Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Delortan Syrop

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

08.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Delortan Syrop
01.08.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Delortan - roztwór doustny?

Substancją czynną preparatu jest desloratadyna, lek przeciwhistaminowy II generacji, który działa poprzez blokowanie receptorów histaminowych typu 1. Dzięki temu hamuje działanie histaminy, substancji wywołującej objawy alergiczne.

Desloratadyna łagodzi liczne objawy alergiczne, takie jak kichanie, wyciek z nosa czy pokrzywka. Lek dobrze wchłania się po podaniu doustnym i działa przez dłuższy czas niż 24 godziny.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Delortan - roztwór doustny?

Preparat może być stosowany u osób dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej 1 roku życia w celu złagodzenia objawów związanych z alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa oraz pokrzywką.

Kiedy nie stosować preparatu Delortan - roztwór doustny?

Niestety, nawet jeśli są wskazania do używania produktu, nie zawsze można go stosować. Nie wolno stosować preparatu, jeśli występuje uczulenie (nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu lub na loratadynę.

Nie wolno stosować preparatu u kobiet w ciąży ani u kobiet karmiących piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Delortan- roztwór doustny?

Niektóre schorzenia oraz inne sytuacje mogą uniemożliwiać stosowanie preparatu lub wymagać zmiany dawki. Czasem konieczne może być przeprowadzenie określonych badań kontrolnych.

Należy zachować ostrożność przy stosowaniu preparatu u osób, u których wystąpiły drgawki lub występowały u członków rodziny, a także u małych dzieci, które są bardziej podatne na drgawki podczas stosowania desloratadyny. W przypadku wystąpienia drgawek należy natychmiast skonsultować się z lekarzem, który podejmie decyzję o dalszym stosowaniu preparatu.

Przed zastosowaniem preparatu u małych dzieci, należy upewnić się, że zapalenie błony śluzowej nosa jest alergiczne. U dzieci do 2. roku życia trudno jest odróżnić postać alergiczną od innych postaci zapalenia błony śluzowej nosa. Lekarz może zalecić odpowiednie badania laboratoryjne i testy skórne.

W przypadku zaburzeń czynności nerek należy skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu. Ostrożność jest również zalecana u osób z ciężką niewydolnością nerek.

Informacje dodatkowe dotyczące składników preparatu:
• preparat zawiera sorbitol; osoby z dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy nie powinny stosować preparatu.

Czy preparat ten ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów?
W badaniach klinicznych nie stwierdzono zmniejszenia sprawności psychoruchowej u osób stosujących desloratadynę. Jednakże przed prowadzeniem pojazdów lub obsługiwaniem urządzeń należy sprawdzić reakcję na lek i zachować ostrożność.

U niektórych osób preparat może powodować senność i inne działania niepożądane, które wpływają na sprawność psychofizyczną, zdolność koncentracji i reagowania, a także utrudniają prowadzenie pojazdów i obsługę urządzeń.

Dawkowanie preparatu Delortan - roztwór doustny

Produkt występuje w postaci płynu do podawania doustnego. Nie przekraczaj zalecanych dawek, ponieważ to nie zwiększy efektywności leku, a może być szkodliwe dla twojego zdrowia i życia. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania produktu, skonsultuj się z lekarzem.

Dla dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia: 5 mg (10 ml) raz dziennie.

Dla dzieci w wieku 6-11 lat: 2,5 mg (5 ml) raz dziennie.

Dla dzieci w wieku 1-5 lat: 1,25 mg (2,5 ml) raz dziennie.

W opakowaniu znajduje się strzykawka dozująca. Produkt należy przyjmować doustnie. Można przyjmować niezależnie od posiłków.

W przypadku okresowego zapalenia błony śluzowej nosa (objawy trwają krócej niż 4 dni w tygodniu lub utrzymują się krócej niż 4 tygodnie), leczenie należy przerwać po ustąpieniu objawów i wznowić po ich ponownym wystąpieniu. W przewlekłym alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa (objawy trwają przez 4 dni lub dłużej w tygodniu i utrzymują się dłużej niż 4 tygodnie), lekarz może zalecić kontynuowanie leczenia przez cały okres narażenia na alergeny.

Nie należy podawać produktu dzieciom w wieku poniżej 1 roku ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności stosowania u tej grupy wiekowej.

Czy można stosować Delortan - roztwór doustny w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W trakcie ciąży zawsze skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku!

Należy zawsze porozmawiać z lekarzem przed rozpoczęciem jakiegokolwiek leczenia podczas ciąży lub karmienia piersią, aby dokładnie omówić potencjalne ryzyko i korzyści związane z przyjmowaniem danego leku. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, nie zapomnij o tym poinformować lekarza o swoim stanie.

Nie należy stosować tego preparatu w okresie ciąży ani podczas karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Powiadom lekarza o wszystkich zażywanych niedawno lekach, również o tych, które są dostępne bez recepty.

Stosowanie preparatu jednocześnie z ketokonazolem lub erytromycyną nie wiąże się z istotnymi interakcjami klinicznymi.

W badaniach klinicznych desloratadyna nie wpływała na działanie alkoholu ani nie wywoływała zaburzeń sprawności psychoruchowej związanymi z jego spożyciem. Niemniej jednak po wprowadzeniu preparatu na rynek zanotowano przypadki nietolerancji alkoholu oraz zatrucia nim.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Delortan- roztwór doustny?

Podobnie jak inne leki, Delortan może wywołać niepożądane skutki, chociaż nie występują one u wszystkich pacjentów stosujących ten lek. Należy pamiętać, że korzyści zterapeutycznego działania leku przeważają nad potencjalnymi szkodami wynikającymi z ewentualnych działań niepożądanych.

Do często występujących działań niepożądanych należą: ból głowy, suchość w ustach i zmęczenie. Natomiast bardzo rzadko mogą wystąpić: senność, bezsenność, pobudzenie psychoruchowe, drgawki, omamy, zawroty głowy, tachykardia (zwiększone tętno), kołatanie serca, nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka, niestrawność, zaburzenia czynności wątroby (w tym zwiększone enzymy wątrobowe, podwyższone stężenie bilirubiny, zapalenie wątroby), bóle mięśni, reakcje alergiczne (wysypka, pokrzywka, świąd) i reakcje anafilaktyczne (możliwe zagrożenie życia, obejmujące m.in. obrzęk gardła, krtani, skurcz oskrzeli, duszność, wstrząs anafilaktyczny). Ponadto mogą wystąpić działania niepożądane, których częstość występowania nie została określona, takie jak: astenia, przyrost masy ciała, zwiększony apetyt, nadwrażliwość na światło, żółtaczka, nietypowe zachowania, zachowania agresywne oraz wydłużenie odstępu QT na zapisie EKG.

W badaniach klinicznych przeprowadzonych u dzieci do 2. roku życia najczęstszymi działaniami niepożądanymi były: biegunka, gorączka i bezsenność.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł