Betaloc Zok
Co znajduje się w tym artykule?
- Co zawiera i jak działa Betaloc ZOK 25 - tabletki o przedłużonym uwalnianiu?
- Kiedy stosować Betaloc ZOK 25 - tabletki o przedłużonym uwalnianiu?
- Kiedy nie stosować preparatu Betaloc ZOK 25 - tabletki o przedłużonym uwalnianiu?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Betaloc ZOK 25- tabletki o przedłużonym uwalnianiu?
- Dawkowanie preparatu Betaloc ZOK 25 - tabletki o przedłużonym uwalnianiu
- Czy można stosować Betaloc ZOK 25 - tabletki o przedłużonym uwalnianiu w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Betaloc ZOK 25- tabletki o przedłużonym uwalnianiu?
Co zawiera i jak działa Betaloc ZOK 25 - tabletki o przedłużonym uwalnianiu?
Substancją czynną preparatu jest metoprolol, który należy do grupy leków beta-blokerów. Działa on poprzez blokowanie receptorów adrenergicznych typu beta, co uniemożliwia działanie adrenaliny i noradrenaliny na tkanki. Metoprolol jest selektywny w stosunku do receptorów beta 1, co zmniejsza ryzyko działań niepożądanych. W przypadku postaci o kontrolowanym uwalnianiu stężenia leku w osoczu są bardziej wyrównane, co zwiększa selektywność i zmniejsza ryzyko działań niepożądanych.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł
Kiedy stosować Betaloc ZOK 25 - tabletki o przedłużonym uwalnianiu?
Preparat jest zalecany w terapii: - wysokiego ciśnienia krwi - choroby niedokrwiennej serca - niewydolności serca z osłabioną funkcją lewej komory - arytmi serca, w tym nadkomorowym częstoskurczu, dodatkowych skurczów komorowych i migotania przedsionków (celem zwolnienia czynności komór)- zaburzeń funkcji serca z napadowymi zaburzeniami rytmuDodatkowo jest wskazany:- w zapobieganiu nagłemu sercowemu zgonowi oraz ponownemu zawałowi serca po przebytym ostrym zawałem- w zapobieganiu atakom migreny.Preparat jest polecany również w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi u dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 18 lat.
Kiedy nie stosować preparatu Betaloc ZOK 25 - tabletki o przedłużonym uwalnianiu?
Niestety, mimo wskazań do użycia preparatu, istnieją pewne przeciwwskazania. Nie jest zalecane stosowanie produktu w przypadku uczulenia na którykolwiek składnik preparatu lub inne leki z grupy beta-blokerów. Dodatkowo nie powinno się go stosować w przypadku: bloku przedsionkowo-komorowego II lub III stopnia, wstrząsu kardiogennego, zespołu chorego węzła zatokowego, niestabilnej niewydolności serca, stosowania preparatów zwiększających siłę skurczu mięśnia sercowego, istotnej bradykardii zatokowej czy niedociśnienia tętniczego, a także podejrzenia zawału serca przy odpowiednich objawach. Preparatu nie wolno stosować w ciąży, chyba że lekarz uzna to za bezwzględnie konieczne, ani w okresie karmienia piersią.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Betaloc ZOK 25- tabletki o przedłużonym uwalnianiu?
Niektóre schorzenia mogą być przeciwskazaniem do stosowania preparatu. W niektórych sytuacjach może być konieczne przeprowadzenie określonych badań kontrolnych. Nie powinno się podawać werapamilu dożylnie osobom przyjmującym leki beta-blokerów. Należy zachować ostrożność podczas stosowania preparatu u pacjentów z chromaniem przestankowym, ciężką niewydolnością nerek, w ciężkim stanie ogólnym lub kwasica metaboliczna jest jednym z objawów. Równoczesne stosowanie preparatu i leków zawierających glikozydy naparstnicy wymaga ostrożności. Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania preparatu u pacjentów z dławicą Prinzmetala, gdyż może to zwiększyć częstość i czas trwania bólów dławicowych. Pacjenci ze zwiększonym ryzykiem skurczu oskrzeli powinni równocześnie stosować leki rozszerzające oskrzela. Przy cukrzycy należy zachować ostrożność, ponieważ metoprolol może wpływać na kontrolę stężenia glukozy we krwi. W okresie stosowania preparatu może wystąpić nasilenie zaburzeń przewodzenia przedsionkowo-komorowego. Preparat może utrudnić leczenie wstrząsu anafilaktycznego. U pacjentów z guzem chromochłonnym nadnerczy konieczne może być leczenie blokujące receptory alfa-adrenergiczne. W przypadku ciężkiej stabilnej niewydolności serca należy zachować ostrożność. Nie należy nagle przerywać stosowania preparatu, a przy planowanych zabiegach znieczuleniowych należy poinformować lekarza o stosowaniu leków beta-blokerów. Preparat może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń.
Dawkowanie preparatu Betaloc ZOK 25 - tabletki o przedłużonym uwalnianiu
Preparat w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu jest przeznaczony do codziennego stosowania doustnego. Tabletki należy przyjmować raz na dobę, najlepiej rano, niezależnie od posiłku. Można podzielić tabletki na połowy, ale należy je połknąć popijając wodą (co najmniej pół szklanki). Należy unikać rozgryzania, żucia lub rozgniatania tabletek. Ważne jest, aby nie przekraczać zaleconych dawek, ponieważ może to zaszkodzić zdrowiu. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem. Leczenie jest długotrwałe i wymaga regularnych kontroli lekarskich.Dorośli powinni przyjmować dawkę zalecaną przez lekarza, w zależności od choroby. W przypadku nadciśnienia tętniczego zaleca się dawkę od 50 do 100 mg raz na dobę. Dla choroby niedokrwiennej serca zalecana dawka wynosi od 100 do 200 mg raz na dobę. W leczeniu objawowej, przewlekłej niewydolności serca, dawkę ustala lekarz, zaczynając od 25 mg raz na dobę, aż do osiągnięcia dawki docelowej 200 mg raz na dobę.Zaburzenia rytmu serca wymagają dawki od 100 do 200 mg raz na dobę. Preparat może być również stosowany w profilaktyce zgonu z przyczyn sercowych i ponownego zawału serca. Dla zapobiegania napadom migreny zaleca się dawkę od 100 do 200 mg raz na dobę.Preparat nie wymaga dostosowywania dawki u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek. W przypadku ciężkiej niewydolności wątroby, lekarz może zalecić zmniejszoną dawkę. Nie ma konieczności dostosowywania dawki u osób w podeszłym wieku.Dla dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 18 lat zaleca się początkową dawkę w zależności od masy ciała. Preparatu nie należy stosować u dzieci poniżej 6. roku życia ze względu na brak danych dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa w tej grupie wiekowej.
Czy można stosować Betaloc ZOK 25 - tabletki o przedłużonym uwalnianiu w okresie ciąży ikarmienia piersią?
Podczas ciąży należy unikać stosowania leków bez konsultacji z lekarzem! Ważne jest, aby przed podjęciem decyzji o zażyciu jakiegokolwiek leku w ciąży lub podczas karmienia piersią skonsultować się z lekarzem, aby omówić ewentualne zagrożenia i korzyści związane z danym lekiem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, koniecznie poinformuj lekarza o tym fakcie podczas wizyty.
Metoprolol może mieć negatywny wpływ na przebieg ciąży, rozwój płodu i zdrowie noworodka. Leku nie powinno się stosować w ciąży, chyba że lekarz uzna to za absolutną konieczność. To tylko lekarz może ocenić ryzyko w stosunku do korzyści w konkretnym przypadku. Jeśli lekarz zaleci stosowanie leku, konieczne będą dodatkowe środki ostrożności oraz regularne kontrole.
Nie zaleca się stosowania leku w okresie karmienia piersią.
Metoprolol może mieć negatywny wpływ na przebieg ciąży, rozwój płodu i zdrowie noworodka. Leku nie powinno się stosować w ciąży, chyba że lekarz uzna to za absolutną konieczność. To tylko lekarz może ocenić ryzyko w stosunku do korzyści w konkretnym przypadku. Jeśli lekarz zaleci stosowanie leku, konieczne będą dodatkowe środki ostrożności oraz regularne kontrole.
Nie zaleca się stosowania leku w okresie karmienia piersią.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Lekarz należy poinformować o wszystkich zażywanych lekach, także tych bez recepty. Należy unikać jednoczesnego stosowania preparatu z barbituranami, propafenonem i werapamilem. Działanie metoprololu może być zmienione przy jednoczesnym stosowaniu leków wpływających na cytochrom P450. Ostrożność należy zachować przy jednoczesnym stosowaniu z amiodaronem, lekami przeciwarytmicznymi, niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, glikozydami naparstnicy, difenhydraminą, diltiazemem, adrenaliną, fenylopropanolaminą, chinidyną, klonidyną, ryfampicyną, inhibitorami MAO, innymi beta-blokerami, lekami znieczulającymi, lekami przeciwcukrzycowymi, cymetydyną, hydralazyną. Adrenalina może być mniej skuteczna u osób stosujących beta-blokery.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Betaloc ZOK 25- tabletki o przedłużonym uwalnianiu?
Jak wszystkie leki, również Betaloc ZOK może wywoływać niepożądane skutki uboczne, chociaż nie u każdego pacjenta korzystającego z tego preparatu. Należy pamiętać, że oczekiwane korzyści z przyjmowania leku zwykle przewyższają negatywne skutki wynikające z wystąpienia działań niepożądanych.
Najczęściej mogą wystąpić: bóle i zawroty głowy, zmęczenie, zmniejszenie częstotliwości rytmu serca (bradykardia), kołatanie serca, zimne dłonie i stopy, nudności, wymioty, biegunka, zaparcia, bóle brzucha. Zdarzyć się mogą także: zaburzenia snu, parestezje, przemijające złagodzenie objawów niewydolności serca, wstrząs kardiogenny u pacjentów z ostrym zawałem serca, skrócenie oddechu, skurcz oskrzeli u osób cierpiących na astmę oskrzelową, przyrost masy ciała, ból w okolicy przedsercowej i w klatce piersiowej. Rzadziej mogą wystąpić: małopłytkowość, koszmary senne, zaburzenia pamięci, splątanie, nerwowość, stany lękowe, omamy, depresja, zaburzenia widzenia, suchość i podrażnienie oczu, szumy uszne, zaburzenia rytmu serca, zaburzenia przewodzenia przedsionkowo-komorowego, obrzęki, omdlenia, zaburzenia czynności wątroby, skórne reakcje nadwrażliwości, nadwrażliwość na światło, zaostrzenie objawów łuszczycy, zmiany na skórze podobne do łuszczycy, nadmierna potliwość, wypadanie włosów, zaburzenia smaku, zaburzenia libido. Bardzo rzadko mogą się pojawić: bóle stawów, osłabienie mięśni, zapalenie wątroby, suchość w jamie ustnej, zapalenie spojówek, zapalenie błony śluzowej nosa, zaburzenia koncentracji, zgorzel u chorych z zaburzeniami krążenia obwodowego.
Najczęściej mogą wystąpić: bóle i zawroty głowy, zmęczenie, zmniejszenie częstotliwości rytmu serca (bradykardia), kołatanie serca, zimne dłonie i stopy, nudności, wymioty, biegunka, zaparcia, bóle brzucha. Zdarzyć się mogą także: zaburzenia snu, parestezje, przemijające złagodzenie objawów niewydolności serca, wstrząs kardiogenny u pacjentów z ostrym zawałem serca, skrócenie oddechu, skurcz oskrzeli u osób cierpiących na astmę oskrzelową, przyrost masy ciała, ból w okolicy przedsercowej i w klatce piersiowej. Rzadziej mogą wystąpić: małopłytkowość, koszmary senne, zaburzenia pamięci, splątanie, nerwowość, stany lękowe, omamy, depresja, zaburzenia widzenia, suchość i podrażnienie oczu, szumy uszne, zaburzenia rytmu serca, zaburzenia przewodzenia przedsionkowo-komorowego, obrzęki, omdlenia, zaburzenia czynności wątroby, skórne reakcje nadwrażliwości, nadwrażliwość na światło, zaostrzenie objawów łuszczycy, zmiany na skórze podobne do łuszczycy, nadmierna potliwość, wypadanie włosów, zaburzenia smaku, zaburzenia libido. Bardzo rzadko mogą się pojawić: bóle stawów, osłabienie mięśni, zapalenie wątroby, suchość w jamie ustnej, zapalenie spojówek, zapalenie błony śluzowej nosa, zaburzenia koncentracji, zgorzel u chorych z zaburzeniami krążenia obwodowego.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł