy i działania niepożądane leku Sedron

Objawy małego stężenia wapnia we krwi:

Skurcze mięśni i (lub) uczucie mrowienia palców i okolicy ust

Inne objawy i choroby:

  • Choroba wrzodowa żołądka lub owrzodzenia przewodu pokarmowego (czasami poważne lub prowadzące do krwawienia)
  • Zwężenie przełyku
  • Wysypka nasilająca się pod wpływem światła słonecznego
  • Owrzodzenie jamy ustnej, występujące kiedy tabletki są żute lub rozgryzane

Zgłaszanie działań niepożądanych

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce.

Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych:

Al. Jerozolimskie 181C
02-222 Warszawa
Tel.: 22 49-21-301
Faks: 22 49-21-309
Strona internetowa:

Data ostatniej aktualizacji ulotki: czerwiec 2021

farmakod