- Co zawiera i jak działa Arthrotec - tabletki?
- Kiedy stosować Arthrotec - tabletki?
- Kiedy nie stosować preparatu Arthrotec - tabletki?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Arthrotec- tabletki?
- Dawkowanie preparatu Arthrotec - tabletki
- Czy można stosować Arthrotec - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Arthrotec- tabletki?
Co zawiera i jak działa Arthrotec - tabletki?
Składnik aktywny preparatu to diklofenak, lek przeciwzapalny bez recepty z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Posiada silne działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Diklofenak działa poprzez hamowanie aktywności enzymów odpowiedzialnych za produkcję substancji zapalnych. Jest stosowany w leczeniu stanów zapalnych i bólowych związanych z chorobami reumatycznymi i niermierumycznymi. Nie ma działania przeciwdrobnoustrojowego. Po zażyciu doustnym szybko się wchłania i osiąga maksymalne stężenie we krwi w ciągu godziny. Diklofenak kumuluje się w mazi stawowej, gdzie utrzymuje się przez kilkanaście godzin. Może przenikać przez łożysko i do mleka kobiet karmiących piersią.
Mizoprostol to syntetyczny analog prostaglandyny E1. Prostaglandyny to hormony z różnymi działaniami, m.in. prozapalne i ochronne dla błony śluzowej żołądka. Powstają one z kwasu arachidonowego przy udziale enzymu cyklooksygenazy (COX). Niesteroidowe leki przeciwzapalne hamują obie formy COX, co zmniejsza stany zapalne, ale również obniża ochronne działanie dla przewodu pokarmowego. Mizoprostol zapobiega powstawaniu wrzodów żołądka i dwunastnicy podczas terapii niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi. Należy go unikać u kobiet w ciąży i przed okresem menopauzy, chyba że stosują skuteczną antykoncepcję. Lek wchłania się szybko z przewodu pokarmowego, osiągając maksymalne stężenie w ciągu pół godziny. Szybko ulega metabolizmowi i nie kumuluje się w organizmie.
Kiedy stosować Arthrotec - tabletki?
Produkt jest przeznaczony do stosowania przez osoby, które potrzebują jednoczesnego przyjmowania leku niesteroidowego (diklofenak) oraz mizoprostolu.
Diklofenak jest stosowany do łagodzenia objawów choroby zwyrodnieniowej stawów oraz reumatoidalnego zapalenia stawów.
Mizoprostol jest zalecany dla pacjentów, u których konieczna jest ochrona błony śluzowej żołądka i/lub dwunastnicy przed uszkodzeniami spowodowanymi przez niesteroidowe leki przeciwzapalne.
Kiedy nie stosować preparatu Arthrotec - tabletki?
Niestety, nie zawsze można stosować preparat, nawet jeśli istnieją wskazania do jego użycia. Użycie preparatu jest przeciwwskazane u osób uczulonych na kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne.
Przeciwwskazaniem do stosowania preparatu są również różne schorzenia, takie jak choroby wrzodowe żołądka i dwunastnicy, ciężkie zaburzenia czynności nerek lub wątroby, niewydolność serca, choroby serca i naczyń oraz kobiety w ciąży, karmiące piersią i planujące ciążę. Nie zaleca się również stosowania preparatu u kobiet karmiących piersią.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Arthrotec- tabletki?
Niektóre schorzenia i inne okoliczności mogą uniemożliwiać stosowanie preparatu lub sugerować konieczność zmiany dawki. W niektórych sytuacjach wymagane mogą być określone badania kontrolne. Należy unikać jednoczesnego stosowania preparatu z innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, aby uniknąć ewentualnych powikłań związanych z przewodem pokarmowym.
Preparatu nie powinny stosować kobiety w wieku rozrodczym, o ile nie są informowane o ryzyku związanym z przyjmowaniem go w ciąży. Stosowanie minimalnej skutecznej dawki preparatu przez jak najkrótszy okres zmniejsza ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą powodować zatrzymywanie płynów i obrzęki, dlatego należy zachować ostrożność u osób z zaburzeniami nerek, serca, nadciśnieniem, starszymi pacjentami, otrzymującymi leki moczopędne lub inne wpływające na nerkę. Preparat może rzadko wywoływać różne schorzenia nerek. Stosowanie preparatu powinno być ścisłe monitorowane u pacjentów z dodatkowymi czynnikami ryzyka. Hamowanie produkcji prostaglandyn w nerkach może prowadzić do zaburzeń nerek, zwłaszcza u pacjentów z niewydolnością serca, marskością wątroby, zespołem nerczycowym, chorobami nerek i osobami w podeszłym wieku. Preparat może prowadzić do różnych powikłań, dlatego zaleca się ostrożność i regularne kontrole. Stosowanie diklofenaku może zainicjować różne schorzenia wątroby, dlatego zaleca się regularne monitorowanie funkcji wątroby.
Preparat należy ostrożnie stosować u pacjentów z nadciśnieniem, hiperlipidemią, cukrzycą, palących papierosy. Stosowanie preparatu może zwiększać ryzyko krwawień z przewodu pokarmowego, dlatego należy skonsultować się z lekarzem w przypadku nietypowych objawów. Możliwe jest zwiększenie ryzyka zainfekowania układu pokarmowego, dlatego należy zachować ostrożność, zwłaszcza u osób po operacjach. Przyjmowanie preparatu jest ograniczone u osób z zaburzeniami żołądka, jelit, chorobami wrzodowymi. Preparat może wywołać reakcje alergiczne lub anafilaksję, dlatego należy monitorować objawy. Długotrwałe stosowanie preparatu może nasilać ból głowy, dlatego zaleca się konsultację z lekarzem. Pacjenci w podeszłym wieku, osłabieni, z małą masą ciała lub po dużych zabiegach chirurgicznych powinni stosować preparat ostrożnie. Stosowanie preparatu może wpływać na płodność u kobiet, dlatego jest odradzane u kobiet planujących ciążę.
Preparat może powodować zaburzenia widzenia u pacjentów, w takim przypadku należy skonsultować się z lekarzem. Jednoczesne stosowanie preparatu z lekami przeciwzakrzepowymi zwiększa ryzyko krwawień, dlatego konieczne jest zachowanie ostrożności i kontrola wartości INR. Wskazania dotyczące składników preparatu oraz możliwość wpływu na prowadzenie pojazdów należy skonsultować z lekarzem.
Dawkowanie preparatu Arthrotec - tabletki
Tabletki powlekane są formą tego preparatu. Stosuj go doustnie zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie przekraczaj zalecanych dawek, ponieważ nie przyniesie to dodatkowej skuteczności, a może zaszkodzić zdrowiu i życiu. W razie wątpliwości co do stosowania leku, skonsultuj się z lekarzem.
Dla dorosłych:
1 tabletka 1-3 razy dziennie (Arthrotec) lub 1 tabletka 1-2 razy dziennie (Arthrotec Forte).
Nie ma konieczności zmiany dawkowania u osób starszych, chorych na zaburzenia wątroby i osób z łagodnymi lub umiarkowanymi zaburzeniami nerek. W trakcie leczenia należy monitorować osoby starsze, osoby z zaburzeniami nerek lub wątroby, oraz chorzy z niewydolnością serca.
Sposób podania:
Tabletki powlekane należy połykać w całości (nie dzielić, nie gryźć), najlepiej przed posiłkiem, popijając wodą.
Czy można stosować Arthrotec - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?
W trakcie ciąży nie używaj żadnych leków bez uprzedniej konsultacji z lekarzem!
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub laktacji konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem, aby omówić potencjalne zagrożenia i korzyści związane z używaniem danego leku. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek.
Mizoprostol może negatywnie wpłynąć na rozwijający się płód. Dlatego jest przeciwwskazany u kobiet w ciąży oraz u kobiet w wieku rozrodczym, które nie stosują skutecznej formy antykoncepcji.
Nie należy również stosować tego preparatu podczas karmienia piersią.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Pamiętaj o informowaniu lekarza o wszystkich przyjmowanych niedawno lekach, także tych dostępnych bez recepty. Należy zachować ostrożność przy stosowaniu diklofenaku z różnymi lekami, ponieważ może to skutkować różnymi interakcjami lekowymi.
To przypomnienie jest istotne dla bezpieczeństwa pacjenta.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Arthrotec- tabletki?
Podobnie jak każdy lek, Arthrotes oraz Arthrotec Forte mogą wywoływać reakcje niepożądane, choć nie u wszystkich pacjentów stosujących ten preparat. Należy pamiętać, że oczekiwane korzyści z przyjmowania leku zazwyczaj przewyższają ewentualne szkody wynikające z wystąpienia działań niepożądanych.
Do często występujących skutków ubocznych należą: ból brzucha, biegunka, nudności oraz niestrawność.
Natomiast często można zaobserwować: owrzodzenia przewodu pokarmowego, zapalenie dwunastnicy, zapalenie żołądka, zapalenie przełyku, zapalenie przewodu pokarmowego, wymioty, zaparcia, wzdęcia z oddawaniem gazów, odbijanie się treścią żołądkową, wysypkę, świąd, wady rozwojowe płodu, zwiększenie aktywności ALT, zmniejszenie wartości hematokrytu oraz zwiększenie aktywności fosfatazy zasadowej we krwi.
Skutki uboczne występujące rzadziej to między innymi: krwotoki z przewodu pokarmowego, zapalenia błony śluzowej jamy ustnej, pokrzywka, plamica, nieregularne lub śródcykliczne krwawienia menstruacyjne, nadmierne krwawienia miesiączkowe, krwotoki z pochwy, zaburzenia miesiączkowania, gorączka, obrzęk, dreszcze, zwiększenie aktywności AST oraz ból piersi.
Na końcu, skutki uboczne występujące bardzo rzadko to między innymi: perforacja przewodu pokarmowego, niewydolność wątroby, żółtaczka, martwica toksyczna-rozpływna naskórka, zespół Stevensa i Johnsona, rumień wielopostaciowy, złuszczające zapalenie skóry, reakcje śluzówkowo-skórne, niewydolność nerek, zaburzenia czynności nerek, martwica brodawek nerkowych, zespół nerczycowy, śródmiąższowe zapalenie nerek, zapalenie kłębuszków nerkowych błoniaste, zapalenie kłębuszków nerkowych submikroskopowe, zapalenie kłębuszków nerkowych, obumarcie płodu, zator płynem owodniowym, poronienie niepełne, poród przedwczesny, nieprawidłowe skurcze macicy, zatrzymanie łożyska lub błon płodowych krwotok z macicy, skurcz macicy, niepłodność kobieca, pęknięcie macicy oraz perforacja macicy.