TOLAK Krem (40 mg/g) - 1 tuba 40 g
TOLAK Krem (40 mg/g) - 1 tuba 40 g
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta
Tolak, 40 mg/g, krem
Fluorouracilum
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
Informacje dla pacjenta:
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
- Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby są takie same.
- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. (Patrz punkt 4).
Spis treści ulotki:
- Co to jest lek Tolak i w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed zastosowaniem leku Tolak
- Jak stosować lek Tolak
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać lek Tolak
- Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest lek Tolak i w jakim celu się go stosuje
Tolak to lek zawierający fluorouracyl jako substancję czynną. Fluorouracyl należy do grupy leków określanych mianem antymetabolitów, które hamują rozwój komórek (cytostatyki). Tolak stosuje się w leczeniu choroby skóry zwanej rogowaceniem słonecznym (skóra uszkodzona promieniowaniem słonecznym) I i II stopnia w obrębie twarzy, uszu i (lub) skóry głowy u osób dorosłych.
Jak działa lek Tolak
Podczas stosowania leku Tolak może wystąpić zaczerwienienie obszaru skóry objętego leczeniem. Tolak niszczy rakowe i przedrakowe komórki skóry, wywierając przy tym mniejszy wpływ na komórki prawidłowe. Tolak jest również stosowany w leczeniu zmian skórnych, które nie były wcześniej widoczne gołym okiem, a które mogą ulec zaczerwienieniu lub reakcji zapalnej. Kolejnymi możliwymi etapami działania leku są stan zapalny i (lub) obrzęk, możliwe uczucie dyskomfortu, nadżerka skóry, a ostatecznie wygojenie. Jest to oczekiwana, prawidłowa reakcja na leczenie, która pokazuje, że Tolak działa. Możliwe jest wystąpienie bardziej nasilonej reakcji na leczenie (patrz pkt 4 „Możliwe działania niepożądane”). Jeżeli stan skóry znacznie się pogorszy, pacjent odczuwa ból lub jest zaniepokojony, powinien skonsultować się z lekarzem. Lekarz może przepisać inny krem, który złagodzi uczucie dyskomfortu.
Reakcja skóry na leczenie
Reakcja skóry na leczenie ma charakter przemijający i ustępuje w ciągu 2-4 tygodni od jego zakończenia. Pozaprzestaniu leczenia może się okazać, że proces gojenia się skóry potrwa około 4 tygodni.
Informacje ważne przed zastosowaniem leku Tolak
Kiedy nie stosować leku Tolak:
- Jeśli pacjent ma uczulenie (nadwrażliwość) na fluorouracyl lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6)
- Jeśli pacjent ma uczulenie (nadwrażliwość) na orzeszki ziemne lub soję
- U kobiet w ciąży
- U kobiet karmiących piersią
- U pacjentów stosujących leki antywirusowe z grupy nukleozydów (np. brywudynę i sorywudynę). Są to leki stosowane zwykle w leczeniu ospy wietrznej lub półpaśca.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem stosowania leku Tolak należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą.
Leku Tolak nie należy stosować bezpośrednio (tekst został skrócony ze względu na ograniczenia znaków)
Dzieci i młodzież
Tolak nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.
Tolak a inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lubostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować. Należy w szczególności poinformować lekarza wprzypadku stosowania leków przeznaczonych do leczenia ospy wietrznej lub półpaśca (brywudyny i sorywudyny)obecnie lub w okresie ostatnich 4 tygodni. Stosowanie tych leków może zwiększać prawdopodobieństwowystąpienia zdarzeń niepożądanych podczas stosowania leku Tolak. Nie wolno zatem stosować tych lekówrównocześnie z lekiem Tolak.
Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność
Leku Tolak nie wolno stosować w okresie ciąży.
Lek Tolak - informacje dla pacjentów
Jeżeli pacjentka zajdzie w ciążę podczas leczenia, stosowanie leku Tolak musi zostać przerwane a pacjentkapowinna natychmiast skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania informacji o ryzyku dla dziecka.
Kobiety zdolne do zajścia w ciążę muszą stosować skuteczną metodę antykoncepcji podczas leczenia lekiem Tolakoraz przez 6 miesięcy po przyjęciu ostatniej dawki leku Tolak. W razie potrzeby należy zasięgnąć porady lekarza wsprawie antykoncepcji.
Mężczyźni muszą stosować skuteczną metodę antykoncepcji i unikać poczęcia dziecka podczas stosowania lekuTolak i przez 3 miesiące po przyjęciu ostatniej dawki leku.
Nie wiadomo, czy Tolak przenika do mleka ludzkiego. Leku Tolak nie wolno stosować w okresie karmieniapiersią. Jeżeli stosowanie leku Tolak jest bezwzględnie konieczne w okresie karmienia piersią, karmienie piersiąnależy przerwać.
Stosowanie leku Tolak może zaburzać płodność u kobiet i mężczyzn. Nie należy stosować leku Tolak u kobiet imężczyzn starających się o poczęcie dziecka.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Jest mało prawdopodobne aby leczenie miało jakikolwiek wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów iobsługiwania maszyn.
Tolak zawiera:
- Butylohydroksytoluen (E 321): Może on powodować miejscowe reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry) lub podrażnienie oczu i błon śluzowych.
- Alkohol cetylowy i stearylowy: Mogą one powodować miejscowe reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry).
- Metylu parahydroksybenzoesan (E 218) i propylu parahydroksybenzoesan: Substancje te mogą wywoływać reakcje alergiczne (które mogą być opóźnione).
- Olej arachidowy, rafinowany (olej z orzechów ziemnych): Nie stosować leku u pacjentów z uczuleniem na orzeszki ziemne lub soję.
Jak stosować lek Tolak
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarzalub farmaceuty.
Jak stosować Tolak
Tolak należy stosować raz na dobę na leczone obszary skóry przez okres 4 tygodni w następujący sposób:
- Umyć, spłukać i delikatnie osuszyć poddawane leczeniu obszary skóry.
- Nanieść cienką warstwę leku Tolak na poddawane leczeniu obszary skóry.
- Delikatnie i równomiernie wmasować Tolak w skórę.
- Należy unikać kontaktu leku z innymi częściami ciała, a także nie przenosić go ze skóry pacjenta na skórę innych osób.
- Po zastosowaniu leku Tolak należy dokładnie umyć ręce.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Tolak
W przypadku stosowania leku Tolak częściej niż raz na dobę, zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpieniaodczynu skórnego oraz jego ciężkiego przebiegu.
Przestrzeganie zaleceń dotyczących leku Tolak
W przypadku omyłkowego połknięcia leku Tolak przez pacjenta lub dziecko, należy natychmiast skonsultować sięz lekarzem lub udać się na najbliższy szpitalny oddział ratunkowy.
Pominięcie zastosowania leku Tolak
Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Należy kontynuować leczeniezgodnie z zaleceniami lekarza lub informacjami zawartymi w niniejszej ulotce.
Przerwanie stosowania leku Tolak
Przed przerwaniem stosowania leku Tolak należy skontaktować się z lekarzem, chyba że u pacjenta wystąpiktórykolwiek z następujących objawów: owrzodzenie jamy ustnej, ból brzucha, biegunka z krwią, wymioty,gorączka i dreszcze. W takim przypadku należy przerwać stosowanie leku Tolak i natychmiast skontaktować się zlekarzem (patrz punkt 2, „Ostrzeżenia i środki ostrożności”).
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarzalub farmaceuty.
Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Częste działania niepożądane (mogą występować nie częściej niż u 1 na 10 osób):
- Reakcje skórne w miejscu zastosowania leku [podrażnienie, ból, odczyn, zaczerwienienie, świąd, zapalenie,obrzęk (opuchlizna)],
- Podrażnienie oczu.
Niezbyt częste działania niepożądane (mogą występować nie częściej niż u 1 na 100 osób):
- Liszajec zakaźny (zakażenie bakteryjne skóry),
- Ból gardła (zapalenie gardła),
- Bezsenność,
- Uczucie dyskomfortu w nosie,
- Pęcherzyki na powierzchni warg,
- Nudności,
- Obrzęk wokół oczu,
- Nasilone łzawienie oczu,
- Zaczerwienienie,
- Reakcje skórne w miejscu zastosowania leku: krwawienie, nadżerka, wyprysk, uczucie dyskomfortu, suchość,pieczenie i (lub) mrowienie, reakcja nadwrażliwości na światło (większa wrażliwość skóry na promieniesłoneczne).
Częstość następujących działań niepożądanych nieznana:
- Reakcje alergiczne (wyprysk kontaktowy).
Zgłaszanie działań niepożądanychJeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce,należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio doDepartamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji ProduktówLeczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych:Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, tel.: +48 22 49 21 301, faks: +48 22 49 21 309,strona internetowa:
Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.
Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwastosowania leku.
5. Jak przechowywać lek Tolak
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Nie przechowywać w temperaturze powyżej 25°C.
Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności, zamieszczonego na tekturowym pudełku po: EXP.
Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.
Nie stosować leku Tolak po upływie 4 tygodni od pierwszego otwarcia tuby (poprzez przekłucie zabezpieczeniazakrętką).
Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jakusunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.
6. Zawartość opakowania i inne informacje
Co zawiera lek Tolak
- Substancją czynną jest: fluorouracyl
- Pozostałe składniki to: makrogologlicerydów stearyniany, butylohydroksytoluen (E 321), alkohol cetylowy, kwas cytrynowy (E 330), glicerol (E 422), izopropylu mirystynian, metyl Glucet-10, metylu parahydroksybenzoesan (E218), propylu parahydroksybenzoesan, woda oczyszczona, olej arachidowy oczyszczony (olej z orzechów ziemnych), sodu wodorotlenek (E 524), kwas stearynowy i alkohol stearylowy.
Jak wygląda lek Tolak i co zawiera opakowanie
Krem w kolorze białym lub w kolorze złamanej bieli w tubie o pojemności 20 g lub 40 g.
Nie wszystkie wielkości opakowań muszą znajdować się w obrocie.
Podmiot odpowiedzialny
Pierre Fabre Medicament
Les Cauquillous
81500 Lavaur
Francja
Importer:
PIERRE FABRE MEDICAMENT PRODUCTION
Parc Industriel de la Chartreuse
81100 Castres
Francja
Ten lek jest dopuszczony do obrotu w krajach członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego podnastępującymi nazwami:
- Tolak: Austria, Republika Czeska, Dania, Francja, Niemcy, Grecja, Holandia, Norwegia, Polska, RepublikaSłowacka, Hiszpania, Szwecja, Wielka Brytania
- Tolerak: Włochy, Finlandia
- Efflurak: Belgia, Luksemburg, Portugalia
Dane kontaktowe:
W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji należy zwrócić się do przedstawiciela podmiotu odpowiedzialnego:
Pierre Fabre Dermo-Cosmetique Polska Sp. z o.o.
ul. Belwederska 20/22
00-762 Warszawa
tel. 22 559 63 60
Data ostatniej aktualizacji ulotki: kwiecień 2024
Inne źródła informacji:
Szczegółowa informacja o tym leku jest dostępna na stronie internetowej Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.