Cefazolin Noridem Proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań / do infuzji (2 g) - 10 fiol. proszku
Cefazolin Noridem Proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań / do infuzji (2 g) - 10 fiol. proszku
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta
Cefazolin Noridem, 1 g, proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań/do infuzji
Cefazolin Noridem, 2 g, proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań/do infuzji
Cefazolina
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
- Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby są takie same.
- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.
Lek nazywa się Cefazolin Noridem, 1 g, proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań/do infuzji i Cefazolin Noridem, 2 g, proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań/do infuzji. W dalszej części tej ulotki lek ten będzie nazywany Cefazolin Noridem.
Spis treści ulotki
- Co to jest lek Cefazolin Noridem i w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed zastosowaniem leku Cefazolin Noridem
- Jak stosować lek Cefazolin Noridem
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać lek Cefazolin Noridem
- Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest lek Cefazolin Noridem i w jakim celu się go stosuje
Lek ten zawiera substancję czynną, cefazolinę, która jest antybiotykiem. Lek Cefazolin Noridem jest stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych wywołanych przez bakterie wrażliwe na cefazolinę, np.:
- zakażeń skóry i tkanek miękkich,
- zakażeń kości i stawów.
Cefazolinę można także stosować w trakcie zabiegów chirurgicznych, przed nimi i po ich zakończeniu, aby zapobiec możliwym zakażeniom.
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Cefazolin Noridem
Kiedy nie stosować leku Cefazolin Noridem:
- jeśli pacjent ma uczulenie na cefazolinę lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6).
- jeśli pacjent ma uczulenie (nadwrażliwość) na antybiotyki z grupy cefalosporyn.
- jeśli u pacjenta wystąpiła kiedykolwiek ciężka reakcja alergiczna (nadwrażliwości) na jakikolwiek inny antybiotyk beta-laktamowy (penicyliny, monobaktamy i karbapenemy).
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem stosowania leku Cefazolin Noridem należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą, jeśli:
- U pacjenta występuje skłonność do reakcji alergicznych (np. katar sienny lub astma oskrzelowa), ponieważ istnieje wówczas podwyższone ryzyko ciężkiej reakcji alergicznej na lek Cefazolin Noridem.
Ważne informacje dotyczące leku Cefazolin Noridem
Przeciwwskazania:
- U pacjenta kiedykolwiek wystąpiła reakcja alergiczna na inne antybiotyki beta-laktamowe (np. penicyliny).
- U pacjenta występują zaburzenia czynności nerek lub wątroby.
- U pacjenta występują zaburzenia krzepnięcia krwi (np. hemofilia) lub jego aktualny stan może prowadzić do takich zaburzeń.
Dla dzieci:
Cefazoliny nie wolno stosować u noworodków i niemowląt przed ukończeniem 1. miesiąca życia, ponieważ jak dotąd nie ustalono bezpieczeństwa stosowania w tej grupie wiekowej.
Interakcje z innymi lekami:
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
Ciąża i karmienie piersią:
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn:
Lek Cefazolin Noridem nie ma istotnego wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Uwaga: Lek Cefazolin Noridem zawiera sód.
Informacje o dawkowaniu leku Cefazolin Noridem
Odpowiada to 2,5% maksymalnej zalecanej dobowej dawki sodu w diecie u osób dorosłych.
Fiolka 2 g: Ten lek zawiera 101,2 mg sodu (głównego składnika soli kuchennej) w każdej fiolce. Odpowiada to 5% maksymalnej zalecanej dobowej dawki sodu w diecie u osób dorosłych.
Jak stosować lek Cefazolin Noridem
Podawanie:
Lek Cefazolin Noridem jest zawsze podawany przez fachowy personel medyczny. Jest on podawany we wstrzyknięciu lub wlewie (do żyły) po rozpuszczeniu lub do mięśnia (domięśniowo) w postaci głębokiego wstrzyknięcia domięśniowego. Lekarz poinformuje pacjenta o niezbędnym czasie trwania i częstości podawania leku Cefazolin Noridem.
Zalecane dawki:
Pacjenci dorośli z prawidłową czynnością nerek
- Zakażenia wywołane przez bakterie wrażliwe na ten lek: 1–2 g na dobę w 2–3 dawkach podzielonych.
- Zakażenia wywołane przez bakterie średnio wrażliwe na ten lek: 3–4 g na dobę w 3–4 dawkach podzielonych. Istnieje możliwość zwiększenia dawki dobowej do 6 g w trzech lub czterech, równych dawkach podzielonych.
Stosowanie u dzieci i młodzieży
Wcześniaki i niemowlęta poniżej jednego miesiąca życia: Nie ustalono bezpieczeństwa stosowania u niemowląt w wieku poniżej jednego miesiąca.
Dzieci w wieku powyżej jednego miesiąca:
- Zakażenia wywołane przez bakterie wrażliwe na ten lek: 25–50 mg/kg masy ciała na dobę w 2–4 dawkach podzielonych co 6, 8 lub 12 godzin.
- Zakażenia wywołane przez bakterie średnio wrażliwe na ten lek: Do 100 mg/kg masy ciała na dobę w 3–4 dawkach podzielonych co 6–8 godzin.
Lek nie jest zalecany dla dzieci, które nie ukończyły 1. miesiąca życia.
Pacjenci w podeszłym wieku
U pacjentów w podeszłym wieku z prawidłową czynnością nerek nie ma konieczności modyfikacji dawki.
Specjalne zalecenia dotyczące dawkowania
Zapobieganie zakażeniom w trakcie zabiegów chirurgicznych: 1 g cefazoliny 30–60 minut przed zabiegiem. W przypadku długich zabiegów chirurgicznych (trwających co najmniej 2 godziny) dodatkowa dawka 0,5–1 g cefazoliny w trakcie operacji.
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek: U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek eliminacja cefazoliny jest wolniejsza. Z tego powodu lekarz dostosuje dawkę w zależności od nasilenia zaburzeń czynności nerek, zmniejszając dawkę podtrzymującą lub wydłużając odstępy między dawkami.
Czas trwania leczenia
Lek Cefazolin Noridem - informacje dla pacjentów
Czas trwania leczenia zależy od nasilenia zakażenia, a także od tempa powrotu pacjenta do zdrowia. Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Cefazolin Noridem. Ponieważ lek jest podawany przez lekarza lub pielęgniarkę, ryzyko podania zbyt dużej dawki jest niewielkie.
Objawy przedawkowania to: ból głowy, zawroty głowy, uczucie kłucia lub mrowienia skóry, pobudzenie, mimowolne skurcze mięśnia lub grupy mięśni i drgawki. W razie wystąpienia tych objawów należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza.
Pominięcie zastosowania leku Cefazolin Noridem: Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Dawkę pominiętą należy przyjąć przed kolejną zaplanowaną dawką wyłącznie, jeśli czas do kolejnej zaplanowanej dawki jest odpowiednio długi.
Przerwanie stosowania leku Cefazolin Noridem: Mała dawka, nieregularne podawanie lub zbyt wczesne przerwanie leczenia mogą mieć niekorzystny wpływ na skuteczność leczenia lub prowadzić do nawrotu, którego leczenie jest trudniejsze. Należy postępować zgodnie z instrukcjami lekarza.
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. W razie zaobserwowania któregokolwiek z niżej wymienionych objawów należy niezwłocznie odstawić lek i skonsultować się z lekarzem.
Niezbyt często: mogą wystąpić u 1 na 100 pacjentów, takie jak: zaczerwienienie skóry, wysypka skórna, pokrzywka, gorączka, obrzęk pod skórą i inne.
Rzadko: mogą wystąpić u 1 na 1000 pacjentów, takie jak: żółtaczka, ciężka wysypka skórna.
Bardzo rzadko: mogą wystąpić u 1 na 10 000 pacjentów, takie jak: ciężka reakcja alergiczna.
Zgłaszano również inne działania niepożądane, których częstość występowania nie jest znana, takie jak ciężkie biegunki.