- Co zawiera i jak działa Budixon Neb - zawiesina do nebulizacji?
- Kiedy stosować Budixon Neb - zawiesina do nebulizacji?
- Kiedy nie stosować preparatu Budixon Neb - zawiesina do nebulizacji?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Budixon Neb- zawiesina do nebulizacji?
- Dawkowanie preparatu Budixon Neb - zawiesina do nebulizacji
- Czy można stosować Budixon Neb - zawiesina do nebulizacji w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Budixon Neb- zawiesina do nebulizacji?
Co zawiera i jak działa Budixon Neb - zawiesina do nebulizacji?
Kiedy stosować Budixon Neb - zawiesina do nebulizacji?
Preparat jest zalecany do leczenia:
- astmy, gdy nie jest odpowiednie stosowanie inhalatora ciśnieniowego lub inhalatora proszkowego
- zespołu krupu - ostrego zapalenia krtani, tchawicy i oskrzeli, niezależnie od przyczyny, związanej z istotnym zwężeniem górnych dróg oddechowych, dusznością lub "szczekającym" kaszlem i prowadzącego do zaburzeń oddychania
- zaostrzenia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), gdy jest uzasadnione stosowanie budezonidu w postaci zawiesiny do nebulizacji.
Kiedy nie stosować preparatu Budixon Neb - zawiesina do nebulizacji?
Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do użycia produktu, nie zawsze można go zastosować. Nie wolno go stosować, jeśli jesteś uczulony na którykolwiek składnik produktu.
Nie używaj tego produktu do przerwania nagłego ataku duszności! W przypadku nagłego ataku duszności, sięgnij po lek rozszerzający oskrzela o szybkim działaniu (np. salbutamol).
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Budixon Neb- zawiesina do nebulizacji?
Dawkowanie preparatu Budixon Neb - zawiesina do nebulizacji
Czy można stosować Budixon Neb - zawiesina do nebulizacji w okresie ciąży ikarmienia piersią?
W trakcie ciąży nie należy zażywać żadnych leków bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem!
Jest niezmiernie istotne, aby przed rozpoczęciem jakiegokolwiek leczenia w okresie ciąży lub podczas karmienia piersią skonsultować się z lekarzem, aby omówić potencjalne zagrożenia i korzyści związane z danym lekiem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, poinformuj o tym lekarza, który przepisze Ci lek.
Przy kobietach w ciąży stosowanie leku jest zalecane wyłącznie w sytuacjach, gdy lekarz uzna to za konieczne i gdy korzyści z jego stosowania przewyższają potencjalne ryzyko. Ocenę stosunku korzyści do ryzyka może dokonać jedynie lekarz!
Aktywny składnik preparatu przenika do mleka matki. Przed zastosowaniem leku podczas karmienia piersią zaleca się skonsultowanie tej kwestii z lekarzem.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Budixon Neb- zawiesina do nebulizacji?
Budixon Neb, podobnie jak inne leki, może wywołać działania niepożądane, chociaż nie u wszystkich pacjentów. Należy pamiętać, że korzyści z jego stosowania przeważają nad ewentualnymi szkodami.
Do często występujących działań niepożądanych należą: kandydoza jamy ustnej i gardła, chrypka, kaszel, podrażnienie gardła, trudności w przełykaniu, zapalenie płuc u pacjentów z POChP. Rzadziej mogą wystąpić: drżenie, niepokój, depresja, skurcze mięśni, zaburzenia widzenia, zaćma. Najrzadsze efekty to: reakcje alergiczne (wysypka, świąd, obrzęk), reakcje anafilaktyczne (możliwy wstrząs anafilaktyczny), podrażnienie skóry przy stosowaniu nebulizatora z maską twarzową.
Leki wziewne, w tym Budixon Neb, mogą również powodować podrażnienie dróg oddechowych, kaszel, suchość w jamie ustnej oraz rzadki paradoksalny skurcz oskrzeli, który może prowadzić do trudności w oddychaniu. W przypadku wystąpienia paradoksalnego skurczu oskrzeli należy odstawić lek, zastosować lek rozszerzający oskrzela i skonsultować się z lekarzem.