Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Bactrim

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

08.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Bactrim
26.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Bactrim - syrop?

Jest to produkt leczniczy zawierający dwie substancje czynne: sulfametoksazol i trimetoprim, znane również jako kotrimoksazol. Te substancje hamują aktywność enzymów bakteryjnych, co sprawia, że działają bardziej skutecznie razem niż osobno. Bactrim jest skuteczny w leczeniu infekcji spowodowanych różnymi bakteriami, zarówno Gram-dodatnimi, jak i Gram-ujemnymi. Mniejszą aktywność wykazuje wobec niektórych paciorkowców, dlatego konieczne jest sprawdzenie wrażliwości szczepu przed podaniem leku. W niektórych przypadkach może być również skuteczny przeciwko bakteriom opornym na inne antybiotyki.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Bactrim - syrop?

Środek jest zalecany do leczenia infekcji spowodowanych przez mikroorganizmy wrażliwe na kotrimoksazol:
• infekcje dróg oddechowych - w przypadku nasilenia przewlekłego zapalenia oskrzeli, gdy istnieją przyczyny do stosowania kotrimoksazolu zamiast pojedynczego antybiotyku
• zapalenie ucha środkowego, gdy istnieją powody do stosowania kotrimoksazolu zamiast pojedynczego antybiotyku
• leczenie i profilaktyka zapalenia płuc wywołanego przez Pneumocystis carinii u dorosłych i dzieci
• infekcje układu moczowego i wrzód miękki (wenerologia)
• infekcje przewodu pokarmowego, w tym dur brzuszny i biegunka podróżnych.

Kiedy nie stosować preparatu Bactrim - syrop?

Niestety, nawet jeśli istnieją wskazania do korzystania z tego preparatu, nie zawsze jest to możliwe. Konieczne jest unikanie stosowania preparatu w przypadku uczulenia na którykolwiek składnik preparatu lub na sulfonamidy. Ciężka niewydolność nerek, istotne uszkodzenie miąższu wątroby oraz stosowanie dofetylidu są przeciwwskazaniami do stosowania tego preparatu. Preparatu nie wolno stosować u dzieci poniżej 6. tygodnia życia.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Bactrim- syrop?

Niektóre schorzenia oraz inne stanowiska mogą sprawować przeciwwskazania do stosowania lub wskazywać na konieczność dostosowania dawki leku. W niektórych przypadkach istnieje potrzeba wykonania określonych testów kontrolnych przed lub w trakcie stosowania preparatu. Dlatego zawsze przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem w przypadku podejrzenia lub diagnozy takich stanów jak: astma oskrzelowa, ciężkie alergie, problemy z nerkami, problemy z wątrobą, poważne zaburzenia hematologiczne, fenyloketonurię, niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej, porfirię, zaburzenia czynności tarczycy, inne choroby przewlekłe, stosowanie równoległych leków, oraz wiek podeszły. W przypadku tych sytuacji należy zachować szczególną ostrożność, gdyż istnieje podwyższone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. W przypadku pojawienia się wysypki skórnej lub innych poważnych działań niepożądanych należy natychmiast przerwać leczenie i skonsultować się z lekarzem. Długotrwałe stosowanie preparatu wymaga regularnych badań krwi, aby monitorować ewentualne zmiany. W przypadku pojawienia się istotnych zmian wartości krwi należy przerwać leczenie. Preparat nie powinien być stosowany przez osoby z poważnymi zaburzeniami hematologicznymi, gdyż może prowadzić do poważnych skutków zdrowotnych. W związku z powyższym konieczne jest regularne monitorowanie stanu zdrowia pacjenta podczas terapii.

Dawkowanie preparatu Bactrim - syrop

Preparat dostępny jest w postaci tabletek lub syropu. Syrop zalecany jest szczególnie dla dzieci poniżej 12 lat, natomiast tabletki mogą być stosowane przez starsze dzieci i dorosłych. Należy zażywać preparat doustnie zgodnie z zaleceniami lekarza, unikając przekraczania zaleconych dawek, które mogą zaszkodzić zdrowiu. W przypadku wątpliwości dotyczących stosowania, zaleca się konsultację z lekarzem. Preparat może być stosowany m.in. w przypadku zakażeń układu moczowego, przewodu pokarmowego oraz innych schorzeń. Dawki zalecane dla dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia różnią się w zależności od ciężkości zakażenia. Dla dzieci do 12. roku życia również ustalane są odpowiednie dawki w zależności od wagi ciała.Zaleca się kontynuowanie leczenia przez określony czas nawet po ustąpieniu objawów zakażenia. W przypadku braku poprawy po 7 dniach, należy skonsultować się z lekarzem.Preparat należy stosować doustnie po posiłku, a w przypadku zaburzeń nerek należy skonsultować dawkę z lekarzem. Nie zaleca się stosowania leku u osób z bardzo niską aktywnością nerek oraz dostosowywania dawki u osób starszych o normalnej funkcji nerek.

Czy można stosować Bactrim - syrop w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W trakcie ciąży zawsze skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku!
Przed użyciem leku w okresie ciąży lub karmienia piersią zawsze skonsultuj się z lekarzem, aby określić potencjalne zagrożenia i korzyści. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, powiadom lekarza o przepisanym leku.
Przed użyciem preparatu w ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultuj się z lekarzem. Stosowanie leku w ciąży jest dopuszczalne jedynie wtedy, gdy korzyści z leczenia przeważają nad potencjalnym ryzykiem dla płodu. W takim przypadku zaleca się przyjmowanie kwasu foliowego zgodnie z zaleceniami lekarza. Trzeba unikać stosowania preparatu w późnym okresie ciąży ze względu na ryzyko uszkodzeń układu nerwowego u noworodka (żółtaczka jąder podkorowych mózgu).
Nie wolno stosować preparatu podczas karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj swojego lekarza o wszystkich niedawno przyjmowanych lekach, w tym tych, które nie wymagają recepty. Upewnij się, że powiadomiłeś lekarza o stosowaniu lub stosowaniu niedawno:
• leki moczopędne (szczególnie tiazydy)
• digoksyna
• leki przeciwzakrzepowe (np. warfaryna)
• fenytoina
• cyklosporyna
• leki przeciwdepresyjne
• metotreksat
• pirymetamina
• doustne leki przeciwcukrzycowe
• indometacyna
• amantadyna
• dofetylid.
Równoczesne stosowanie leków moczopędnych (szczególnie tiazydów) u osób w podeszłym wieku zwiększa ryzyko małopłytkowości (zmniejszenie liczby płytek krwi). Preparat może powodować wzrost stężenia digoksyny we krwi, zwłaszcza u osób w podeszłym wieku; dlatego zaleca się monitorowanie stężenia digoksyny we krwi. Preparat zaostrza działanie leków przeciwzakrzepowych; należy zachować ostrożność i monitorować czas krzepnięcia przy ich jednoczesnym stosowaniu. Preparat może zwiększyć ryzyko wystąpienia objawów toksycznych fenytoiny. Jednoczesne stosowanie preparatu z cyklosporyną może prowadzić do przejściowego pogorszenia funkcji nerek (zwiększenie stężenia kreatyniny we krwi). Preparat może zmniejszyć skuteczność trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych. Preparat może zwiększyć toksyczność metotreksatu (szczególnie u osób w podeszłym wieku, z zaburzeniami czynności nerek, układu krwiotwórczego, lub przy stosowaniu dużych dawek) i powodować niepożądane objawy hematologiczne (ryzyko pancytopenii - ostre zmniejszenie liczby czerwonych krwinek, białych krwinek i płytek krwi). Jednoczesne stosowanie pirymetaminy (profilaktyka malarii) zwiększa ryzyko wystąpienia niedokrwistości megaloblastycznej. Preparat zwiększa działanie doustnych leków przeciwcukrzycowych, co może prowadzić do ciężkiej hipoglikemii (należy częściej monitorować poziom glukozy we krwi). Indometacyna może zwiększyć działanie preparatu. Po jednoczesnym stosowaniu z amantadyną może wystąpić delirium. Preparatu nie należy stosować z dofetylidem (możliwe ciężkie arytmie komorowe).

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Bactrim- syrop?

Bactrim, podobnie jak każdy inny lek, może wywołać niepożądane efekty, chociaż nie u każdego pacjenta. Warto pamiętać, że oczekiwane korzyści z jego stosowania zazwyczaj przewyższają potencjalne szkody związane z wystąpieniem działań niepożądanych. Do najczęstszych niepożądanych objawów należą nudności, wymioty, reakcje alergiczne skóry oraz bóle brzucha. Natomiast rzadziej mogą wystąpić: biegunka, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, infekcje grzybicze, a także zwiększone stężenie potasu czy obniżone stężenie sodu i glukozy we krwi. Bardzo rzadko mogą pojawić się: rzekomobłoniaste zapalenie jelit, ostre zapalenie trzustki, zapalenie wątroby, podwyższone enzymy wątrobowe oraz inne poważne powikłania. Wśród mniej typowych objawów niepożądanych znajdują się zaburzenia hematologiczne takie jak leukopenia, granulocytopenia czy agranulocytoza. Możliwe są także reakcje nadwrażliwości typu anafilaktycznego oraz różnego rodzaju obrazy kliniczne. Warto być świadomym potencjalnych skutków ubocznych leku i informować lekarza o każdym nowym objawie czy problemie zdrowotnym.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł