Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Tobrex Krople Do Oczu

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Pimafucort Krem

Pimafucort Krem

29.08.2024
Tobrex Krople Do Oczu
15.08.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Tobrex - krople do oczu, roztwór?

Składnikiem aktywnym preparatu jest tobramycyna, antybiotyk z grupy aminoglikozydów, wytwarzany przez mikroorganizm Streptomyces tenebrarius. Działanie tobramycyny polega na zatrzymaniu syntezy białek bakteryjnych poprzez nieodwracalne wiązanie się z rybosomami bakteryjnymi. Taka interakcja uniemożliwia wzrost i rozmnażanie komórek bakteryjnych, prowadząc do ich unicestwienia. Tobramycyna wykazuje właściwości bakteriobójcze i skutecznie zwalcza wiele szczepów bakteryjnych odpowiedzialnych za infekcje oka.

Stosowana miejscowo do oka, tobramycyna w minimalnym stopniu wchłania się do organizmu, co minimalizuje jej ogólnoustrojowe działanie.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Tobrex - krople do oczu, roztwór?

Preparat służy do leczenia zewnętrznych infekcji oka i jego przydatków u osób dorosłych oraz dzieci powyżej 1. roku życia, spowodowanych przez bakterie wrażliwe na tobramycynę.

Kiedy nie stosować preparatu Tobrex - krople do oczu, roztwór?

Niestety, nie zawsze jest możliwe stosowanie preparatu pomimo wskazań do jego zastosowania. Jeśli jesteś uczulony na którykolwiek składnik preparatu, nie wolno go stosować.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Tobrex- krople do oczu, roztwór?

Niektóre warunki zdrowotne mogą uniemożliwić stosowanie lub wymagać zmiany dawkowania preparatu. W niektórych sytuacjach konieczne może być wykonanie określonych badań kontrolnych. Preparat jest przeznaczony do stosowania zewnętrznego, miejscowego w worku spojówkowym. Może powodować reakcje alergiczne, takie jak świąd powiek, obrzęk, zaczerwienienie spojówek, a także reakcje ogólne, np. rumień, pokrzywka, wysypka, a nawet reakcje anafilaktyczne.

W przypadku wystąpienia objawów nadwrażliwości należy przerwać stosowanie i skonsultować się z lekarzem. Aminoglikozydy mogą wywoływać krzyżowe reakcje alergiczne. Osoby uczulone na jeden antybiotyk z tej grupy mogą być również uczulone na inne antybiotyki z aminoglikozydów. Antybiotyki aminoglikozydowe ogólnie mogą uszkodzić słuch, nerki oraz układ nerwowy. Osoby z zaburzeniami nerek powinny zachować ostrożność przy stosowaniu preparatu równocześnie z aminoglikozydami ogólnymi. Preparat powinien być ostrożnie stosowany u osób z zaburzeniami przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, takimi jak miastenia i choroba Parkinsona. Aminoglikozydy mogą nasilać osłabienie mięśni i hamować przewodnictwo nerwowo-mięśniowe. Należy unikać długotrwałego stosowania antybiotyków ze względu na ryzyko rozwoju opornych bakterii i grzybów.

W okresie leczenia zaleca się obserwację ewentualnego wystąpienia nowych zakażeń. Mogą opóźniać proces gojenia rogówki. W przypadku infekcji oczu nie należy stosować soczewek kontaktowych. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy jako środek konserwujący, który może być absorbowany przez miękkie soczewki kontaktowe.

Przed zakropleniem oczu, soczewki należy usunąć i odczekać co najmniej 15 minut przed ich ponownym założeniem. Preparat może wywołać przemijające zaburzenia widzenia, uniemożliwiające prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn. W razie wystąpienia takich zaburzeń, nie należy prowadzić pojazdów do momentu powrotu normalnego widzenia.

Dawkowanie preparatu Tobrex - krople do oczu, roztwór

Preparat w postaci kropli lub maści do oczu należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie przekraczaj zaleconych dawek, ponieważ może to zaszkodzić zdrowiu. Dorośli i dzieci po ukończeniu 1. roku życia powinni stosować 1-2 krople do zakażonego oka co 4 godziny, a w ciężkich zakażeniach co godzinę. Dla dzieci w wieku od 2 do 12 lat nie stosować więcej niż 46 kropli na dobę.

Maść do oczu należy podawać 2-3 razy dziennie, zaleca się zamknięcie powiek po podaniu leku. Preparatu nie należy dotykać końcówką zakraplacza żadnych powierzchni. Nie ma danych dotyczących stosowania preparatu u dzieci do ukończenia 1. roku życia.

Czy można stosować Tobrex - krople do oczu, roztwór w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W trakcie ciąży zaleca się unikanie stosowania dowolnych leków bez uprzedniej konsultacji z lekarzem!

Przed zastosowaniem jakiejkolwiek terapii farmakologicznej w czasie ciąży lub karmienia piersią, należy skonsultować się z lekarzem w celu omówienia potencjalnych zagrożeń i korzyści związanych z danym lekiem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, koniecznie poinformuj lekarza o tym fakcie podczas wizyty.

Przyjmowanie leków w okresie ciąży jest dozwolone wyłącznie w sytuacjach, gdy lekarz uzna to za konieczne i gdy korzyści dla matki przeważają nad ryzykiem dla rozwijającego się płodu. Jedynie specjalista potrafi ocenić stosunek korzyści do ryzyka w Twoim konkretnym przypadku.

Nie zaleca się stosowania preparatów farmaceutycznych w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Zgłoś lekarzowi wszystkie leki, które ostatnio zażywałeś, w tym te dostępne bez recepty.

Z uwagi na niskie wchłanianie preparatu po zastosowaniu miejscowym, ryzyko interakcji z innymi lekami jest minimalne.

Jeśli stosujesz inne preparaty do oczu, należy zachować 5-minutową przerwę między podaniami leków. Maść do oczu należy aplikować na końcu.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Tobrex- krople do oczu, roztwór?

Jak każdy lek, także Tobrex może powodować efekty uboczne, jednak nie będą one występować u wszystkich pacjentów stosujących ten lek. Należy pamiętać, że oczekiwane korzyści z zastosowania leku z reguły przewyższają potencjalne szkody wynikające z wystąpienia działań niepożądanych.

Do częstych działań niepożądanych należą: uczucie dyskomfortu w oku, przekrwienie oka.

Do działań niepożądanych, które występują rzadziej, zalicza się: nadwrażliwość, ból głowy, zapalenie rogówki, otarcie rogówki, zaburzenia widzenia, niewyraźne widzenie, rumień powiek, obrzęk spojówek, obrzęk powiek, ból oka, zespół suchego oka, wydzielina z oka, świąd oka, nasilone łzawienie, pokrzywka, zapalenie skóry, utrata rzęs, bielactwo, świąd, suchość skóry.

Mogą wystąpić także reakcje alergiczne oka, podrażnienie oka, wysypka, reakcje anafilaktyczne oraz ciężkie reakcje skórne, takie jak rumień wielopostaciowy czy zespół Stevensa i Johnsona.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł