Zolafren-Swift tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej (15 mg) - 84 tabl.
Zolafren-Swift tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej (15 mg) - 84 tabl.
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta
Zolafren-swift, 5 mg, tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej
Zolafren-swift, 10 mg, tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej
Zolafren-swift, 15 mg, tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej
Zolafren-swift, 20 mg, tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej
Olanzapinum
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby są takie same.
Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.
Spis treści ulotki
- Co to jest lek Zolafren-swift i w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed zastosowaniem leku Zolafren-swift
- Jak stosować lek Zolafren-swift
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać lek Zolafren-swift
- Zawartość opakowania i inne informacje
Co to jest lek Zolafren-swift i w jakim celu się go stosuje
Zolafren-swift zawiera substancję czynną olanzapinę. Zolafren-swift należy do grupy leków zwanych lekami przeciwpsychotycznymi i jest stosowany w leczeniu:
- schizofrenii
- średnio nasilonych i ciężkich epizodów manii
Wykazano, że Zolafren-swift zapobiega nawrotom tych objawów u pacjentów z chorobą afektywną dwubiegunową, u których uzyskano dobrą odpowiedź na leczenie epizodu manii olanzapiną.
Informacje ważne przed zastosowaniem leku Zolafren-swift
Kiedy nie stosować leku Zolafren-swift
- jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie na olanzapinę lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6.)
- jeśli u pacjenta występują zaburzenia dotyczące oczu takie jak niektóre rodzaje jaskry (zwiększone ciśnienie w oku)
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem stosowania leku Zolafren-swift należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Należy unikać nagłego odstawienia leku Zolafren-swift w przypadku otępienia, ponieważ może to spowodować bardzo poważne działania niepożądane.
Leki z tej grupy mogą wywoływać wystąpienie nieprawidłowych ruchów, zwłaszcza w obrębie twarzy lub języka. Jeżeli po zażyciu leku Zolafren-swift wystąpi taki objaw, należy powiadomić o tym lekarza.
Bardzo rzadko leki tego typu wywołują zespół objawów obejmujących gorączkę, przyspieszony oddech, pocenie się, sztywność mięśni, ospałość lub senność. Jeżeli wystąpią takie objawy, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
U pacjentów stosujących Zolafren-swift obserwowano przyrost masy ciała. Należy systematycznie sprawdzać masę ciała pacjenta. W razie potrzeby należy rozważyć zwrócenie się do dietetyka lub uzyskanie pomocy w ustaleniu diety.
U pacjentów stosujących Zolafren-swift obserwowano we krwi wysokie stężenie cukru i wysokie stężenie lipidów (triglicerydów i cholesterolu). Przed zastosowaniem leku Zolafren-swift i w trakcie jego stosowania lekarz powinien przeprowadzać badania krwi w celu określenia stężenia cukru we krwi i stężeń niektórych lipidów.
Należy powiedzieć lekarzowi, jeśli w przeszłości u pacjenta lub w rodzinie pacjenta występowały zakrzepy, ponieważ podobne leki były powiązane z tworzeniem się zakrzepów krwi.
Choroby wymagające natychmiastowego powiadomienia lekarza
Jeśli u pacjenta występuje którekolwiek z niżej wymienionych chorób, należy natychmiast powiadomić o tym lekarza: udar lub „mini” udar (przemijające objawy udaru), choroba Parkinsona, zaburzenia dotyczące gruczołu krokowego, niedrożność jelit (porażenna), choroba wątroby lub nerek, choroby krwi, choroba serca, cukrzyca, napady drgawek, jeśli pacjent wie, że mogła u niego wystąpić utrata soli w wyniku przedłużającej się, ciężkiej biegunki i wymiotów (nudności z wymiotami) lub stosowania diuretyków (leków moczopędnych).
Jeżeli pacjent choruje na otępienie i wystąpił u niego kiedykolwiek udar lub „mini” udar, to powinien (lub jego opiekun powinien) powiedzieć o tym lekarzowi.
Rutynowo, w celu zachowania ostrożności, u osób w wieku powyżej 65 lat lekarz może kontrolować ciśnienie tętnicze krwi.
Dzieci i młodzież
Lek Zolafren-swift nie jest przeznaczony do stosowania u pacjentów w wieku poniżej 18 lat.
Zolafren-swift a inne leki
Osoby przyjmujące lek Zolafren-swift mogą stosować inne leki wyłącznie za zgodą lekarza. Stosowanie leku Zolafren-swift w skojarzeniu z lekami przeciwdepresyjnymi, uspokajającymi lub nasennymi może wywoływać senność.
Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
W szczególności należy powiedzieć lekarzowi o przyjmowaniu leków stosowanych w leczeniu choroby Parkinsona, karbamazepiny (lek przeciwpadaczkowy i stabilizujący nastrój), fluwoksaminy (lek przeciwdepresyjny) lub cyprofloksacyny (antybiotyk) – może być konieczna zmiana dawki leku Zolafren-swift.
Zolafren-swift z alkoholem
Nie należy pić alkoholu po przyjęciu leku Zolafren-swift, ponieważ ten lek w skojarzeniu z alkoholem może wywoływać senność.
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Leku Zolafren-swift nie powinny przyjmować kobiety karmiące piersią, gdyż jego niewielkie ilości mogą przenikać do mleka.
Uwaga dla noworodków
U noworodków, których matki stosowały Zolafren-swift w ostatnim trymestrze (ostatnie 3 miesiące ciąży) mogą wystąpić różne objawy. W razie obserwacji jakichkolwiek niepokojących objawów u dziecka, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Zolafren-swift może wywoływać senność, dlatego nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn po jego przyjęciu. W razie pojawienia się senności, należy poinformować lekarza.
Aspartam
Zawartość aspartamu w tabletkach Zolafren-swift może być szkodliwa dla pacjentów z fenyloketonurią. Należy skonsultować się z lekarzem w przypadku podejrzeń.
Sód
Zawartość sodu w tabletkach Zolafren-swift jest minimalna i uznaje się, że lek jest "wolny od sodu".
Alkohol benzylowy
Alkohol benzylowy, jako składnik substancji poprawiającej smak i zapach, może powodować reakcje alergiczne. W przypadku zastosowania leku przez kobiety w ciąży lub karmiące piersią, konieczna jest konsultacja z lekarzem.
Jak stosować Zolafren-swift
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Lekarz określi odpowiednią dawkę i czas trwania terapii.
Zobacz również inne leki z tej kategorii:
Stosowanie leku Zolafren-swift
Jeśli wystąpią jakiekolwiek niepożądane działania lub objawy, należy powiadomić o tym lekarza. Nie należy jednak przerywać stosowania leku Zolafren-swift, chyba że lekarz tak zdecyduje.
Sposób przyjmowania tabletek
Tabletki Zolafren-swift należy przyjmować raz na dobę zgodnie z zaleceniami lekarza. Należy starać się przyjmować lek codziennie o tej samej porze. Nie ma znaczenia, czy tabletki zażywa się podczas posiłku czy nie. Tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej należy podawać doustnie.
Nie należy dotykać tabletek mokrymi rękami, ponieważ mogą się rozpaść. Można je również umieścić w pełnej szklance wody, soku pomarańczowego, soku jabłkowego, mleka lub kawy, a następnie wymieszać. Po sporządzeniu płynu należy go natychmiast wypić.
W przypadku pominięcia dawki
Jeśli pominięto zastosowanie leku, należy od razu po przypomnieniu sobie o tym przyjąć tabletkę, nie stosując podwójnej dawki.
Przerwanie stosowania leku
Nie należy przerywać stosowania leku Zolafren-swift w razie poczucia poprawy. Lekarz powinien zalecić sposób zaprzestania stosowania.
Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, Zolafren-swift może powodować działania niepożądane, dlatego w razie wystąpienia nieprawidłowych objawów należy skontaktować się z lekarzem. Objawy mogą obejmować nieprawidłowe ruchy w twarzy czy języku, zakrzepy krwi, nadwrażliwość.
W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku, zaleca się konsultację z lekarzem lub farmaceutą.
zgłaszać bezpośrednio do krajowego systemu zgłaszania działań niepożądanych przez internet: www.irds.pl lub zgłaszając je bezpośrednio do Państwowej Agencji Rejestrowania Leków. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych możesz przyczynić się do zapewnienia większej bezpieczeństwa stosowania leków.Zgłaszanie działań niepożądanych
Zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Al. Jerozolimskie 181C 02-222 Warszawa Tel.: + 48 22 49 21 301 Faks: + 48 22 49 21 309 Strona internetowa:
Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.
Jak przechowywać lek Zolafren-swift
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu.
Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią.
Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.
Zawartość opakowania i inne informacje
Co zawiera Zolafren-swift
Substancją czynną jest olanzapina. Każda tabletka Zolafren-swift ulegająca rozpadowi w jamie ustnej zawiera 5 mg, 10 mg, 15 mg lub 20 mg substancji czynnej. Dokładne informacje o zawartości substancji czynnej znajdują się na opakowaniu leku Zolafren-swift.
Inne składniki leku to: mannitol, aspartam, krospowidon, substancja poprawiająca smak i zapach pomarańczowa (zawiera m.in. alkohol benzylowy), krzemionka koloidalna bezwodna, sodu stearylofumaran.
Jak wygląda Zolafren-swift i co zawiera opakowanie
Zolafren-swift, 5 mg: tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej barwy żółtej, okrągłe, płaskie, z wytłoczonym oznakowaniem „5” po jednej stronie. Opakowanie zawiera 28, 84 lub 112 tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej.
Zolafren-swift, 10 mg: tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej barwy żółtej, okrągłe, płaskie, z wytłoczonym oznakowaniem „10” po jednej stronie. Opakowanie zawiera 28, 84 lub 112 tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej.
Zolafren-swift, 15 mg: tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej barwy żółtej, okrągłe, płaskie, z wytłoczonym oznakowaniem „15” po jednej stronie. Opakowanie zawiera 28, 84 lub 112 tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej.
Zolafren-swift, 20 mg: tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej barwy żółtej, okrągłe, płaskie, z wytłoczonym oznakowaniem „20” po jednej stronie. Opakowanie zawiera 28, 84 lub 112 tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej.
Podmiot odpowiedzialny
Adamed Pharma S.A. Pieńków, ul. M. Adamkiewicza 6A 05-152 Czosnów
Informacje kontaktowe
Telefon: +48 22 732 77 00
Adres producenta
Adamed Pharma S.A.
Pieńków, ul. M. Adamkiewicza 6A
05-152 Czosnów