Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Doreta Działanie

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Pimafucort Krem

Pimafucort Krem

29.08.2024
Doreta Działanie
14.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Doreta - tabletki powlekane?

Tramadol jest silnym lekiem przeciwbólowym z grupy opioidów, który głównie pobudza receptory µ. Siła jego działania jest porównywalna do siły morfiny. Oprócz tego, hamuje proces wychwytu zwrotnego noradrenaliny, co wydłuża czas jej działania w synapsie.

Tramadol zwiększa także uwalnianie serotoniny. W przeciwieństwie do morfiny, nie powoduje zahamowania oddechu ani zaburzeń motoryki przewodu pokarmowego. Paracetamol natomiast ma działanie przeciwgorączkowe i przeciwbólowe.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Doreta - tabletki powlekane?

Produkt jest zalecany w leczeniu objawowego bólu o umiarkowanym do dużego nasilenia u pacjentów, u których rozważane jest jednoczesne stosowanie paracetamolu i tramadolu. Preparat Doreta SR jest natomiast polecany dla tych chorych, którzy mogliby skorzystać z leczenia o przedłużonym uwalnianiu według oceny lekarza prowadzącego.

Kiedy nie stosować preparatu Doreta - tabletki powlekane?

Niestety, jeśli istnieją wskazania do zastosowania preparatu, nie zawsze jest możliwe jego użycie. Konieczne jest unikanie preparatu w przypadku alergii na którekolwiek ze składników.

Przeciwwskazaniami do stosowania preparatu są także: ostre zatrucie alkoholem, lekami nasennymi, opioidami lub lekami psychotropowymi, padaczka niepoddająca się leczeniu, równoczesne stosowanie leków z grupy inhibitorów MAO oraz ciężka niewydolność wątroby. Preparatu nie należy stosować u kobiet w ciąży ani u kobiet karmiących piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Doreta- tabletki powlekane?

Niektóre schorzenia mogą skutkować zaprzestaniem stosowania lub zmianą dawki preparatu. W niektórych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie określonych badań kontrolnych. Należy przestrzegać zalecanej dawki preparatu i unikać jednoczesnego stosowania innych leków zawierających paracetamol lub tramadol, aby uniknąć przypadkowego przedawkowania. Przedawkowanie paracetamolu może prowadzić do uszkodzenia wątroby, które może być nawet śmiertelne. Przy przedawkowaniu preparatu o przedłużonym uwalnianiu Doreta SR, wchłanianie substancji może być opóźnione, co zwiększa ryzyko uszkodzenia wątroby. Preparatu nie powinno się stosować u osób z ciężką niewydolnością nerek ani oddechową. Osoby z alkoholową chorobą wątroby bez marskości mają większe ryzyko przedawkowania paracetamolu.

Preparatu również nie należy stosować jako terapii zastępczej u osób uzależnionych od opioidów. U osób stosujących tramadol opisano przypadki drgawek, szczególnie przy przyjmowaniu dużych dawek. Chorzy poddający się terapii tramadolem powinni być śledzeni pod kątem potencjalnych objawów niepożądanych. Preparat powinno się ostrożnie stosować u osób uzależnionych od opioidów, po urazie głowy, we wstrząsie, z zaburzeniami świadomości, oddechowymi, ośrodka oddechowego czy podwyższonym ciśnieniem wewnątrzczaszkowym. Stosowanie tramadolu może prowadzić do uzależnienia i tolerancji. W przypadku wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.

Chorzy poddający się terapii tramadolem powinni być poddawani ścisłemu nadzorowi. Preparatu nie należy stosować jednocześnie z benzodiazepinami, gdyż może to prowadzić do poważnych skutków, włącznie z zgonem. Chorzy leczeni tramadolem mogą doświadczać objawów odstawienia, które wymagają stopniowego zmniejszenia dawki. W przypadku nietypowych objawów lub wątpliwości związanych ze stosowaniem preparatu, należy skonsultować się z lekarzem. Opioidowe leki przeciwbólowe mogą prowadzić do zaburzeń oddychania w czasie snu, dlatego należy podawać je ostrożnie, zwłaszcza u osób z centralnym bezdechem sennym. Preparatu nie zaleca się stosować u dzieci po zabiegach chirurgicznych, gdyż może to prowadzić do zagrożenia ich życia. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania preparatu, zaleca się skonsultowanie z lekarzem.

Dawkowanie preparatu Doreta - tabletki powlekane

Preparat występuje w postaci tabletek powlekanych. Należy przestrzegać zalecanych dawek, aby nie zaszkodzić swojemu zdrowiu.

Dawkowanie jest dobierane indywidualnie przez lekarza, biorąc pod uwagę wiek pacjenta i rodzaj choroby. Wskazane dawki dla dorosłych i młodzieży po 12. roku życia oraz dla osób powyżej 75. roku życia różnią się. Preparat należy przyjmować doustnie, bez względu na posiłek.

Czy można stosować Doreta - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?

Podczas ciąży nie należy przyjmować żadnego leku bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem!
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem, aby omówić ewentualne zagrożenia i korzyści związane z jego stosowaniem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, poinformuj lekarza o tym, gdy zapisuje Ci receptę na lek.

Przyjmowanie tego preparatu w czasie ciąży i karmienia piersią jest przeciwwskazane.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj swojego lekarza o wszystkich lekach, które ostatnio przyjmowałeś, nawet tych bez recepty. Należy unikać jednoczesnego stosowania tramadolu z inhibitorami MAO, ponieważ może to prowadzić do zaburzeń czynności ośrodkowego układu nerwowego. Stosowanie pentazocyny, nalbufiny, butorfanolu, buprenorfiny jednocześnie z tramadolem może osłabić działanie tego leku. Również stosowanie karbamazepiny może obniżyć stężenie tramadolu we krwi, co wpłynie na skuteczność działania przeciwbólowego.

Tramadol może wywoływać drgawki oraz zwiększać działanie niektórych leków, takich jak inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny, leki przeciwdepresyjne i przeciwpsychotyczne. Należy zachować ostrożność podczas jednoczesnego stosowania tramadolu z różnymi grupami leków, aby uniknąć niepożądanych skutków ubocznych. W trakcie leczenia należy unikać spożywania alkoholu.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Doreta- tabletki powlekane?

Jak każdy lek, również Doreta i Doreta SR mogą wywołać efekty uboczne, chociaż nie wystąpią one u wszystkich pacjentów, którzy go stosują. Pamiętaj, że korzyści wynikające z terapii lekiem zazwyczaj przewyższają potencjalne szkody związane z wystąpieniem działań niepożądanych.

Po zastosowaniu tramadolu mogą wystąpić różnego rodzaju zaburzenia psychiczne, zmiennego nasilenia i różnorodnych objawów, zależnie od osobowości pacjenta oraz czasu trwania terapii. Mogą to być zaburzenia nastroju (często podniecenie, sporadycznie dysforia), zmiany aktywności (często zmniejszenie, czasami zwiększenie) oraz zmiany w zdolności odczuwania i rozpoznawania (np. podejmowanie decyzji, zaburzenia percepcji). Lek może prowadzić do uzależnienia.

Bardzo często mogą wystąpić: zawroty głowy, senność, nudności.

Często mogą wystąpić: bóle głowy, drżenie, splątanie, zmienność nastroju (lęk, nerwowość, euforia), zaburzenia snu, wymioty, zaparcia, suchość w jamie ustnej, biegunka, bóle brzucha, dyspepsja, wzdęcia z oddawaniem gazów, nadmierne pocenie, świąd.

Niezbyt często mogą wystąpić: depresja, omamy, koszmary senne, mimowolne skurcze mięśni, parestezje, amnezja, szum w uszach, palpitacje serca, tachykardia, arytmia, nadciśnienie tętnicze, uderzenia gorąca, duszność, nieprawidłowe przełykanie, ciemne stolce, reakcje skórne (np. wyprysk, pokrzywka), obecność albuminy w moczu, problemy z oddawaniem moczu, dreszcze, ból w klatce piersiowej, zwiększenie aktywności aminotransferaz.

Rzadko mogą wystąpić: majaki, uzależnienie od leku, ataksja, drgawki, omdlenia, zaburzenia mowy, zwężone źrenice, rozszerzone źrenice, zaburzone widzenie.

Bardzo rzadko może wystąpić nadużywanie preparatu.

Ponadto, z nieokreśloną częstotliwością, mogą wystąpić: hipoglikemia, zespół serotoninowy, ulewanie.

Podczas stosowania tramadolu mogą dodatkowo wystąpić: niedociśnienie ortostatyczne, bradykardia, zapaść, problemy z krzepnięciem krwi związane z wydłużeniem czasu protrombinowego; rzadkie przypadki reakcji alergicznych ze strony układu oddechowego, anafilaksja, zmiany w apetycie, osłabienie mięśni, trudności w oddychaniu, zaburzenia psychiczne, takie jak zmiany nastroju (zwykle euforia, sporadycznie dysforia), zmiany aktywności (zwykle zmniejszenie, sporadycznie zwiększenie) oraz zmiany w zdolności poznawczych i wrażliwości zmysłów, objawy zespołu odstawienia; bardzo rzadko: po nagłym odstawieniu tramadolu mogą wystąpić napady paniki, zaostrzenie lęku, halucynacje, parestezje, szumy uszne i inne nietypowe objawy z ośrodkowego układu nerwowego.

Podczas stosowania paracetamolu mogą wystąpić: rzadko reakcje alergiczne, w tym wysypka skórna, zaburzenia krwi, w tym małopłytkowość i agranulocytoza (brak potwierdzenia związku z leczeniem preparatem).

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł