Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Fastum Żel

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Pimafucort Krem

Pimafucort Krem

29.08.2024
Fastum Żel
15.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Fastum - żel?

Składnikiem aktywnym w preparacie jest ketoprofen, lek niesteroidowy o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Ketoprofen hamuje tworzenie prostaglandyn, które odgrywają istotną rolę w procesach zapalnych. Działa poprzez blokowanie aktywności cyklooksygenaz (COX-1 i COX-2), enzymów uczestniczących w przemianie lipidów w prostaglandyny. Ketoprofen zmniejsza objawy zapalenia, takie jak obrzęk, gorączka i ból, oraz hamuje agregację płytek krwi. Preparat jest stosowany miejscowo w leczeniu stanów zapalnych i bólowych związanych z chorobami reumatycznymi i urazami. Wchłanianie ketoprofenu zależy od wielu czynników, takich jak dawka, obszar leczenia, czas kontaktu preparatu ze skórą. Po zastosowaniu miejscowym, ketoprofen przenika przez skórę do różnych tkanek, osiągając niskie stężenie we krwi w porównaniu z podaniem doustnym.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Fastum - żel?

 

Preparat jest przeznaczony do leczenia bólów mięśniowo-szkieletowych spowodowanych urazami, takimi jak kontuzje, urazy stawów z naderwaniem więzadeł, uszkodzenia ścięgien i mięśni wywołane nadmiernym wysiłkiem, oraz ostrych bólów w okolicy lędźwiowej w wyniku dyskopatii.

Kiedy nie stosować preparatu Fastum - żel?

Niestety, jeśli istnieją wskazania do stosowania preparatu, to nie zawsze jest możliwe jego zastosowanie. Nie można go stosować, jeśli jesteś uczulony na którykolwiek składnik preparatu. Nie powinno się stosować preparatu, jeśli kiedykolwiek wystąpiły objawy uczulenia na kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, bądź na fenofibrat. Uczulenie to mogło objawiać się reakcjami nadwrażliwości, takimi jak astma, skurcz oskrzeli, alergiczny nieżyt błony śluzowej nosa lub reakcje skórne, jak pokrzywka, wysypka, rumień.

Nie należy stosować preparatu jeśli wystąpiły objawy skórnej nadwrażliwości na światło, w tym na światło słoneczne, promienie UV, filtry UV lub perfumy. W czasie leczenia i przez 2 tygodnie po jego zakończeniu trzeba unikać ekspozycji na światło słoneczne, nawet wtedy gdy niebo jest zachmurzone, oraz na promienie UV w solarium. Nie stosować na skórę uszkodzoną, na otwarte rany, na skórę chorobowo zmienioną, taką jak egzema, trądzik, zmiany sączące, owrzodzenia, stan zapalny skóry. Nie stosować w okolicy oczu, na oczy ani na błony śluzowe. Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci i młodzieży do 15. roku życia. Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane u kobiet w III trymestrze ciąży.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Fastum- żel?

Niektóre schorzenia i inne sytuacje mogą uniemożliwić stosowanie lub wymagać dostosowania dawki preparatu. W niektórych przypadkach należy regularnie wykonywać określone badania kontrolne. Produkt przeznaczony jest wyłącznie do zewnętrznego użytku, na zdrową i nietkniętą skórę. Należy unikać kontaktu preparatu z oczami, ustami i błonami śluzowymi. Po użyciu preparatu należy dokładnie umyć ręce mydłem i wodą. Stosowanie preparatu może spowodować ciężkie reakcje skórne po ekspozycji na światło, w tym na promienie UV, zwłaszcza gdy jednocześnie używa się oktokrylenu. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek zmian skórnych należy przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem.

W trakcie oraz przez 2 tygodnie po zakończeniu stosowania preparatu należy unikać ekspozycji leczonej skóry na światło słoneczne i promienie UV, nawet w pochmurne dni. Osobom stosującym preparat długotrwale zaleca się noszenie rękawiczek ochronnych. Mimo że ketoprofen miejscowo tylko minimalnie przenika do krwiobiegu, czasami mogą wystąpić ogólnoustrojowe działania niepożądane. Należy zachować ostrożność u pacjentów z zaburzeniami serca, nerek lub wątroby. Preparatu nie należy stosować na dużych powierzchniach skóry, ani pod opatrunkami okluzyjnymi. U osób z astmą, przewlekłym zapaleniem błony śluzowej nosa, zapaleniem zatok lub polipami nosa istnieje większe ryzyko reakcji alergicznej na NLPZ.

Produkt zawiera olejek lawendowy, dlatego osoby z historią padaczki powinny zachować ostrożność. Prepata nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów ani obsługiwania maszyn.

Dawkowanie preparatu Fastum - żel

Preparat występuje w postaci żelu przeznaczonego do stosowania miejscowego na skórę. Po każdym użyciu preparatu należy starannie umyć ręce mydłem i wodą. Należy stosować produkt zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie należy przekraczać zalecanych dawek, ponieważ nie przyczyni się to do zwiększenia skuteczności działania leku, a może być szkodliwe dla zdrowia i życia. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania preparatu, należy skonsultować się z lekarzem.

Dla dorosłych i młodzieży powyżej 15. roku życia:

Połówkę długości paska żelu (3-5 cm) należy nałożyć na skórę w obszarze bólu 1-2 razy na dobę i delikatnie wetrzeć. Nie stosować pod opatrunkiem okluzyjnym.

Preparatu nie należy stosować u dzieci poniżej 15. roku życia.

Bez konsultacji z lekarzem nie należy stosować preparatu przez dłuższy okres niż 7 dni.

Czy można stosować Fastum - żel w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W trakcie ciąży zaleca się unikanie stosowania jakichkolwiek leków bez uprzedniej konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w trakcie ciąży lub podczas karmienia piersią, należy zgłosić się do lekarza w celu omówienia potencjalnych zagrożeń i korzyści związanych z danym lekiem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę.

Stosowanie tego preparatu jest niezalecane u kobiet w 6. miesiącu ciąży ze względu na ryzyko przedwczesnego zamknięcia u płodu przewodu tętniczego oraz szkody dla nerek, serca i płuc dziecka, a także przedłużonego krwawienia u matki i dziecka. W I i II trymestrze ciąży stosowanie preparatu jest dozwolone wyłącznie za zgodą lekarza, gdy uznaje on to za konieczne.

Nie należy stosować preparatu w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj doktora o wszystkich niedawno przyjmowanych lekach, także tych dostępnych bez recepty.

Praktycznie nie występują interakcje tego preparatu z innymi lekami.

Jednak należy być ostrożnym w przypadku osób jednocześnie przyjmujących doustne leki przeciwzakrzepowe.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Fastum- żel?

Jak każdy lek, Ketoprofenum Fastum może wywoływać skutki uboczne, choć nie u wszystkich pacjentów. Pamiętaj, że korzyści z jego stosowania zazwyczaj przewyższają szkody związane z możliwymi reakcjami niepożądanymi.Niezbyt często mogą wystąpić: wyprysk, świąd, rumień.Rzadko mogą wystąpić: nadwrażliwość na światło, wyprysk pęcherzowy, pokrzywka.Bardzo rzadko mogą wystąpić: reakcja anafilaktyczna, reakcje nadwrażliwości, choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy, krwawienie z przewodu pokarmowego, biegunka, kontaktowe zapalenie skóry, pieczenie, obrzęk naczynioruchowy, niewydolność nerek lub zaostrzenie zaburzeń czynności nerek.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł