- Co zawiera i jak działa Beto 100 ZK - tabletki o przedłużonym uwalnianiu?
- Kiedy stosować Beto 100 ZK - tabletki o przedłużonym uwalnianiu?
- Kiedy nie stosować preparatu Beto 100 ZK - tabletki o przedłużonym uwalnianiu?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Beto 100 ZK- tabletki o przedłużonym uwalnianiu?
- Dawkowanie preparatu Beto 100 ZK - tabletki o przedłużonym uwalnianiu
- Czy można stosować Beto 100 ZK - tabletki o przedłużonym uwalnianiu w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Beto 100 ZK- tabletki o przedłużonym uwalnianiu?
Co zawiera i jak działa Beto 100 ZK - tabletki o przedłużonym uwalnianiu?
Substancją aktywną zawartą w preparacie jest metoprolol, która należy do grupy leków znanych jako beta-blokery. Działanie tego typu leków polega na zablokowaniu receptorów adrenergicznych typu beta, uniemożliwiając pobudzenie i zmniejszając skutki działania adrenaliny i noradrenaliny na tkanki docelowe. Metoprolol jest selektywny w stosunku do receptorów beta 1, co zmniejsza ryzyko występowania działań niepożądanych. W przypadku preparatu o kontrolowanym uwalnianiu stężenia leku w osoczu są bardziej wyrównane, co zwiększa selektywność w stosunku do receptorów beta 1 i zmniejsza ryzyko działań niepożądanych związanych z fluktuacjami stężenia leku.
Kiedy stosować Beto 100 ZK - tabletki o przedłużonym uwalnianiu?
Preparat jest zalecany do leczenia:
• wysokiego ciśnienia krwi
• bólu w klatce piersiowej
• zaburzeń pracy serca, szczególnie nadmiernego rytmu serca
• mocnych uderzeń serca spowodowanych problemami z funkcjonowaniem serca
• stabilnej objawowej niewydolności serca (klasa II-IV według NYHA, frakcja wyrzutowa lewej komory mniejsza niż 40%) we współpracy z innymi lekami stosowanymi do leczenia niewydolności serca
a także:
• w celu zapobiegania zgonom związanym z sercem i kolejnym zawałom serca po przejściu ostrej fazy zawalu serca
• w celu zapobiegania napadom migreny.
Preparat jest zalecany w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi u dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 18 lat.
Kiedy nie stosować preparatu Beto 100 ZK - tabletki o przedłużonym uwalnianiu?
Niestety, jeżeli istnieją wskazania do zastosowania preparatu, nie zawsze jest możliwe jego użycie. Konieczne jest unikanie preparatu w przypadku uczulenia na którekolwiek z jego składników lub inne leki z grupy beta-blokerów.
Istnieją także inne przeciwwskazania do stosowania preparatu, takie jak blok przedsionkowo-komorowy II lub III stopnia, nieleczona niewydolność serca, wstrząs kardiogenny, zespół chorego węzła zatokowego, bradykardia, zaburzenia krążenia, astma, guz chromochłonny, podejrzenie zawału serca i inne.
Ponadto, istnieje lista leków, które nie powinny być stosowane jednocześnie z preparatem. Preparatu nie należy przyjmować w ciąży, chyba że jest to konieczne, oraz podczas karmienia piersią.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Beto 100 ZK- tabletki o przedłużonym uwalnianiu?
Niektóre schorzenia i inne warunki mogą być przeciwwskazaniami do stosowania lub wskazaniami do zmiany dawki leku. W niektórych przypadkach konieczne może być wykonywanie określonych badań kontrolnych.
Niewskazane jest stosowanie leku u pacjentów z nieleczoną niewydolnością serca. Konieczne jest zachowanie ostrożności u pacjentów z blokiem przedsionkowo-komorowym. W przypadku wystąpienia objawów takich jak suchość oczu, należy skonsultować się z lekarzem.
Konieczne jest także ograniczanie spożycia alkoholu podczas leczenia, ponieważ może to wpłynąć na reakcję organizmu na lek. Przed rozpoczęciem prowadzenia pojazdów należy upewnić się, jak organizm reaguje na lek.
Dawkowanie preparatu Beto 100 ZK - tabletki o przedłużonym uwalnianiu
Preparat występuje w postaci tabletek o wydłużonym uwalnianiu, przeznaczonych do podawania doustnego. Należy przyjmować jedną tabletkę dziennie, najlepiej podczas śniadania. Tabletkę należy połknąć w całości lub podzielić na dwie części, popijając wodą (co najmniej pół szklanki).
Nie wolno rozgryzać, żuć ani rozgniatać tabletek. Ważne jest, aby nie przekraczać zalecanych dawek, ponieważ nie przyniesie to dodatkowej skuteczności leczenia, a może zaszkodzić zdrowiu i życiu pacjenta. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.
Dorośli powinni stosować:
- w leczeniu nadciśnienia tętniczego o łagodnym lub umiarkowanym stopniu: 47,5 mg raz dziennie; w przypadku potrzeby dawka może być zwiększona do 95-190 mg dziennie lub dołączony może być inny lek obniżający ciśnienie.
- w leczeniu dławicy piersiowej: 95-190 mg raz dziennie, z możliwością dołączenia innych leków stosowanych w chorobach wieńcowych.
- w leczeniu zaburzeń rytmu serca: 95-190 mg raz dziennie.
- w profilaktyce zgonu z przyczyn sercowych i ponownego zawału serca po przebytej ostrej fazie zawału: 190 mg raz dziennie.
- w leczeniu kołatania serca spowodowanego zaburzeniami czynności serca: 95 mg raz dziennie; lekarz może zwiększyć dawkę do 190 mg raz dziennie.
- w zapobieganiu napadom migreny: 95-190 mg raz dziennie.
- w leczeniu stabilnej objawowej niewydolności serca (w skojarzeniu z innymi preparatami): dawka jest dostosowywana indywidualnie, a leczenie powinno być nadzorowane przez doświadczonego lekarza.
Dawkę początkową należy ustalić w zależności od klasy niewydolności serca.
- Nie ma potrzeby dostosowywania dawki u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek.
- U pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby lekarz rozważy zmniejszenie dawki.
- Brak danych dotyczących stosowania preparatu u osób powyżej 80. roku życia.
- Leczenie jest długotrwałe i wymaga regularnych kontroli lekarskich.
Dzieci i młodzież w wieku 6-18 lat powinny zastosować:
- początkowo dawkę 0,48 mg/kg masy ciała dziennie, z możliwością zwiększenia do 0,95 mg/kg, ale nie więcej niż 47,5 mg dziennie, a następnie do maksymalnej dawki 1,9 mg/kg masy ciała dziennie.
Preparatu nie należy stosować u dzieci poniżej 6. roku życia.
Czy można stosować Beto 100 ZK - tabletki o przedłużonym uwalnianiu w okresie ciąży ikarmienia piersią?
W trakcie ciąży nie używaj żadnego leku bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem!
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w czasie ciąży lub karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem, aby omówić potencjalne ryzyka i korzyści związane z przyjmowaniem danego leku. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, poinformuj lekarza, który przepisuje lek.
Metoprolol może negatywnie wpłynąć na przebieg ciąży, rozwój płodu i noworodka. Leku nie powinno się stosować w ciąży, chyba że lekarz uzna to za konieczne. Jedynie lekarz może ocenić stosunek ryzyka do korzyści w Twoim przypadku. Jeśli lekarz zaleci przyjmowanie leku, konieczne będzie zachowanie ostrożności i regularne kontrole lekarskie.
Nie należy przyjmować metoprololu podczas karmienia piersią.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Poinformuj swojego lekarza o wszystkich ostatnio stosowanych lekach, w tym tych bez recepty. Unikaj stosowania antagonistów wapnia jak werapamilu i diltiazemu dożylne, ponieważ istnieje ryzyko zatrzymania krążenia.
Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu preparatu z lekami przeciwnadciśnieniowymi, inhibitorami monoaminooksydazy, antagonistami wapnia, lekami przeciwarytmicznymi, lekami stosowanymi do znieczulenia ogólnego, lekami wpływającymi na enzym cytochromu P450 oraz innymi.
Adrenalina może być mniej skuteczna u osób stosujących beta-blokery. Alkohol może zwiększyć stężenie metoprololu we krwi i nasilać jego działanie.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Beto 100 ZK- tabletki o przedłużonym uwalnianiu?
Beto ZK może wywołać działania niepożądane, chociaż nie u wszystkich pacjentów. Korzyści z leczenia zazwyczaj przewyższają potencjalne ryzyko.
Możliwe skutki uboczne to m.in. niedociśnienie tętnicze, uczucie zmęczenia, bóle głowy, zmniejszenie rytmu serca, zaburzenia równowagi, kołatanie serca, zimne dłonie i stopy, duszność, nudności, biegunka, zaparcia, zwiększenie masy ciała, depresja, osłabienie koncentracji, senność, bezsenność, parestezje, nasilenie objawów niewydolności serca, ból w okolicy serca, skurcze oskrzeli, wysypka, pokrzywka, kurcze mięśni, obrzęki, nerwowość, zaburzenia widzenia, suchość oczu, zapalenie spojówek, suchość w ustach, łysienie, zaburzenia seksualne, małopłytkowość, leukopenia, osłabienie, splątanie, zaburzenia nastroju, szumy uszne, zmiany skórne, bóle stawów, osłabienie mięśni.