Tlen medyczny Spawmet gaz medyczny skroplony, gaz medyczny sprężony (nie mniej niż 99,5 % objętości) - 1 butla stalowa 0,4 l - 150 l
Tlen medyczny Spawmet gaz medyczny skroplony, gaz medyczny sprężony (nie mniej niż 99,5 % objętości) - 1 butla stalowa 0,4 l - 150 l
Ulotka dla pacjenta
Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku.
— Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
— Należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty, gdy potrzebna jest rada lub dodatkowa informacja.
TLEN MEDYCZNY „SPAWMET”
(Oxygenium)
99,5% gaz do inhalacji
Skład: substancja czynna - tlen sprężony gaz do inhalacji, nie mniej niż 99,5 % w objętości, bez substancji pomocniczych.
Pojemność: butla od 0,4 l do 150,0 l; zbiornik ciśnieniowy od 50 kg do 70 ton.
Podmiot odpowiedzialny:
SPAWMET Spółka z o.o.
ul. Zakładowa 8, 89-600 Chojnice
tel./fax 052 397 27 79
Spis treści ulotki:
- Co to jest TLEN MEDYCZNY „SPAWMET” i w jakim celu się go stosuje.
- Zanim zastosuje się TLEN MEDYCZNY „SPAWMET”.
- Jak stosować TLEN MEDYCZNY „SPAWMET”.
- Możliwe działania niepożądane.
- Przechowywanie leku.
- Inne informacje.
1. Co to jest TLEN MEDYCZNY „SPAWMET” i w jakim celu się go stosuje.
Tlen medyczny jest bezbarwnym, bezwonnym gazem.
Wskazania: wszystkie postacie niedotlenienia. Stany chorobowe powodujące zwiększone zapotrzebowanie na tlen.
2. Zanim zastosuje się TLEN MEDYCZNY „SPAWMET”.
Przeciwwskazania: nie należy stosować u pacjentów, u których prężność CO2 krwi tętniczej wynosi 9,3 kPa, gdyż może to doprowadzić do narkozy dwutlenkowęglowej z utratą przytomności, a następnie do zgonu pacjenta. Nie stosować u pacjentów z niewydolnością oddechową oddychających spontanicznie.
Patrz też punkt Stosowanie innych leków.
Tlen Medyczny
Otworzyć butlę
Sprawdzić na manometrze, że w butli jest wystarczająca ilość gazu. Przepływomierz doregulować do prędkości przepływu 4l/min. Butle należy uznać za pustą gdy ciśnienie w butli spadnie do 2 bar w temperaturze pokojowej.
Czas trwania leczenia
Podawanie tlenu o stężeniu 100% nie powinno przekroczyć 12 godzin, natomiast podawanie tlenu powyżej 80% nie powinno przekroczyć 18 godzin.
Objawy i postępowanie w przypadku przedawkowania
Przedawkowanie prowadzi do wystąpienia działań niepożądanych głównie ze strony układu oddechowego, ośrodkowego układu nerwowego i układu krążenia (zmniejszenie rzutu systemowego, hemoliza erytrocytów), a u wcześniaków powoduje retinopatię i ślepotę. W przypadku niepożądanych działań w wyniku przedawkowania, należy natychmiast zmniejszyć podawanie tlenu lub przerwać tlenoterapię.
Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek tlen medyczny może powodować działania niepożądane. Przy długotrwałym podawaniu za wysokich stężeń, powoduje u noworodków retinopatię wcześniaczą i dysplazję oskrzelowo-płucną. Może doprowadzić do obrzęku płuc.
Przechowywanie leku
Warunki przechowywania: zbiorniki oraz butle spełniające wymagania Urzędu Dozoru Technicznego. Butle z tlenem należy magazynować w wentylowanym miejscu, z dala od źródeł ciepła i od gazów palnych oraz innych substancji palnych. Butle należy chronić przed nagrzaniem. Butle zabezpieczone przed przewróceniem się, należy magazynować w pozycji pionowej.
Inne konieczne informacje dotyczące TLENU MEDYCZNEGO „SPAWMET”
W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji należy zwrócić się do przedstawiciela lub bezpośrednio do podmiotu odpowiedzialnego.
SPAWMET Spółka z o.o.
ul. Zakładowa 8, 89-600 Chojnice
tel./fax 052 397 27 79
Data zatwierdzenia ulotki: