Xorox Maść do oczu (30 mg/g) - 1 tuba 4,5 g
Xorox Maść do oczu (30 mg/g) - 1 tuba 4,5 g
ULOTKA DOŁĄCZONA DO OPAKOWANIA: INFORMACJA DLA PACJENTA
Xorox, 30 mg/g, maść do oczu acyklowir
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem tego leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
- Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby są takie same.
- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie.
Spis treści ulotki
- Co to jest maść do oczu Xorox 30 mg/g i w jakim celu się ją stosuje
- Informacje ważne przed zastosowaniem maści do oczu Xorox 30 mg/g
- Jak stosować maść do oczu Xorox 30 mg/g
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać maść do oczu Xorox 30 mg/g
- Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest maść do oczu Xorox 30 mg/g i w jakim celu się go stosuje
Maść do oczu Xorox zawiera lek o nazwie acyklowir z grupy leków zwanych lekami przeciwwirusowymi. Jest on stosowany w leczeniu zakażeń oczu wywołanych przez wirus Herpes simplex. Jego działanie polega na zabiciu wirusów lub zatrzymaniu ich rozwoju w przedniej części gałki ocznej (rogówce).
2. Informacje ważne przed zastosowaniem maści do oczu Xorox 30 mg/g
Kiedy nie stosować maści do oczu Xorox 30 mg/g
- Jeśli pacjent ma uczulenie na acyklowir lub walacyklowir, lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6).
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem stosowania maści do oczu Xorox 30 mg/g należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą.
- Stosować maść do oczu Xorox 30 mg/g wyłącznie do oczu.
- Po aplikacji może od razu wystąpić lekkie uczucie pieczenia i palenia.
- Jeśli u pacjenta wystąpią natychmiastowe reakcje alergiczne, takie jak nagły obrzęk twarzy, gardła, ramion i nóg (obrzęk naczynioruchowy) itp., należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
- Jeśli wystąpią reakcje alergiczne, takie jak swędzenie powiek, obrzęk lub zaczerwienienie oka, należy przerwać stosowanie maści do oczu Xorox 30 mg/g i skonsultować się z lekarzem.
- Należy natychmiast zasięgnąć porady lekarza, jeżeli jakiekolwiek objawy nasilą się lub wystąpią ponownie.
Nie należy nosić soczewek kontaktowych podczas leczenia maścią do oczu Xorox 30 mg/g.
Dzieci i młodzież:
Zalecenia takie same jak dla dorosłych.
Maść do oczu Xorox 30 mg/g a inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnielub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować. Przy stosowaniu miejscowym do oka nie zaobserwowano dotychczas istotnych interakcji. Nie ma jednak wystarczających informacji na temat stosowania maści do oczu Xorox i jednoczesnego stosowania leków do oczu zawierających kortykosteroidy. Przydatność maści do oczu dla danego pacjenta oceni lekarz.
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Maść do oczu Xorox może być stosowana podczas ciąży i karmienia piersią, ponieważ w przypadku jej stosowania w zalecanych dawkach nie oczekuje się żadnych działań niepożądanych w czasie ciąży, dla płodu ani dla noworodka.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Ze względu na postać lek ten może powodować przemijające zaburzenia widzenia. Dlatego należy zachować szczególną ostrożność podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych, podczas pracy bez zabezpieczenia oraz podczas obsługi maszyn.
Jak stosować maść do oczu Xorox 30 mg/g
Instrukcja użycia
Do stosowania do oczu. Lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. O ile lekarz nie zaleci inaczej, zalecana dawka jest następująca: Umieścić pasmo maści o długości 1 cm wewnątrz dolnego worka spojówkowego 5 razy na dobę (co 4 godziny). Zalecane godziny to: 7:00, 11:00, 15:00, 19:00 i 23:00. Odciągnąć w dół dolną powiekę i umieścić pasmo maści wewnątrz worka spojówkowego. Zamknąć powieki i obracać gałką oczną, aby rozprowadzić maść.
Na skuteczność leczenia istotnie wpływa regularne stosowanie maści do oczu Xorox 30 mg/g w ciągu dnia, regularnie co 4 godziny. Po wygojeniu zapalenia rogówki leczenie należy kontynuować przez co najmniej 3 dni. Stosowanie u dzieci i młodzieży - zalecenia takie same jak dla dorosłych.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki maści do oczu Xorox 30 mg/g
W przypadku zastosowania zbyt dużej dawki maści do oczu Xorox należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Maść do oczu Xorox przeznaczona jest do stosowania do oczu. W przypadku jej połknięcia należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.
Pominięcie zastosowania maści do oczu Xorox 30 mg/g
Maść do oczu Xorox
Stosowanie maści
W przypadku pominięcia zastosowania maści do oczu Xorox należy jej użyć, gdy tylko będzie to możliwe. Jeśli jednak zbliża się czas kolejnej aplikacji, należy pominąć zapomnianą dawkę maści do oczu. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
Przerwanie stosowania
Przerwanie stosowania maści do oczu Xorox 30 mg/g.
Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, maść do oczu Xorox może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Natychmiastowe działania niepożądane:
Po zastosowaniu maści do oczu może wystąpić przemijające lekkie uczucie pieczenia lub palenia. W razie poważniejszych objawów, należy przerwać stosowanie i skontaktować się z lekarzem.
Reakcje alergiczne:
Reakcje alergiczne są bardzo rzadkie, lecz w przypadku ich wystąpienia należy przerwać stosowanie maści i skonsultować się z lekarzem.
Inne możliwe działania niepożądane:
Istnieją różne inne możliwe działania niepożądane, takie jak pieczenie, podrażnienie, obrzęk oczu, łzawienie, zapalenie powiek. W przypadku jakichkolwiek działań niepożądanych, należy skonsultować się z lekarzem.
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o nich lekarzowi lub farmaceucie. Działania niepożądane można zgłaszać do odpowiednich organów.