Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Cetix

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

08.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Cetix
29.08.2024
Przeczytasz w 1 min

Co zawiera i jak działa Cetix - tabletki powlekane?

Cetix

Składnikiem aktywnym preparatu jest cefiksym, substancja antybiotyczna z grupy cefalosporyn, należąca do trzeciej generacji tego rodzaju antybiotyków. Ze względu na swoją strukturę chemiczną, cefiksym, podobnie jak inne cefalosporyny, należy do antybiotyków beta-laktamowych, które charakteryzują się obecnością pierścienia beta-laktamowego w swojej cząsteczce. Ten pierścień jest wrażliwy na działanie enzymów bakteryjnych z grupy beta-laktamaz. Te enzymy obecne w komórkach bakteryjnych mogą powodować rozkład i zniszczenie cząsteczek antybiotyku, co jest jedną z przyczyn oporności bakterii na antybiotyki beta-laktamowe. Mechanizm działania wszystkich antybiotyków beta-laktamowych polega na blokowaniu syntezy ściany komórkowej bakterii, co prowadzi do jej osłabienia i ostatecznie do śmierci komórki bakteryjnej. Cefiksym jest skuteczny przeciwko pałeczkom Gram-ujemnym i cechuje się stabilnością wobec beta-laktamaz bakteryjnych.

Dostępność biologiczna cefiksymu po podaniu doustnym wynosi 40-50%. Spożycie pokarmu nie wpływa istotnie na wchłanianie leku. Cefiksym nie ulega metabolizmowi i jest wydalany głównie z moczem w postaci niezmienionej.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Cetix - tabletki powlekane?

Produkt jest zalecany w terapii następujących infekcji u dzieci powyżej 6 miesiąca życia, młodzieży i dorosłych:

- zaostrzenie przewlekłego schorzenia oskrzeli

- zapalenie płuc spoza szpitala

- zakażenie dolnych dróg moczowych

- odmiedniczkowe zapalenie nerek

- zapalenie ucha środkowego

- zapalenie zatok

- angina.

Kiedy nie stosować preparatu Cetix - tabletki powlekane?

Niestety, nawet jeśli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go używać. Nie wolno stosować preparatu, jeśli jesteś uczulony (masz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu lub na inne antybiotyki z grupy cefalosporyn.

Przeciwwskazane jest stosowanie preparatu u osób, u których kiedykolwiek wystąpiły natychmiastowe i/lub ciężkie reakcje nadwrażliwości (np. reakcje anafilaktyczne) na którykolwiek antybiotyk beta-laktamowy (penicyliny, monobaktamy lub karbapenemy).

Preparatu nie wolno podawać wcześniakom ani noworodkom urodzonym o czasie.

Nie stosować w okresie karmienia piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Cetix- tabletki powlekane?

Niektóre schorzenia i inne sytuacje mogą uniemożliwić stosowanie leku lub wymagać zmiany dawkowania. W niektórych przypadkach konieczne może być regularne wykonywanie określonych badań kontrolnych.

Zanim zdecydujesz się na stosowanie tego preparatu, skonsultuj się z lekarzem, jeśli kiedykolwiek doświadczyłeś reakcji uczuleniowych na penicyliny, inne antybiotyki beta-laktamowe lub inne leki czy alergeny (szczególnie jeśli wystąpił wstrząs anafilaktyczny). Nie zaleca się stosowania preparatu u osób uczulonych na cefalosporyny. U osób alergicznych na penicyliny lub inne antybiotyki beta-laktamowe istnieje zwiększone ryzyko reakcji uczuleniowych na cefalosporyny (krzyżowa reakcja alergiczna).

Reakcje uczuleniowe (w tym anafilaksja) mogą być groźne dla życia. W przypadku ich wystąpienia konieczna jest hospitalizacja i leczenie (czasem ratunkowe). Jeśli pojawią się pierwsze objawy uczulenia, należy przerwać stosowanie preparatu i jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Przy niewydolności nerek, gdy klirens kreatyniny jest poniżej 20 ml/min, należy być szczególnie ostrożnym.

Jeśli pojawi się biegunka w trakcie leczenia lub po jego zakończeniu, nie należy podejmować leczenia na własną rękę, a zamiast tego skonsultować się z lekarzem. Istnieje ryzyko wystąpienia rzekomobłoniastego zapalenia jelit, które może przebiegać ciężko. Wynika ono z namnażania się pałeczki Clostridium difficile w wyniku zaburzenia składu flory bakteryjnej jelit. W takim przypadku nie powinno się stosować leków hamujących perystaltykę jelit.

Długotrwałe stosowanie antybiotyków może prowadzić do nadmiernego rozwoju opornych na leczenie bakterii i grzybów (głównie drożdżaków). Jeśli podczas stosowania preparatu pojawią się nowe zakażenia bakteryjne lub grzybicze, należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Stosowanie tego preparatu może prowadzić do wystąpienia poważnych reakcji skórnych, takich jak zespół Stevensa i Johnsona, martwica toksyczna rozpływna naskórka oraz wysypka polekowa z eozynofilią i objawami ogólnymi. W przypadku zmian skórnych należy przerwać stosowanie preparatu i niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Równoczesne stosowanie preparatu z antybiotykami aminoglikozydowymi, polimyksyną B, kolistyną lub silnie działającymi lekami moczopędnymi, takimi jak furosemid, wymaga ostrożności ze względu na ryzyko nasilenia działania toksycznego na nerki. Należy monitorować funkcjonowanie nerek.

Stosowanie preparatu może wywołać nudności i biegunkę, które mogą zmniejszyć skuteczność leku (i innych stosowanych preparatów).

Przed wykonaniem badań laboratoryjnych należy poinformować lekarza oraz personel laboratorium o stosowaniu cefiksymu. Lek może wpływać na wyniki oznaczeń glukozy i ciał ketonowych w moczu oraz wywoływać fałszywie dodatnie wyniki testów Coombsa.

Informacje dodatkowe o składnikach preparatu:

• preparat w postaci granulatu zawiera sacharozę, dlatego osoby z dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy nie powinny go stosować, a osoby chore na cukrzycę powinny wziąć pod uwagę zawartość sacharozy;

• preparat w postaci granulatu zawiera benzoesan sodu (E211).

Czy ten preparat wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?

Nie zaobserwowano wpływu leku na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Dawkowanie preparatu Cetix - tabletki powlekane

Preparat jest dostępny w postaci tabletek lub granulatu do przygotowania zawiesiny doustnej. Należy stosować preparat zgodnie z zaleceniami lekarza i nie przekraczać zalecanych dawek. W przypadku wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.Dawkowanie oraz czas trwania leczenia są dobierane indywidualnie przez lekarza, w zależności od wskazania medycznego oraz wieku pacjenta. Dla dorosłych i młodzieży zaleca się dawkę 400 mg raz dziennie lub 200 mg co 12 godzin. Dzieci do 12. roku życia powinny przyjmować preparat w formie zawiesiny doustnej.Nie zaleca się stosowania preparatu w formie tabletek u dzieci poniżej 12. roku życia. Istnieją szczególne zalecenia dotyczące dawkowania dla różnych grup pacjentów, takich jak osoby starsze, z zaburzeniami nerek czy poddawane dializom.Preparat można przyjmować doustnie przed lub podczas posiłku. Preparat w formie tabletek można spożywać niezależnie od posiłku. Czas trwania leczenia zależy od wskazań lekarza, zazwyczaj wynosi 7 dni, ale może być wydłużony w przypadku ciężkich zakażeń. W przypadku ostrego niepowikłanego zapalenia pęcherza moczowego u kobiet, lek zwykle jest stosowany przez 1-3 dni.

Czy można stosować Cetix - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W trakcie ciąży nie należy zażywać żadnych lekarstw bez konsultacji z lekarzem!

Przed zastosowaniem dowolnego lekarstwa w okresie ciąży lub karmienia piersią konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu wyjaśnienia potencjalnych zagrożeń i korzyści związanych z jego stosowaniem. Jeśli planujesz ciążę lub jesteś w ciąży, pamiętaj o poinformowaniu lekarza o tym, gdy przepisuje Ci lek.

Stosowanie leku w okresie ciąży jest dopuszczalne jedynie w sytuacji, gdy lekarz uzna, po przeanalizowaniu oczekiwanych korzyści i możliwego ryzyka, że jest to absolutnie konieczne.

Nie zaleca się stosowania leku w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Powiadom swojego lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, także tych bez recepty.

Zastosowanie jednoczesne cefalosporyn i leków nefrotoksycznych, takich jak aminoglikozydy, kolistyna, polimyksyna, wiomycyna lub silnie działających leków moczopędnych (np. furosemid), może negatywnie wpływać na funkcje nerek i zwiększać ryzyko wystąpienia zaburzeń nerkowych.

Stosowanie nifedypiny, antagonisty kanałów wapniowych, razem z cefiksymem, może znacząco zwiększać przyswajalność cefiksymu.

Przyjmowanie preparatu może prowadzić do wydłużenia czasu protrombinowego. Należy być ostrożnym, gdy jednocześnie przyjmowane są leki przeciwzakrzepowe.

Wpływ cefiksymu na wyniki badań laboratoryjnych:

Przed wykonaniem badań laboratoryjnych należy poinformować lekarza oraz personel laboratorium o stosowaniu cefiksymu. Cefiksym może wpływać na wyniki pomiarów stężenia glukozy oraz na wyniki testów ciał ketonowych w moczu.

Preparat może spowodować fałszywie dodatnie wyniki testu Coombsa (co może wpłynąć na wyniki krzyżowych testów krwi).

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Cetix- tabletki powlekane?

Cetix, tak jak inne leki, może wywołać skutki uboczne, chociaż nie u wszystkich pacjentów stosujących ten preparat. Należy pamiętać, że oczekiwane korzyści z przyjmowania leku z reguły przewyższają szkody wynikające z wystąpienia działań niepożądanych.

Do częstych skutków ubocznych należy biegunka. Natomiast do rzadszych: ból głowy, nudności, wymioty, bóle brzucha, zwiększone enzymy wątrobowe, wysypka. W przypadkach rzadkich mogą wystąpić nadkażenia bakteryjne i grzybicze (drożdżyca), eozynofilia, jadłowstręt, zawroty głowy, wzdęcia, zwiększone stężenie mocznika we krwi, zapalenie błony śluzowej, gorączka, reakcje alergiczne, obrzęk naczynioruchowy, świąd. Bardzo rzadko mogą pojawić się: rzekomobłoniaste zapalenie jelit (nadmierny wzrost Clostridium difficile), małopłytkowość, leukopenia (zmniejszenie liczby leukocytów), agranulocytoza, pancytopenia, niedokrwistość hemolityczna, nadmierna aktywność psychoruchowa, zapalenie wątroby, żółtaczka cholestatyczna, zwiększone stężenie kreatyniny we krwi, śródmiąższowe zapalenie nerek, reakcje anafilaktyczne, w tym wstrząs anafilaktyczny, choroba posurowicza, a także ciężkie reakcje skórne: zespół Stevensa i Johnsona, rumień wielopostaciowy, martwica toksyczna rozpływna naskórka.

Ponadto istnieją możliwe skutki uboczne, których częstość występowania nie została określona: neutropenia, trombocytoza, wysypka lekowa z eozynofilią i objawami ogólnymi, rumień wielopostaciowy, dodatni wynik testu Coombsa.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł