Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Berodual jak działa

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

08.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Berodual jak działa
03.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Berodual - roztwór do nebulizacji?

Preparat złożony zawierający dwa składniki czynne - fenoterol i bromek ipratropium, jest skuteczniejszy w leczeniu rozszerzających oskrzeli niż stosowanie każdego z nich osobno. Fenoterol działa poprzez aktywację receptorów adrenergicznych beta2 w mięśniach gładkich oskrzeli, co prowadzi do ich rozkurczu i ułatwia przepływ powietrza.

Bromek ipratropium natomiast blokuje receptory cholinergiczne M3, co skutecznie rozszerza oskrzela i zapobiega ich skurczom. Działanie obu substancji jest komplementarne i przyczynia się do poprawy wentylacji płuc oraz złagodzenia duszności.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Berodual - roztwór do nebulizacji?

Składnik ten jest zalecany jako substancja poszerzająca oskrzela w prewencji i terapii przewlekłych schorzeń dróg oddechowych z odwracalnym skurczem oskrzeli, takich jak:

• astma oskrzelowa

• przewlekłe zapalenie oskrzeli z rozedmą lub bez rozedmy płuc.

U pacjentów z astmą oskrzelową lub POChP, zgodnie z aktualnymi wytycznymi terapeutycznymi, zaleca się równoczesne leczenie przeciwzapalne.

Kiedy nie stosować preparatu Berodual - roztwór do nebulizacji?

Niestety, nawet jeśli istnieją wskazania do używania tego preparatu, nie zawsze jest to możliwe. Nie wolno stosować preparatu, jeśli występuje uczulenie (nadwrażliwość) na którąkolwiek z jego składowych lub na atropinę i jej pochodne, takie jak np. tiotropium czy oksytropium.

Przeciwwskazaniem do stosowania preparatu jest obecność zaporowej kardiomiopatii przerostowej lub zaburzeń rytmu serca z szybką akcją komór (tachyarytmia).

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Berodual- roztwór do nebulizacji?

Niektóre przypadki mogą zalecać zmianę dawki leku. Warto także pamiętać o konieczności konsultacji lekarskiej w przypadku nasilenia się duszności. Zdarza się, że preparat wywołuje reakcje alergiczne, takie jak pokrzywka czy obrzęk naczynioruchowy. Wskazane jest zachowanie szczególnej ostrożności przy inhalacji, aby uniknąć potencjalnych powikłań. Chorzy na cukrzycę, choroby serca, nadczynność tarczycy oraz innne schorzenia powinni stosować lek tylko pod ścisłą kontrolą lekarza.

Przedłużone stosowanie preparatu może prowadzić do hipokaliemii, czyli niedoboru potasu, co może być groźne dla zdrowia. Osoby cierpiące na mukowiscydozę mogą być bardziej narażone na problemy z przewodem pokarmowym. U astmatyków zaleca się podawanie preparatu w połączeniu z lekami przeciwzapalnymi. Istotne jest, aby zauważyć, gdy preparat przestaje działać skutecznie i skonsultować się z lekarzem. Warto również unikać prowadzenia pojazdów w przypadku wystąpienia działań niepożądanych, mogących negatywnie wpłynąć na sprawność psychofizyczną.

Dawkowanie preparatu Berodual - roztwór do nebulizacji

Preparat znajduje się w postaci płynu do inhalacji z nebulizatora. Jest przeznaczony do stosowania wyłącznie poprzez inhalację za pomocą nebulizatora. Należy uważać, aby nie przekraczać zalecanych dawek, ponieważ może to zaszkodzić zdrowiu. W przypadku wątpliwości, zawsze należy skonsultować się z lekarzem. Koniecznie należy również skonsultować się z lekarzem, jeśli objawy duszności się nasilą lub leczenie nie przynosi oczekiwanych efektów. Dorośli i dzieci powinny być leczeni pod kontrolą lekarza.

Preparat należy rozcieńczyć z roztworem chlorku sodu przed inhalacją z nebulizatora. Należy unikać kontaktu preparatu z oczami. różne nebulizatory mają różną budowę, dlatego zawsze trzeba stosować się do instrukcji danej marki. Jeśli jest dostępna tlenowa instalacja ścienna, należy stosować przepływ 6-8 litrów na minutę.

Czy można stosować Berodual - roztwór do nebulizacji w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W trakcie ciąży nie należy przyjmować żadnych leków bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem!

Zawsze przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem, aby dokładnie omówić potencjalne ryzyko i korzyści związane z jego stosowaniem. Jeśli planujesz zajście w ciążę lub już jesteś w ciąży, pamiętaj o poinformowaniu lekarza o swoim stanie przed zapisaniem recepty na lek.

Nie ustalono bezpieczeństwa stosowania tego preparatu w trakcie ciąży.

Fenoterol przenika do mleka matki, natomiast nie jest jasne, czy bromek ipratropium również przechodzi do mleka kobiecego. Przed zastosowaniem tego preparatu w okresie karmienia piersią skonsultuj się z lekarzem.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Powiedz lekarzowi o wszystkich niedawno przyjmowanych lekach, łącznie z tymi dostępnymi bez recepty.

Nie zaleca się jednoczesnego długotrwałego stosowania tego preparatu oraz innych leków działających przeciwcholinergicznie.

Interakcje między tym preparatem a innymi lekami aktywującymi receptory beta-adrenergiczne, lekami przeciwcholinergicznymi lub lekami pochodnymi ksantyny (np. teofilina) mogą zwiększyć skutki rozszerzające oskrzela oraz spowodować przyspieszenie działań niepożądanych.

Leki blokujące receptory beta-adrenergiczne (w tym beta-blokery stosowane np. w leczeniu nadciśnienia tętniczego lub zaburzeń czynności serca), także w postaci kropli do oczu, mogą hamować działanie fenoterolu i być niebezpieczne dla rozszerzenia oskrzeli.

Pochodne ksantyny (np. teofilina), leki moczopędne (stosowane np. w leczeniu nadciśnienia tętniczego), leki przeczyszczające oraz kortykosteroidy mogą zaostrzyć hipokaliemię związaną z tym preparatem. Hipokaliemia (zmniejszenie poziomu potasu we krwi) może prowadzić do poważnych zaburzeń rytmu serca, zwłaszcza u pacjentów stosujących glikozydy nasercowe (np. digoksynę). Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku silnego niedrożności dróg oddechowych, ponieważ niedotlenienie może dodatkowo pogłębiać zaburzenia rytmu serca. Monitorowanie stężenia potasu we krwi może być konieczne.

Osoby przyjmujące trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne lub inhibitory MAO (np. moklobemid) powinny zachować ostrożność, ponieważ mogą nasilać działanie fenoterolu i zwiększać ryzyko poważnych działań niepożądanych.

Podczas znieczulenia ogólnego z użyciem halogenowych środków wziewnych (halotan, trójchloroetylen, enfluran) wpływ fenoterolu na układ sercowo-naczyniowy może być nasilony, co może spowodować pojawienie się poważnych działań niepożądanych.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Berodual- roztwór do nebulizacji?

Berodual może wywołać działania niepożądane, chociaż nie u wszystkich pacjentów. Korzyści ze stosowania preparatu są zazwyczaj większe niż szkody związane z ewentualnymi działaniami niepożądanymi.

Możliwe skutki uboczne są właściwe dla obu składników preparatu i obejmują zwiększoną pobudliwość nerwową, suchość ust, drżenia mięśni, kołatanie serca, bóle głowy, nudności, wymioty, biegunki, osłabienie, problemy z oddawaniem moczu, nadmierne pocenie się, zmiany w ciśnieniu krwi, zaburzenia rytmu serca, niedokrwienie mięśnia sercowego, zaburzenia psychiczne, zmiany w poziomie potasu, reakcje alergiczne, problemy ze wzrokiem, skórne reakcje alergiczne oraz podrażnienie dróg oddechowych. W razie wystąpienia paradoksalnego skurczu oskrzeli należy przerwać stosowanie preparatu, użyć innego leku i skonsultować się z lekarzem.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł