- Co zawiera i jak działa Biotrakson - proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań i infuzji?
- Kiedy stosować Biotrakson - proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań i infuzji?
- Kiedy nie stosować preparatu Biotrakson - proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań i infuzji?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Biotrakson- proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań i infuzji?
- Dawkowanie preparatu Biotrakson - proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań i infuzji
- Czy można stosować Biotrakson - proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań i infuzji w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Biotrakson- proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań i infuzji?
Co zawiera i jak działa Biotrakson - proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań i infuzji?
Substancją czynną preparatu jest ceftriakson, antybiotyk z grupy cefalosporyn, zaliczany do III generacji tych antybiotyków. Ceftriakson należy do antybiotyków beta-laktamowych, które hamują syntezę ściany komórkowej bakterii, prowadząc do ich śmierci. Jest stosowany głównie do podania dożylnego lub domięśniowego, gdyż nie wchłania się z przewodu pokarmowego. Ma szerokie spektrum działania i jest odporny na działanie bakteryjnych beta-laktamaz. Ceftriakson przenika do wielu tkanek i płynów ustrojowych, w tym do płynu mózgowo-rdzeniowego. Jest wydalany głównie z moczem.
Kiedy stosować Biotrakson - proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań i infuzji?
Preparat został zalecony do leczenia różnych infekcji u dorosłych i dzieci, w tym u noworodków urodzonych o czasie:
• bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
• pozaszpitalne zapalenie płuc
• szpitalne zapalenie płuc
• ostre zapalenie ucha środkowego
• zakażenia w obrębie jamy brzusznej
• powikłane zakażenia dróg moczowych (w tym odmiedniczkowe zapalenie nerek)
• zakażenia kości i stawów
• powikłane zakażenia skóry i tkanek miękkich
• rzeżączka
• kiła
• bakteryjne zapalenie wsierdzia.
Preparat może być również stosowany do:
• leczenia zaostrzeń przewlekłej obturacyjnej choroby płuc u dorosłych (POChP)
• leczenia boreliozy wczesnej (stadium II) i późnej (stadium III) u dorosłych i dzieci, w tym u noworodków od 15. dnia życia
• przedoperacyjnego zapobiegania zakażeniom okołooperacyjnym
• u chorych z neutropenią, u których wystąpiła gorączka spowodowana prawdopodobnie zakażeniem bakteryjnym
• u chorych z bakteriemią przebiegającą w powiązaniu z wymienionymi powyżej zakażeniami, lub jeżeli podejrzewa się takie powiązania.
Kiedy nie stosować preparatu Biotrakson - proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań i infuzji?
Niestety, mimo wskazań do użycia preparatu, nie zawsze jest to możliwe. Konieczne jest unikanie stosowania preparatu w przypadku alergii na którykolwiek ze składników lub inne antybiotyki z grupy cefalosporyn.
Nie zaleca się stosowania preparatu w sytuacji ciężkiej nadwrażliwości na inne antybiotyki beta-laktamowe (penicyliny, karbapenemy lub monobaktamy).
Preparat jest przeciwwskazany:
• u wcześniaków do 41. tygodnia życia od daty ostatniej miesiączki
• u noworodków do 28. dnia życia z różnymi stanami patologicznymi oraz gdy konieczne jest dożylne podanie roztworów wapnia.
Podawanie ceftriaksonu z lidokainą jest przeciwwskazane:
• przy nadwrażliwości na lidokainę lub inne środki znieczulające
• w przypadku przeciwwskazań do stosowania lidokainy
• dożylnie.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Biotrakson- proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań i infuzji?
Niektóre warunki zdrowotne mogą uniemożliwiać stosowanie lub wymagać dostosowania dawki leku. W niektórych sytuacjach konieczne może być przeprowadzenie dodatkowych badań kontrolnych.
Zawsze przed zastosowaniem leku skonsultuj się z lekarzem, jeżeli w przeszłości występowały u Ciebie reakcje alergiczne na cefalosporyny, penicyliny, inne antybiotyki beta-laktamowe lub inne leki. Unikaj stosowania leku u osób uczulonych na cefalosporyny lub inne antybiotyki beta-laktamowe. Lecz szczególnie ostrożnie pacjentów z łagodną lub umiarkowaną alergią na penicyliny lub inne antybiotyki beta-laktamowe, ponieważ istnieje ryzyko reakcji krzyżowej.
Poważne reakcje alergiczne, włącznie z wstrząsem anafilaktycznym, mogą zagrażać życiu. W przypadku ich wystąpienia należy natychmiast przerwać stosowanie leku i skonsultować się z lekarzem. Ciężkie reakcje skórne również mogą stanowić zagrożenie dla życia.
Podczas leczenia infekcji wywołanych przez krętki może pojawić się tzw. reakcja Jarischa i Herxheimera, objawiająca się gorączką, bólami głowy, dreszczami i innymi objawami. Jest to wynik działania bakteriobójczego, które prowadzi do uwolnienia toksyn z uszkodzonych komórek bakterii. Zazwyczaj objawy te ustępują samoistnie.
Ważne jest unikanie mieszania leku ceftriaksonu z roztworami zawierającymi wapń u pacjentów w każdym wieku. U wcześniaków i niemowląt w pierwszym miesiącu życia mieszanie leku z roztworami wapnia może prowadzić do zgonu.
Podawanie leku ceftriaksonu i wapnia w krótkim odstępie czasu, o ile linie infuzyjne są wkłute w różne miejsca lub zostaną dokładnie przepłukane, może być stosowane u pacjentów powyżej 28. dnia życia. Jednakże w sytuacjach problemowych należy skonsultować się z lekarzem.
U noworodków i wcześniaków, u których wiązanie bilirubiny jest zaburzone, stosowanie leku jest przeciwwskazane, ze względu na ryzyko encefalopatii bilirubinowej. W okresie długotrwałego stosowania leku, ważne jest regularne monitorowanie morfologii krwi.
Stosowanie leku może powodować niedokrwistość hemolityczną, w tym ciężką, która może prowadzić do zgonu. W przypadku wystąpienia niedokrwistości konieczne jest przerwanie stosowania leku i konsultacja z lekarzem.
Pamiętaj, że długotrwałe stosowanie antybiotyków może skutkować nadmiernym rozwojem opornych bakterii i grzybów. W razie pojawienia się nowych zakażeń bakteryjnych lub grzybiczych należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Osoby z ciężką niewydolnością nerek i/lub wątroby powinny być pod stałą obserwacją kliniczną.
Lek ceftriakson może wpływać na wyniki niektórych badań laboratoryjnych, dlatego ważne jest poinformowanie personelu medycznego o stosowaniu tego leku przed przeprowadzeniem testów.
Stosowanie leku może związane być z wytrącaniem soli wapniowych w organizmie, co może być widoczne w badaniu USG. Objawy te zazwyczaj ustępują po zakończeniu leczenia.
Istnieje zwiększone ryzyko zapalenia trzustki u osób z chorobami dróg żółciowych lub innymi czynnikami ryzyka. W razie wątpliwości, należy skonsultować się z lekarzem.
Podsumowując, lek ceftriakson jest skutecznym lekiem, ale wymaga ostrożnego stosowania i regularnej kontroli medycznej ze względu na potencjalne działania niepożądane, które mogą wystąpić w trakcie jego stosowania.
Dawkowanie preparatu Biotrakson - proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań i infuzji
Preparat jest w postaci proszku do przygotowania roztworu do wstrzyknięć domięśniowych lub dożylnych lub do wlewu dożylnego. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu, skonsultuj się z lekarzem. Lekarz dobierze dawkowanie indywidualnie w zależności od wskazań medycznych.
Dorośli i dzieci powyżej 12 roku życia przyjmują 1-2 g preparatu raz na dobę, w zależności od rodzaju zakażenia. Noworodki, niemowlęta i dzieci do 12 roku życia przyjmują dawkę w zależności od masy ciała. Preparat należy podawać zgodnie z zaleceniami lekarza, unikając kontaktu z roztworami zawierającymi wapń. Pamiętaj, by kontynuować leczenie przez kilka dni po ustąpieniu objawów zakażenia.
Czy można stosować Biotrakson - proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań i infuzji w okresie ciąży ikarmienia piersią?
W czasie ciąży nie używaj żadnego lekarstwa bez konsultacji z lekarzem!
Niezbędne jest skonsultowanie się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek lekarstwa w ciąży lub podczas karmienia piersią, aby wyjaśnić potencjalne zagrożenia i korzyści związane z jego stosowaniem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, poinformuj lekarza o przepisywanym leku.
Preparat może być stosowany w ciąży tylko wtedy, gdy potencjalne korzyści są większe niż potencjalne ryzyko, według opinii lekarza.
Ceftriakson przenika do mleka matki karmiącej piersią. Istnieje ryzyko uczulenia, biegunki oraz zakażenia grzybicznego błon śluzowych u dziecka. Nie należy stosować preparatu podczas karmienia piersią.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Powiedz lekarzowi o wszystkich stosowanych lekach, nawet tych bez recepty. Uważaj, nie stosuj roztworów zawierających wapń do przygotowania lub rozcieńczania ceftriaksonu. Interakcja preparatu z solami wapnia może być niebezpieczna, zwłaszcza u wcześniaków i noworodków. Starannie kontroluj dawkowanie leków przeciwzakrzepowych podczas stosowania ceftriaksonu.
Ostrożnie stosuj ceftriakson z antybiotykami aminoglikozydowymi, ze względu na ryzyko dla nerek. Unikaj jednoczesnego stosowania ceftriaksonu i chloramfenikolu, ponieważ mogą one wzajemnie osłabić działanie. Nie stwierdzono interakcji ceftriaksonu z doustnymi preparatami zawierającymi wapń. Probenecyd nie wpływa na wydalanie ceftriaksonu. Ceftriakson może wpłynąć na wyniki testów laboratoryjnych, dlatego poinformuj o stosowaniu preparatu podczas badań.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Biotrakson- proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań i infuzji?
Jak każdy lek, również Biotrakson może wywołać skutki uboczne, ale nie muszą one wystąpić u wszystkich pacjentów stosujących ten lek. Pamiętaj, że korzyści z przyjmowania leku zazwyczaj przeważają nad szkodami wynikającymi z ewentualnych skutków ubocznych.
Do częstych lub mniej częstych działań niepożądanych należą: nudności, wymioty, biegunka, bóle głowy, zawroty głowy, eozynofilia, leukopenia, małopłytkowość, granulocytopenia, niedokrwistość, zaburzenia krzepnięcia krwi, wydłużenie czasu krzepnięcia, wysypka, swędzenie, infekcje grzybicze narządów płciowych, zwiększone aktywność enzymów wątrobowych, wzrost stężenia kreatyniny we krwi, zapalenie żył, ból w miejscu podania, gorączka.
Do rzadkich działań niepożądanych zalicza się: rzekomobłoniaste zapalenie jelita grubego, obecność krwi w moczu, obecność glukozy w moczu, obrzęk, dreszcze, skurcz oskrzeli, pokrzywka.
Ponadto, możliwe są działania niepożądane, których częstości występowania nie określono, takie jak: zakażenia drobnoustrojami odporne na antybiotyki, niedokrwistość hemolityczna, agranulocytoza, reakcja Jarisch-Herxheimer, drgawki, zapalenie trzustki, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, zapalenie języka, wytrącanie soli wapniowych ceftriaksonu w pęcherzyku żółciowym, żółtaczka jąder podkorowych mózgu, skąpomocz, wytrącanie osadów w nerkach, wpływ na wyniki badań laboratoryjnych. Mogą wystąpić poważne reakcje alergiczne, takie jak wstrząs anafilaktyczny, duszność, obrzęk naczynioruchowy oraz poważne reakcje skórne.
W przypadku pojawienia się pierwszych objawów powyższych reakcji alergicznych, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.