Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Clindamycin

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

08.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Clindamycin
29.08.2024
Przeczytasz w 1 min

Co zawiera i jak działa Clindamycin-MIP 600 - tabletki powlekane?

Clindamycin Substancją czynną preparatu jest klindamycyna. Klindamycyna jest antybiotykiem z grupy linkozamidów, który hamuje syntezy białek bakteryjnych poprzez zablokowanie bakteryjnych rybosomów. Dzięki temu uniemożliwia wzrost i namnażanie się komórek bakteryjnych. Klindamycyna ma szerokie spektrum działania i jest stosowana w wielu zakażeniach u osób uczulonych na penicylinę.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Clindamycin-MIP 600 - tabletki powlekane?

Preparat jest zalecany do leczenia poważnych infekcji spowodowanych przez bakterie wrażliwe na klindamycynę, takie jak:
· infekcje kości i stawów
· zapalenie ucha środkowego, gardła, nosa
· infekcje zębów oraz zapalenia kości szczęki i żuchwy
· dolne infekcje dróg oddechowych
· infekcje w jamie brzusznej
· infekcje w miednicy oraz żeńskich narządach płciowych
· infekcje skóry i tkanek miękkich

Kiedy nie stosować preparatu Clindamycin-MIP 600 - tabletki powlekane?

Niestety, nie zawsze można stosować preparat pomimo wskazań do jego użycia. Konieczne jest unikanie preparatu w przypadku uczulenia na którykolwiek składnik preparatu lub na linkomycynę.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Clindamycin-MIP 600- tabletki powlekane?

Niektóre schorzenia i inne sytuacje mogą być przeciwwskazaniem do stosowania lub wskazaniem do dostosowania dawki leku. W pewnych przypadkach konieczne może być przeprowadzenie określonych badań kontrolnych. Należy zachować ostrożność podczas stosowania leku u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby, zaburzeniami przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (np. miastenią, chorobą Parkinsona) oraz chorobami przewodu pokarmowego (szczególnie po zapaleniu jelita grubego). Po długotrwałym stosowaniu leku zaleca się regularną kontrolę morfologii krwi oraz funkcji nerek i wątroby. Antybiotyki, zwłaszcza stosowane przez dłuższy czas, mogą prowadzić do nadmiernego rozwoju bakterii i grzybów opornych na leczenie. W trakcie terapii zaleca się monitorowanie wystąpienia nowych infekcji. W przypadku pojawienia się biegunki podczas lub po zakończeniu leczenia należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ istnieje ryzyko rzekomobłoniastego zapalenia jelit. Przy stosowaniu preparatu u osób uczulonych na penicylinę możliwe są ciężkie reakcje nadwrażliwości, wymagające specjalistycznej pomocy medycznej. Lek nie przenika dobrze do płynu mózgowo-rdzeniowego i nie powinien być stosowany w leczeniu zapaleń opon mózgowo-rdzeniowych. Antybiotyki nie są skuteczne w leczeniu zakażeń dróg oddechowych wywołanych wirusami. Co do wpływu leku na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn brak jest potwierdzonych danych.

Dawkowanie preparatu Clindamycin-MIP 600 - tabletki powlekane

Preparat tabletki są stosowane doustnie zgodnie z zaleceniami lekarza. Dorośli i młodzież po 14. roku życia zazwyczaj stosują 600-1800 mg dziennie w 3-4 podzielonych dawkach. Dla dzieci po 5. roku życia zalecana jest dawka 8-25 mg/kg masy ciała dziennie w 3-4 podzielonych dawkach. W przypadku zaburzeń nerek lub wątroby należy zachować ostrożność i monitorować stężenie klindamycyny we krwi. Preparat należy przyjmować doustnie, popijając płynem, a czas trwania leczenia zostanie określony przez lekarza.

Czy można stosować Clindamycin-MIP 600 - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?

Podczas ciąży zawsze skonsultuj się z lekarzem przed zażyciem jakiegokolwiek leku!
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w ciąży lub podczas karmienia piersią ważne jest skonsultowanie się z lekarzem, aby omówić potencjalne ryzyko i korzyści związane z jego stosowaniem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, poinformuj lekarza przepisującego lek.
Nie stosuj tego preparatu w czasie ciąży, chyba że lekarz uzna to za absolutnie konieczne.
Preparatu nie należy stosować podczas karmienia piersią (istnieje ryzyko wystąpienia działań niepożądanych klindamycyny u karmionych piersią niemowląt).

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Powiadom swojego lekarza o wszystkich ostatnio stosowanych lekach, w tym o tych dostępnych bez recepty. Szczególnie ważne jest, aby poinformować lekarza, jeśli przyjmujesz:- leki z grupy makrolidów, takie jak erytromycyna- linkomycynę- leki blokujące przewodnictwo nerwowo-mięśniowe- leki zwiotczające, takie jak eter, tubokuraryna, halogenki pankuronium- doustne środki antykoncepcyjne.Stosowanie jednocześnie klindamycyny i innych antybiotyków z grupy makrolidów może zmniejszyć skuteczność klindamycyny. Mikroorganizmy odporne na klindamycynę są również odporne na linkomycynę (tj. występuje oporność krzyżowa). Klindamycyna może potęgować działanie leków blokujących połączenia nerwowo-mięśniowe, w tym leków zwiotczających, takich jak eter, tubokuraryna, halogenki pankuronium, co może prowadzić do poważnych komplikacji śródoperacyjnych. Leki o szerokim spektrum działania, w tym klindamycyna, mogą zmniejszać skuteczność doustnych środków antykoncepcyjnych; należy skonsultować się z lekarzem.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Clindamycin-MIP 600- tabletki powlekane?

Podobnie jak każdy inny lek, Clindamycin-MIP 300, -600 może wywoływać skutki uboczne, jednak nie u każdego pacjenta. Trzeba pamiętać, że potencjalne korzyści ze stosowania leku zazwyczaj przewyższają ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.
Możliwe skutki uboczne obejmują: nudności, wymioty, biegunkę, bóle brzucha, zapalenie przełyku, owrzodzenia, zapalenie jelit, wzrost aktywności enzymów wątrobowych, żółtaczkę, zapalenie wątroby, obniżenie liczby białych krwinek, eozynofilię, małopłytkowość, infekcje oporne na antybiotyki, hamowanie przewodzenia nerwowo-mięśniowego, gorączkę, zapalenie stawów, zaburzenia smaku. Możliwe reakcje alergiczne (w tym ciężkie reakcje anafilaktyczne) mogą objawiać się: wysypką, świądem, pokrzywką, obrzękiem naczynioruchowym, niedociśnieniem, dusznością, wstrząsem anafilaktycznym oraz poważnymi reakcjami skórnymi, takie jak rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa i Johnsona, martwica toksyczna rozpływna. W przypadku pojawienia się pierwszych objawów reakcji alergicznej, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł