- Co zawiera i jak działa Betaserc - tabletki?
- Kiedy stosować Betaserc - tabletki?
- Kiedy nie stosować preparatu Betaserc - tabletki?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Betaserc- tabletki?
- Dawkowanie preparatu Betaserc - tabletki
- Czy można stosować Betaserc - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Betaserc- tabletki?
Co zawiera i jak działa Betaserc - tabletki?
Aktywnym składnikiem tego preparatu jest betahistyna, która jest syntetycznym analogiem histaminy. Betahistyna działa na układ histaminowy poprzez blokowanie receptorów histaminowych H3 na poziomie presynaptycznym w układzie nerwowym oraz aktywację receptorów histaminowych H1 na poziomie postsynaptycznym. Dzięki temu zwiększa się wydzielanie histaminy w zakończeniach nerwowych.
Mechanizm działania betahistyny nie jest jeszcze w pełni poznany, ale wydaje się, że może wpływać na przepływ krwi w okolicach ślimaka ucha wewnętrznego, a także w mózgu. Skraca czas rekonwalescencji po uszkodzeniu nerwu przedsionkowego i wpływa na impulsy generowane przez neurony jąder przedsionkowych. Skuteczność betahistyny została potwierdzona u pacjentów z zawrotami głowy pochodzenia przedsionkowego oraz u chorych na chorobę Meniere’a.
Po podaniu doustnym betahistyna jest dobrze i szybko wchłaniana z przewodu pokarmowego. Jest metabolizowana głównie do kwasu pirydylooctowego, a następnie wydalana głównie przez nerki w postaci metabolitów.
Kiedy stosować Betaserc - tabletki?
Preparat jest przeznaczony do zastosowania:
- przy chorobie Ménière’a, która manifestuje się zawrotami głowy (z nudnościami i wymiotami), szumami usznymi oraz stopniowym pogorszeniem słuchu
- w leczeniu objawowym zawrotów głowy pochodzenia przedsionkowego.
Kiedy nie stosować preparatu Betaserc - tabletki?
Niezależnie od wskazań do stosowania preparatu, istnieją sytuacje, w których nie wolno go używać. Konieczne jest unikanie preparatu, jeśli występuje uczulenie na którykolwiek składnik preparatu.
Nie zaleca się stosowania preparatu w przypadku obecności guza chromochłonnego nadnerczy (zwiększone ryzyko ciężkiego nadciśnienia tętniczego).
Nie jest zalecane stosowanie preparatu u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia.
Preparatu nie powinny stosować kobiety w ciąży.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Betaserc- tabletki?
Niektóre schorzenia oraz inne okoliczności mogą być przeszkodą w stosowaniu lub wskazywać na konieczność zmiany dawki preparatu. W niektórych sytuacjach konieczne może być przeprowadzenie określonych badań kontrolnych.
Należy ostrożnie stosować:
- u pacjentów z wrzodem żołądka
- u osób cierpiących na astmę oskrzelową
- u pacjentów z pokrzywką, wysypką lub alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa (istnieje ryzyko nasilenia objawów).
Osoby z wymienionych grup powinny być pod stałą kontrolą lekarza.
Czy preparat ten ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów?
Zawroty głowy oraz choroba Meniere’a mogą zaburzać zdolność prowadzenia pojazdów, jak również obsługiwania maszyn i urządzeń.
Według badań klinicznych nie stwierdzono, aby betahistyna miała wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługiwania maszyn i urządzeń.
Dawkowanie preparatu Betaserc - tabletki
Produkt występuje w postaci tabletek przeznaczonych do przyjmowania doustnego. Należy przestrzegać zaleconych dawek, aby uniknąć niekorzystnych skutków dla zdrowia. W przypadku wątpliwości dotyczących stosowania preparatu, zaleca się skonsultowanie się z lekarzem.
Dla dorosłych:
Początkowo zalecana dawka wynosi 8-16 mg trzy razy dziennie lub alternatywnie 12-24 mg dwa razy dziennie.
Tabletki należy przyjmować podczas posiłku. Poprawa stanu zdrowia może być widoczna dopiero po kilku tygodniach regularnego stosowania preparatu, a pełny efekt leczenia może zaistnieć po kilku miesiącach. Indywidualna terapia jest dostosowywana przez lekarza.
Preparat nie jest zalecany dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia.
W przypadku osób starszych nie ma konieczności modyfikacji dawki.
Brak konieczności dostosowania dawki u pacjentów z zaburzeniami nerek lub wątroby.
Czy można stosować Betaserc - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?
W trakcie ciąży zaleca się skonsultowanie z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku!
Należy być szczególnie ostrożnym przy przyjmowaniu leków w okresie ciąży lub karmienia piersią, dlatego ważne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu omówienia ewentualnych zagrożeń i korzyści wynikających z zażycia określonego leku. Przed zastosowaniem tego leku w czasie ciąży lub w przypadku planowanej ciąży koniecznie poinformuj lekarza.
Brakuje danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania tego preparatu u kobiet w ciąży, dlatego nie zaleca się jego stosowania.
Nie ma pewności czy substancja czynna preparatu przenika do mleka matki.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Powiadom lekarza o wszystkich stosowanych niedawno lekach, również o tych, które są dostępne bez recepty.
Jeśli stosujesz inhibitry MAO (np. selegilinę), bądź ostrożny; leki z tej grupy mogą spowolnić metabolizm betahistyny.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Betaserc- tabletki?
Jak każdy lek, Betaserc również może wywołać niepożądane skutki, chociaż nie muszą one wystąpić u wszystkich pacjentów przyjmujących ten lek. Należy pamiętać, że korzyści z zastosowania leku z reguły przewyższają szkody wynikające z ewentualnych działań niepożądanych.
Do najczęstszych działań niepożądanych należą bóle głowy, nudności oraz zaburzenia trawienne. Możliwe są także łagodne problemy żołądkowo-jelitowe, takie jak wymioty, bóle brzucha, wzdęcia, gazy (te dolegliwości zazwyczaj ustępują przy podawaniu leku w trakcie posiłku lub po zmniejszeniu dawki). Wystąpić mogą także reakcje skórne, takie jak wysypka, świąd, pokrzywka, oraz reakcje alergiczne (włącznie z obrzękiem naczynioruchowym, niedociśnieniem tętniczym i wstrząsem anafilaktycznym).