Co to jest i jakie są przyczyny?
Uchyłki to małe "woreczki" o średnicy około 1 cm, które wystają na zewnątrz okrężnicy, głównej części jelita grubego. Mogą pojawić się u osób dorosłych po wielu latach spożywania diety ubogoresztkowej. Uważane są za chorobę cywilizacyjną, a ich rozwój może być również związany z czynnikami genetycznymi.
Jak często występują?
Jak się objawiają?
Około 60% osób z uchyłkami nie wykazuje żadnych objawów chorobowych (uchyłkowatość bezobjawowa). Uchyłki mogą być wykrywane u nich przypadkowo, na przykład podczas przeprowadzania kolonoskopii. Pozostałe przypadki obejmują pacjentów z objawową chorobą uchyłkową (20–30%) oraz pacjentów z powikłaniami (5–10%).
Choroba uchyłkowa okrężnicy manifestuje się poprzez:
- bóle brzucha,
- wzdęcia,
- zaburzenia rytmu wypróżnień (biegunka lub zaparcia).
Czasami występują krótkotrwałe epizody z zatrzymaniem stolca i gazów.
Zapalenie uchyłków objawia się ponadto gorączką i bolesnym guzem w lewej dolnej części brzucha.
Inne powikłania to:
- ropień śródbrzuszny,
- przedziurawienie jelita grubego,
- pełna niedrożność przewodu pokarmowego.
Odrębnym powikłaniem niezwiązanym z zapaleniem jest krwawienie z uchyłków, które objawia się obecnością krwi w stolcu lub wypróżnieniami zawierającymi czystą krew lub skrzepy.
Co robić w przypadku wystąpienia objawów?
Nawracające dolegliwości bólowe, szczególnie w lewej części brzucha, w towarzystwie wzdęć i zaparć, powinny skłonić do wizyty u lekarza, który przeprowadzi badania potwierdzające diagnozę choroby uchyłkowej okrężnicy.
Silniejsze symptomy - intensywne bóle brzucha, gorączka oraz zatrzymanie wypróżnień i gazów - zazwyczaj wymagają natychmiastowej konsultacji chirurgicznej.
W jaki sposób lekarz ustala rozpoznanie?
1. Wygięcie okrężnicy można czasami zauważyć przypadkowo podczas kolonoskopii, badania tomografią komputerową jamy brzusznej i miednicy mniejszej lub podczas wlewu kontrastowego doodbytniczego. Czasami uchyłki można zobaczyć również za pomocą ultrasonografii jamy brzusznej.
2. W przypadku podejrzenia zapalenia uchyłków kluczowym badaniem jest tomografia komputerowa jamy brzusznej i miednicy mniejszej. Ultrasonografia jamy brzusznej może potwierdzić obecność powikłań, takich jak ropień. Kolonoskopia jest przeciwwskazana u osób z objawami zapalenia uchyłków. Na zapalenie mogą wskazywać także wyniki prostych badań krwi - przyspieszony OB, zwiększone stężenie CRP i zwiększona liczba krwinek białych.
3. Jeży zapalenie uchyłków jest podejrzewane, najważniejszym badaniem jest tomografia komputerowa jamy brzusznej i miednicy mniejszej.
4. Wyniki prostych badań krwi - przyspieszony OB, zwiększenie stężenia CRP i zwiększona liczba krwinek białych - mogą wskazywać na zapalenie uchyłków.
Jakie są sposoby leczenia?
Niepowikłaną chorobę uchyłkową leczy się za pomocą leków rozkurczowych i przeciwbólowych. Zapalenie uchyłków można leczyć - zaleca się dietę płynną lub ubogoresztkową oraz stosowanie leków. Niekiedy konieczna jest antybiotykoterapia doustna.
W ciężkich lub powikłanych przypadkach zapalenia uchyłków konieczna jest hospitalizacja, dieta ścisła oraz antybiotykoterapia dożylna.
Inne powikłania, takie jak ropień śródbrzuszny, przedziurawienie jelita i przetoka między pętlami jelit, wymagają leczenia operacyjnego, często w trybie ostrym. Wskazaniem do operacji może być nawracające zapalenie uchyłków bez dodatkowych powikłań, ale taki sposób leczenia tego stanu wykorzystuje się dość rzadko. Większość krwotoków z uchyłków zatrzymuje się samoistnie.
U wielu chorych konieczne jest przetoczenie krwi, pilna kolonoskopia połączona z zabiegiem tamowania krwawienia lub niekiedy operacja.
Czy możliwe jest całkowite wyleczenie?
Usunięcie uchyłków okrężnicy za pomocą leczenia zachowawczego nie jest możliwe. Nawet po usunięciu fragmentu okrężnicy z uchyłkami, nie zawsze oznacza to pełne wyleczenie, ponieważ inne uchyłki mogą pozostać lub nowe mogą się pojawić w pozostałych częściach jelita grubego.
Co trzeba robić po zakończeniu leczenia?
U osób cierpiących na diverticulosis coli niezbędne jest regularne monitorowanie i nadzór lekarski. Kluczem do skutecznego leczenia najczęstszej postaci tej choroby jest systematyczne przyjmowanie błonnika, unikanie zaparć oraz spożywanie odpowiedniej ilości płynów. Istotne jest także utrzymywanie regularnej aktywności fizycznej i prawidłowej wagi ciała.
Co zrobić, aby uniknąć zachorowania?
Jedynym, jednak niepotwierdzonym, sposobem zapobiegania rozwojowi uchyłków okrężnicy jest spożywanie od dzieciństwa diety bogatoresztkowej. Ten rodzaj pożywienia może również przeciwdziałać części powikłań choroby uchyłkowej.