Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Deslodyna

Zamów konsultację
Wypełnij formularz i uzyskaj receptę w 5 minut.
Lek:  Deslodyna roztwór doustny
Cena konsultacji:  59,00 zł

Ilość opakowań
Tabletek w opakowaniu

Najnowsze wpisy

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

08.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Deslodyna
13.06.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Deslodyna - roztwór doustny?

Składnikiem aktywnym preparatu jest desloratadyna, lek przeciwhistaminowy nowej generacji. Desloratadyna jest głównym metabolitem loratadyny, działa jako antagonista histaminy, blokując receptory typu 1 (H1) na obwodzie. Hamuje uwalnianie cytokin oraz łagodzi objawy alergiczne takie jak kichanie, wyciek z nosa czy pokrzywka.

Desloratadyna ma dobrą biodostępność po podaniu doustnym, a jej działanie utrzymuje się przez więcej niż 24 godziny.

ROZPOCZNIJ KONSULTACJĘ

Kiedy stosować Deslodyna - roztwór doustny?

Produkt ten jest przeznaczony do leczenia u osób dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej 1 roku życia w celu złagodzenia symptomów związanych z:

• alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa

• pokrzywką.

Kiedy nie stosować preparatu Deslodyna - roztwór doustny?

Niestety, mimo że istnieją sygnały do użycia produktu, nie zawsze można go stosować. Konieczne jest unikanie produktu, jeśli występuje alergia (nadwrażliwość) na którykolwiek składnik produktu lub na loratadynę.

Nie powinny go stosować kobiety w ciąży ani kobiety karmiące piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Deslodyna- roztwór doustny?

Niektóre schorzenia oraz inne sytuacje mogą być przeciwwskazaniem do stosowania danego preparatu lub wskazywać na konieczność zmiany dawkowania. W niektórych przypadkach konieczne może być również przeprowadzenie określonych badań kontrolnych.

Trzeba zachować szczególną ostrożność podczas stosowania preparatu u osób, u których występowały wcześniej drgawki lub były obserwowane u innych członków rodziny, a także u małych dzieci, ze względu na ich większą podatność na wystąpienie drgawek podczas przyjmowania desloratadyny. W razie pojawienia się drgawek w trakcie leczenia, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem, który podejmie decyzję o ewentualnym zaprzestaniu stosowania preparatu.

Przed zastosowaniem preparatu u małych dzieci należy upewnić się, czy zapalenie błony śluzowej nosa ma charakter alergiczny. U dzieci do 2. roku życia rozróżnienie postaci alergicznej od innych postaci zapalenia błony śluzowej nosa może być szczególnie trudne. Lekarz może zalecić przeprowadzenie odpowiednich badań laboratoryjnych i testów skórnych.

W przypadku zaburzeń czynności nerek, przed zastosowaniem preparatu należy skonsultować się z lekarzem. Należy zachować ostrożność u osób z ciężką niewydolnością nerek.

Informacje dodatkowe dotyczące pozostałych składników preparatu:

• preparat zawiera sorbitol; osoby cierpiące na dziedziczne zaburzenia związane z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy nie powinny przyjmować preparatu.

Czy ten preparat wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?

W badaniach klinicznych nie zaobserwowano zmniejszenia sprawności psychoruchowej u osób, które stosowały desloratadynę. Niemniej jednak, przed rozpoczęciem prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń/maszyn, należy sprawdzić indywidualną reakcję na lek i zachować ostrożność.

U niektórych osób preparat może wywołać senność oraz inne działania niepożądane, które mogą wpływać negatywnie na sprawność psychiczną i fizyczną, zdolność koncentracji, reakcji, a także zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwanie urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Deslodyna - roztwór doustny

Preparat jest dostępny w postaci roztworu do podawania doustnego. Należy przestrzegać zaleconych dawek, aby nie narazić się na niekorzystne skutki zdrowotne. W razie wątpliwości dotyczących stosowania preparatu, należy skonsultować się z lekarzem.

Dla dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia zalecana dawka wynosi 5 mg (10 ml) raz na dobę.

Dla dzieci w wieku od 6 do 11 lat zalecana dawka to 2,5 mg (5 ml) raz na dobę.

Dla dzieci w wieku od 1 do 5 lat zalecana dawka to 1,25 mg (2,5 ml) raz na dobę.

W opakowaniu znajduje się strzykawka dozująca. Preparat należy przyjmować doustnie, niezależnie od posiłku.

W przypadku okresowego zapalenia błony śluzowej nosa (o objawach występujących mniej niż 4 razy w tygodniu lub trwających krócej niż 4 tygodnie), leczenie należy przerwać po ustąpieniu objawów i wznowić po ich ponownym pojawieniu się. W przewlekłym alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa (z objawami występującymi przez 4 lub więcej dni w tygodniu i trwającymi dłużej niż 4 tygodnie), lekarz może zalecić kontynuację leczenia przez cały czas wystawienia na alergeny.

Preparatu nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 1 roku ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności w tej grupie wiekowej.

Czy można stosować Deslodyna - roztwór doustny w okresie ciąży ikarmienia piersią?

Podczas ciąży zawsze skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku!

Zanim zdecydujesz się na przyjęcie jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią, zawsze skonsultuj się z lekarzem, aby omówić potencjalne ryzyka i korzyści związane z danym lekiem.

Pamiętaj, że nie należy stosować żadnych leków w okresie ciąży ani podczas karmienia piersią bez konsultacji lekarskiej.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Przedstaw lekarzowi informacje o wszystkich ostatnio stosowanych lekach, włączając te, które można kupić bez recepty.

Łączne stosowanie preparatu z ketokonazolem lub erytromycyną nie wywołuje istotnych interakcji klinicznych.

W testach klinicznych desloratadyna nie miała wpływu na działanie alkoholu ani nie powodowała zaburzeń funkcji psychoruchowej związanych z alkoholem. Niemniej jednak po wprowadzeniu preparatu na rynek zaobserwowano przypadki nietolerancji alkoholu i zatrucia nim.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Deslodyna- roztwór doustny?

Podobnie jak każdy inny lek, Deslodyna może wywołać pewne skutki uboczne, chociaż nie u wszystkich pacjentów korzystających z tego preparatu. Pamiętaj, że przewidywane korzyści z używania leku z reguły przewyższają ewentualne szkody związane z wystąpieniem działań niepożądanych.

Do często występujących skutków ubocznych należą: ból głowy, suchość w ustach, zmęczenie. Natomiast bardzo rzadko mogą występować: senność, bezsenność, pobudzenie psychoruchowe, drgawki, omamy, zawroty głowy, tachykardia, kołatanie serca, nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka, niestrawność, zaburzenia czynności wątroby, bóle mięśni, reakcje alergiczne oraz reakcje anafilaktyczne. Dodatkowo, mogą wystąpić również inne, dla których nie określono jeszcze częstości ich występowania: astenia, zwiększenie masy ciała, nadwrażliwość na światło, żółtaczka, zachowania nietypowe, zachowania agresywne oraz wydłużenie odstępu QT na EKG.

W badaniach klinicznych u dzieci do 2. roku życia najczęstszymi działaniami niepożądanymi były: biegunka, gorączka i bezsenność.

ROZPOCZNIJ KONSULTACJĘ