Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Atrodil

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Pimafucort Krem

Pimafucort Krem

29.08.2024
Atrodil
29.08.2024
Przeczytasz w 1 min

Co zawiera i jak działa Atrodil - aerozol inhalacyjny, roztwór?

Substancją czynną preparatu jest bromek ipratropium, lek cholinolityczny. Działa antyspastycznie, rozszerza oskrzela i zapobiega ich skurczom poprzez blokowanie receptorów cholinergicznych.

Dzięki temu poprawia się wentylacja płuc i ulga lub ustępuje duszność spowodowana skurczem mięśni dróg oddechowych. Działanie leku rozszerza oskrzela i utrzymuje się przez około 4-6 godzin.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Atrodil - aerozol inhalacyjny, roztwór?

Lek ten jest zalecany do stosowania jako środek rozszerzający oskrzela w leczeniu utrzymującym w przypadku skurczu oskrzeli w wyniku przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) oraz astmy oskrzelowej.

Kiedy nie stosować preparatu Atrodil - aerozol inhalacyjny, roztwór?

Niestety, nawet jeśli istnieją wskazania do użycia tego produktu, nie zawsze można go używać. Nie wolno stosować preparatu, jeśli występuje uczulenie (nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu lub na atropinę i jej pochodne, takie jak na przykład tiotropium czy oksytropium.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Atrodil- aerozol inhalacyjny, roztwór?

Niektóre schorzenia mogą uniemożliwiać stosowanie lub wymagać dostosowania dawki preparatu. Konieczne może być też przeprowadzenie określonych badań kontrolnych w pewnych sytuacjach. Należy pamiętać, że czas początku działania preparatu jest wolniejszy niż działania sympatykomimetyków rozszerzających oskrzela, takich jak salmeterol czy salbutamol. Stosowanie preparatu może spowodować natychmiastową reakcję alergiczną, w tym obrzęk naczynioruchowy, pokrzywkę, skurcz oskrzeli oraz anafilaksję. Jeśli wystąpią powyższe objawy, należy natychmiast przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem.

Szczególną ostrożność należy zachować u osób z jaskrą z zamykającym się kątem przesączania oraz z zaburzeniami oddawania moczu. Chorzy na mukowiscydozę mogą być bardziej podatni na problemy z motoryką przewodu pokarmowego. Oczy należy chronić przed kontaktem z preparatem, zwłaszcza osoby z predyspozycją do jaskry. Kontakt preparatu z okiem może spowodować poważne konsekwencje, dlatego w razie wystąpienia objawów takich jak ból oka, zmiany widzenia czy zaczerwienienie, konieczna jest natychmiastowa konsultacja lekarska. Rzadko zdarza się paradoksalny skurcz oskrzeli po inhalacji preparatu, co może stanowić zagrożenie życia. W takiej sytuacji należy przerwać używanie preparatu i skonsultować się z lekarzem. Preparat zawiera również etanol. Należy pamiętać o poprawnym prowadzeniu terapii inhalacyjnej, aby substancja docierała bezpośrednio do dróg oddechowych. W razie jakichkolwiek działań niepożądanych, należy przerwać stosowanie i skonsultować się z lekarzem.

Nie ma danych na temat wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów, ale w przypadku działań niepożądanych, jak zawroty głowy czy zaburzenia widzenia, należy powstrzymać się od prowadzenia pojazdów.

Dawkowanie preparatu Atrodil - aerozol inhalacyjny, roztwór

Preparat w postaci aerozolu do inhalacji przez usta nie powinien być stosowany bez konsultacji z lekarzem. Zalecane dawki nie powinny być przekraczane, ponieważ może to zaszkodzić zdrowiu. W przypadku nasilenia się duszności lub braku poprawy po zastosowaniu leku, należy skonsultować się z lekarzem. Dorośli i dzieci powinni przyjmować 2 rozpylenia 4 razy na dobę. W przypadku konieczności zwiększenia częstości stosowania leków rozszerzających oskrzela, również należy skonsultować się z lekarzem. W przypadku trudności z używaniem inhalatora, zalecane jest skonsultowanie się z lekarzem lub pielęgniarką.

Instrukcja dotycząca stosowania preparatu zawiera wskazówki dotyczące odpowiedniego użycia aerozolu wziewnego. Po zakończeniu 200 dawek, należy wymienić inhalator na nowy. Używając inhalatora, należy postępować zgodnie z instrukcją. Osoby mające trudności z synchronizacją wdechu i uwalnianiem dawki leku mogą skonsultować się z lekarzem w sprawie komory inhalacyjnej AeroChamber.

Czy można stosować Atrodil - aerozol inhalacyjny, roztwór w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W trakcie ciąży nie należy przyjmować żadnych leków bez uprzedniej konsultacji z lekarzem!

Należy skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią, aby omówić potencjalne zagrożenia i korzyści związane z danym lekiem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, poinformuj lekarza o tym przed zapisaniem recepty na ten lek.

Bezpieczeństwo stosowania preparatu w ciąży nie zostało jeszcze określone. Lekarz musi ocenić, czy korzyści związane z leczeniem przeważają nad ewentualnym ryzykiem. Tylko lekarz może dokonać tej oceny w Twoim przypadku!

Nie jest znane, czy preparat przenika do mleka matki. Przed zastosowaniem preparatu w trakcie karmienia piersią, należy skonsultować się z lekarzem.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Powiadom lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, także tych, które można dostać bez recepty.

Nie stosuj tego preparatu jednocześnie z innymi lekami o działaniu przeciwcholinergicznym.

Interakcje bromku ipratropium z lekami wpływającymi na receptory beta adrenergiczne (np. fenoterol, formoterol, salmeterol) oraz z lekami będącymi pochodnymi ksantyny (np. teofilina) mogą zwiększać działanie rozszerzające oskrzela.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Atrodil- aerozol inhalacyjny, roztwór?

Podobnie jak każdy lek, Atrodil może wywoływać skutki uboczne, które nie występują u wszystkich pacjentów. Należy jednak pamiętać, że korzyści z zastosowania leku zwykle przewyższają ewentualne szkody wynikające z działań niepożądanych.

Do częstych działań niepożądanych należą: zawroty głowy, bóle głowy, kaszel, podrażnienie gardła, suchość w jamie ustnej, nudności, oraz zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego.

Wśród działań niepożądanych, które występują rzadziej, znajdują się m.in.: niewyraźne widzenie, rozszerzone źrenice, zwiększone ciśnienie wewnątrzgałkowe, ból oka, przekrwiona spojówka, obrzęk rogówki, aureola wzrokowa, kołatanie serca, oraz zaburzenia rytmu serca (tachykardia). Warto również wspomnieć o możliwości wystąpienia reakcji nadwrażliwości, takich jak wysypka czy świąd, oraz o obrzęku naczynioruchowym, który może powodować trudności w oddychaniu lub przełykaniu.

W niektórych przypadkach Atrodil może wywołać paradoksalny skurcz oskrzeli, co objawia się trudnościami w oddychaniu. W takiej sytuacji należy natychmiast przerwać stosowanie preparatu, podać lek rozszerzający oskrzela i skonsultować się z lekarzem.

Rzadko zaobserwować można również inne skutki uboczne, takie jak zaburzenia widzenia, migotanie przedsionków, czy pokrzywka.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł