Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Berodual Dawkowanie

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Pimafucort Krem

Pimafucort Krem

29.08.2024
Berodual Dawkowanie
25.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Berodual - roztwór do nebulizacji?

Preparat złożony zawiera dwie substancje czynne: fenoterol, lek rozszerzający oskrzela z grupy sympatykomimetyków oraz bromek ipratropium, lek rozszerzający oskrzela o działaniu cholinolitycznym. Fenoterol i bromek ipratropium działają synergistycznie na mięśniówkę oskrzeli, co zwiększa skuteczność preparatu w porównaniu do stosowania tych substancji osobno.

Fenoterol, będący beta2-mimetykiem, działa poprzez stymulację receptorów adrenergicznych w mięśniach gładkich oskrzeli. Z kolei bromek ipratropium, działając cholinolitycznie, hamuje skurcze mięśni gładkich oskrzeli poprzez blokowanie receptorów cholinergicznych. Obie substancje prowadzą do rozszerzenia dróg oddechowych i poprawy wentylacji płuc.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Berodual - roztwór do nebulizacji?

Produkt ten jest zalecany jako środek rozszerzający oskrzela w prewencji i terapii przewlekłych chorób obturacyjnych dróg oddechowych z odwracalnym skurczem oskrzeli, takich jak:

• astma oskrzelowa

• przewlekłe zapalenie oskrzeli z rozedmą lub bez rozedmy płuc.

U pacjentów cierpiących na astmę oskrzelową lub przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) lekarz może zalecić równoczesne leczenie przeciwzapalne zgodnie z aktualnymi wytycznymi dotyczącymi tych chorób.

Kiedy nie stosować preparatu Berodual - roztwór do nebulizacji?

Niestety, nawet jeśli istnieją wskazania do używania produktu, nie zawsze można go stosować. Nie wolno stosować produktu, jeśli występuje uczulenie (nadwrażliwość) na którąkolwiek substancję w produkcie lub na atropinę i jej pochodne, np. tiotropium czy oksytropium.

Przeciwwskazaniem do stosowania produktu jest zaporowa kardiomiopatia przerostowa lub zaburzenia rytmu serca z szybką akcją komór (tachyarytmia).

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Berodual- roztwór do nebulizacji?

Niektóre schorzenia i inne sytuacje mogą być przeciwwskazaniem do stosowania preparatu lub mogą wymagać zmiany dawkowania leku. W pewnych przypadkach konieczne może być regularne wykonywanie określonych badań kontrolnych.

Jeśli duszność, która występuje, jest nagła i jej objawy szybko nasilają się, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. W rzadkich przypadkach preparat może wywołać natychmiastowe reakcje alergiczne, takie jak pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, wysypka, skurcz oskrzeli, obrzęk błony śluzowej jamy ustnej i gardła, oraz wstrząs anafilaktyczny. U niektórych osób po zastosowaniu leku wziewnego do rozszerzenia oskrzeli może nastąpić paradoksalny skurcz oskrzeli, czyli gwałtowne nasilenie świszczącego oddechu bezpośrednio po zastosowaniu preparatu. W takim przypadku należy natychmiast zaprzestać stosowania preparatu, zastosować inny lek wziewny rozszerzający oskrzela i szukać pomocy medycznej. Należy zabezpieczać oczy przed kontaktem z preparatem. Aerosol z nebulizatora należy aplikować przez ustnik. Jeśli to niemożliwe, należy stosować maskę do nebulizacji, dokładnie przylegającą do twarzy. Osoby z predyspozycją do jaskry powinny zachować szczególną ostrożność i chronić oczy podczas inhalacji. W przypadku dostania się preparatu do oka, może on spowodować rozszerzenie źrenic, zwiększenie ciśnienia wewnątrzgałkowego, jaskrę z zamykającym się kątem odpływu, ból oka. Należy natychmiast przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem, jeśli wystąpią objawy takie jak ból oka, postępujący dyskomfort, niewyraźne widzenie, aureola wzrokowa, zmienione widzenie kolorów wraz z zaczerwienieniem oczu. Takie objawy mogą wskazywać na ostre schorzenie jaskry z zamykającym się kątem odpływu i mogą wymagać specjalistycznego leczenia.

W przypadku pacjentów: - z niewystarczająco kontrolowaną cukrzycą - z chorobami układu sercowo-naczyniowego - po przebytym zawale serca - z nadczynnością tarczycy - z guzem chromochłonnym nadnerczy - z zaburzeniami oddawania moczu (zwężenie szyi pęcherza moczowego, rozrost gruczołu krokowego) stosowanie preparatu jest możliwe tylko po dokładnej ocenie korzyści i potencjalnego ryzyka przez lekarza. Preparat, podobnie jak inne beta2-mimetyki, może mieć wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Pacjenci z zaburzeniami sercowo-naczyniowymi (np. z chorobą niedokrwienną serca, arytmiami serca, ciężką niewydolnością serca) powinni być ostrożni i natychmiast skonsultować się z lekarzem w przypadku bólu w klatce piersiowej, duszności lub innych objawów dotyczących układu sercowo-naczyniowego. Stosowanie preparatu, jak i innych beta2-mimetyków, może prowadzić do hipokaliemii (znaczące obniżenie stężenia potasu we krwi). Hipokaliemia może powodować zaburzenia rytmu serca, które mogą dodatkowo nasilać się w wyniku niedotlenienia tkanek spowodowanego dusznością. Należy zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza gdy stosuje się inne leki mogące zwiększać ryzyko hipokaliemii (np. leki moczopędne czy pochodne ksantyny, takie jak teofilina). W przypadku wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem w celu regularnego monitorowania poziomu potasu we krwi.

Pacjenci z mukowiscydozą mogą być bardziej podatni na zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego. U pacjentów z astmą oskrzelową i przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP), stosowanie preparatu powinno odbywać się równolegle z lekami przeciwzapalnymi, takimi jak wziewne lub doustne kortykosteroidy, które pomagają kontrolować stan zapalny dróg oddechowych i zapobiegać nasileniu się choroby. Ważne! Jeśli zauważysz, że zwykle stosowana dawka leku rozszerzającego oskrzela nie przynosi ulgi, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Podobnie, jeśli konieczne staje się zwiększenie dawki leku lub stosowanie go coraz częściej, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Zwiększone zużycie leków rozszerzających oskrzela może wskazywać na pogorszenie kontroli astmy i zwiększać ryzyko wystąpienia napadu astmy. Lekarz oceni sytuację i dostosuje dalsze leczenie, np. zwiększając dawkę kortykosteroidów wziewnych lub wprowadzając kortykosteroidy doustne. Inne sympatykomimetyki rozszerzające oskrzela mogą być stosowane równocześnie z preparatem tylko pod nadzorem lekarza. Preparat zawiera składniki, które mogą wywołać pozytywne wyniki testów antydopingowych. Więcej informacji na temat składników preparatu: - zawiera chlorek benzalkoniowy w ilości 0,1 mg/ml, co może spowodować świszczący oddech i skurcz oskrzeli, szczególnie u pacjentów cierpiących na astmę.

Czy ten preparat wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie ma dostępnych danych dotyczących wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Należy zachować ostrożność, ponieważ mogą wystąpić działania niepożądane (takie jak drżenia i skurcze mięśni, zawroty głowy, zaburzenia akomodacji oka, niewyraźne widzenie, rozszerzenie źrenic), które mogą wpływać na sprawność psychofizyczną i zdolność do prowadzenia pojazdów oraz obsługi maszyn. Jeśli wystąpią ww. działania niepożądane, należy unikać prowadzenia pojazdów i obsługiwanie maszyn.

Dawkowanie preparatu Berodual - roztwór do nebulizacji

Preparat w postaci płynu do inhalacji z nebulizatora jest przeznaczony wyłącznie do inhalacji. Należy skonsultować się z lekarzem w przypadku wątpliwości dotyczących stosowania preparatu. Leczenie powinno być rozpoczęte i prowadzone pod kontrolą lekarza. Zalecana dawka preparatu wynosi 20 kropli, co odpowiada około 1 ml.

Dawkowanie preparatu jest różne w zależności od wieku pacjenta. Preparat powinien być stosowany wyłącznie do inhalacji z nebulizatora, nie wolno go stosować dożylnie ani doustnie. Różne typy nebulizatorów mają różne instrukcje, które należy przestrzegać. Nie zapomnij chronić oczu przed kontaktem z preparatem.

Czy można stosować Berodual - roztwór do nebulizacji w okresie ciąży ikarmienia piersią?

Podczas ciąży zawsze skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku!

Niezbędne jest omówienie z lekarzem potencjalnych zagrożeń i korzyści związanych z przyjmowaniem leków podczas ciąży lub karmienia piersią. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, koniecznie poinformuj o tym lekarza przepisującego leki.

Nie ma danych na temat bezpieczeństwa stosowania preparatu w ciąży.

Fenoterol przenika do mleka matki, jednak nie jest znane czy bromek ipratropium również to robi. Przed zastosowaniem preparatu w okresie karmienia piersią, skonsultuj się z lekarzem.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Przedstaw swojemu lekarzowi listę ostatnio zażywanych leków, nawet tych dostępnych bez recepty.

Nie zalecamy jednoczesnego stosowania tego preparatu z innymi lekami o działaniu przeciwcholinergicznym przez długi czas.

Interakcje między tym preparatem a lekami aktywującymi receptory beta-adrenergiczne, lekami przeciwcholinergicznymi lub pochodnymi ksantyny (np. teofilina) mogą zwiększyć działanie rozszerzające oskrzela i spowodować wzmożone działania niepożądane.

Leki blokujące receptory beta-adrenergiczne (takie jak beta-blokery stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego lub zaburzeń serca), nawet w postaci kropli do oczu, mogą osłabić działanie fenoterolu i potencjalnie obniżyć efektywność rozszerzania oskrzeli.

Pochodne ksantyny (np. teofilina), leki moczopędne (stosowane w leczeniu nadciśnienia), leki przeczyszczające i kortykosteroidy mogą zwiększyć ryzyko hipokaliemii związanego z tym preparatem. Hipokaliemia może prowadzić do poważnych zaburzeń rytmu serca, szczególnie u pacjentów stosujących glikozydy nasercowe (jak digoksyna). Należy monitorować poziom potasu we krwi.

Osoby przyjmujące trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne lub inhibitory MAO (np. moklobemid) powinny być ostrożne, ponieważ mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia poważnych działań niepożądanych związanych z fenoterolem.

Podczas znieczulenia ogólnego przy użyciu halogenowych środków wziewnych (halotan, trójchloroetylen, enfluran) efekt fenoterolu na układ sercowo-naczyniowy może być silniejszy, co może prowadzić do poważnych działań niepożądanych.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Berodual- roztwór do nebulizacji?

Jak każdy lek, Berodual może wywoływać niepożądane skutki, ale nie wszyscy pacjenci ich doświadczają. Ważne jest, że korzyści z jego stosowania zazwyczaj przewyższają ryzyko działań niepożądanych.

Działania niepożądane związane z Berodualem są typowe dla obu składników preparatu. Nie zaobserwowano dodatkowych skutków ubocznych związanych z jednoczesnym stosowaniem obu składników.

Do częstych działań niepożądanych po zastosowaniu leku należą: nerwowość, suchość w ustach, delikatne drżenia mięśni, palpacje, przyspieszenie akcji serca, bóle głowy i zawroty.

Mogą pojawić się również: nudności, wymioty, zaparcia, biegunka, zatrzymywanie moczu, nadmierne pocenie się, osłabienie, bóle i skurcze mięśni, zmiany ciśnienia krwi, zaburzenia rytmu serca, hipokaliemia i zaburzenia psychiczne.

Kontakt z oczami może wywołać rozszerzenie źrenic, wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego, jaskrę, ból oka i zaburzenia akomodacji wzroku. W przypadku wystąpienia objawów takich jak ból oka, dyskomfort, zaburzenia widzenia, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Mogą pojawić się także reakcje skórne (wysypka, pokrzywka), reakcje alergiczne (opuchlizna naczynioruchowa, duszność, obniżenie ciśnienia krwi) oraz reakcje anafilaktyczne.

Ponadto, Berodual może powodować podrażnienie dróg oddechowych, kaszel, suchość w ustach, zapalenie gardła i paradoksalny skurcz oskrzeli, który może przysporzyć trudności z oddychaniem. W przypadku wystąpienia paradoksalnego skurczu oskrzeli, należy przerwać stosowanie leku, sięgnąć po inny wziewny lek rozszerzający oskrzela i skonsultować się z lekarzem.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł