Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Benodil Na Co

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Tabletka "dzień po"

18.05.2023
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Białe Ciągnące Nitki W Oku

16.06.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Encorton Tabletki

18.08.2024
Benodil Na Co
16.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Benodil - zawiesina do nebulizacji?

Substancją czynną preparatu jest budezonid, syntetyczny kortykosteroid o silnym działaniu przeciwzapalnym. Stosowany wziewnie ma za zadanie zahamować proces zapalny w oskrzelach. Działa poprzez hamowanie aktywności komórek i mediatorów stanu zapalnego, zmniejszając obrzęk i podrażnienie oraz częściowo cofając zmiany anatomiczne w oskrzelach chorych na astmę. Redukuje objawy astmy i zapobiega jej nasileniom. Mechanizm działania budezonidu w komórkach polega na regulacji ekspresji genów, które wpływają na proces zapalny. Choć kortykosteroidy mogą działać także inaczej, sposób ten jest wciąż słabo poznany.Podczas wziewnego stosowania kortykosteroidów objawy ogólnoustrojowe zazwyczaj nie występują, chyba że dawki są długotrwałe i duże. Początek działania leku może pojawić się w ciągu 24 godzin, natomiast pełne działanie kontrolujące astmę jest osiągane po kilku tygodniach regularnego stosowania.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Benodil - zawiesina do nebulizacji?

Preparat jest stosowany do terapii:

• astmy, gdy nie można stosować inhalatora ciśnieniowego lub inhalatora proszkowego

• zespołu krupu - ostrego zapalenia krtani, tchawicy i oskrzeli, niezależnie od przyczyny, które powodują istotne zawężenie górnych dróg oddechowych, duszność lub charakterystyczny kaszel i prowadzą do zaburzeń oddychania

• zaostrzenia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), gdy jest uzasadnione stosowanie budezonidu w postaci zawiesiny do nebulizacji.

Kiedy nie stosować preparatu Benodil - zawiesina do nebulizacji?

Niestety, nawet jeśli zalecane jest używanie tego preparatu, nie zawsze można go stosować. Koniecznie sprawdź, czy nie jesteś uczulony na którykolwiek z jego składników, zanim go zastosujesz.

Nie należy go używać w celu przerwania nagłego ataku duszności! W takiej sytuacji lepiej sięgnąć po lek rozszerzający oskrzela o szybkim działaniu, np. salbutamol.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Benodil- zawiesina do nebulizacji?

Niektóre schorzenia oraz inne okoliczności mogą być przeciwwskazaniem do stosowania preparatu lub wskazaniem do dostosowania dawki. W niektórych przypadkach konieczne może być wykonanie określonych badań kontrolnych.

Nie używaj tego preparatu do przerwania nagłego ataku duszności! W takiej sytuacji zaleca się zastosowanie leku rozszerzającego oskrzela o szybkim działaniu, np. salbutamolu. Zawsze miej przy sobie inhalator z lekiem rozkurczającym oskrzela.

Preparat ten jest przeznaczony do regularnego i długotrwałego stosowania. Nie wolno nagle przerywać leczenia tym preparatem. Ma on charakter profilaktyczny i powinien być stosowany regularnie w zalecanych dawkach, nawet jeśli objawy choroby nie występują.

Przed zastosowaniem preparatu należy poinformować lekarza, jeśli podejrzewasz lub masz zdiagnozowaną:

• gruźlicę płuc (czynną lub nieaktywną)

• grzybicze lub wirusowe infekcje dróg oddechowych

• poważne zaburzenia pracy wątroby.

U pacjentów z POChP istnieje zwiększone ryzyko zapalenia płuc, łącznie z ciężkimi przypadkami wymagającymi hospitalizacji, w trakcie stosowania tego preparatu. Należy zachować ostrożność, ponieważ objawy zapalenia płuc mogą być podobne do objawów zaostrzenia POChP. Większe ryzyko dotyczy osób starszych, mających niską masę ciała, z ciężką postacią POChP oraz palących papierosy.

Efekty działania preparatu zazwyczaj pojawiają się w ciągu 10 dni. W przypadku nadmiernego wydzielania śluzu w drogach oddechowych lekarz może czasowo zalecić doustne kortykosteroidy.

Przed zmianą doustnych steroidów na sterydy wziewne (takie jak Benodil) należy ustalić z lekarzem środki ostrożności. Istnieje ryzyko pojawienia się objawów niewydolności kory nadnerczy, zwłaszcza u osób wcześniej stosujących duże dawki steroidów, w sytuacjach stresowych lub nagłych. Zastąpienie sterydów doustnych sterydami wziewnymi może również wywołać objawy wcześniej tłumione przez ogólnoustrojowe działanie leków, takie jak alergiczny nieżyt nosa, wyprysk, bóle mięśni i stawów. W takim przypadku objawy należy leczyć odpowiednio. U niektórych pacjentów może pojawić się ogólne złe samopoczucie podczas zmniejszania dawek steroidów doustnych. Mimo to należy kontynuować zmniejszanie dawek, o ile nie występują obiektywne objawy niewydolności kory nadnerczy.

Po przejściu na leczenie steroidami wziewnymi, zmniejszanie dawki steroidów doustnych może być realizowane tylko pod ścisłą kontrolą lekarską. Nie wolno nagle przerywać leczenia steroidami doustnymi, lecz zmniejszanie dawek należy stopniowo dostosowywać według zaleceń lekarza. Powrót do normalnej pracy nadnerczy po zakończeniu leczenia steroidami doustnymi może być długi, a ryzyko zaburzenia funkcji nadnerczy utrzymuje się przez długi czas. Należy zachować ostrożność po zmianie leczenia i regularnie kontrolować funkcje podwzgórze-przysadka-nadnercze. Zalecane jest noszenie dokumentacji informującej o konieczności podania dodatkowych steroidów ogólnoustrojowych w przypadku sytuacji stresowych (np. zabiegów chirurgicznych, urazów, ataków astmy, zakażeń w klatce piersiowej itp.).

U niektórych osób po zastosowaniu preparatu wziewnego może wystąpić paradoksalny skurcz oskrzeli, objawiający się gwizdaniem zaraz po podaniu leku. Ten skurcz może być na tyle intensywny, że stwarza zagrożenie życia. W takiej sytuacji należy natychmiast przerwać stosowanie preparatu i użyć innego szybko działającego leku wziewnego rozszerzającego oskrzela, a następnie skonsultować się z lekarzem.

Przy stosowaniu kortykosteroidów wziewnych ryzyko ogólnoustrojowych działań niepożądanych jest znacznie niższe niż przy doustnym ich podawaniu. Mimo to, długotrwałe stosowanie dużych dawek kortykosteroidu wziewnego może spowodować zahamowanie naturalnej produkcji hormonów steroidowych przez nadnercze, a także doprowadzić do wystąpienia zespołu Cushinga, zaokrąglenia twarzy, spowolnienia wzrostu u dzieci i młodzieży, zmniejszenia gęstości kości, podwyższenia ciśnienia tętniczego, zaćmy, jaskry oraz rzadziej zespołu zaburzeń psychicznych lub zmian w zachowaniu (nadmierna pobudliwość, zaburzenia snu, lęk, depresja, agresja). Dlatego lekarz dąży do stosowania jak najmniejszej skutecznej dawki kortykosteroidu wziewnego w kontroli objawów astmy. Zaleca się regularne monitorowanie wzrostu u dzieci podczas długotrwałego leczenia kortykosteroidem wziewnym. W przypadku spowolnienia wzrostu lekarz może zalecić zmianę terapii.

Objawy niedoczynności nadnerczy mogą ujawnić się podczas silnego stresu. Jeśli czekają Cię stresujące sytuacje lub operacje, powinieneś poinformować lekarza, który oceni stopień niedoczynności nadnerczy i ewentualnie zaleci dodatkowe doustne kortykosteroidy.

Jeśli korzystasz z krótkodziałających leków rozszerzających oskrzela i zauważysz, że standardowa dawka nie przynosi ulgi, natychmiast skonsultuj się z lekarzem. Podobnie, jeśli zauważysz, że musisz zwiększać dawkę lub stosować leki coraz częściej, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Zwiększone użycie leków rozszerzających oskrzela może wskazywać na pogorszenie astmy i zwiększać ryzyko nagłego napadu. Lekarz oceni Twoją sytuację i określi dalsze postępowanie terapeutyczne, takie jak zwiększenie dawek kortykosteroidów wziewnych lub wprowadzenie kortykosteroidów doustnych.

Uwaga! Nagłe nasilenie objawów astmy stanowi potencjalne zagrożenie życia i wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej! Lekarz może zalecić zwiększenie dawki kortykosteroidów.

Pogorszenie objawów astmy może być spowodowane bakteryjnymi infekcjami dróg oddechowych, które mogą wymagać antybiotykoterapii. Ponadto lekarz może tymczasowo zwiększyć dawki kortykosteroidów wziewnych lub dołączyć kortykosteroidy doustne.

U osób z ciężkimi zaburzeniami pracy wątroby może dojść do wzrostu stężenia budezonidu we krwi, co może prowadzić do ogólnoustrojowych działań niepożądanych kortykosteroidów i zahamowania funkcji nadnerczy.

Należy unikać jednoczesnego stosowania preparatu z lekami silnie hamującymi izoenzym 3A4 cytochromu P450, takimi jak rytonawir, nelfinawir, atazanawir, itrakonazol, ketokonazol, amiodaron lub klarytromycyna. W przypadku konieczności równoczesnego stosowania tych leków, lekarz dostosuje dawkowanie.

Należy unikać jednoczesnego stosowania preparatu z lekami zawierającymi kobicystat. W przypadku konieczności równoczesnego stosowania, pacjent powinien być obserwowany pod kątem ogólnoustrojowych działań kortykosteroidu.

Stosowanie kortykosteroidów wziewnych może sprzyjać wystąpieniu kandydozy jamy ustnej. Konieczne może być stosowanie leków przeciwgrzybiczych, a w przypadkach ciężkich zmiana terapii. Po każdej inhalacji zaleca się płukanie jamy ustnej wodą, aby zapobiec chrypce i pleśniawkom jamy ustnej.

Ze względu na ogólnoustrojowe działanie kortykosteroidów mogą wystąpić zaburzenia widzenia. W przypadku nieostrego widzenia lub innych zaburzeń wzroku konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Informacje dotyczące stosowania preparatu

Preparat ten jest przeznaczony wyłącznie do inhalacji z nebulizatora. Nie wolno go stosować doustnie ani dożylnie. Skuteczność leku zależy od prawidłowego stosowania nebulizatora. Dlatego niezmiernie ważne jest opanowanie techniki inhalacji. Dzięki wziewnemu podaniu leku możliwe jest szybkie dotarcie go bezpośrednio do dróg oddechowych, ograniczając wchłanianie ogólnoustrojowe i minimalizując działania niepożądane. Gotowa do inhalacji zawiesina dostarczana jest w ampułkach o objętości 2 ml, w stężeniu 0,125 mg lub 0,25 mg lub 0,5 mg budezonidu na 1 ml, w zależności od opakowania.

Pamiętaj!

• Zawsze miej inhalator z szybkodziałającym lekiem rozkurczającym oskrzela przy sobie

• Należy regularnie czyścić nebulizator i maskę twarzową (postępuj zgodnie z instrukcją producenta).

Czy preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów?

Z powodu braku wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn nie ma przeciwwskazań do wykonywania tych czynności podczas leczenia.

Dawkowanie preparatu Benodil - zawiesina do nebulizacji

Stosowanie preparatu według zaleceń specjalisty jest konieczne. Preparat przeznaczony jest tylko do stosowania wziewnego, więc nie należy przekraczać zaleconych dawek. Dla uzyskania oczekiwanego efektu leczniczego preparat należy stosować regularnie, nawet w przypadku braku objawów chorobowych. Dawkę leku ustala lekarz indywidualnie, zależnie od zaawansowania choroby. Po inhalacji zaleca się płukanie jamy ustnej wodą, aby zapobiec pleśniawkom. Zalecane dawki dla różnych grup wiekowych oraz szczególne wskazówki dotyczące stosowania preparatu są dokładnie opisane. W instrukcji znajdziesz także informacje dotyczące dawkowania, przechowywania i stosowania preparatu. Warto również pamiętać o płukaniu jamy ustnej po każdej inhalacji, aby uniknąć ewentualnych niepożądanych skutków ubocznych.

Czy można stosować Benodil - zawiesina do nebulizacji w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W trakcie ciąży zaleca się skonsultowanie każdego leku z lekarzem!

Przed zastosowaniem dowolnego leku w okresie ciąży lub podczas karmienia piersią, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu omówienia potencjalnych zagrożeń i korzyści związanych z danym lekiem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, powiadom lekarza o przepisywanym leku.

W przypadku kobiet w ciąży, stosowanie leku jest rekomendowane tylko w sytuacjach, gdy lekarz uzna to za absolutnie niezbędne i gdy korzyści przewyższają potencjalne ryzyko. Decyzję o zastosowaniu leku podejmuje tylko lekarz, biorąc pod uwagę korzyści i ryzyko w Twoim konkretnym przypadku!

Składniki aktywne leku przenikają do mleka matki. Przed zastosowaniem leku w okresie karmienia piersią, należy skonsultować się z lekarzem.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Skonsultuj się z lekarzem o wszystkich zastosowanych niedawno lekach, w tym o tych bez recepty.

Poinformuj lekarza, jeśli przyjmowałeś kortykosteroidy działające ogólnoustrojowo (doustnie lub wstrzykiwane). Przyczyni się to do zmniejszenia ryzyka związanego z zaburzeniami czynności nadnerczy. Przejście z kortykosteroidów doustnych na te do inhalacji wymaga ostrożności i ścisłego przestrzegania zaleceń lekarza. Istnieje ryzyko wystąpienia objawów niewydolności kory nadnerczy. Przy przechodzeniu na sterydy wziewne, zmniejszanie dawki sterydów doustnych powinno odbywać się stopniowo, zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie należy nagle przerywać stosowania sterydów doustnych.

Rytonawir i inne leki silnie hamujące izoenzym 3A4 cytochromu P450 (np. itrakonazol, ketokonazol, klarytromycyna, amiodaron, nelfinawir, atazanawir) mogą wywołać znaczne zwiększenie stężenia budezonidu we krwi, co wiąże się z ryzykiem wystąpienia ogólnoustrojowych działań niepożądanych kortykosteroidów (np. zespół Cushinga, zahamowanie czynności kory nadnerczy). Należy unikać łączenia tych leków. W przypadku gdy lekarz uważa, że korzyści będą większe niż ryzyko związane z takim leczeniem, może zalecić pewne środki ostrożności (np. wydłużenie odstępu między przyjmowaniem leków, zmniejszenie dawki budezonidu).

Działanie kortykosteroidów może być zwiększone u kobiet stosujących estrogeny lub przyjmujących sterydowe środki antykoncepcyjne.

Preparat może wpłynąć na wyniki testu stymulacji ACTH, stosowanego do diagnozy niewydolności przysadki mózgowej.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Benodil- zawiesina do nebulizacji?

Jak każdy lek, Benodil może wywoływać efekty uboczne, jednak nie wystąpią one u wszystkich pacjentów stosujących ten lek. Warto pamiętać, że korzyści z leczenia zazwyczaj przewyższają szkodliwe skutki działań niepożądanych.

Wśród częstych efektów ubocznych można wymienić: kandydozę jamy ustnej i gardła (zaleca się płukanie jamy ustnej po inhalacji), chrypkę, kaszel, podrażnienie gardła, trudności z przełykaniem, a także zapalenie płuc u pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP). Mniej często mogą wystąpić: drżenie, niepokój, depresja, skurcze mięśni, zaburzenia widzenia, zaćma. Rzadko obserwuje się ogólne objawy działania kortykosteroidów (takie jak zahamowanie czynności kory nadnerczy, zespół Cushinga, obniżenie gęstości kości, zaćma), niepokój, nerwowość, zmiany zachowania (zwłaszcza u dzieci), agresję, zaburzenia snu, rumień i podbiegnięcia krwawe (siniaki). Do rzadkich efektów ubocznych należą: reakcje nadwrażliwości (wysypka, świąd, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy) oraz reakcje anafilaktyczne (mogące prowadzić do ostrego zagrożenia życia, np. obrzęk naczynioruchowy języka, gardła, skurcz oskrzeli, obniżenie ciśnienia tętniczego i wstrząs anafilaktyczny). Stosowanie nebulizatora z maską twarzową może spowodować podrażnienie skóry.

Ponadto, jak wiele innych leków wziewnych, Benodil może powodować podrażnienie dróg oddechowych, kaszel, suchość w jamie ustnej oraz rzadki paradoksalny skurcz oskrzeli, utrudniający oddychanie. W przypadku wystąpienia paradoksalnego skurczu oskrzeli należy od razu przerwać stosowanie preparatu, podać szybko działający lek rozszerzający oskrzela i zasięgnąć porady lekarza.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł