Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Diclac Duo

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

08.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Diclac Duo
30.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Diclac 75 Duo - tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu?

Diclac Duo Substancją aktywną preparatu jest diklofenak, lek przeciwzapalny z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwgorączkowo poprzez hamowanie aktywności cyklooksygenaz. Jest stosowany w leczeniu stanów zapalnych i bólowych, nie wykazuje działania przeciwdrobnoustrojowego. Po podaniu doustnym jest całkowicie wchłaniany, a przy stosowaniu tabletek o zmodyfikowanym uwalnianiu substancji czynnej, uwalnianie jest wolniejsze. Maksymalne stężenie w mazi stawowej uzyskiwane jest później niż we krwi, a diklofenak ma zdolność do kumulacji w mazi stawowej. Może przenikać przez łożysko i w niewielkich ilościach do mleka kobiet karmiących piersią.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Diclac 75 Duo - tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu?

Preparat jest zalecany do stosowania w leczeniu objawowym takich schorzeń jak reumatoidalne zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, ból w stanach pourazowych i pooperacyjnych oraz obrzęk (np. po zabiegach stomatologicznych lub ortopedycznych) oraz bolesne miesiączkowanie.

Kiedy nie stosować preparatu Diclac 75 Duo - tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go zastosować. Koniecznie sprawdź czy jesteś uczulony (masz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu.

Przeciwwskazaniem do stosowania preparatu jest uczulenie na kwas acetylosalicylowy (zwany potocznie aspiryną) lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne. Uczulenie na te leki może objawiać się astmą, pokrzywką lub ostym nieżytem błony śluzowej nosa.
Preparat nie powinien być stosowany u osób:
­• z aktywną lub nawracającą chorobą wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy, krwawieniem lub perforacją (dwie lub więcej odrębne przypadki owrzodzenia lub krwawienia).
­• z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek lub wątroby
• z zastoinową niewydolnością serca (klasa II–IV według NYHA), chorobą niedokrwienną serca, chorobą naczyń obwodowych i/lub naczyniówką mózgową
• z historią krwawienia z przewodu pokarmowego lub perforacją, związaną z leczeniem niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ)
a także u kobiet w trzecim trymestrze ciąży.

Nie stosować preparatu podczas karmienia piersią.

Nie stosować preparatu u dzieci i młodzieży.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Diclac 75 Duo- tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu?

Niektóre schorzenia mogą uniemożliwiać stosowanie preparatu lub wymagać zmiany dawki. Konieczne może być wykonanie określonych badań kontrolnych. Aby zmniejszyć ryzyko działań niepożądanych, należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę przez krótki czas.

Leki niesteroidowe mogą powodować poważne skutki uboczne, takie jak krwotok z przewodu pokarmowego, dlatego należy monitorować objawy ostrzegawcze. Należy przerwać stosowanie preparatu w przypadku krwawienia z przewodu pokarmowego. Reakcje skórne, zaburzenia płodności, czy reakcje nadwrażliwości to kolejne możliwe skutki uboczne stosowania preparatu.

Osoby w podeszłym wieku powinny zachować szczególną ostrożność. Stosowanie preparatu może również zaostrzyć astmę lub inne schorzenia układu oddechowego. Przy zaburzeniach żołądka i jelit lub chorobie wrzodowej, należy kontrolować dawkowanie i stosować leki osłonowe. Osoby z zaburzeniami nerek czy serca również powinny unikać preparatu lub stosować go pod nadzorem lekarskim.

Długotrwałe stosowanie leku może mieć wpływ na krzepliwość krwi. W razie objawów ciężkich działań niepożądanych, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Bezwzględnie przestrzegaj zaleceń lekarza i monitoruj swoje samopoczucie podczas stosowania preparatu.

Dawkowanie preparatu Diclac 75 Duo - tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu

Produkt dostępny jest w postaci tabletek o zmodyfikowanym uwalnianiu. Można go przyjmować doustnie, zgodnie z zaleceniami lekarza. Ważne jest, aby nie przekraczać zalecanych dawek, ponieważ może to być szkodliwe dla zdrowia. W przypadku wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.

Dla osób dorosłych zaleca się zwykle stosowanie 75 mg raz dziennie, z możliwością zwiększenia dawki do 150 mg dziennie, zgodnie z decyzją lekarza. Nie należy przekraczać dawki 150 mg dziennie.

Nie zaleca się stosowania produktu u dzieci i młodzieży.

Nie zaleca się stosowania preparatu u osób z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby i/lub nerek. Należy zachować ostrożność u osób z łagodnymi lub umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby i/lub nerek.

Stosowanie preparatu nie jest zalecane u osób z rozpoznaną chorobą układu krążenia lub niewyrównanym nadciśnieniem tętniczym.

Preparat w postaci tabletek o zmodyfikowanym uwalnianiu należy przyjmować doustnie przed posiłkiem, popijając odpowiednią ilością płynu, nie dzieląc, rozgryzając ani nie żując tabletek.

Czy można stosować Diclac 75 Duo - tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W trakcie ciąży nie należy przyjmować żadnych leków bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem!
Przed zastosowaniem dowolnego leku w czasie ciąży lub laktacji należy skonsultować się z lekarzem, aby omówić potencjalne zagrożenia i korzyści związane z jego stosowaniem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, poinformuj lekarza o tym przy przepisywaniu recepty na lek.

Stosowanie tego preparatu jest niewskazane u kobiet w trzecim trymestrze ciąży z powodu ryzyka przedwczesnego zamknięcia przewodu tętniczego u płodu oraz zahamowania skurczów macicy. Nie zaleca się stosowania tego preparatu w pierwszym i drugim trymestrze ciąży. Można go stosować w tych trymestrach tylko na wyraźne zalecenie lekarza w uzasadnionych sytuacjach, gdy lekarz uzna, po rozważeniu korzyści dla matki w stosunku do możliwego ryzyka dla płodu, że stosowanie preparatu jest absolutnie konieczne.
Nie należy stosować tego preparatu u kobiet karmiących piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Pamiętaj, aby zgłosić lekarzowi wszystkie przyjmowane ostatnio leki, w tym te dostępne bez recepty.

Należy zachować ostrożność przy stosowaniu diklofenaku z pewnymi lekami, np. metotreksatem, litowcami, glikozydami nasercowymi, lekami moczopędnymi, przeciwnadciśnieniowymi, przeciwzakrzepowymi, przeciwcukrzycowymi, antybiotykami chinolonowymi, kwasem acetylosalicylowym, kortykosteroidami, inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny, lekami silnie hamującymi aktywność izoenzymu 2C9 cytochromu P450, kolestypolem, cholestyraminą, fenytoiną, cyklosporyną oraz takrolimusem.

Współdziałanie tych leków z diklofenakiem może prowadzić do różnych skutków ubocznych i zwiększonego ryzyka szkodliwych działań, dlatego konieczne jest monitorowanie stanu zdrowia pacjenta i dostosowanie dawkowania przez lekarza.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Diclac 75 Duo- tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu?

Jak wszystkie leki, również Diclac 75 Duo, -150 Duo może wywoływać skutki uboczne, ale nie muszą one występować u wszystkich pacjentów stosujących ten preparat. Należy pamiętać, że korzyści wynikające z zażywania leku z reguły przewyższają szkody związane z pojawieniem się działań niepożądanych.

Typowe skutki uboczne obejmują: problemy z trawieniem, ból brzucha, nudności, biegunkę, wzdęcia, wymioty, utratę apetytu, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, bóle głowy, zawroty głowy, wysypkę.

Rzadziej występujące skutki uboczne mogą obejmować: zapalenie błony śluzowej żołądka, krwawienia z przewodu pokarmowego, ciemne stolce, krwawe wymioty, owrzodzenie żołądka i/lub dwunastnicy z perforacją, zapalenie okrężnicy, zaostrzenie chorób przewlekłych, zaparcia, problemy z przełykiem, zwężenie jelit, zapalenie trzustki, pogorszenie żylaków odbytu, zaburzenia czynności wątroby, zapalenie wątroby, niewydolność nerek, krwiomocz, białkomocz, zapalenie nerek, obrzęki, wysokie ciśnienie krwi, niewydolność serca, kołatanie serca, zawał serca, zapalenie naczyń, zaburzenia krwi, nadwrażliwość skóry na światło, wypadanie włosów, problemy neurologiczne (senność, zaburzenia pamięci, drgawki, mrowienie, lęk, drżenia, depresja, zaburzenia snu, problemy ze wzrokiem, szumy w uszach). Może dojść do reakcji uczuleniowych (wysypka, pokrzywka, świąd) i reakcji anafilaktycznych, w tym wstrząsu anafilaktycznego, obrzęku naczynioruchowego (obrzęk twarzy, gardła, języka utrudniający oddychanie), zaostrzenia astmy, skurczu oskrzeli oraz ciężkich reakcji skórnych: martwicy toksycznej naskórka, zespołu Stevensa i Johnsona, złuszczającego zapalenia skóry.

O nieznanym częstotliwości występowania skutków ubocznych wymienione są: zespół Kounisa, niedokrwienne zapalenie okrężnicy.

Długotrwałe stosowanie diklofenaku w dużych dawkach może zwiększać ryzyko zawału serca lub udaru.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł