Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Atrox 40

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Pimafucort Krem

Pimafucort Krem

29.08.2024
Atrox 40
29.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Atrox 40 - tabletki powlekane?

Substancją czynną przygotowania jest atorwastatyna, lek z klasy statyn. Statyny stosuje się w celu obniżenia poziomu lipidów (głównie cholesterolu) we krwi. Podwyższone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych związane jest z podwyższonym poziomem lipidów we krwi, zwłaszcza frakcji cholesterolu LDL. Statyny hamują aktywność kluczowego enzymu biorącego udział w syntezie cholesterolu.

Hamowanie tego enzymu w komórkach wątroby prowadzi do zmniejszenia syntezy cholesterolu oraz zwiększa wychwyt cząsteczek cholesterolu LDL z krwi. Statyny stosuje się w leczeniu hipercholesterolemii oraz profilaktycznie u osób z ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych. Zmniejszają one ryzyko zawału serca, udaru mózgu oraz zgonu związanego z chorobą niedokrwienną serca.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Atrox 40 - tabletki powlekane?

Preparat jest stosowany:

• u osób dorosłych, młodzieży i dzieci po 10. roku życia, w połączeniu z odpowiednią dietą, w celu obniżenia podwyższonego poziomu całkowitego cholesterolu, LDL cholesterolu, apolipoproteiny B i trójglicerydów w leczeniu hipercholesterolemii pierwotnej, rodzinnej hipercholesterolemii heterozygotycznej lub hiperlipidemii mieszanej, gdy niefarmakologiczne metody leczenia okazały się nieskuteczne;

• u osób dorosłych w celu obniżenia poziomu całkowitego cholesterolu i LDL cholesterolu w leczeniu rodzinnej hipercholesterolemii homozygotycznej w połączeniu z dietą i innymi metodami terapeutycznymi lub gdy inne formy terapii są niedostępne;

oraz w profilaktyce:

• zdarzeń sercowo-naczyniowych u dorosłych o dużym ryzyku wystąpienia pierwszego incydentu sercowo-naczyniowego, jako uzupełnienie terapii mającej na celu zmniejszenie innych czynników ryzyka.

Kiedy nie stosować preparatu Atrox 40 - tabletki powlekane?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do wykorzystania tego produktu, nie zawsze jest możliwe jego użytkowanie. Nie wolno go stosować w przypadku alergii na którykolwiek ze składników.

Przyjmowanie preparatu jest przeciwwskazane:

• u osób z aktywną chorobą wątroby lub z nieznaną przyczyną zwiększeniem aktywności aminotransferaz wątrobowych (wartości 3-krotnie przekraczające normę)

• u osób przyjmujących leki przeciwwirusowe do leczenia wirusowego zapalenia wątroby typu C, zawierające glekaprewir z pibrentaswirem

• u kobiet w wieku rozrodczym, które nie korzystają z efektywnych metod antykoncepcji

• u kobiet w ciąży

• u kobiet karmiących piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Atrox 40- tabletki powlekane?

Niektóre schorzenia i warunki mogą być powodem do zmiany dawkowania preparatu. W niektórych przypadkach konieczne może być wykonywanie określonych badań kontrolnych. Przed rozpoczęciem terapii oraz w trakcie jej trwania, lekarz zaleci regularne badania czynności wątroby. Przyjmowanie preparatu może mieć wpływ na pracę wątroby. W przypadku zwiększenia aktywności enzymów wątrobowych (aminotransferaz), pacjent powinien być monitorowany do czasu ich ustąpienia. Gdy aktywność aminotransferaz przekroczy 3-krotnie górną granicę normy i utrzyma się na tym poziomie, lekarz zaleci zmniejszenie dawki lub przerwanie stosowania preparatu.

Należy zachować szczególną ostrożność u osób spożywających duże ilości alkoholu, a także u chorych z historią zaburzeń czynności wątroby. Ostrożność jest wskazana u osób, które wcześniej doświadczyły przejściowego ataku niedokrwiennego lub udaru mózgu. Mają one większe ryzyko wystąpienia udaru krwotocznego podczas stosowania atorwastatyny w dawce 80 mg. Lekarz dokładnie oceni korzyści i ryzyko stosowania preparatu u tych pacjentów. Atorwastatyna, podobnie jak inne statyny, może spowodować miopatię, czyli schorzenia mięśni objawiające się bólem, osłabieniem lub nadwrażliwością mięśni na dotyk. Objawy te mogą być towarzyszone zwiększoną aktywnością kinazy kreatynowej (CK) wykrywalną w badaniach laboratoryjnych. Kinaza kreatynowa jest enzymem istotnym dla funkcjonowania mięśni, a jej aktywność może wskazywać na uszkodzenie mięśni.

Miopatia może prowadzić do rabdomiolizy, zespołu związanego z uszkodzeniem mięśni, który może stanowić zagrożenie dla życia. Rzadko może wystąpić martwicza miopatia o podłożu immunologicznym podczas stosowania preparatu lub po jego odstawieniu. U pacjentów z podwyższonym ryzykiem rabdomiolizy zaleca się oznaczenie aktywności CK przed rozpoczęciem terapii. Należy to uwzględnić u osób: - w podeszłym wieku (powyżej 70 roku życia) - z zaburzeniami nerek - z niedoczynnością tarczycy - z chorobami mięśni lub ryzykiem ich wystąpienia - u których podanie statyn lub fibratów spowodowało wcześniej uszkodzenie mięśni - z chorobami wątroby w wywiadzie lub nadużywających alkoholu - u których stężenie leku we krwi może być zwiększone z powodu interakcji z innymi lekami lub uwarunkowań genetycznych. Jeśli należysz do którejś z tych grup, koniecznie poinformuj lekarza o tym. Lekarz oceni ryzyko i korzyści związane z terapią w Twoim przypadku.

Jeżeli podczas stosowania preparatu zauważysz wrażliwość mięśni na dotyk, ból, skurcze lub osłabienie mięśni, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem, szczególnie gdy objawom towarzyszą zmęczenie, złe samopoczucie lub gorączka. Te symptomy mogą wskazywać na miopatię i wymagać przerwania stosowania preparatu. W przypadku znacznego przekroczenia normy aktywności CK, badanie należy powtórzyć po 5-7 dniach, aby potwierdzić wyniki. Badania nie powinny być wykonywane po intensywnym wysiłku fizycznym. W przypadku istotnego wzrostu aktywności CK, nie należy rozpoczynać terapii atorwastatyną. Lekarz może zalecić przerwanie stosowania preparatu u osób, które są już w trakcie leczenia. Jeśli objawy sugerujące miopatię ustąpią, a aktywność CK wróci do normy, lekarz może zalecić kontynuację leczenia, ale pod ścisłą kontrolą kliniczną. Zaleca się przerwanie leczenia, gdy aktywność CK przekroczy 10-krotnie górną granicę normy lub kiedy podejrzewa się wystąpienie rabdomiolizy. Ryzyko miopatii i rabdomiolizy wzrasta znacząco przy jednoczesnym stosowaniu niektórych leków, takich jak: - leki zwiększające stężenie atorwastatyny w osoczu, np. itrakonazol, ketokonazol, cyklosporyna, erytromycyna - fibraty - leki na HCV - niacyna - ezetimib. Jeśli to możliwe, lekarz zaleci stosowanie alternatywnych leków nie wchodzących w interakcje z atorwastatyną lub podejmie inne środki ostrożności.

Należy unikać równoczesnego stosowania atorwastatyny i kwasu fusydowego. Po zaprzestaniu leczenia kwasem fusydowym, nie wolno stosować atorwastatyny przez 7 dni. W przypadku konieczności stosowania kwasu fusydowego, lekarz zaleci przerwanie stosowania statyny. Równoczesne stosowanie tych leków może spowodować rabdomiolizę, włączając w to ciężkie przypadki, które mogą zakończyć się zgonem. W przypadku wystąpienia objawów osłabienia, bólu lub tkliwości mięśni, konieczna jest natychmiastowa konsultacja lekarska. Brak wystarczających danych dotyczących wpływu preparatu na rozwój dzieci; nie zaobserwowano istotnego wpływu atorwastatyny na wzrost i dojrzewanie. Stosowanie preparatów z grupy statyn, szczególnie długoterminowe, może zwiększać ryzyko rozwoju śródmiąższowej choroby płuc.

W przypadku wystąpienia objawów sugerujących rozwój tej choroby (duszność, suchy kaszel, pogorszenie stanu ogólnego, zawroty głowy, zmęczenie, utrata masy ciała, gorączka) konieczna jest konsultacja lekarska. Statyny mogą wpływać na wzrost stężenia glukozy we krwi, a u osób z podwyższonym ryzykiem cukrzycy, mogą powodować hiperglikemię, nawet przy prawidłowym postępowaniu. Korzyści związane ze zmniejszaniem ryzyka chorób układu naczyniowego związane z statynami zwykle przeważają nad tym ryzykiem. Osoby z podwyższonym ryzykiem cukrzycy powinny podlegać szczególnej kontroli klinicznej i biochemicznej. Preparat zawiera laktozę; osoby z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy, nie powinny go stosować. Preparat nie wpływa istotnie na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn.

Dawkowanie preparatu Atrox 40 - tabletki powlekane

Preparat w postaci tabletek powlekanych jest przeznaczony do stosowania doustnego. Zaleca się nie przekraczanie zaleconych dawek, aby nie zaszkodzić zdrowiu. Należy skonsultować się z lekarzem w razie wątpliwości. Lekarz ustala dawkowanie w zależności od sytuacji klinicznej i reakcji pacjenta na leczenie. Standardowo zaczyna się od dawki 10 mg na dobę, a maksymalna wynosi 80 mg na dobę.

W okresie leczenia ważne jest stosowanie diety o niskiej zawartości cholesterolu oraz aktywność fizyczna. Dla dorosłych zaleca się 10 mg raz na dobę na hipercholesterolemię. Dla dzieci po 10. roku życia leczenie powinno być prowadzone pod kontrolą lekarza specjalisty. Preparat należy przyjmować raz na dobę, niezależnie od posiłku.

Czy można stosować Atrox 40 - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W ciąży nie stosuj żadnego leku bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem!

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu omówienia potencjalnych zagrożeń i korzyści. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, poinformuj o tym lekarza przepisującego lek.

Należy unikać stosowania preparatu przez kobiety w ciąży, starające się zajść w ciążę, podejrzewające, że są w ciąży oraz kobiety karmiące piersią.

Jeśli masz podejrzenia, że jesteś w ciąży, skonsultuj się z lekarzem, ponieważ leczenie powinno zostać przerwane.

Kobiety w wieku rozrodczym stosujące preparat powinny obowiązkowo omówić z lekarzem skuteczną metodę antykoncepcji podczas leczenia.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Informuj lekarza o wszystkich lekach, również tych bez recepty. Nie stosuj atorwastatyny równocześnie z lekami przeciwwirusowymi. Atorwastatyna jest metabolizowana przez izoenzym CYP3A4. Unikaj leków hamujących ten izoenzym, aby uniknąć miopatii i rabdomiolizy.

Unikaj soku grejpfrutowego podczas leczenia. Leki zwiększające aktywność CYP3A4 mogą zmniejszyć stężenie atorwastatyny we krwi. Kontroluj skuteczność leków. Równoczesne stosowanie atorwastatyny i cyklosporyny może zwiększyć ryzyko miopatii. Podczas leczenia z gemfibrozylem zwiększa się ryzyko miopatii. Równoczesne stosowanie ezetymibu zwiększa ryzyko miopatii. Kolchicyna może zwiększyć ryzyko miopatii przy stosowaniu z atorwastatyną.

Monitoruj chorego podczas stosowania digoksyny z atorwastatyną. Atorwastatyna może powodować zwiększenie stężenia hormonów sterydowych w krwi. Monitoruj parametry krzepnięcia u pacjentów stosujących leki przeciwzakrzepowe. Interakcje dotyczące dorosłych, brak badań u dzieci.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Atrox 40- tabletki powlekane?

Podobnie jak każdy lek, Atrox może wywoływać skutki uboczne, choć nie muszą one pojawić się u wszystkich pacjentów stosujących ten lek. Ważne jest, że oczekiwane korzyści z przyjmowania leku z reguły przewyższają ewentualne szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych.

Do częstych skutków ubocznych, które mogą wystąpić po zastosowaniu preparatu, należą: problemy z układem pokarmowym (zaparcia, wzdęcia, niestrawność, nudności, biegunka), podwyższony poziom glukozy, bóle gardła i krtani, krwawienie z nosa, zapalenie błony śluzowej gardła i nosa, bóle głowy, reakcje alergiczne (wysypka skórna i świąd), bóle mięśni i stawów, ból kończyn, ból pleców, obrzęki stawów, skurcze mięśni oraz zwiększona aktywność aminotransferaz wątrobowych i kinazy kreatynowej (CK) w badaniach laboratoryjnych. Rzadziej mogą wystąpić: utrata apetytu, wymioty, niski poziom glukozy, przyrost masy ciała, bóle brzucha, odbijanie z treścią żołądkową, zapalenie trzustki, zapalenie wątroby, koszmary senne, bezsenność, parestezje, zawroty głowy, niedoczulica, zaburzenia smaku, zaburzenia pamięci, problemy ze wzrokiem, szumy uszne, ból szyi, zmęczenie mięśni, złe samopoczucie, osłabienie, obrzęki kończyn, ból w klatce piersiowej, gorączka, zmęczenie, obecność białych krwinek w moczu, utrata włosów, pokrzywka, wysypka, świąd. Bardzo rzadko mogą wystąpić: małopłytkowość, neuropatia obwodowa, problemy z widzeniem, zastój żółci, zapalenie mięśni, miopatia, rabdomioliza, pęknięcie mięśni, problemy z ścięgnami, zerwanie ścięgna, obrzęk naczynioruchowy, ciężkie reakcje skórne. W wyjątkowych przypadkach możliwa jest śródmiąższowa choroba płuc, reakcje alergiczne, utrata słuchu, niewydolność wątroby, objawy przypominające toczeń, ginekomastia. Ponadto, z nieznaną częstością, może wystąpić martwicza miopatia o podłożu immunologicznym.

Przyjmowanie leków z grupy statyn, zwłaszcza przez długi czas, może wiązać się z ryzykiem wystąpienia śródmiąższowej choroby płuc.

Dane dotyczące działań niepożądanych u dzieci są ograniczone, ale rodzaj i częstość ich występowania są podobne jak u dorosłych.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł