Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Ivabradine

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

08.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Ivabradine
15.08.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Ivabradine Anpharm - tabletki powlekane?

Składnikiem aktywnym preparatu jest iwabradyna, substancja farmaceutyczna, która zmniejsza częstość skurczów serca. Działa wyłącznie na węzeł zatokowy, bez wpływu na inne obszary serca. Iwabradyna reguluje samoistną depolaryzację węzła zatokowego, co skutkuje obniżeniem częstości rytmu serca. Stosowanie leku prowadzi do zmniejszenia obciążenia serca i zapotrzebowania na tlen. Przyjmuje się, że iwabradyna może również wpływać na funkcjonowanie siatkówki oka, szczególnie przy zmianach światła.

Preparat dobrze wchłania się po podaniu doustnym, osiągając maksymalne stężenie po około godzinie na czczo. Spożywanie posiłku może zwiększyć działanie leku. Skuteczność iwabradyny utrzymuje się przez cały okres stosowania, bez obserwacji zjawiska tolerancji. Substancja jest metabolizowana w wątrobie, a jej metabolity wydalane są z kałem i moczem w podobnym stopniu.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Ivabradine Anpharm - tabletki powlekane?

Preparat jest zalecany dla pacjentów cierpiących na:

- przewlekłą stabilną dławicę piersiową u dorosłych z chorobą niedokrwienną serca, prawidłowym rytmem zatokowym i częstością rytmu serca wynoszącą 70 uderzeń na minutę lub więcej; lek jest zalecany dla osób, które nie tolerują lub mają przeciwwskazania do stosowania beta-blokerów lub w połączeniu z beta-blokerami u pacjentów leczonych optymalną dawką beta-blokera, u których nie uzyskano odpowiedniej kontroli

- niewydolność serca II-IV stopnia wg klasyfikacji NYHA, z zaburzeniami czynności skurczowej, u pacjentów z rytmem zatokowym, których częstość rytmu serca wynosi co najmniej 75 uderzeń na minutę, w połączeniu z leczeniem standardowym, w tym z beta-blokerem, lub gdy leczenie beta-blokerem jest przeciwwskazane albo nie jest tolerowane.

Kiedy nie stosować preparatu Ivabradine Anpharm - tabletki powlekane?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do używania produktu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz go stosować, jeżeli jesteś uczulony na którykolwiek składnik preparatu. Nie jest również zalecany w przypadku: częstotliwości rytmu serca poniżej 70 uderzeń na minutę przed leczeniem, wstrząsu kardiogennego, świeżego zawału serca, ciężkiego niedociśnienia tętniczego, ciężkiego uszkodzenia wątroby, zespołu chorego węzła zatokowego, bloku zatokowo-przedsionkowego, niestabilnej niewydolności serca, konieczności stosowania stymulatora serca, niestabilnej dławicy piersiowej, bloku przedsionkowo-komorowego III stopnia oraz równoczesnego stosowania silnych inhibitorów izoenzymu CYP3A4 lub antagonistów wapnia zmniejszających częstotliwość rytmu serca. Preparatu nie wolno stosować u kobiet w ciąży ani karmiących piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Ivabradine Anpharm- tabletki powlekane?

Niektóre schorzenia lub inne sytuacje mogą być przeszkodą dla stosowania lub wskazaniem do zmiany dawki leku. W pewnych okolicznościach konieczne może być przeprowadzenie określonych badań kontrolnych. Iwabradyna jest stosowana wyłącznie w leczeniu objawowym przewlekłej stabilnej dusznicy bolesnej, ponieważ nie zmniejsza ryzyka wystąpienia niekorzystnych zdarzeń sercowo-naczyniowych, takich jak zawał serca czy zgon z przyczyn sercowo-naczyniowych. Ponieważ częstotliwość rytmu serca jest zmienna, lekarz przed rozpoczęciem leczenia przeprowadza pomiary częstotliwości rytmu serca i zaleca badania kontrolne, takie jak EKG. Iwabradyna nie jest skuteczna w leczeniu zaburzeń rytmu serca ani ich zapobieganiu, dlatego nie zaleca się jej stosowania przy migotaniu przedsionków lub innym zaburzeniu rytmu serca. Chorzy leczeni iwabradyną powinni być regularnie monitorowani, a przy objawach takich jak zaostrzenie dusznicy bolesnej lub nieregularne tętno, należy skonsultować się z lekarzem.

Stosowanie leku może zwiększyć ryzyko migotania przedsionków, dlatego należy być pod stałą kontrolą kliniczną. Nie zaleca się stosowania iwabradyny u osób z blokiem przedsionkowo-komorowym II stopnia ani u tych z częstotliwością rytmu serca poniżej 70 uderzeń na minutę w spoczynku. Konieczne jest stopniowe zmniejszanie dawki przy wystąpieniu bradykardii lub jej objawów. Preparat może wpływać na siatkówkę, dlatego przy nagłych zaburzeniach widzenia należy skonsultować się z lekarzem. Należy zachować ostrożność przy stosowaniu leku u osób z niedociśnieniem tętniczym oraz unikać jednoczesnego stosowania z niektórymi lekami.

Przed rozpoczęciem leczenia iwabradyną zaleca się ustabilizowanie niewydolności serca. W razie wątpliwości wskazane jest konsultowanie się z lekarzem oraz regularne monitorowanie stanu zdrowia.

Dawkowanie preparatu Ivabradine Anpharm - tabletki powlekane

Preparat tabletkowy powlekany powinien być przyjmowany doustnie. Nie powinno się przekraczać zaleconych dawek, gdyż może to zaszkodzić zdrowiu. Jeśli istnieją wątpliwości dotyczące stosowania leku, należy skonsultować się z lekarzem. Dorośli powinni zwrócić uwagę na zalecenia dotyczące leczenia przewlekłej stabilnej dławicy piersiowej.

Decyzja o rozpoczęciu terapii powinna być poprzedzona odpowiednimi badaniami. W leczeniu przewlekłej niewydolności serca warto pamiętać o stabilizacji dotychczas przyjmowanej dawki. Jeśli objawy bradykardii się nasilą, konieczne jest dostosowanie leczenia. Grupy ryzyka, takie jak osoby starsze lub z zaburzeniami nerek, powinny szczególnie uważać przy stosowaniu preparatu.

Stosowanie u dzieci i młodzieży nie jest zalecane z powodu braku danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności. Tabletki należy przyjmować podczas posiłków, 2 razy dziennie. Tabletki w dawce 5 mg można podzielić na połowę.

Czy można stosować Ivabradine Anpharm - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?

Podczas ciąży nie należy używać żadnego leku bez uprzedniej konsultacji z lekarzem!

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub podczas karmienia piersią warto skonsultować się z lekarzem, aby omówić potencjalne zagrożenia i korzyści związane z jego stosowaniem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, koniecznie poinformuj lekarza o tym przy przepisywaniu recepty na dany lek.

Nie zaleca się stosowania preparatu przez kobiety w ciąży ani przez kobiety w wieku reprodukcyjnym, które nie korzystają z skutecznych metod antykoncepcji.

Przyjmowanie leku w okresie karmienia piersią jest przeciwwskazane.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj swojego lekarza o wszystkich lekach, które ostatnio przyjmowałeś, w tym o tych, które kupiłeś bez recepty. Iwabradyna jest metabolizowana tylko przez izoenzym CYP3A4 cytochromu P450. Substancje hamujące izoenzym CYP3A4 mogą zwiększać stężenie iwabradyny we krwi, podczas gdy substancje aktywujące ten izoenzym mogą je zmniejszać. To może mieć znaczenie kliniczne, ponieważ zwiększone stężenie iwabradyny we krwi może zwiększyć ryzyko bradykardii. Nie powinno się stosować jednocześnie: - silnych inhibitorów izoenzymu CYP3A4, takich jak azolowe leki przeciwgrzybicze, antybiotyki makrolidowe, inhibitory proteazy HIV, nefazodon - antagonistów wapnia, które zmniejszają częstotliwość rytmu serca, takich jak werapamil lub diltiazem, ponieważ także hamują izoenzym CYP3A4 w pewnym stopniu.

W trakcie leczenia unikaj spożywania soku grejpfrutowego, ponieważ może to prowadzić do dwukrotnego zwiększenia ekspozycji na iwabradynę. Nie zaleca się jednoczesnego stosowania preparatu z lekami, które mogą wydłużyć odstęp QT, z lekami moczopędnymi, które zwiększają wydalanie potasu, z lekami, które hamują aktywność izoenzymu CYP3A4 w pewnym stopniu, oraz z lekami, które zwiększają aktywność izoenzymu CYP3A4. Nie zostały zaobserwowane istotne klinicznie interakcje z inhibitorami pompy protonowej, sildenafilem, statynami, antagonistami wapnia pochodnymi dihydropirydyny, digoksyną ani warfaryną.

Preparat był bezpiecznie stosowany z innymi lekami, takimi jak inhibitory konwertazy angiotensyny, beta-blokery, leki moczopędne, azotany, statyny, fibraty, inhibitory pompy protonowej, leki przeciwcukrzycowe, kwas acetylosalicylowy oraz inne leki przeciwpłytkowe.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Ivabradine Anpharm- tabletki powlekane?

Jak każdy lek, Ivabradine Anpharm może wywołać działania niepożądane, chociaż nie muszą one wystąpić u wszystkich pacjentów stosujących ten preparat. Należy pamiętać, że korzyści z zastosowania leku z reguły przewyższają szkody wynikające z ewentualnych działań niepożądanych.

Do częstych skutków ubocznych należą zaburzenia widzenia, które mogą objawiać się jako przemijające wrażenia widzenia silnego światła w części pola widzenia, zazwyczaj spowodowane nagłymi zmianami natężenia światła. Wystąpić mogą głównie w pierwszych dwóch miesiącach leczenia, choć mogą pojawić się również później. Innymi częstymi objawami są niewyraźne widzenie, bóle głowy (szczególnie w pierwszym miesiącu leczenia), zawroty głowy, prawdopodobnie związane z bradykardią, spowolnienie rytmu serca (bradykardia), a także inne zaburzenia rytmu serca.

Do rzadszych działań niepożądanych należą między innymi: podwójne widzenie, osłabienie widzenia, omdlenia, niedociśnienie tętnicze, uczucie kołatania serca, wydłużenie odstępu QT w zapisie EKG, nudności, zaparcia, biegunka, ból brzucha, duszność, kurcze mięśni, zmęczenie, zwiększenie stężenia kwasu moczowego we krwi, eozynofilia, zwiększone stężenie kreatyniny we krwi, obrzęk naczynioruchowy i wysypka. Bardzo rzadko mogą wystąpić bardziej poważne efekty uboczne, takie jak blok przedsionkowo-komorowy II i III stopnia czy zespół chorego węzła zatokowego.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł