Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Miflonide

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Tabletka "dzień po"

18.05.2023
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Białe Ciągnące Nitki W Oku

16.06.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Encorton Tabletki

18.08.2024
Miflonide
03.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Miflonide Breezhaler - proszek do inhalacji w kapsułkach twardych?

Składnikiem aktywnym tego preparatu jest budezonid, który jest syntetycznym kortykosteroidem o silnych właściwościach przeciwzapalnych. Jego podawanie wziewne ma na celu hamowanie procesu zapalnego w ścianach oskrzeli. Działa poprzez hamowanie aktywności komórek i mediatorów stanu zapalnego, zmniejszając obrzęk i podrażnienie oraz częściowo cofając zmiany anatomiczne w oskrzelach u osób z astmą. Leczy objawy astmy i zapobiega jej zaostrzeniom. Mechanizm działania budezonidu polega głównie na hamowaniu lub pobudzaniu ekspresji genów, które wpływają na proces zapalny. Kortykosteroidy mogą działać również w inny sposób, ale ich dokładny mechanizm jest nadal słabo poznany. Zazwyczaj, objawy ogólnoustrojowe przy stosowaniu wziewnych kortykosteroidów nie występują, chyba że są stosowane w dużej dawce przez długi czas. Działanie terapeutyczne tego preparatu, umożliwiające kontrolę astmy, zazwyczaj występuje po około 10 dniach leczenia.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Miflonide Breezhaler - proszek do inhalacji w kapsułkach twardych?

Wskazania do zastosowania tego produktu obejmują:
• astmę oskrzelową
• przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP).

Kiedy nie stosować preparatu Miflonide Breezhaler - proszek do inhalacji w kapsułkach twardych?

Niestety, chociaż są wskazania do użycia tego preparatu, nie zawsze jest to możliwe. Nie wolno go stosować w przypadku uczulenia na którekolwiek z jego składników.
Nie należy używać tego preparatu do przerwania nagłego ataku duszności! W takiej sytuacji należy sięgnąć po lek rozszerzający oskrzela o szybkim działaniu (np. salbutamol).
Preparatu nie powinno się stosować u osób cierpiących na czynną gruźlicę płuc.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Miflonide Breezhaler- proszek do inhalacji w kapsułkach twardych?

Niektóre schorzenia mogą być przeciwwskazaniem do stosowania tego preparatu. Przed zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem w przypadku różnych chorób, takich jak gruźlica, infekcje dróg oddechowych, rozstrzenie oskrzeli czy pylica płuc. Preparat jest przeznaczony do regularnego stosowania i nie powinno się nagłego przerywania leczenia. Ważne jest również nie stosować go w przypadku ostrego napadu duszności - w takiej sytuacji lekarz zaleca stosowanie szybkodziałającego leku rozszerzającego oskrzela. Konieczne jest także regularne monitorowanie efektów leczenia i reakcji organizmu na preparat. W razie problemów należy skonsultować się z lekarzem, który dostosuje dawkowanie do potrzeb pacjenta.

Dawkowanie preparatu Miflonide Breezhaler - proszek do inhalacji w kapsułkach twardych

Stosuj lek zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie przekraczaj zaleconych dawek i skonsultuj się z lekarzem w przypadku wątpliwości. Dawkowanie preparatu jest ustalane indywidualnie przez lekarza w zależności od stopnia choroby. Preparat należy stosować codziennie, nawet jeśli objawy choroby są łagodne. Stosuj ostrożnie u chorych z problemami z wątrobą. Preparat nie jest zalecany dla osób powyżej 65. roku życia. Dzieciom po 6. roku życia można podawać dawki do 800 mikrogramów na dobę. Pamiętaj, że preparat jest przeznaczony do inhalacji i nie należy połykać kapsułek. Po inhalacji zaleca się płukanie jamy ustnej wodą, aby zapobiec ewentualnym skutkom ubocznym.

Czy można stosować Miflonide Breezhaler - proszek do inhalacji w kapsułkach twardych w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W trakcie ciąży nie należy przyjmować żadnych leków bez uprzedniej konsultacji z lekarzem!
Ważne jest, aby przed zastosowaniem jakichkolwiek leków w trakcie ciąży lub podczas karmienia piersią skonsultować się z lekarzem, aby omówić potencjalne zagrożenia i korzyści związane z danym lekiem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, poinformuj o tym lekarza przepisującego lek.
Przyjmowanie preparatu przez kobiety w ciąży jest zalecane tylko w sytuacjach, gdy lekarz uzna to za niezbędne i korzyści przeważają nad potencjalnym ryzykiem. Decyzję o stosowaniu leku powinien podejmować wyłącznie lekarz!
Składnik aktywny preparatu przenika do mleka kobiecego. Przed zastosowaniem preparatu w okresie karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Powiadom lekarza o wszystkich niedawno przyjmowanych lekach, nawet tych bez recepty.
Informuj lekarza o stosowaniu kortykosteroidów ogólnoustrojowych (doustnych lub w zastrzykach). To pomoże zminimalizować ryzyko zaburzeń funkcji nadnerczy. Przejście z kortykosteroidów doustnych na wziewne wymaga ostrożności i dokładnego przestrzegania zaleceń lekarza. Istnieje ryzyko wystąpienia objawów niewydolności kory nadnerczy. Stopniowe zmniejszanie dawki sterydów doustnych po wprowadzeniu sterydów wziewnych musi odbywać się zgodnie z zaleceniami lekarza. Należy unikać nagłego zaprzestania stosowania sterydów doustnych.
Rytonawir i inne leki silnie hamujące aktywność izoenzymu 3A4 cytochromu P450 (jak itrakonazol, ketokonazol) mogą znacząco zwiększyć stężenie budezonidu we krwi, co wiąże się z ryzykiem ogólnoustrojowych działań niepożądanych kortykosteroidów (jak zespół Cushinga, zahamowanie funkcji nadnerczy). Należy unikać jednoczesnego stosowania tych leków. Jeśli jednak lekarz uzna, że korzyści z takiego leczenia są większe niż ryzyko, może zalecić odpowiednie środki ostrożności (np. wydłużenie czasu między przyjęciem leków, zmniejszenie dawki budezonidu).
Leki silnie zwiększające aktywność izoenzymu 3A4 cytochromu P450 (np. ryfampicyna) mogą zwiększać metabolizm budezonidu i prowadzić do obniżenia jego stężenia we krwi.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Miflonide Breezhaler- proszek do inhalacji w kapsułkach twardych?

Miflonide, podobnie jak każdy inny lek, może wywoływać niepożądane efekty, choć nie u wszystkich pacjentów. Trzeba pamiętać, że korzyści z jego stosowania zwykle przewyższają szkody związane z ewentualnymi skutkami ubocznymi.
Do częstych skutków ubocznych należy kaszel. Rzadziej mogą wystąpić ogólne objawy działania kortykosteroidów, takie jak zahamowanie czynności kory nadnerczy, zespół Cushinga, nadciśnienie, spowolnienie wzrostu u dzieci, zmniejszenie gęstości kości, zaćma, jaskra, niepokój, zaburzenia psychotyczne, nerwowość, drażliwość, atrofia skóry, świąd, rumień oraz łatwe siniaki. Wśród rzadkich skutków ubocznych wymienić można kandydozę jamy ustnej i gardła oraz chrypkę. Aby zminimalizować ryzyko kandydozy, po inhalacji należy wypłukać jamę ustną wodą. Do rzadkich działań niepożądanych zalicza się także reakcje alergiczne (wysypka, świąd, pokrzywka, obrzęk) oraz reakcje anafilaktyczne, które mogą być bardzo poważne, nawet zagrażające życiu. Preparat ten, podobnie jak inne inhalacje, może wywoływać podrażnienie dróg oddechowych, kaszel, suchość w ustach oraz rzadko paradoksalny skurcz oskrzeli, powodujący trudności w oddychaniu. W przypadku wystąpienia paradoksalnego skurczu oskrzeli należy przerwać stosowanie preparatu, podać lek rozszerzający oskrzela i zasięgnąć porady lekarza. Możliwe są także zaburzenia snu, zwiększona aktywność psychoruchowa, niepokój, agresja, lęk, depresja, zmiany zachowania (szczególnie u dzieci) oraz eczema kontaktowa.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł