Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Bunondol

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Tabletka "dzień po"

18.05.2023
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Białe Ciągnące Nitki W Oku

16.06.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Encorton Tabletki

18.08.2024
Bunondol
27.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Bunondol - tabletki podjęzykowe?

Bunondol zawiera substancję o silnym działaniu przeciwbólowym, która blokuje receptory opioidowe. Po zastosowaniu podjęzykowym działa skutecznie i długotrwale przeciwbólowo. Nie powoduje silnego skurczu mięśni gładkich jak morfina i może powodować zwężenie źrenic. Ryzyko uzależnienia jest niewielkie, a ewentualny zespół odstawienny przebiega łagodnie. W przypadku zawału mięśnia sercowego ma niewielki wpływ na parametry układu krążenia. Podanie podjęzykowe zapobiega inaktywacji substancji w jelitach i wątrobie.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Bunondol - tabletki podjęzykowe?

Ten specyfik jest przeznaczony do terapii bólu o umiarkowanym i znacznym nasileniu, które wymaga użycia opioidowego leku przeciwbólowego.

Kiedy nie stosować preparatu Bunondol - tabletki podjęzykowe?

Nawet jeśli istnieją wskazania do używania tego preparatu, nie zawsze będzie można go zastosować. Konieczne jest unikanie tego preparatu w przypadku uczulenia na którykolwiek ze składników lub inne leki opioidowe przeciwbólowe. Preparatu w postaci roztworu do wstrzykiwania nie powinno się podawać dzieciom poniżej 6. miesiąca życia.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Bunondol- tabletki podjęzykowe?

Niektóre choroby i inne sytuacje mogą uniemożliwiać lub wymagać dostosowania dawki leku. W niektórych przypadkach konieczne może być regularne wykonywanie określonych badań kontrolnych.Nawet po przyjęciu zalecanych dawek preparatu, mogą wystąpić problemy z oddychaniem. Dlatego należy zachować ostrożność w przypadku osób:- z chorobami układu oddechowego (np. astma, niewydolność oddechowa)- z powiększeniem prawej komory serca- z ograniczoną rezerwą oddechową- z nadmiarem dwutlenku węgla w organizmie- z wcześniejszym zatrzymaniem oddechu.Ostrożność należy zachować również u osób przyjmujących inne leki hamujące ośrodkowy układ nerwowy (np. leki uspokajające, nasenne). Prawdopodobnie lekarz zaleci zmniejszenie dawki któregoś z tych leków.Dodatkowo należy zachować ostrożność u osób:- z urazami głowy, zmianami wewnątrzczaszkowymi lub innymi przyczynami podnoszącymi ciśnienie wewnątrzczaszkowe- w podeszłym wieku, osłabionych, z zaburzeniami nerek lub płuc, a także u dzieci- z zaburzeniami funkcji wątroby, gdyż preparat może działać silniej- z chorobami hepato-biliares, gdyż preparat może spowodować wzrost ciśnienia w drogach żółciowych- z niedoczynnością tarczycy- cierpiących na miastenię- z upośledzeniem ośrodkowego układu nerwowego- z psychozami- w śpiączce- z powiększeniem gruczołu krokowego lub zwężeniem cewki moczowej- z chorobą alkoholową- ze skrzywieniem kręgosłupa w tył i na bok- uzależnionych od opioidów lub podejrzewanych o uzależnienie.Buprenorfina może powodować zwężenie źrenic i zaburzenia świadomości, utrudniające ocenę stanu pacjenta.Dodatkowe informacje o składnikach preparatu:Produkt zawiera laktozę i nie jest odpowiedni dla osób z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.Czy lek wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?Opioidowe leki przeciwbólowe mogą upośledzać sprawność psychiczną i/lub fizyczną potrzebną do wykonywania zadań potencjalnie niebezpiecznych, takich jak prowadzenie pojazdów czy obsługa maszyn. Podczas stosowania preparatu nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Dawkowanie preparatu Bunondol - tabletki podjęzykowe

Preparat jest dostępny w postaci tabletek podjęzykowych lub roztworu do wstrzykiwań. Nie należy przekraczać zalecanych dawek, ponieważ może to zaszkodzić zdrowiu. W przypadku wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem. Dawki są dobierane indywidualnie, w zależności od wieku pacjenta oraz nasilenia bólu. Preparat można stosować doustnie lub domięśniowo, w przypadku bóli o różnym pochodzeniu. Nie zaleca się stosowania tabletek u dzieci do 6. roku życia. Tabletkę podjęzykową należy umieścić pod językiem i pozostawić do całkowitego rozpuszczenia. Pacjent cierpiący na suchość w ustach powinien przepłukać usta wodą przed przyjęciem leku.

Czy można stosować Bunondol - tabletki podjęzykowe w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W trakcie ciąży zawsze skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem leku!
Przed przyjęciem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub laktacji, warto skonsultować się z lekarzem, aby zrozumieć potencjalne zagrożenia i korzyści związane z jego stosowaniem. Jeśli jesteś w ciąży lub myślisz o zajściu w ciążę, najlepiej skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem jakiegokolwiek leku.

Niezalecane jest przyjmowanie leku w okresie ciąży i karmienia piersią. Buprenorfina może wpłynąć na ilość wydzielanego mleka.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, także tych bez recepty.Preparat może wzmocnić działanie leków uspokajających, nasennych i środków działających hamująco na ośrodkowy układ nerwowy.Należy być ostrożnym u osób stosujących jednocześnie:- inhibitory MAO (monoaminooksydazy), np. moklobemid, selegilina- fenotiazyny i trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne- leki wpływające na izoenzym CYP 3A4 cytochromu P-450- leki cholinolityczne, zmniejszające wydzielanie śliny.Jeżeli mają Państwo wątpliwości, skonsultujcie się z lekarzem.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Bunondol- tabletki podjęzykowe?

Jak każdy lek, Bunondol również może wywoływać niepożądane skutki, które jednak nie wystąpią u wszystkich pacjentów przyjmujących ten lek. Należy pamiętać, że korzyści z zastosowania leku z reguły przewyższają szkody wynikające z ewentualnych działań niepożądanych.
Podczas terapii mogą wystąpić: nudności, wymioty, zawroty głowy, senność, omamy oraz inne objawy związane z podrażnieniem układu nerwowego. Ryzyko wystąpienia tych działań niepożądanych jest większe u osób starszych.
W niektórych przypadkach może pojawić się również niedociśnienie tętnicze, co może prowadzić do omdleń.
Rzadziej obserwowane są: wysypki skórne, bóle głowy, trudności z oddawaniem moczu, problemy z oddychaniem oraz zaburzenia widzenia.
Po jednorazowym podaniu leku mogą wystąpić ciężkie reakcje alergiczne.
W niektórych przypadkach zanotowano także skurcze oskrzeli, obrzęk naczynioruchowy oraz wstrząs anafilaktyczny.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł