Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Biseptol

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

08.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Biseptol
22.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Biseptol - tabletki?

Bactrim to lek zawierający dwie substancje czynne - sulfametoksazol i trimetoprim, znane wspólnie jako kotrimoksazol. Te substancje działają przeciwbakteryjnie poprzez hamowanie aktywności enzymów bakteryjnych. Kotrimoksazol jest silniejszy niż każda z substancji osobno i może być skuteczny nawet wobec bakterii opornych na jedną z nich. Lek jest stosowany w leczeniu infekcji spowodowanych zarówno przez bakterie Gram-ujemne, jak i Gram-dodatnie. Jego spektrum działania obejmuje wiele rodzajów bakterii, m.in. Enterobacteriaceae, Vibrio cholerae, Listeria, Bordetella pertussis, Haemophilus influenzae, Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Proteus mirabilis i inne. Jest mniej skuteczny wobec paciorkowców i Enterococcus. Niektóre szczepy bakterii są odporne, więc przed podaniem leku konieczne jest sprawdzenie ich wrażliwości. Bactrim ma także mniejsze działanie wobec Mycobacterium tuberculosis, Treponema pallium i Mycoplasma spp.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Biseptol - tabletki?

Lek jest skuteczny w zwalczaniu infekcji spowodowanych przez bakterie wrażliwe na kotrimoksazol:
· infekcje dróg oddechowych – w przypadku nasilenia przewlekłego zapalenia oskrzeli, jeśli istnieją uzasadnione powody do użycia kotrimoksazolu zamiast pojedynczego antybiotyku
· zapalenie ucha środkowego, jeśli istnieją uzasadnione powody do użycia kotrimoksazolu zamiast pojedynczego antybiotyku
· leczenie i zapobieganie zapaleniu płuc wywołanemu przez Pneumocystis carinii u dorosłych i dzieci
· infekcje układu moczowego i wrzód miękki (weneryczny)
· infekcje przewodu pokarmowego, w tym dur brzuszny i biegunka podróżnych.

Kiedy nie stosować preparatu Biseptol - tabletki?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu lub na sulfonamidy. Przeciwwskazaniem do stosowania preparatu są także:
ciężka niewydolność nerek (kiedy nie można monitorować stężenia leku we krwi)
istotne uszkodzenie miąższu wątroby
ciężkie zaburzenia hematologiczne
niedokrwistość megaloblstyczna, spowodowana przez niedobór kwasu foliowego
niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej (możliwość wystąpienia hemolizy)
Preparatu nie można stosować u dzieci do 3. miesiąca życia.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Biseptol- tabletki?

Niektóre schorzenia i inne sytuacje mogą być przeciwwskazaniem do stosowania lub wskazaniem do zmiany dawkowania leku. W niektórych przypadkach konieczne może być wykonanie określonych badań kontrolnych. Dlatego przed rozpoczęciem stosowania preparatu należy skonsultować się z lekarzem, jeśli masz podejrzenie lub zostało zdiagnozowane u Ciebie:
· astmę oskrzelową
· ciężką alergię
· problemy z nerkami
· zaburzenia wątroby
· poważne problemy hematologiczne
· fenyloketonurię
· niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej
· porfirię
· problemy z tarczycą
· inne przewlekłe choroby
a także,
· jeśli przyjmujesz inne leki jednocześnie
· jeśli jesteś osobą starszą.
W takich przypadkach należy zachować szczególną ostrożność. Istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia groźnych działań niepożądanych u tych osób. W przypadku wystąpienia wysypki lub innych poważnych działań niepożądanych należy natychmiast przerwać przyjmowanie leku. Ciężkie skutki uboczne, takie jak nieprawidłowości w składzie krwi, ciężkie postacie rumienia wielopostaciowego, martwica toksyczna naskórka czy martwica wątroby mogą zagrażać życiu i prowadzić nawet do śmierci. Aby zminimalizować ryzyko działań niepożądanych, należy stosować preparat przez jak najkrótszy okres, zwłaszcza u osób starszych.
Jeśli pojawi się wysypka skórna lub inne poważne działania niepożądane, należy przerwać leczenie i skonsultować się z lekarzem.
Osoby, które muszą przyjmować lek przez dłuższy czas, powinny regularnie kontrolować swoje wyniki krwi. Jeśli zauważysz istotne zmniejszenie liczby krwinek, należy przerwać leczenie. Nie zaleca się stosowania preparatu u osób z poważnymi problemami hematologicznymi. U niektórych osób podczas leczenia może dojść do zmniejszenia liczby krwinek czerwonych, białych i płytek krwi (pancytopenia).
U osób starszych, z niewydolnością nerek lub z niedoborem kwasu foliowego mogą pojawić się działania niepożądane związane z niedoborem tego kwasu. Po uzupełnieniu niedoboru, symptomy znikają.
Osoby stosujące preparat długoterminowo, zwłaszcza z niewydolnością nerek, powinny regularnie kontrolować swoje moczu i funkcje nerek. W okresie leczenia zaleca się spożywanie większej ilości płynów, aby zapewnić właściwe wydalanie moczu i zapobiec powstawaniu kryształków w moczu ().
Stosowanie preparatu u osób z niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej jest możliwe po uprzedniej ocenie przez lekarza korzyści i ryzyka. Istnieje ryzyko hemolizy (nieodwracalnego uszkodzenia krwinek) u tych osób, dlatego należy stosować minimalne dawki i zachować ostrożność (prowadzić regularne badania laboratoryjne).
W przypadku pacjentów z niewydolnością nerek lekarz dostosuje odpowiednie dawki leku.
Preparat może wpłynąć na metabolizm fenyloalaniny; jednak nie ma to większego znaczenia u chorych na fenyloketonurię, o ile stosują odpowiednią dietę.
Niektórzy pacjenci mogą być bardziej podatni na indywidualną nadwrażliwość na sulfonamidy (np. grupa „wolno acetylujących”).
Preparat może także wpływać na wyniki badań diagnostycznych, takie jak zawyżenie poziomu kreatyniny we krwi o ok. 10% lub zniekształcenie wyników pomiaru stężenia metotreksatu we krwi).

Czy ten preparat wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?
Brak danych dotyczących wpływu leku na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń.

Dawkowanie preparatu Biseptol - tabletki

Preparat występuje w postaci tabletek lub syropu. Syrup zalecany jest szczególnie dla dzieci poniżej 12 lat, podczas gdy tabletki są przeznaczone dla dzieci powyżej 12 lat i dorosłych. Preparat stosuje się doustnie, zgodnie z zaleceniami lekarza. Należy unikać przekraczania zalecanych dawek, ponieważ może to zaszkodzić zdrowiu. W przypadku wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.Preparat jest skuteczny w leczeniu zakażeń dróg moczowych i przewodu pokarmowego wywołanych pałeczkami Shigella. Dorośli stosują 960 mg dwa razy na dobę, podczas gdy długotrwałe leczenie trwa 10-14 dni w przypadku zakażeń dróg moczowych i 5 dni w przypadku infekcji przewodu pokarmowego.Lek jest także stosowany w zaostrzeniach przewlekłego zapalenia oskrzeli i ostrym zapaleniu ucha środkowego. Dawkowanie dla dzieci wynosi 48 mg/kg masy ciała na dobę, a maksymalna dobowa dawka to 1920 mg.W przypadku biegunki wywołanej przez enteropatogenne szczepy E. coli oraz zapalenia płuc spowodowanego P. jiroveci, dorośli stosują odpowiednio 960 mg co 12 godzin i 90-120 mg/kg masy ciała na dobę podzielone w 4 dawki.Preparat stosuje się także w celu zapobiegania zakażeniom P. jiroveci u chorych z upośledzoną odpornością. Dorośli przyjmują 960 mg raz na dobę przez 7 dni, a dzieci 900 mg/m2 powierzchni ciała podzielone w 2 dawki przez 3 dni tygodnia.Podczas leczenia zaleca się przyjmowanie preparatu podczas posiłku lub po nim oraz spożywanie dużej ilości płynów. W przypadku osób z zaburzeniami czynności nerek, konieczna może być modyfikacja dawkowania. Preparat nie jest zalecany dla osób z bardzo niską funkcją nerek.

Czy można stosować Biseptol - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W trakcie ciąży nie należy przyjmować żadnych leków bez konsultacji z lekarzem! Bardzo istotne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub laktacji skonsultować się z lekarzem i omówić ewentualne zagrożenia i korzyści związane z danym lekiem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, pamiętaj o poinformowaniu lekarza o tym, który przepisuje ten lek. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek preparatu w ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultuj się z lekarzem. Podjęcie decyzji o stosowaniu preparatu w trakcie ciąży możliwe jest tylko wtedy, gdy lekarz uzna, że korzyści z leczenia przeważają nad potencjalnym ryzykiem dla płodu. W takim przypadku zaleca się przyjmowanie kwasu foliowego zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie zaleca się stosowania preparatu w późnym okresie ciąży ze względu na możliwe ryzyko uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego u noworodka (żółtaczka jąder podkorowych mózgu). Nie należy również stosować preparatu podczas karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj swojego lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, także tych bez recepty. W szczególności informuj lekarza jeśli ostatnio stosowałeś:- leki moczopędne (szczególnie tiazydy)- digoksynę- leki przeciwzakrzepowe (np. warfarynę)- fenytoinę- cyklosporynę- leki przeciwdepresyjne- metotreksat- pirymetaminę- doustne leki przeciwcukrzycowe- indometacynę- amantadynę- dofetylid.Pamiętaj, że równoczesne stosowanie leków moczopędnych (szczególnie tiazydowych) u osób starszych zwiększa ryzyko małopłytkowości. Preparat może zwiększyć stężenie digoksyny we krwi, zwłaszcza u osób starszych; konieczne jest kontrolowanie stężenia digoksyny we krwi. Ma również działanie nasilające na leki przeciwzakrzepowe, dlatego należy zachować ostrożność i monitorować czas krzepnięcia. Istnieje ryzyko toksycznych objawów fenytoiny przy równoczesnym stosowaniu preparatu. Współdziałanie z cyklosporyną może prowadzić do przemijającego pogorszenia funkcji nerek. Preparat zmniejsza skuteczność trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych. Może nasilać toksyczność metotreksatu i prowadzić do niepożądanych objawów hematologicznych, zwłaszcza u osób starszych lub z zaburzeniami nerek. Równoległe stosowanie pirymetaminy zwiększa ryzyko niedokrwistości megaloblastycznej. Preparat współdziała z doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi, zwiększając ryzyko ciężkiej hipoglikemii. Indometacyna może nasilać działanie preparatu. Po zastosowaniu z amantadyną może wystąpić delirium. Preparatu nie należy stosować z dofetylidem (możliwe ciężkie arytmie komorowe).

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Biseptol- tabletki?

Bactrim może wywoływać działania niepożądane, choć nie u każdego pacjenta. Korzyści z leczenia przeważają zazwyczaj nad ewentualnymi skutkami ubocznymi. Możliwe skutki niepożądane to m.in. różnego rodzaju anemie, eozynofilia, leukopenia, reakcje alergiczne, problemy skórne, zaburzenia neurologiczne, problemy z układem oddechowym, biegunka, nudności, bóle brzucha, problemy wątrobowe i nerkowe. Bardzo rzadko mogą wystąpić poważne reakcje skórne.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł