- Co zawiera i jak działa Clemastinum Aflofarm - syrop?
- Kiedy stosować Clemastinum Aflofarm - syrop?
- Kiedy nie stosować preparatu Clemastinum Aflofarm - syrop?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Clemastinum Aflofarm- syrop?
- Dawkowanie preparatu Clemastinum Aflofarm - syrop
- Czy można stosować Clemastinum Aflofarm - syrop w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Clemastinum Aflofarm- syrop?
Co zawiera i jak działa Clemastinum Aflofarm - syrop?
Substancją czynną leku jest klemastyna, która blokuje receptory histaminowe H1 oraz wykazuje działanie cholinolityczne. Działa hamująco na ośrodkowy układ nerwowy i łagodzi objawy alergiczne zależne od histaminy. Klemastyna szybko się wchłania z przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie, a następnie wydalana głównie z moczem.
Kiedy stosować Clemastinum Aflofarm - syrop?
Specyfik jest zalecany w leczeniu objawowym:
- objawów alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, takich jak: wodnisty wyciek z nosa, kichanie, łzawienie, swędzenie nosa
- niektórych alergii skórnych, takich jak: pokrzywka, kontaktowe zapalenie skóry, atopowe zapalenie skóry, swędzenie, obrzęk Quinckego.
Kiedy nie stosować preparatu Clemastinum Aflofarm - syrop?
Niestety, nawet jeśli istnieją wskazania do używania produktu, nie zawsze można go stosować. Konieczne jest unikanie stosowania produktu, jeśli występuje uczulenie na którykolwiek z jego składników lub na inne leki o podobnej budowie do klemastyny (chlorfeniramina, difenhydramina).
Nie zaleca się stosowania u osób przyjmujących leki z grupy inhibitorów monoaminooksydazy (MAO).
Nie zaleca się stosowania u dzieci poniżej 6. roku życia.
Produktu nie powinno się stosować w ciąży ani podczas karmienia piersią.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Clemastinum Aflofarm- syrop?
Dawkowanie preparatu Clemastinum Aflofarm - syrop
Lek występuje w postaci syropu przeznaczonego do stosowania doustnego. Należy przestrzegać zaleconych dawek, ponieważ nadmierne spożycie nie zwiększy skuteczności leku, a może zaszkodzić zdrowiu i życiu. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania preparatu, należy skonsultować się z lekarzem.
Dla osób dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia:
- w przypadku alergicznego nieżytu nosa: 1 mg (10 ml syropu) 2 razy dziennie; maksymalna dawka to 6 mg (60 ml) na dobę, podzielona na dawki;
- w przypadku alergii skórnych: 2 mg (20 ml syropu) 2 razy dziennie; maksymalna dawka to 6 mg (60 ml) na dobę, podzielona na dawki.
Dla dzieci między 6. a 12. rokiem życia:
- w przypadku alergicznego nieżytu nosa: 0,5 mg (5 ml syropu) 2 razy dziennie; maksymalna dawka to 3 mg (30 ml) na dobę, podzielona na dawki;
- w przypadku alergii skórnych: 1 mg (10 ml syropu) 2 razy dziennie; maksymalna dawka to 3 mg (30 ml) na dobę, podzielona na dawki.
W opakowaniu znajduje się miarka ułatwiająca odmierzanie dawki.
Nie zaleca się stosowania u dzieci poniżej 6. roku życia.
Czy można stosować Clemastinum Aflofarm - syrop w okresie ciąży ikarmienia piersią?
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w czasie ciąży lub karmienia piersią zawsze skonsultuj się z lekarzem!
Zanim zdecydujesz się na przyjmowanie leków w tym okresie, koniecznie omów potencjalne zagrożenia i korzyści z lekarzem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, nie zapomnij poinformować lekarza o tym podczas konsultacji.
Nie stosuj żadnych preparatów w ciąży ani podczas karmienia piersią.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Powiadom lekarza o wszystkich ostatnio zażywanych lekach, także tych bez recepty.
Inhibitory MAO mogą nasilać i wydłużać działanie przeciwhistaminowe preparatu. Nie stosować u pacjentów zażywających inhibitory monoaminooksydazy (MAO).
Należy unikać jednoczesnego stosowania klemastyny:
• z lekami działającymi hamująco na ośrodkowy układ nerwowy (np. lekami nasennymi, uspokajającymi, przeciwlękowymi, barbituranami, neuroleptykami), ze względu na ryzyko nasilenia hamującego działania na ośrodkowy układ nerwowy;
• z trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi, ze względu na ryzyko cholinolitycznego działania klemastyny;
• z hydroksyzyną, ze względu na ryzyko cholinolitycznego działania klemastyny.
Nie spożywać alkoholu podczas stosowania preparatu, ponieważ klemastyna potęguje działanie alkoholu na ośrodkowy układ nerwowy.
Preparat może wpłynąć na wyniki testów alergicznych skóry.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Clemastinum Aflofarm- syrop?
Jak każdy lek, także Clemastinum Aflofarm może powodować skutki uboczne, jednak nie wystąpią one u wszystkich pacjentów stosujących ten lek. Pamiętaj, że korzyści z używania leku zazwyczaj przewyższają ewentualne szkody wynikające z wystąpienia działań niepożądanych.
Często można zaobserwować: senność, zmęczenie. Rzadziej: zawroty głowy. W przypadkach sporadycznych mogą wystąpić: ból głowy, nudności, suchość w ustach, dyskomfort w nadbrzuszu, reakcje alergiczne (wysypka, pokrzywka, rumień, fotodermatoza) oraz reakcje anafilaktyczne, włącznie z wstrząsem anafilaktycznym będącym bezpośrednim zagrożeniem życia. Bardzo rzadko mogą pojawić się: zaparcia, uczucie kołatania serca, przyspieszenie rytmu serca (tachykardia). Dodatkowo, istnieje możliwość wystąpienia działań niepożądanych, których częstość nie została określona: nadmierne uspokojenie, zaburzenia koordynacji, uczucie zmęczenia, zaburzenia nastroju (euforia, nadmierna pobudliwość, podniecenie), niepokój, bezsenność, drżenia, zaburzenia widzenia (podwójne widzenie, niewyraźne widzenie), szumy w uszach, drgawki, utrata apetytu, wymioty, biegunka, suchość błony śluzowej nosa i gardła, chrypka, uczucie zatkanego nosa, zmniejszenie ilości wydzieliny w drogach oddechowych, niskie ciśnienie krwi, dodatkowe skurcze serca, trudności z oddawaniem moczu, zatrzymanie moczu, zaburzenia miesiączkowania, małopłytkowość, niedokrwistość hemolityczna, agranulocytoza, nadmierne pocenie się i dreszcze.