Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Clatra jak działa

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Tabletka "dzień po"

18.05.2023
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Białe Ciągnące Nitki W Oku

16.06.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Encorton Tabletki

18.08.2024
Clatra jak działa
03.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Clatra - tabletki?

Bilastyna jest składnikiem aktywnym tego preparatu, który jest lekiem przeciwhistaminowym o przedłużonym czasie działania. Blokuje selektywnie receptory histaminowe H1 na obwodzie i hamuje działanie histaminy. Nie wykazuje działania uspokajającego. Łagodzi objawy reakcji alergicznej zależne od histaminy, takie jak kichanie, wyciek z nosa, obrzęk i świąd błony śluzowej nosa i spojówek, łzawienie, zaczerwienienie oczu oraz zapobiega powstawaniu odczynów skórnych (bąble, zaczerwienienie).

Po podaniu doustnym bilastyna jest dobrze i szybko wchłaniana z przewodu pokarmowego. Stężenie maksymalne we krwi osiąga się około 80 minut po przyjęciu preparatu. Spożywanie pokarmu znacząco zmniejsza przyswajalność bilastyny. Lek nie podlega metabolizmowi i jest wydalany w postaci niezmienionej z moczem i kałem.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Clatra - tabletki?

Produkt jest przeznaczony do zastosowania u osób dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia jako leczenie objawowe:

- przewlekłego lub sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i spojówek

- pokrzywki.

Kiedy nie stosować preparatu Clatra - tabletki?

Niestety, nawet jeśli istnieją wskazania do korzystania z produktu, nie zawsze jest możliwe jego zastosowanie. Nie wolno stosować produktu, jeśli jesteś uczulony (masz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik produktu.

Nie powinno się stosować produktu u kobiet w ciąży ani u kobiet karmiących piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Clatra- tabletki?

Niektóre schorzenia oraz inne okoliczności mogą być przeciwwskazaniem do stosowania preparatu lub wskazywać na konieczność zmiany dawkowania. W niektórych przypadkach konieczne może być przeprowadzenie określonych badań kontrolnych.

U pacjentów z umiarkowanymi lub ciężkimi zaburzeniami funkcji nerek nie zaleca się jednoczesnego stosowania bilastyny z lekami hamującymi aktywność glikoproteiny P, takimi jak np. ketokonazol, erytromycyna, cyklosporyna, rytonawir lub diltiazem. Kombinacja tych leków z bilastyłą może prowadzić do zwiększenia jej stężenia we krwi i zwiększenia ryzyka wystąpienia działań niepożądanych.

Nie zaleca się stosowania preparatu w postaci tabletek u dzieci poniżej 12 roku życia.

Czy ten lek wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?

Badania kliniczne nie wykazały wpływu bilastyły przyjmowanej w zalecanych dawkach na zdolność prowadzenia pojazdów. Niemniej jednak, przed rozpoczęciem prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn, zaleca się sprawdzenie indywidualnej reakcji na lek i zachowanie ostrożności.

U niektórych osób preparat może wywoływać senność oraz inne działania niepożądane, które mogą wpłynąć na zdolność kognitywną, koncentrację oraz reakcję, a także zakłócić zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Dawkowanie preparatu Clatra - tabletki

Preparat występuje w formie tabletek do zażywania przez jamę ustną. Ważne jest, aby nie przekraczać zalecanych dawek, ponieważ może to być szkodliwe dla zdrowia. W razie wątpliwości co do stosowania preparatu, należy skonsultować się z lekarzem.

Dla dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia zaleca się przyjmowanie 20 mg raz na dobę.

Tabletkę należy zażyć godzinę przed jedzeniem lub 2 godziny po posiłku lub wypiciu soku owocowego. Należy popić ją wodą.

W przypadku sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, należy przerwać leczenie po ustąpieniu objawów i wznowić je, gdy pojawią się ponownie. W przewlekłym alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa, lekarz może zalecić kontynuację leczenia przez cały czas ekspozycji na alergeny.

Długość leczenia pokrzywki zależy od jej rodzaju i przebiegu.

Preparatu w postaci tabletek nie powinno się stosować u dzieci poniżej 12. roku życia. Dla tej grupy wiekowej zaleca się inne postaci preparatów z bilastyną.

Szczególne grupy pacjentów:

U osób w podeszłym wieku nie ma potrzeby dostosowywania dawkowania.

Dla dorosłych z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby nie ma konieczności zmiany dawki.

Czy można stosować Clatra - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W trakcie ciąży zaleca się unikanie przyjmowania leków bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem!

Należy skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem jakiejkolwiek substancji podczas ciąży lub karmienia piersią, aby dokładnie omówić potencjalne ryzyko i korzyści związane z danym lekiem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajść w ciążę, poinformuj swojego lekarza o swoim stanie przed zapisaniem recepty na lek.

Dostępne dane nie potwierdzają bezpieczeństwa stosowania preparatu u kobiet w ciąży.

Preparatu nie powinno się stosować u kobiet w ciąży ani u kobiet karmiących piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Powiadom lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, także tych bez recepty.

Jedzenie znacznie zmniejsza dostępność biologiczną bilastyny.

Bilastyna jest substancją transportowaną przez polipeptyd 1A2, który transportuje aniony organiczne. Inne leki, które także są transportowane przez ten polipeptyd lub hamują jego aktywność, takie jak rytonawir i ryfampicyna, mogą spowodować zmniejszenie stężenia bilastyny we krwi.

Sok grejpfrutowy i inne soki owocowe prawdopodobnie zmniejszają dostępność biologiczną bilastyny. Składniki soków owocowych hamują aktywność polipeptydu 1A2 transportującego aniony organiczne, który transportuje bilastynę.

Stosowanie bilastyny jednocześnie z lekami, które zmniejszają aktywność glikoproteiny P (takimi jak np. ketokonazol, erytromycyna, cyklosporyna, rytonawir lub diltiazem) może prowadzić do zwiększenia jej stężenia we krwi i zwiększyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

W badaniach klinicznych bilastyna nie miała istotnego wpływu na sprawność psychoruchową wpływaną przez alkohol.

W badaniach klinicznych bilastyna nie miała istotnego wpływu na hamujące działanie lorazepamu na ośrodkowy układ nerwowy.

Preparat może wpływać na wyniki testów skórnych alergicznych.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Clatra- tabletki?

Jak każdy lek, także Clatra może wywołać skutki uboczne, choć nie u każdego pacjenta stosującego ten preparat. Pamiętaj, że korzyści z leczenia zazwyczaj przewyższają szkody wynikające z wystąpienia działań niepożądanych.

U osób dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia:

Często występują: ból głowy, senność. Raczej rzadko: zawroty głowy, uczucie zmęczenia, szumy uszne, lęk, bezsenność, zwiększone łaknienie, bóle brzucha, nudności, niestrawność, biegunka, zapalenie błony śluzowej żołądka, suchość w jamie ustnej, suchość błony śluzowej nosa, dyskomfort w nosie, duszność, zmiany w zapisie EKG (w tym wydłużenie odstępu QT), blok lewej odnogi, zaburzenia rytmu serca zatokowego, opryszczka na twarzy, świąd, osłabienie, gorączka, wzmożone pragnienie, wzrost aktywności enzymów wątrobowych, wzrost stężenia kreatyniny i trójglicerydów we krwi, zwiększenie masy ciała. Częstość nieokreślona: uczucie kołatania serca, przyspieszenie rytmu serca (tachykardia), wymioty, reakcje nadwrażliwości i anafilaktyczne (w tym groźne reakcje, które mogą zagrażać życiu, obejmujące obrzęk naczynioruchowy gardła, duszność, niskie ciśnienie krwi, wstrząs anafilaktyczny), wysypka, miejscowy obrzęk i zaczerwienienie skóry.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł