Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Anapran

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Tabletka "dzień po"

18.05.2023
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Białe Ciągnące Nitki W Oku

16.06.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Encorton Tabletki

18.08.2024
Anapran
22.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Anapran - tabletki powlekane?

Substancją czynną leku jest naproksen, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Jego działanie polega na hamowaniu aktywności enzymów cyklooksygenaz, co przeciwdziała syntezie prostaglandyn odpowiedzialnych za stan zapalny. Naproksen jest skuteczny w leczeniu stanów zapalnych i bólowych pochodzenia reumatycznego i niereumatycznego, oraz hamuje agregację płytek krwi. Sól sodowa naproksenu zapewnia szybkie wchłanianie i działanie przeciwbólowe. Jego przenikanie do stawów jest powolne, natomiast przenika przez łożysko i do mleka kobiet karmiących piersią.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Anapran - tabletki powlekane?

Preparat może być stosowany w terapii różnych schorzeń, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, młodzieńcze zapalenie stawów, zapalenie kości i stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, choroba zwyrodnieniowa stawów, ostre stany zapalne narządu ruchu, dny moczanowa, bóle różnego pochodzenia (w tym bóle pooperacyjne, bóle kości, mięśni, stawów, głowy, zębów, nerwobóle, bóle miesiączkowe) oraz w gorączce.

Kiedy nie stosować preparatu Anapran - tabletki powlekane?

Niestety, jeśli istnieją wskazania do używania preparatu, nie zawsze jest możliwe jego zastosowanie. Nie wolno go stosować w przypadku uczulenia na któreś ze składników preparatu.

Przeciwwskazaniem do stosowania preparatu jest uczulenie na kwas acetylosalicylowy (zwany potocznie aspiryną) lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne. Uczulenie na te leki może objawiać się napadem astmy, pokrzywką lub ostrym nieżytem błony śluzowej nosa.

Preparatu nie powinno się stosować u osób z aktywnym lub przebytym wrzodem żołądka i/lub dwunastnicy, krwawieniem lub perforacją po zastosowaniu NLPZ, u osób z ciężką niewydolnością nerek, wątroby lub serca, zwiększonym ryzykiem krwawienia (skazą krwotoczną) oraz u kobiet w III trymestrze ciąży.

Nie nadaje się do stosowania u kobiet karmiących piersią.

Nie stosować u dzieci i młodzieży do 16. roku życia, z wyjątkiem przypadków młodzieńczego reumatoidalnego zapalenia stawów.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Anapran- tabletki powlekane?

Niektóre przypadki zdrowotne mogą być przeciwwskazaniem do stosowania preparatu lub wskazaniem do zmiany dawki. W niektórych sytuacjach konieczne są regularne badania kontrolne. Stosowanie preparatu w minimalnej skutecznej dawce przez krótki czas zmniejsza ryzyko działań niepożądanych. Konieczne jest monitorowanie czynności nerek i wątroby podczas długotrwałego leczenia. Należy unikać jednoczesnego stosowania preparatu z innymi lekami zawierającymi naproksenem. Istnieje ryzyko poważnych działań niepożądanych przy równoczesnym stosowaniu z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi i kortykosteroidami. W razie podejrzenia krwawienia z przewodu pokarmowego należy przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem. Osoby z historią chorób przewodu pokarmowego powinny stosować preparat pod ścisłym nadzorem lekarskim. Przy występowaniu jakichkolwiek nietypowych objawów należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Istnieje także ryzyko wystąpienia krwawienia z przewodu pokarmowego u osób w podeszłym wieku. Należy zachować ostrożność przy stosowaniu leków zwiększających ryzyko działań niepożądanych.

Ciągłe stosowanie preparatu w dużych dawkach może zwiększyć ryzyko zawału serca lub udaru. Konieczna jest ostrożność u osób z zaburzeniami nerek, wątroby, astmą, nadciśnieniem, niewydolnością serca oraz innych schorzeniami. Preparat może wywołać poważne reakcje skórne, dlatego należy przerwać stosowanie w przypadku pierwszych objawów. Ponadto, preparat może powodować reakcje nadwrażliwości, które mogą stanowić zagrożenie życia. Należy być szczególnie ostrożnym w przypadku osób z nadciśnieniem, chorobami serca, astmą, dysfunkcją nerek i innych przypadkach.

Przed zastosowaniem preparatu należy skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli pacjent ma jakiekolwiek schorzenia zdrowotne. Preparat może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, dlatego należy zachować ostrożność przy jego stosowaniu.

Informacje dodatkowe dotyczące składników preparatu: zawiera laktozę, dlatego osoby nietolerujące tej substancji powinny unikać przyjmowania preparatu. Należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn ze względu na możliwe działania niepożądane preparatu. Zaleca się skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem terapii.

Dawkowanie preparatu Anapran - tabletki powlekane

Preparat występuje w postaci tabletek pokrytych powłoką. Jest przeznaczony do stosowania przez jamę ustną. Należy używać preparatu zgodnie z zaleceniami lekarza. Należy unikać przekraczania zalecanych dawek, ponieważ nie zwiększa to skuteczności działania leku, a może zaszkodzić zdrowiu i życiu pacjenta. W przypadku wątpliwości dotyczących stosowania preparatu należy skonsultować się z lekarzem.

Dla dorosłych:
Reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, zapalenie kości i stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów: zwykle 550-1100 mg na dobę podzielonych na 2 dawki (co 12 godzin); w przypadku zaostrzenia lekarz może zalecić przyjmowanie jednej dawki raz na dobę; w okresach zaostrzeń można podawać dawkę nasycenia 825-1100 mg na dobę.

Ostre schorzenia narządu ruchu, różnego pochodzenia bóle, bolesne miesiączkowanie, gorączka różnego pochodzenia: początkowo 550 mg, a następnie 275 mg co 6-8 godzin, z zachowaniem maksymalnej dobowej dawki 1375 mg pierwszego dnia i 1100 mg w kolejnych dniach stosowania.
Maksymalna dawka dobowa wynosi 1375 mg.

Atak dny moczanowej: początkowo 825 mg, następnie 275 mg co 8 godzin, aż do ustąpienia bólu.

Bóle migrenowe: 825 mg at pierwszych objawach nadciągającej migreny; w razie potrzeby dodatkowo 275-550 mg, nie wcześniej niż 30 minut po przyjęciu pierwszej dawki.

Nie zaleca się stosowania u dzieci i młodzieży do 16. roku życia, chyba że w przypadku młodzieńczego reumatoidalnego zapalenia stawów.

Dzieci powyżej 5. roku życia:
Młodzieńcze reumatoidalne zapalenie stawów: 10 mg/kg masy ciała na dobę podzielone na 2 dawki (5 mg/kg masy ciała 2 razy na dobę).

W przypadku pacjentów z zaburzeniami nerek lub wątroby lekarz dostosuje odpowiednio dawkowanie. Przeciwwskazane jest stosowanie preparatu w przypadku klirensu kreatyniny poniżej 20 ml/min.

Sposób stosowania:
Preparat w postaci tabletek pokrytych powłoką jest przeznaczony do stosowania przez jamę ustną. Tabletki należy przyjmować w trakcie posiłku lub po nim, połykając w całości (bez rozgryzania, łamania). Czas trwania leczenia ustali lekarz. W przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów konieczne może być długotrwałe leczenie.

Czy można stosować Anapran - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W czasie ciąży zaleca się unikanie jakichkolwiek leków bez konsultacji z lekarzem!
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią, należy skonsultować się z lekarzem w celu omówienia potencjalnych zagrożeń i korzyści związanych z danym lekiem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, poinformuj o tym lekarza, który przepisuje receptę na lek.

Preparat nie powinien być stosowany w trzecim trymestrze ciąży ze względu na ryzyko przedwczesnego zamknięcia przewodu tętniczego u płodu i hamowania skurczów macicy. Stosowanie preparatu w pierwszym i drugim trymestrze ciąży jest dozwolone tylko za wyraźnym zaleceniem lekarza i pod jego ścisłą kontrolą, w sytuacjach, gdy uzna on, że korzyści dla matki przewyższają ewentualne ryzyko dla płodu. Decyzję o stosowaniu preparatu należy podejmować wyłącznie pod nadzorem lekarza. Preparatu nie należy stosować u matek karmiących piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio stosowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.

Przyjmowanie leków zobojętniających sok żołądkowy lub cholestyraminy może spowolnić wchłanianie naproksenu.

W przypadku stosowania naproksenu należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu z różnymi lekami, takimi jak leki przeciwzakrzepowe, moczopędne, antybiotyki, czy kortykosteroidy.

Naproksen wpływa również na wyniki badań laboratoryjnych, dlatego zaleca się przerwanie jego przyjmowania na 48 godzin przed badaniem czynności kory nadnerczy.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Anapran- tabletki powlekane?

Jak każdy lek, również Anapran może powodować skutki uboczne, jednak nie u wszystkich pacjentów korzystających z tego leku. Trzeba pamiętać, że oczekiwane korzyści z przyjmowania leku z reguły przewyższają potencjalne szkody związane z wystąpieniem skutków ubocznych.

Często lub rzadziej można zaobserwować: problemy z trawieniem, zgagę, bóle brzucha, nudności, biegunkę, zaparcia, wymioty, bóle głowy, zawroty głowy, senność, bezsenność, wysypkę, pokrzywkę, świąd. Pozostałe, rzadsze skutki uboczne obejmują: krwawienia z przewodu pokarmowego, ciemne kał, krwawe wymioty, chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy z perforacją, zapalenie okrężnicy, zaostrzenie zapalenia jelita grubego, zaostrzenie choroby Leśniowskiego-Crohna, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, zapalenie przełyku, ostre zapalenie trzustki, problemy z wątrobą, zapalenie wątroby (włącznie z przypadkami śmiertelnymi), żółtaczkę, zaburzenia nerek, niewydolność nerek, martwicę brodawek nerkowych, krew w moczu, białkomocz, zapalenie nerek, zespół nerczycowy, zwiększone stężenie kreatyniny we krwi, obrzęki, nadciśnienie, niewydolność serca, kołatanie serca, problemy z krzepliwością krwi (anemia hemolityczna, agranulocytoza, małopłytkowość, wydłużony czas krwawienia - konieczna jest konsultacja lekarska w przypadku wystąpienia objawów takich jak gorączka, ból gardła, objawy grypopodobne, owrzodzenia błony śluzowej jamy ustnej, zmęczenie, krwawienia z nosa, siniaki, wybroczyny lub plamica, ponieważ mogą to być pierwsze oznaki problemów z krwią), zapalenie naczyń, astmę, obrzęk płuc, eozynofilowe zapalenie płuc, problemy z układem nerwowym (drgawki, problemy z koncentracją, depresja, parestezje), zaburzenia widzenia, zmętnienie rogówki, zapalenie nerwu wzrokowego, obrzęk tarczy nerwu wzrokowego, szumy w uszach, problemy ze słuchem.

Może dojść do reakcji alergicznych (wysypka, pokrzywka, świąd, nadwrażliwość na światło), a także reakcji anafilaktycznych, w tym wstrząsu anafilaktycznego (nagłe obniżenie ciśnienia krwi, zaburzenia rytmu serca), obrzęku naczynioruchowego (obrzęk twarzy, krtani, języka, gardła, co może utrudnić oddychanie), zaostrzenia astmy, skurczów oskrzeli i poważnych reakcji skórnych: martwicy toksycznej naskórka, zespołu Stevensa i Johnsona, złuszczającego zapalenia skóry, rumienia wielopostaciowego, plamicy, skazy krwotocznej, porfirii. Długotrwałe stosowanie naproksenu w dużych dawkach może zwiększać ryzyko zawału serca lub udaru.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł