Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Clemastinum Wzf

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Pimafucort Krem

Pimafucort Krem

29.08.2024
Clemastinum Wzf
27.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Clemastinum WZF - tabletki?

Substancją czynną preparatu jest klemastyna, pochodna etanoloaminy, lek przeciwhistaminowy I generacji do stosowania ogólnego. Klemastyna blokuje receptory histaminowe H1, nie zapobiega jednak uwalnianiu histaminy. Wykazuje także działanie cholinolityczne (blokuje receptory muskarynowe).

Działa hamująco na ośrodkowy układ nerwowy. Stosowana w chorobach alergicznych łagodzi zależne od histaminy objawy, takie jak zwiększenie przepuszczalności naczyń włosowatych, zaczerwienienie i obrzęki, a także wyciek z nosa, obrzęk i świąd błony śluzowej nosa i łzawienie. Po podaniu doustnym klemastyna szybko wchłania się z przewodu pokarmowego. Stężenie maksymalne w osoczu uzyskiwane jest po 4–6 godzinach po przyjęciu preparatu. Pokarm nie wpływa na wchłanianie klemastyny. Metabolizowana w wątrobie. Wydalana głównie z moczem, w postaci metabolitów.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Clemastinum WZF - tabletki?

Preparat jest przeznaczony do stosowania u osób dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia w celu łagodzenia objawów:

• reakcji alergicznych skórnych, takich jak: pokrzywka, zapalenie skóry z kontaktu, atopowe zapalenie skóry, świąd oraz obrzęk naczynioruchowy (obrzęk Quinckego)

• alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, manifestującego się m.in. wodnistym katarzem, kichaniem, świądem nosa, łzawieniem, zaczerwienieniem oczu i świądem oczu.

Kiedy nie stosować preparatu Clemastinum WZF - tabletki?

Niestety, nawet jeśli są wskazania do korzystania z preparatu, nie zawsze można go używać. Konieczne jest unikanie preparatu w przypadku uczulenia na którykolwiek składnik preparatu lub na inne leki o podobnej strukturze do klemastyny (chlorfeniramina, difenhydramina).

Nie wolno stosować preparatu u osób przyjmujących leki z grupy inhibitorów monoaminooksydazy (MAO).

Niemowlętom do ukończenia 1. roku życia nie wolno stosować klemastyny. Preparatu w postaci tabletek nie powinny stosować dzieci do ukończenia 12. roku życia.

Preparatu nie wolno stosować w ciąży ani w okresie karmienia piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Clemastinum WZF- tabletki?

Niektóre schorzenia lub inne sytuacje mogą być przeciwwskazaniem do stosowania lub wskazaniem do zmiany dawkowania preparatu. W niektórych przypadkach konieczne może być wykonanie określonych kontroli.

Ze względu na cholinolityczne działanie (klemastyna blokuje aktywację receptorów muskarynowych), należy zachować szczególną ostrożność stosując preparat u pacjentów:

• z wysokim ciśnieniem wewnątrzgałkowym

• z jaskrą z zamkniętym kątem przesączania

• z nadciśnieniem tętniczym

• z chorobami sercowo-naczyniowymi

• z nadczynnością tarczycy

• z wąskim odźwiernikiem

• z wrzodem trawiennym utrudniającym przepływ treści pokarmowej

• z astmą oskrzelową

• z zatrzymaniem moczu lub problemami z oddawaniem moczu (zwężenie szyjki pęcherza moczowego, przerost gruczołu krokowego)

• z porfirią (klemastyna może nasilać objawy porfirii)

• w starszym wieku (większe ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, takich jak drżenia, nadmierne uspokojenie, zawroty głowy, obniżenie ciśnienia tętniczego).

W czasie stosowania preparatu nie należy spożywać alkoholu, ponieważ alkohol może nasilać działanie klemastyny na układ nerwowy.

Należy unikać jednoczesnego stosowania klemastyny:

• z lekami hamującymi ośrodkowy układ nerwowy (np. środki nasenne, uspokajające, przeciwlękowe, barbiturany, neuroleptyki, opioidy)

• z trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi

• z hydroksyzyną.

Preparat może wpłynąć na wyniki testów skórnych alergicznych. Przed planowanym testem skórnym należy przerwać stosowanie preparatu (lekarz zaleci odpowiednie postępowanie).

Informacje dotyczące pozostałych składników preparatu:

• preparat zawiera laktozę; osoby nietolerujące galaktozy, mające niedobór laktazy lub zespół złego wchłaniania glukozy–galaktozy, nie powinny stosować tego preparatu.

Czy preparat ten ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów?

Preparat może zakłócać zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługiwania urządzeń/maszyn. W czasie stosowania preparatu zaleca się unikanie prowadzenia pojazdów i obsługiwanie urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Clemastinum WZF - tabletki

Tabletki doustne są formą, w jakiej preparat jest dostępny. Należy przestrzegać zaleconych dawek, ponieważ przekroczenie ich może zaszkodzić zdrowiu. W przypadku wątpliwości co do stosowania, należy skonsultować się z lekarzem.

Dla osób dorosłych i dzieci powyżej 12 lat zalecana dawka to 1 mg 2 razy dziennie - rano i wieczorem. W razie potrzeby lekarz może zalecić zwiększenie dawki do 3-4 mg na dobę.

Lek można przyjmować niezależnie od posiłków.

Czy można stosować Clemastinum WZF - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?

Pamiętaj, że podczas ciąży nie wolno przyjmować żadnych leków bez uprzedniej konsultacji z lekarzem!

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub podczas karmienia piersią zawsze skonsultuj się z lekarzem, aby omówić potencjalne zagrożenia i korzyści związane z jego stosowaniem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajść w ciążę, poinformuj lekarza o tym przy przepisywaniu leku.

Należy unikać stosowania preparatu w okresie ciąży oraz karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Powiadom lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, także tych dostępnych bez recepty.

Leki z grupy inhibitorów MAO mogą wzmacniać i wydłużać działanie cholinolityczne preparatu. U pacjentów stosujących leki z grupy inhibitorów monoaminooksydazy (MAO), stosowanie preparatu jest przeciwwskazane.

Należy unikać jednoczesnego stosowania klemastyny z:

• lekami działającymi hamująco na ośrodkowy układ nerwowy (np. leki nasenne, uspokajające, przeciwlękowe, barbiturany, neuroleptyki, opioidowe leki przeciwbólowe, np. morfina), ze względu na ryzyko nasilenia działania hamującego na ośrodkowy układ nerwowy;

• trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi, ze względu na ryzyko wzmożonego działania cholinolitycznego klemastyny;

• hydroksyzyną, ze względu na ryzyko wzmożonego działania cholinolitycznego klemastyny;

• lekami stosowanymi w leczeniu choroby Parkinsona.

Jednoczesne podawanie klemastyny z lekami o działaniu cholinolitycznym może zwiększyć ich działanie cholinolityczne.

Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania preparatu. Klemastyna może zwiększać działanie alkoholu na ośrodkowy układ nerwowy.

Preparat może wpływać na wyniki testów alergicznych skóry.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Clemastinum WZF- tabletki?

Jak każde inne leki, Clemastinum WZF może wywoływać efekty uboczne, chociaż nie u każdego pacjenta. Pamiętaj, że korzyści związane ze stosowaniem leku zazwyczaj przewyższają ewentualne szkody związane z wystąpieniem działań niepożądanych.

Najczęstszymi skutkami ubocznymi są: senność, zawroty głowy, bóle głowy, nadmierne uspokojenie, zaburzenia koordynacji, suchość w ustach, nudności, wymioty, biegunka, zaparcia, bóle brzucha. Ponadto mogą wystąpić: uczucie zmęczenia, splątanie, zmiany nastroju, niepokój, bezsenność, drżenia, problemy ze wzrokiem, szumy w uszach, drgawki, trudności z koncentracją, brak łaknienia, suchość nosa i gardła, chrypka, zatkanie nosa, zwiększona gęstość wydzieliny w drogach oddechowych, problemy z oddawaniem moczu, nadmierne pocenie się, dreszcze, reakcje alergiczne, w tym wstrząs anafilaktyczny. U osób starszych istnieje większe ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, zwłaszcza zawrotów głowy, niższego ciśnienia krwi, senności i zmęczenia.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł