Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Paracetamol Hasco Forte Zawiesina doustna (240 mg/5 ml) - 1 butelka 100 ml

Paracetamol Hasco Forte Zawiesina doustna (240 mg/5 ml) - 1 butelka 100 ml

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta

Paracetamol Hasco Forte

240 mg/5 ml, zawiesina doustna

Paracetamolum

dla niemowląt i dzieci

Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.

Lek ten należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty.

  • Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
  • Jeśli potrzebna jest rada lub dodatkowa informacja, należy zwrócić się do farmaceuty.
  • Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie możliwe objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.
  • Jeśli po upływie 3 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.

Spis treści ulotki

  1. Co to jest lek Paracetamol Hasco Forte i w jakim celu się go stosuje
  2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Paracetamol Hasco Forte
  3. Jak stosować lek Paracetamol Hasco Forte
  4. Możliwe działania niepożądane
  5. Jak przechowywać lek Paracetamol Hasco Forte
  6. Zawartość opakowania i inne informacje

1. Co to jest lek Paracetamol Hasco Forte i w jakim celu się go stosuje

Lek Paracetamol Hasco Forte, zawiesina doustna jest lekiem przeciwgorączkowym i przeciwbólowym przeznaczonym do stosowania u niemowląt i dzieci. Stosowany w zalecanych dawkach jest dobrze tolerowany.

Wskazania do stosowania:

  • Gorączka i bóle różnego pochodzenia (np. po zabiegach chirurgicznych, bóle związane z wyrzynaniem się zębów, bóle głowy o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu) oraz dolegliwości towarzyszące reakcji organizmu na szczepionkę (ból, gorączka, odczyn miejscowy).
  • Lek stosuje się u niemowląt od 0 do 3 miesiąca życia (o masie ciała do 4 kg) do leczenia objawowego gorączki trwającej nie dłużej niż 3 dni oraz bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego.

Jeśli po upływie 3 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.

2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Paracetamol Hasco Forte

Kiedy nie stosować leku Paracetamol Hasco Forte

Ostrzeżenia dotyczące stosowania leku Paracetamol Hasco Forte

Przeciwwskazania:

  • pacjent ma uczulenie na paracetamol lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku
  • u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby lub wirusowym zapaleniem wątroby
  • u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek
  • w chorobie alkoholowej

Ostrzeżenia i środki ostrożności:

Przed rozpoczęciem stosowania leku Paracetamol Hasco Forte należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą.

Nie stosować z innymi lekami zawierającymi paracetamol z powodu ryzyka przedawkowania.

W razie przedawkowania natychmiast skonsultować się z lekarzem, nawet jeśli pacjent czuje się dobrze.

Bez zalecenia lekarza nie stosować dłużej niż 3 dni.

Nie należy stosować dawek większych niż zalecane.

Interakcje z innymi lekami:

Lek Paracetamol Hasco Forte nie powinien być przyjmowany jednocześnie z ośrodkowo działającymi środkami przeciwbólowymi ani z alkoholem.

Paracetamol Hasco Forte z alkoholem:

Podczas stosowania leku Paracetamol Hasco Forte nie należy pić alkoholu, gdyż może to spowodować uszkodzenie wątroby.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje miećdziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Kobiety w ciąży lub karmiące piersią mogą stosować ten lek, gdy w opinii lekarza jest to konieczne.

Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Lek Paracetamol Hasco Forte zawiera 3,7 g sacharozy w 5 ml zawiesiny.Należy to wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą. Jeśli stwierdzono wcześniej u pacjentanietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciemleku.

Lek Paracetamol Hasco Forte zawiera pirosiarczyn sodu.Pirosiarczyn sodu może w rzadkich przypadkach powodować ciężkie reakcje nadwrażliwości i skurczoskrzeli.

Lek Paracetamol Hasco Forte zawiera 7,059 mg soli kwasu benzoesowego w 5 ml zawiesiny.Kwas benzoesowy/sól kwasu benzoesowego może zwiększać ryzyko żółtaczki (zażółcenie skóry ibiałkówek oczu) u noworodków (do 4. tygodnia życia).

Lek Paracetamol Hasco Forte zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu na 5 ml zawiesiny, to znaczylek uznaje się za „wolny od sodu”.

Lek Paracetamol Hasco Forte zawiera d-limonen.

Lek Paracetamol Hasco Forte zawiera 10,575 mg glikolu propylenowego w 5 ml zawiesiny.Przed podaniem produktu leczniczego dziecku w wieku poniżej 4 tygodni należy skontaktować się zlekarzem lub farmaceutą, zwłaszcza gdy dziecko przyjmuje inne produkty lecznicze zawierające glikolpropylenowy lub alkohol.

Jak stosować lek Paracetamol Hasco Forte

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub wedługzaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.Lek stosuje się doustnie.Przed użyciem energicznie wstrząsnąć w celu uzyskania jednolitej zawiesiny.Zawiesina Paracetamol Hasco Forte zawiera dwukrotnie wyższe stężenie paracetamolu niżzawiesina Paracetamol Hasco.Zalecana dawka to:O ile lekarz nie zaleci inaczej, przeciętna jednorazowa dawka paracetamolu wynosi 10 mg do 15 mgna kilogram masy ciała.W razie konieczności dawkę można powtarzać, nie częściej niż co 4-6 godzin, do 4 razy na dobę,czyli maksymalnie 60 mg/kilogram masy ciała/dobę.

Obliczanie dawki leku Paracetamol Hasco Forte

W tabeli poniżej podano przykładowy schemat obliczania dawki leku:

Wiek (masa ciała dziecka)Zalecana dawka jednorazowaMaksymalna dawka dobowa
od 0 do 3 miesiąca życia (do 4 kg)1,25 ml (60 mg)5 ml (240 mg)
od 4 do 8 miesiąca życia (do 7 kg)2 ml (96 mg)8 ml (384 mg)
od 9 do 11 miesiąca życia (do 8 kg)2,5 ml (120 mg)10 ml (480 mg)
od 1 do 2 lat (do 10,5 kg)3,25 ml (156 mg)13 ml (624 mg)
od 2 do 3 lat (do 13 kg)4 ml (192 mg)16 ml (768 mg)
od 4 do 5 lat (do 18,5 kg)6 ml (288 mg)24 ml (1152 mg)
od 6 do 8 lat (do 24 kg)7,5 ml (360 mg)30 ml (1440 mg)
od 9 do 10 lat (do 32 kg)10 ml (480 mg)40 ml (1920 mg)
od 11 do 12 lat (do 45,6 kg)14,25 ml (684 mg)57 ml (2736 mg)

Bez konsultacji z lekarzem nie stosować dłużej niż 3 dni. Stosowanie u dzieci poniżej 2 lat powinno być zlecone przez lekarza.

Instrukcja dawkowania przy pomocy strzykawki doustnej:

  • Po odkręceniu zakrętki nałożyć strzykawkę na korek umieszczony w szyjce butelki.
  • Aby napełnić strzykawkę, butelkę należy energicznie wstrząsnąć, odwrócić do góry dnem, a następnie ostrożnie przesuwać tłok strzykawki do dołu, wciągając zawiesinę w pożądanej ilości określonej na podziałce.
  • Butelkę odwrócić do pozycji początkowej i ostrożnie wyjąć strzykawkę z korka.
  • Końcówkę strzykawki należy umieścić w ustach dziecka, a następnie wolno wciskając tłok, ostrożnie opróżnić zawartość strzykawki.
  • Po zastosowaniu butelkę zamknąć, a strzykawkę umyć i wysuszyć.

Brak specjalnych zaleceń dotyczących stosowania z posiłkiem. W przypadku wrażenia, że działanie leku Paracetamol Hasco Forte jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.

Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Paracetamol Hasco Forte. W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty, nawet jeśli pacjent czuje się dobrze.

Zatrucie paracetamolem u dzieci

Ciężkie zatrucie może wystąpić u dzieci po zażyciu 200 mg paracetamolu/kg mc. Przypadkowe lub zamierzone przedawkowanie paracetamolu może spowodować w ciągu kilku, kilkunastu godzin takie objawy jak: nudności, wymioty, nadmierne pocenie się, senność i ogólne osłabienie. Objawy te mogą ustąpić następnego dnia, pomimo rozwijającego się powoli ciężkiego uszkodzenia wątroby, objawiającego się uczuciem rozpierania w nadbrzuszu, nudnościami i żółtaczką. Leczenie zatrucia paracetamolem musi odbywać się w szpitalu, w warunkach intensywnej opieki medycznej. Jeśli od momentu przyjęcia paracetamolu nie minęła godzina, należy sprowokować wymioty i podać węgiel aktywny.

Pominięcie zastosowania leku Paracetamol Hasco Forte

Lek Paracetamol Hasco Forte stosuje się doraźnie, gdy wystąpią objawy. Należy go przyjmować zgodnie z zaleceniami podanymi w punkcie 3. Jeśli jednak lekarz zaleci regularne przyjmowanie leku, nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Możliwe działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Rzadko (u 1 do 10 pacjentów na 10 000):

  • skórne reakcje uczuleniowe: pokrzywka, rumień, zapalenie skóry.

Bardzo rzadko (występują u mniej niż 1 pacjenta na 10 000):

  • zmniejszenie liczby płytek krwi (trombocytopenia)
  • zmniejszenie liczby leukocytów (leukopenia, agranulocytoza)
  • nudności, wymioty, biegunka
  • zaburzenia czynności wątroby

Zgłaszanie działań niepożądanych

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Al. Jerozolimskie 181 C, 02-222 Warszawa, tel.: 22 49 21 301, fax: 22 49 21 309, e-mail: ndl@urpl.gov.pl. Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Jak przechowywać lek Paracetamol Hasco Forte

Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Produkt nie powinien być przechowywany w pozycji odwróconej.

Informacje dotyczące przechowywania leku:

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu. Po pierwszym otwarciu opakowania lek zachowuje trwałość przez 12 miesięcy. Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.

Zawartość leku Paracetamol Hasco Forte:

Co zawiera lek Paracetamol Hasco Forte
- Substancją czynną leku jest paracetamol. 5 ml zawiesiny zawiera 240 mg paracetamolu.
- Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to: sacharoza, guma ksantan (E 415), kwas cytrynowy jednowodny (E 330), sodu benzoesan (E 211), sodu pirosiarczyn (E 223), aromat truskawkowy naturalny AR 2143 (zawiera naturalne substancje aromatyczne, w tym d-limonen oraz glikol propylenowy), woda oczyszczona.

Wygląd leku Paracetamol Hasco Forte:

Zawiesina barwy mlecznej do jasnożółtej, o truskawkowym zapachu. Opakowanie zawiera 150 ml, 100 ml lub 85 ml zawiesiny doustnej. Butelka z oranżowego szkła typu III z zakrętką z HDPE, z pierścieniem gwarancyjnym i łącznikiem z LDPE do strzykawki doustnej oraz strzykawką doustną z LDPE/PS o pojemności 5 ml, z podziałką co 0,25 ml, w pudełku tekturowym.

Informacje kontaktowe:

Podmiot odpowiedzialny i wytwórca
„PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK” S.A.
51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242 E
Informacja o leku: tel.: 22 742 00 22, e-mail: informacjaoleku@hasco-lek.pl
Data ostatniej aktualizacji ulotki: 6/6

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł