- Co zawiera i jak działa Alendrogen - tabletki?
- Kiedy stosować Alendrogen - tabletki?
- Kiedy nie stosować preparatu Alendrogen - tabletki?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Alendrogen- tabletki?
- Dawkowanie preparatu Alendrogen - tabletki
- Czy można stosować Alendrogen - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Alendrogen- tabletki?
Co zawiera i jak działa Alendrogen - tabletki?
Kiedy stosować Alendrogen - tabletki?
Kiedy nie stosować preparatu Alendrogen - tabletki?
Nie jest przeznaczony do stosowania u osób:
· które nie mogą utrzymać pozycji stojącej lub siedzącej przez 30 minut
· z wadami budowy lub chorobami przełyku, które mogą spowolnić jego opróżnianie, takimi jak zwężenie czy achalazja (choroba z nadmiernym skurczem dolnego zwieracza przełyku)
· z hipokalcemią.
Nie stosować u kobiet w ciąży ani karmiących piersią.
Nie stosować u dzieci (ze względu na brak odpowiednich badań).
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Alendrogen- tabletki?
Niektóre schorzenia oraz inne okoliczności mogą powodować, że nie należy stosować lub trzeba dostosować dawkowanie preparatu. Czasami konieczne jest wykonywanie określonych badań kontrolnych. Preparat może wywoływać działania niepożądane dotyczące przełyku, takie jak lokalne podrażnienie błony śluzowej przełyku, zapalenie, owrzodzenia, nadżerki, rzadko prowadzące do zwężenia przełyku. Objawy te, jeśli się pojawią, mogą być bardzo poważne i wymagać hospitalizacji chorego. Aby zmniejszyć ryzyko działań niepożądanych ze strony górnego odcinka przewodu pokarmowego, należy ściśle przestrzegać zaleceń dotyczących przyjmowania preparatów bisfosfonianowych.
Należy zachować ostrożność w przypadku czynnych chorób górnego odcinka przewodu pokarmowego, takich jak problemy z połykaniem, zapalenie błony śluzowej żołądka lub dwunastnicy, choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, zabiegi chirurgiczne w obrębie górnej części przewodu pokarmowego z wyjątkiem plastyki odźwiernika. Lekarz po rozważeniu korzyści i ryzyka, indywidualnie ocenia czy stosowanie preparatu jest odpowiednie u pacjentów z diagnozą przełyku Barretta. W przypadku jakichkolwiek objawów wskazujących na działania niepożądane ze strony przełyku, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Stosowanie preparatu może łączyć się z ryzykiem martwicy kości szczęki. Ryzyko to zależy od kilku czynników takich jak siła działania, dawka i droga podania leku z grupy bisfosfonianów, obecność choroby nowotworowej, stosowanie radioterapii, chemioterapii, przyjmowanie kortykosteroidów, palenie tytoniu, choroby jamy ustnej i zębów, niska higiena jamy ustnej, inwazyjne zabiegi stomatologiczne, źle dopasowane protezy, choroby przyzębia. Osoby z zaniedbanym stanem uzębienia powinny skonsultować się z dentystą przed zastosowaniem preparatu.
W okresie leczenia należy unikać inwazyjnych zabiegów dentystycznych. Konieczne jest poinformowanie dentysty o przyjmowaniu leku z grupy bisfosfonianów przed leczeniem stomatologicznym lub zabiegiem chirurgii szczękowej. W trakcie terapii należy dbać o właściwą higienę jamy ustnej, regularnie odwiedzać dentystę oraz zgłaszać wszelkie objawy dotyczące jamy ustnej. Stosowanie preparatu może wiązać się z ryzykiem martwicy kości przewodu słuchowego zewnętrznego. Wystąpienie bólu kości, stawów i mięśni, które może uniemożliwić poruszanie się, może pojawić się w różnych momentach leczenia. U osób stosujących bisfosfoniany może dojść do nietypowych złamań kości udowej, które często występują obustronnie. Złamania te mogą poprzedzać zmiany widoczne w badaniach obrazowych. W przypadku objawów skórnych nadwrażliwości, należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ istnieje ryzyko ciężkich reakcji skórnych. Jeśli zapomnisz o dawce, należy wziąć ją następnego dnia rano, bez podwajania dawki.
U osób z zaburzeniami czynności nerek, nie zaleca się stosowania preparatu przy klirensie kreatyniny poniżej 35 ml/min. Przed rozpoczęciem leczenia należy uporządkować ewentualne zaburzenia gospodarki wapniowej i mineralnej oraz monitorować stężenie wapnia we krwi u pacjentów z tymi schorzeniami. W trakcie terapii należy zadbać o odpowiednie dostarczenie wapnia i witaminy D u osób predysponowanych. Preparat zawiera laktozę, dlatego osoby z nietolerancją galaktozy nie powinny go stosować. Nie ma badań dotyczących wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów, jednak należy zachować ostrożność ze względu na możliwe działania niepożądane.
Dawkowanie preparatu Alendrogen - tabletki
Preparat występuje w postaci tabletek i jest przeznaczony do przyjmowania doustnego. Ważne jest, aby nie przekraczać zalecanych dawek, ponieważ może to zaszkodzić zdrowiu. Dorośli powinni przyjmować 1 tabletkę 70 mg raz w tygodniu. Leczenie jest długotrwałe i wymaga okresowych konsultacji z lekarzem.
Aby zapewnić skuteczne wchłanianie leku, należy go przyjmować rano na czczo, 30 minut przed posiłkiem, popijając szklanką wody. W trakcie leczenia należy zadbać o odpowiednie spożycie wapnia i witaminy D3. Przyjmowanie preparatu u osób starszych i z niewydolnością nerek wymaga szczególnej uwagi. Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci i młodzieży.
Czy można stosować Alendrogen - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Preparaty zawierające wapń, magnez, glin lub żelazo, w tym leki zobojętniające sok żołądkowy mogą zahamować wchłanianie doustnie przyjmowanych bisfosfonianów i osłabić skuteczność leczenia; należy ściśle przestrzegać zasad dotyczących przyjmowania leków z tej grupy opisanych powyżej.
Nie zarejestrowano istotnych klinicznie interakcji między alendronianem a estrogenem.
Należy być ostrożnym przy jednoczesnym stosowaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które, podobnie jak alendronian, mogą drażnić błonę śluzową przewodu pokarmowego.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Alendrogen- tabletki?
Często występują: bóle kości, mięśni i stawów, czasami o dużej intensywności.