Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Clatra 20 Mg

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

08.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Clatra 20 Mg
01.08.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Clatra - tabletki?

Substancją czynną leku jest bilastyna, substancja przeciwhistaminowa o działaniu długotrwałym. Bilastyna selektywnie blokuje receptory histaminowe H1 na obwodzie i hamuje działanie histaminy. Nie wykazuje działania uspokajającego. Łagodzi objawy alergiczne, takie jak kichanie, wyciek z nosa, obrzęk i śwędzenie błon śluzowych nosa i oczu, łzawienie, zaczerwienienie oczu oraz zapobiega reakcjom skórnym (bąble, zaczerwienienie).

Po podaniu doustnym bilastyna dobrze i szybko wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając maksymalne stężenie w osoczu po około 80 minutach. Spożycie posiłku znacząco zmniejsza biodostępność bilastyny. Substancja nie ulega metabolizmowi, a wydalana jest w postaci niezmienionej z moczem i kałem.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Clatra - tabletki?

Preparat powinien być stosowany u osób dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia w terapii objawowej:

• chronicznego lub sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i spojówek

• pokrzywki.

Kiedy nie stosować preparatu Clatra - tabletki?

Niestety, choć mogą istnieć wskazania do używania produktu, nie zawsze jest on odpowiedni do zastosowania. Nie jest zalecane stosowanie produktu, jeśli występuje alergia (nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu.

Nie zaleca się stosowania produktu u kobiet w ciąży ani u kobiet karmiących piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Clatra- tabletki?

Niektóre schorzenia oraz inne sytuacje mogą być przeciwwskazaniem do stosowania lub wskazywać na konieczność zmiany dawki preparatu. W niektórych przypadkach może być konieczne przeprowadzenie określonych badań kontrolnych.

U pacjentów z umiarkowanymi lub ciężkimi zaburzeniami czynności nerek nie zaleca się stosowania bilastyny jednocześnie z lekami wpływającymi na aktywność glikoproteiny P (takimi jak np. ketokonazol, erytromycyna, cyklosporyna, rytonawir lub diltiazem). Takie połączenie może prowadzić do zwiększenia stężenia bilastyny we krwi i zwiększyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Preparatu w postaci tabletek nie należy stosować u dzieci przed ukończeniem 12 lat.

Czy ten produkt wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?

W badaniach klinicznych nie stwierdzono wpływu bilastyny przyjmowanej w zalecanych dawkach na zdolność prowadzenia pojazdów. Niemniej jednak, przed rozpoczęciem prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn, zaleca się sprawdzenie indywidualnej reakcji na lek i zachowanie ostrożności.

U niektórych osób preparat może powodować senność i inne działania niepożądane, które mogą wpływać na sprawność psychofizyczną, zdolność koncentracji i reakcji oraz utrudniać prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn.

Dawkowanie preparatu Clatra - tabletki

Preparat w postaci tabletek doustnych jest przeznaczony dla osób powyżej 12. roku życia. Ważne jest, aby nie przekraczać zalecanych dawek, aby nie zaszkodzić sobie. Najlepiej przyjmować tabletkę przed jedzeniem lub piciem soku owocowego, popijając ją wodą. W przypadku alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, leczenie należy przerwać po ustąpieniu objawów, a następnie wznowić je po ich powtórnym wystąpieniu.

Dla dzieci poniżej 12 roku życia zalecane są preparaty bilastyny w innej postaci. Dawkowanie preparatu nie wymaga dostosowania dla osób starszych ani dla dorosłych z zaburzeniami nerek lub wątroby.

Czy można stosować Clatra - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?

Podczas ciąży zawsze skonsultuj się z lekarzem przed zażyciem jakiegokolwiek leku!

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w trakcie ciąży lub karmienia piersią, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu omówienia potencjalnych zagrożeń i korzyści wynikających z jego stosowania. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, pamiętaj o poinformowaniu lekarza o tym fakcie przed przepisaniem jakiegokolwiek leku.

Dane dotyczące bezpieczeństwa stosowania tego preparatu przez kobiety w ciąży są niewystarczające.

Nie zaleca się stosowania tego preparatu przez kobiety w ciąży ani kobiety karmiące piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Powiadom lekarza o wszystkich ostatnio zażywanych lekach, nawet tych bez recepty.

Pokarm znacznie zmniejsza biodostępność bilastyny.

Bilastyna jest metabolizowana przez polipeptyd 1A2 transportujący aniony organiczne. Inne leki, które są również metabolizowane przez ten polipeptyd lub go hamują, takie jak rytonawir i ryfampicyna, mogą zmniejszyć stężenie bilastyny we krwi.

Sok grejpfrutowy i inne soki owocowe mogą znacząco zmniejszyć biodostępność bilastyny. Składniki soków owocowych hamują działanie polipeptydu 1A2 transportującego aniony organiczne, który metabolizuje bilastynę.

Stosowanie bilastyny jednocześnie z lekami, które hamują działanie glikoproteiny P (takimi jak np. ketokonazol, erytromycyna, cyklosporyna, rytonawir lub diltiazem) może prowadzić do zwiększenia jej stężenia we krwi i zwiększyć ryzyko działań niepożądanych.

W badaniach klinicznych bilastyna nie miała istotnego wpływu na sprawność psychofizyczną pod wpływem alkoholu.

W badaniach klinicznych bilastyna nie miała istotnego wpływu na działanie lorazepamu na ośrodkowy układ nerwowy.

Preparat może wpłynąć na wyniki testów alergicznych skóry.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Clatra- tabletki?

Clatra, jak inne leki, może wywoływać pewne skutki uboczne, choć nie u każdego pacjenta. Należy pamiętać, że korzyści z przyjmowania leku zazwyczaj przewyższają ewentualne szkody związane z wystąpieniem działań niepożądanych.

U osób dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia:

Często spotykane: ból głowy, senność. Nieco rzadsze: zawroty głowy, zmęczenie, szumy uszne, lęk, bezsenność, wzmożone łaknienie, ból brzucha, nudności, problemy gastryczne, biegunka, zapalenie błony śluzowej żołądka, suchość w ustach, suchość nosa, dyskomfort nosa, duszność, zaburzenia rytmu serca, opryszczka, świąd, osłabienie, gorączka, wzmożone pragnienie, podwyższone aktywność enzymów wątrobowych, wzrost stężenia kreatyniny i trójglicerydów we krwi, przyrost masy ciała. Częstość nieznana: kołatanie serca, przyspieszenie rytmu serca (tachykardia), wymioty, reakcje alergiczne i anafilaktyczne (w tym poważne, potencjalnie życie zagrażające, obejmujące obrzęk naczynioruchowy gardła, duszność, niedociśnienie, wstrząs anafilaktyczny), wysypka, miejscowy obrzęk oraz zaczerwienienie skóry.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł