Betesda krople doustne, roztwór (20 mg/ml) - 1 butelka 15 ml
Betesda krople doustne, roztwór (20 mg/ml) - 1 butelka 15 ml
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika
Betesda, 20 mg/ml, krople doustne, roztwór
Escitalopramum
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
- Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby są takie same.
- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie.
Spis treści ulotki
- Co to jest lek Betesda i w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed zastosowaniem leku Betesda
- Jak stosować lek Betesda
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać lek Betesda
- Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest lek Betesda i w jakim celu się go stosuje
Lek Betesda zawiera substancję czynną escytalopram. Lek Betesda należy do grupy leków przeciwdepresyjnych nazywanych selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Leki te działają na układ serotoninergiczny w mózgu poprzez zwiększenie stężenia serotoniny.
Zakłócenia czynności układu serotoninergicznego w mózgu stanowią istotny czynnik rozwoju depresji i podobnych zaburzeń.
Lek Betesda, 20 mg/ml, krople doustne, roztwór zawiera escytalopram i jest stosowany u dorosłych powyżej 18 lat w leczeniu depresji (epizody ciężkiej depresji) i zaburzeń lękowych (takich jak: zespół lęku napadowego z agorafobią (lęk przed otwartą przestrzenią) lub bez agorafobii, fobia społeczna, uogólnione zaburzenia lękowe i zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne).
Może minąć kilka tygodni, zanim pacjent poczuje się lepiej. Należy kontynuować przyjmowanie leku Betesda, nawet jeśli upłynie jakiś czas do poprawy stanu pacjenta.
Pacjent musi porozmawiać z lekarzem, jeżeli nie czuje się lepiej albo jeżeli czuje się gorzej.
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Betesda
Kiedy nie stosować leku Betesda
- Jeśli pacjent ma uczulenie na escytalopram lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6).
- Jeśli pacjent przyjmuje inne leki należące do grupy nazywanej nieselektywnymi nieodwracalnymi inhibitorami monoaminooksydazy (MAO), w tym selegilinę (stosowaną w leczeniu choroby Parkinsona), moklobemid (stosowany w leczeniu depresji) i linezolid (antybiotyk).
Lek Betesda - ostrzeżenia i środki ostrożności
Ostrzeżenia:
Jeśli pacjent urodził się z nieprawidłowym rytmem serca lub miał epizod nieprawidłowegorytmu serca (widoczny w EKG, badaniu pozwalającym na sprawdzenie jak pracuje serce).
Jeśli pacjent przyjmuje leki stosowane w zaburzeniach rytmu serca lub leki, które mogąwpływać na rytm serca (patrz punkt 2. „Lek Betesda a inne leki”).
Środki ostrożności:
Przed rozpoczęciem stosowania leku Betesda należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą.Należy powiedzieć lekarzowi, jeśli u pacjenta występują inne zaburzenia lub choroby, ponieważ lekarzpowinien uwzględnić takie informacje. W szczególności należy poinformować lekarza:
- Jeśli pacjent ma padaczkę. Leczenie lekiem Betesda należy przerwać, jeśli po raz pierwszywystąpią drgawki lub zwiększy się ich częstość (patrz także punkt 4. „Możliwe działanianiepożądane”).
- Jeśli u pacjenta występują zaburzenia czynności wątroby lub nerek. Może być wymaganedostosowanie dawki przez lekarza.
- Jeśli pacjent ma cukrzycę. Leczenie lekiem Betesda może zaburzać kontrolę stężenia glukozywe krwi. Może być wymagane dostosowanie dawki insuliny i (lub) doustnych lekówobniżających stężenie glukozy we krwi.
- Jeśli u pacjenta występuje zmniejszone stężenie sodu we krwi.
- Jeśli u pacjenta występuje zwiększona skłonność do krwawień, tworzenia się siniaków lub jeślipacjentka jest w ciąży (patrz „Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność”).
Uwaga:
U niektórych pacjentów z zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym wystąpić może faza maniakalna.Charakteryzuje się ona niezwykłymi i szybko zmieniającymi się pomysłami, nieuzasadnionymuczuciem szczęścia i nadmierną aktywnością fizyczną. W razie wystąpienia tych objawów należyzwrócić się do lekarza.
W pierwszych tygodniach leczenia mogą wystąpić objawy takie jak: niepokój lub trudności w siedzeniulub staniu w miejscu. W razie pojawienia się takich objawów należy natychmiast poinformować o tymlekarza.
Leki takie jak Betesda (tak zwane SSRI lub SNRI) mogą spowodować wystąpienie objawów zaburzeńczynności seksualnych (patrz punkt 4). W niektórych przypadkach objawy te utrzymywały się poprzerwaniu leczenia.
Myśli samobójcze oraz pogłębianie się depresji lub zaburzenia lękowego
W przypadku depresji i (lub) zaburzeń lękowych mogą również czasami pojawić się myśli dotyczącesamookaleczenia lub myśli samobójcze. Takie objawy czy zachowanie mogą nasilać się na początkustosowania leków przeciwdepresyjnych, ponieważ leki te zaczynają działać zazwyczaj dopieropo upływie około 2 tygodni, czasem później.
Prawdopodobieństwo, że takie myśli wystąpią, jest większe, jeśli:
- u pacjenta występowały już poprzednio myśli o samobójstwie lub samookaleczeniu
- pacjent jest osobą dorosłą w młodym wieku. Informacje uzyskane w badaniach klinicznychwykazały podwyższone ryzyko zachowań samobójczych u dorosłych w wieku poniżej 25 latz zaburzeniami psychicznymi, którzy byli leczeni lekami przeciwdepresyjnymi.
Ważne informacje dotyczące leku Betesda
Jeśli kiedykolwiek pojawią się myśli dotyczące samookaleczenia lub myśli samobójcze, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do szpitala. Pomocne może okazać się poinformowanie krewnych lub przyjaciół, że pacjent ma depresję lub zaburzenia lękowe oraz poproszenie o przeczytanie tej ulotki. Pacjent może poprosić o informowanie go, gdy zauważą, że depresja lub lęk się nasiliły lub wystąpiły niepokojące zmiany w zachowaniu.
Dzieci i młodzież w wieku poniżej 18 lat
Lek Betesda nie powinien być stosowany u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat. Należy również wiedzieć, że pacjenci w wieku poniżej 18 lat przyjmujący leki z tej grupy, narażeni są na zwiększone ryzyko działań niepożądanych, takich jak: próby samobójcze, myśli samobójcze i wrogość (szczególnie agresja, zachowania buntownicze i przejawy gniewu). Mimo to lekarz może przepisać lek Betesda pacjentom w wieku poniżej 18 lat, jeśli zdecyduje, że leży to w ich najlepiej pojętym interesie. Jeżeli pacjentowi poniżej 18 lat przepisano lek Betesda i mają Państwo w związku z tym jakiekolwiek wątpliwości, należy ponownie skontaktować się ze swoim lekarzem.
Lek Betesda a inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
- Nieselektywne inhibitory monoaminooksydazy (MAO) zawierające jako substancję czynną: fenelzynę, iproniazyd, izokarboksazyd, nialamid i tranylocyprominę. Jeśli pacjent przyjmował któryś z tych leków, powinien odczekać 14 dni przed rozpoczęciem zażywania leku Betesda. Po zakończeniu stosowania leku Betesda pacjent musi zaczekać 7 dni, zanim przyjmie którykolwiek z tych leków.
- Odwracalne, selektywne inhibitory monoaminooksydazy A (MAO-A) zawierające moklobemid (lek stosowany w leczeniu depresji).
- (lista kontynuowana)
Zalecenia dotyczące stosowania leku Betesda
Po przerwaniu stosowania leku Betesda w celu ustalenia, czy dawka leku przeciwzakrzepowego jest wciąż odpowiednio dobrana.
Z uwagi na możliwe ryzyko obniżenia progu drgawkowego, należy zachować ostrożność przy stosowaniu leków takich jak:
- Meflochina (stosowana w leczeniu malarii)
- Bupropion (stosowany w leczeniu depresji)
- Tramadol (stosowany w silnych bólach)
Sprawdź również z lekarzem możliwe interakcje leku Betesda z innymi lekami, takimi jak:
- Neuroleptyki
- Leki przeciwdepresyjne
- Flekainid
- Propafenon
- Inne leki wpływające na rytm serca
Nie stosować leku Betesda jednocześnie z lekami stosowanymi w chorobach serca lub lekami, które mogą wpłynąć na rytm serca.
Przyjmuje się lek Betesda podczas posiłków lub niezależnie od nich.
Nie zaleca się spożywania alkoholu w trakcie przyjmowania leku Betesda.
Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność
Jeśli planujesz zajście w ciążę lub karmisz piersią, skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem leku Betesda.
Nie stosować leku Betesda w ciąży lub podczas karmienia piersią bez konsultacji z lekarzem.
Informuj lekarza o przyjmowaniu leku Betesda podczas ciąży, aby uniknąć powikłań u noworodka.
Przyjmowanie leku Betesda podczas ciąży może zwiększyć ryzyko zespołu przetrwałego nadciśnienia płucnego u noworodka.
Skonsultuj się z lekarzem w przypadku jakichkolwiek objawów u noworodka po przyjęciu leku Betesda.
Pamiętaj o informowaniu lekarza o przyjmowaniu leku Betesda podczas ciąży, aby uniknąć ewentualnych powikłań.
Informacje o leku Betesda
Ważne informacje dotyczące stosowania leku Betesda
W okresie ciąży nie należy nagle przerywać stosowania leku Betesda. Należy się spodziewać, że lek przenika do mleka matki, jednak nie zaobserwowano wpływu na płodność u ludzi.
Wskazówki dotyczące prowadzenia pojazdów
Pacjent powinien unikać prowadzenia pojazdów oraz obsługiwanie maszyn do czasu poznania swojej reakcji na lek Betesda.
Skład leku Betesda
Lek zawiera 94 mg alkoholu (etanolu) i mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu na dawkę.
Ilość alkoholu w leku jest równoważna mniej niż 3 ml piwa lub 1 ml wina.
Stosowanie leku Betesda
Lek Betesda powinien być przyjmowany zgodnie z zaleceniami lekarza. Należy odliczyć wymaganą liczbę kropli do napoju i wypić całość. Nie należy mieszać leku z innymi płynami ani lekami.
Dawkowanie leku dla pacjentów dorosłych
- Depresja: Dawka początkowa wynosi 10 mg dziennie, z możliwością zwiększenia do 20 mg dziennie.
- Zespół lęku napadowego: Dawka początkowa wynosi 5 mg dziennie, zwiększana do 10 mg, a następnie maksymalnie do 20 mg dziennie.
- Fobia społeczna: Zalecana dawka to 10 mg dziennie, z możliwością zmniejszenia do 5 mg lub zwiększenia do 20 mg dziennie.
Uogólnione zaburzenia lękowe
Zalecana dawka leku Betesda wynosi 10 mg (10 kropli) i przyjmowana jest jako jedna dawka na dobę.
Dawka może następnie zostać zwiększona przez lekarza maksymalnie do 20 mg (20 kropli) na dobę.
Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne (ZOK)
Zalecana dawka leku Betesda wynosi 10 mg (10 kropli) i przyjmowana jest jako jedna dawka na dobę.
Dawka może być zwiększana przez lekarza maksymalnie do 20 mg (20 kropli) na dobę.
Pacjenci w podeszłym wieku (powyżej 65 lat)
Zalecana dawka początkowa leku Betesda to 5 mg (5 kropli) i przyjmowana jest jako jedna dawka na dobę.
Dawka może być zwiększona przez lekarza do 10 mg (10 kropli) na dobę.
Zobacz również inne leki z tej kategorii:
Dzieci i młodzież (w wieku poniżej 18 lat)
Lek Betesda nie powinien być stosowany u dzieci i młodzieży. W celu uzyskania dalszych informacji należy zapoznać się punktem 2. „Informacje ważne przed zastosowaniem leku Betesda”.
Zaburzenia czynności nerek
Należy zachować ostrożność u pacjentów z ciężkim zaburzeniem czynności nerek. Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.
Zaburzenia czynności wątroby
Pacjenci z zaburzeniem czynności wątroby nie powinni przekraczać dawki 10 mg na dobę. Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.
Pacjenci wolno metabolizujący leki przy udziale izoenzymu CYP2C19
Pacjenci z tym znanym genotypem nie powinni przekraczać dawki 10 mg na dobę. Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.
Czas trwania leczenia
Pacjent może odczuć poprawę dopiero po paru tygodniach leczenia. Należy zatem kontynuować stosowanie leku Betesda, nawet jeśli upłynie nieco czasu, zanim nastąpi poprawa samopoczucia.
Nie wolno zmieniać dawkowania bez zasięgnięcia porady u lekarza.
Lek Betesda należy stosować tak długo, jak to zaleci lekarz. Jeśli pacjent przerwie leczenie za wcześnie, objawy mogą powrócić. Zaleca się zatem kontynuowanie leczenia przez co najmniej 6 miesięcy po odzyskaniu dobrego samopoczucia.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Betesda
Jeśli pacjent przyjął większą niż przepisana dawkę leku Betesda powinien natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala. Należy to uczynić nawet wtedy, gdy pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości. Do objawów przedawkowania należą: zawroty głowy, drżenia, pobudzenie, drgawki, śpiączka, nudności, wymioty, zaburzenia rytmu serca, obniżenie ciśnienia tętniczego krwi i zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej. Należy zabrać ze sobą do lekarza lub do szpitala opakowanie/butelkę po leku Betesda.
Pominięcie zastosowania leku Betesda
Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Jeśli pacjent zapomniał przyjąć dawkę i przypomniał sobie o tym przed zaśnięciem, powinien natychmiast przyjąć pominiętą dawkę. Następnego dnia należy stosować lek zgodnie z zaleceniami. Jeśli pacjent przypomni sobie o pominięciu dawki w nocy lub następnego dnia, powinien zrezygnować z pominiętej dawki i przyjąć kolejną dawkę o zwykłej porze.
Przerwanie stosowania leku Betesda
Nie należy przerywać stosowania leku Betesda, dopóki nie zaleci tego lekarz. Kiedy pacjent kończy leczenie, zazwyczaj zaleca się stopniowe zmniejszanie dawki leku Betesda przez okres kilku tygodni.
Objawy odstawienia leku Betesda
Po przerwaniu stosowania leku Betesda, szczególnie nagłym, pacjent może odczuwać objawy odstawienia. Objawy te występują często po przerwaniu leczenia lekiem Betesda. Ryzyko jest większe, gdy lek Betesda był stosowany przez długi czas lub w dużych dawkach, lub gdy dawkę leku zmniejszono zbyt szybko. U większości pacjentów objawy są łagodne i ustępują samoistnie w ciągu dwóch tygodni. U niektórych pacjentów mogą być jednak bardziej nasilone lub utrzymywać się dłużej (2-3 miesiące lub dłużej). W razie wystąpienia ciężkich objawów odstawienia po przerwaniu stosowania leku Betesda, należy skontaktować się z lekarzem. Lekarz może zalecić powtórne rozpoczęcie przyjmowania kropli i wolniejsze odstawianie leku.
Do objawów odstawienia zalicza się:
- Zawroty głowy (niepewny chód lub zaburzenia równowagi)
- Uczucie mrowienia
- Uczucie pieczenia oraz (rzadziej) wrażenie porażenia prądem elektrycznym (również w głowie)
- Zaburzenia snu (wyraziste sny, koszmary senne, bezsenność)
- Lęk
- Ból głowy
- Mdłości (nudności)
- Pocenie się (w tym poty nocne)
- Niepokój psychoruchowy lub pobudzenie
- Drżenia
- Uczucie dezorientacji
- Chwiejność emocjonalną lub drażliwość
- Biegunka (luźne stolce)
- Zaburzenia widzenia
- Trzepotanie lub kołatanie serca (palpitacje)
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Działania niepożądane zazwyczaj ustępują po paru tygodniach leczenia. Należy pamiętać, że niektóre z tych działań mogą być również objawami choroby i ustąpią wraz z poprawą samopoczucia.
Należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do szpitala, jeśli podczas leczenia wystąpi którekolwiek z następujących działań niepożądanych:
Niezbyt często (może dotyczyć nie więcej niż 1 na 100 pacjentów):
Nietypowe krwawienia, w tym z przewodu pokarmowego.
Rzadko (może dotyczyć nie więcej niż 1 na 1 000 pacjentów):
Obrzęk skóry, języka, warg, gardła lub twarzy, pokrzywka, albo pojawiające się trudności w oddychaniu lub połykaniu (ciężka reakcja alergiczna).
Wysoka gorączka, pobudzenie, splątanie, drżenia i gwałtowne skurcze mięśni, które mogą być objawami rzadkiego zaburzenia zwanego zespołem serotoninowym.
Częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych):
Trudności w oddawaniu moczu.
Napady drgawkowe, patrz także punkt 2. „Ostrzeżenia i środki ostrożności”.
Żółte zabarwienie skóry i białkówki oczu będące objawem zaburzenia czynności wątroby/zapalenia wątroby.
Szybkie, nieregularne bicie serca, omdlenie, które mogą być objawami stanu zagrażającego życiu zwanego Torsades de Pointes.
Myśli o samookaleczeniu lub myśli o samobójstwie, patrz także punkt 2. „Ostrzeżenia i środki ostrożności”.
Poza opisanymi powyżej informowano również o następujących działaniach niepożądanych:
Bardzo często (może dotyczyć więcej niż 1 na 10 pacjentów):
Nudności.
Ból głowy.
Często (może dotyczyć nie więcej niż 1 na 10 pacjentów):
Skutki uboczne leków
Najczęstsze:
Niedrożność nosa lub katar (zapalenie zatok).
Zmniejszenie lub zwiększenie łaknienia.
Lęk, niepokój psychoruchowy, nietypowe sny, trudności w zasypianiu, senność, zawroty głowy, ziewanie, drżenia, kłucie w skórze.
Biegunka, zaparcia, wymioty, suchość w jamie ustnej.
Nasilone pocenie się.
Bóle mięśni i stawów.
Zaburzenia seksualne (opóźnienie wytrysku, zaburzenia wzwodu, osłabienie popędu płciowego oraz u kobiet trudności w osiąganiu orgazmu).
Uczucie zmęczenia, gorączka.
Zwiększenie masy ciała.
Niezbyt częste:
Pokrzywka, wysypka, świąd.
Mimowolne zgrzytanie zębami, pobudzenie, nerwowość, napady lęku, stany splątania.
Zaburzenia snu, zaburzenia smaku, omdlenie.
Rozszerzenie źrenic, zaburzenia widzenia, dzwonienie w uszach (szumy uszne).
Wypadanie włosów.
Nadmierne krwawienie miesiączkowe.
Nieregularne krwawienie miesiączkowe.
Zmniejszenie masy ciała.
Szybkie bicia serca.
Obrzęki kończyn górnych lub dolnych.
Krwawienie z nosa.
Rzadkie:
Agresja, depersonalizacja (odczuwanie odłączenia od własnego ciała i psychiki), omamy.
Wolne bicia serca.
Nieznanego występowania:
Zmniejszenie stężenia sodu we krwi (objawia się nudnościami i złym samopoczuciem z osłabieniem mięśni lub splątaniem).
Zawroty głowy po przyjęciu pozycji stojącej z powodu obniżenia ciśnienia tętniczego (niedociśnienie ortostatyczne).
Nieprawidłowe wyniki prób czynnościowych wątroby (zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych we krwi).
Zaburzenia ruchowe (mimowolne ruchy mięśni).
Bolesny wzwód prącia (priapizm).
Lek Betesda - działania niepożądane i przechowywanie
Ponadto znane są działania niepożądane leków o podobnym mechanizmie działania jak escytalopram(substancja czynna leku Betesda). Są to:
- Niepokój psychoruchowy (akatyzja).
- Utrata apetytu.
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niewymienionew ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie, lub pielęgniarce. Działania niepożądanemożna zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań ProduktówLeczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i ProduktówBiobójczych: Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, tel.: 22 49-21-301, faks: 22 49-21-309,strona internetowa:
Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.
Jak przechowywać lek Betesda
- Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
- Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na etykiecie lubtekturowym pudełku po: „EXP”. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.
- Po otwarciu krople powinny być zużyte w ciągu 8 tygodni i należy je przechowywaćw temperaturze poniżej 25°C.
- Butelkę trzymać szczelnie zamkniętą i w pozycji stojącej.
- Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należyzapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomożechronić środowisko.
Zawartość opakowania i inne informacje
Co zawiera lek Betesda
- Substancją czynną leku jest escytalopram. Każdy 1 ml leku zawiera 20 mg escytalopramu(w postaci escytalopramu szczawianu). Jedna kropla zawiera 1 mg escytalopramu.
- Pozostałe składniki to: propylu galusan, kwas cytrynowy, etanol 96%, sodu wodorotlenek(patrz punkt 2), woda oczyszczona.
Jak wygląda lek Betesda i co zawiera opakowanie
Lek jest przezroczystym roztworem.
Dostępne wielkości opakowań:
- 1 butelka po 15 ml lub 5 butelek po 15 ml w tekturowym pudełku.
Butelka ze szkła (typu III) z kroplomierzem z PE, zamknięta zakrętką z PP/PE zabezpieczającą przed dostępem dzieci, w tekturowym pudełku. Nie wszystkie wielkości opakowań muszą znajdować się w obrocie.
Podmiot odpowiedzialny:
Aristo Pharma Sp. z o.o.
ul. Baletowa 30
02-867 Warszawa
Wytwórca/Importer
Chanelle Medical Unlimited Company
Dublin Road
IDA Industrial Estate
Loughrea, Co. Galway
Irlandia
Heumann Pharma GmbH & Co. Generica KG
Südwestpark 50
90449 Nürnberg
Niemcy
Ten lek jest dopuszczony do obrotu w krajach członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego pod następującymi nazwami:
- Holandia Rualalit 20mg/ml druppels voor oraal gebruik, oplossing
- Niemcy Escitalopram Heumann20 mg/ml Tropfen zum Einnehmen, Losung
- Polska Betesda
- Włochy Escitalopram Aurobindo Italia 20 mg/ml gocce orali, soluzione
Data ostatniej aktualizacji ulotki: listopad 2024