- Co zawiera i jak działa Duomox - tabletki?
- Kiedy stosować Duomox - tabletki?
- Kiedy nie stosować preparatu Duomox - tabletki?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Duomox- tabletki?
- Dawkowanie preparatu Duomox - tabletki
- Czy można stosować Duomox - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Duomox- tabletki?
Co zawiera i jak działa Duomox - tabletki?
/**
Składnikiem aktywnym tego preparatu jest amoksycylina. Jest to syntetyczna penicylina o szerokim działaniu przeciwbakteryjnym. Amoksycylina należy do grupy antybiotyków beta-laktamowych ze względu na swoją strukturę chemiczną, która zawiera pierścień beta-laktamowy. Ten pierścień jest podatny na działanie enzymów beta-laktamaz, które mogą prowadzić do oporności bakterii na antybiotyki. Antybiotyki beta-laktamowe działają poprzez hamowanie syntezy ściany komórkowej bakterii, co skutkuje śmiercią komórki.
Kiedy stosować Duomox - tabletki?
Preparat ten jest przeznaczony do leczenia zakażeń bakteryjnych u dorosłych i dzieci.
Takich jak zapalenie zatok, zapalenie ucha środkowego, zapalenie gardła, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, zapalenie pęcherza moczowego, bakteriomocz w ciąży, zapalenie nerek, dur brzuszny, dur rzekomy, ropień okołozębowy, zakażenia po protezowaniu stawów, eradykacja Helicobacter pylori, borelioza oraz zapalenie wsierdzia.
Kiedy nie stosować preparatu Duomox - tabletki?
Nawet jeśli istnieją wskazania do użycia preparatu, nie zawsze jest to możliwe z powodu uczulenia na którykolwiek składnik preparatu lub inne antybiotyki beta-laktamowe.
Przeciwwskazane jest stosowanie preparatu u osób, u których występowały ciężkie natychmiastowe reakcje nadwrażliwości na antybiotyki beta-laktamowe.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Duomox- tabletki?
Niektóre schorzenia i inne okoliczności mogą być przeciwwskazaniem do stosowania lub wskazaniem do zmiany dawkowania preparatu. W niektórych sytuacjach może być konieczne przeprowadzenie określonych badań kontrolnych.
Przed zastosowaniem preparatu koniecznie poinformuj lekarza prowadzącego, jeśli kiedykolwiek wystąpiły u Ciebie reakcje alergiczne na inne antybiotyki, inne leki lub alergeny. Stosowanie penicylin wiąże się z ryzykiem wystąpienia ciężkich reakcji alergicznych, czasami prowadzących do zgonu. Ryzyko to jest większe u osób z nadwrażliwością na antybiotyki beta-laktamowe (jak penicyliny, cefalosporyny, karbapenemy, monobaktamy) dlatego stosowanie preparatu w tej grupie osób jest niezalecane. Ryzyko reakcji alergicznych jest również większe u osób z chorobami skórnymi oraz uczulonych na wiele alergenów. Stosowanie amoksycyliny w postaci doustnej rzadko powoduje ciężkie objawy alergiczne i wstrząs anafilaktyczny. Ciężkie reakcje alergiczne i anafilaksja mogą zagrażać życiu; w razie pierwszych objawów należy natychmiast zwrócić się o pomoc medyczną. Konieczna może być hospitalizacja i odpowiednie leczenie (a czasem postępowanie ratunkowe).
W przypadku wystąpienia reakcji alergicznej należy skonsultować się z lekarzem, który może zalecić inne leki.
Rzadko podczas reakcji alergicznej może dojść do wystąpienia ostrego zespołu wieńcowego (znanego jako zespół Kounisa).
U osób z zaburzeniami nerek konieczne jest dostosowanie dawkowania; lekarz dostosuje dawkę w zależności od stopnia niewydolności nerek.
Stosowanie dużych dawek, niewydolność nerek oraz czynniki ryzyka (przebyta padaczka, zapalenie opon mózgowych) mogą prowadzić do drgawek.
Jeśli na początku leczenia pojawi się wysypka skórna z towarzyszącą gorączką, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Objawy te mogą wskazywać na ciężką reakcję skórną w postaci ostrej osutki. W przypadku jej wystąpienia, konieczne jest przerwanie leczenia, a ponowne stosowanie amoksycyliny w przyszłości jest niezalecane.
Nie należy stosować preparatu u osób z mononukleozą zakaźną lub u osób podejrzewających jej obecność (ze względu na zwiększone ryzyko zmian skórnych, podobnych do wysypki w przebiegu odry).
Podczas leczenia boreliozą (chorobą z Lyme), stosowanie preparatu może wiązać się z reakcjami Jarischa i Herxheimera. Objawy te są częstym efektem działania antybiotyku i zazwyczaj ustępują samoistnie. Mogą obejmować bóle głowy, mięśni, podwyższoną temperaturę, uczucie rozbicia, złe samopoczucie i wysypkę.
Długotrwałe stosowanie antybiotyków może prowadzić do nadmiernego wzrostu bakterii i grzybów opornych na leczenie. W przypadku nowych zakażeń bakteryjnych lub grzybiczych podczas stosowania preparatu, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.
Jeśli w trakcie leczenia lub po jego zakończeniu wystąpi biegunka, nie należy jej leczyć samodzielnie, ale skonsultować się z lekarzem. Istnieje ryzyko rzekomobłoniastego zapalenia jelit, czasami o ciężkim przebiegu. Objawy te są spowodowane przez pałeczkę Clostridium difficile, która może namnażać się w wyniku zaburzeń flory bakteryjnej jelit. Nie zaleca się wówczas stosowania leków hamujących perystaltykę jelit.
Podczas długotrwałego stosowania preparatu zalecana jest kontrola czynności nerek, wątroby i parametrów krwi.
Stosowanie preparatu u osób przyjmujących leki przeciwzakrzepowe wymaga regularnej kontroli parametrów krzepliwości krwi. W razie potrzeby lekarz dostosuje dawkę leków przeciwzakrzepowych.
Wysokie stężenie amoksycyliny w moczu może prowadzić do wytrącania się kryształów. W przypadku dużych dawek amoksycyliny, pacjent powinien spożywać odpowiednią ilość płynów, aby zmniejszyć wytrącanie kryształów leku w moczu. U pacjentów z cewnikami należy regularnie sprawdzać stan cewników i ich drożność.
Podczas stosowania dużych dawek amoksycyliny, podobnie jak w przypadku innych antybiotyków beta-laktamowych, zaleca się regularną kontrolę morfologii krwi.
Amoksycylina może wpłynąć na wyniki pomiaru stężenia glukozy w moczu i krwi (np. fałszywie dodatni wynik oznaczania stężenia glukozy w moczu). Może również obniżać stężenie estriolu w moczu ciężarnych kobiet. Amoksycylina może zakłócać oznaczanie białka metodami kalorymetrycznymi. W przypadku wykonywania tych badań należy poinformować lekarza i personel laboratorium o stosowaniu amoksycyliny.
Czy preparat wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?
Nie prowadzono badań dotyczących wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn. Niemniej jednak, preparat może powodować działania niepożądane, takie jak zawroty głowy, reakcje alergiczne, drgawki lub inne objawy, które mogą upośledzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.
Dawkowanie preparatu Duomox - tabletki
Preparat jest dostępny w postaci tabletek do zażywania doustnego. Należy stosować go zgodnie z zaleceniami lekarza, unikając przekraczania zaleconych dawek. Dawkowanie jest dobierane indywidualnie przez lekarza, z uwzględnieniem różnych czynników. U dzieci o masie ciała poniżej 40 kg zalecane są inne dawki niż u dorosłych.
Preparat można zażywać niezależnie od posiłków, a tabletki można połykać w całości lub rozpuścić je w wodzie. Jeśli mamy wątpliwości dotyczące stosowania preparatu, warto skonsultować się z lekarzem.
Czy można stosować Duomox - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?
Podczas ciąży konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem przed stosowaniem jakichkolwiek leków!
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku podczas ciąży lub karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem, aby omówić potencjalne zagrożenia i korzyści związane z danym lekiem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, poinformuj lekarza o tym przy przepisywaniu recepty.
W przypadku kobiet w ciąży, lek można stosować tylko wtedy, gdy lekarz uważa to za absolutnie konieczne i gdy przewidywane korzyści znacznie przeważają nad potencjalnym ryzykiem.
Przed zastosowaniem leku podczas karmienia piersią, skonsultuj się z lekarzem. Amoksycylina przenika do mleka matki i może powodować reakcje alergiczne u dziecka. Jeśli lekarz zezwoli na kontynuowanie karmienia piersią przy stosowaniu leku, a dziecko doświadcza zaburzeń żołądkowo-jelitowych, infekcji grzybiczych lub wysypki, należy przerwać karmienie piersią i skonsultować się z lekarzem.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Powiedz swojemu lekarzowi o wszystkich ostatnich lekach, także o tych, które możesz brać bez recepty. Niekoniecznie stosuj probenecyd i allopurynol razem z tym preparatem, ponieważ mogą wystąpić skórne reakcje alergiczne. Tetracykliny i inne leki bakteriostatyczne mogą zmniejszyć skuteczność amoksycyliny.
Jeśli przyjmujesz leki przeciwzakrzepowe, zaleca się regularne sprawdzanie czasu krwawienia. Amoksycylina może wpływać na wyniki badań laboratoryjnych, dlatego ważne jest poinformowanie lekarza przed ich wykonaniem. Przesuszana diureza może wpływać na stężenie amoksycyliny we krwi.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Duomox- tabletki?
Jak każdy lek, również Duomox może wywołać efekty uboczne, jednak nie u wszystkich pacjentów stosujących ten lek. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści z jego stosowania zazwyczaj przewyższają ewentualne szkody wynikające z wystąpienia działań niepożądanych.
Objawy, które mogą wystąpić często lub rzadziej, to: nadkażenia opornymi bakteriami lub grzybkami z powodu długotrwałego stosowania amoksycyliny (np. infekcje grzybicze błony śluzowej jamy ustnej i pochwy), nudności, wymioty, biegunka, utrata apetytu, wzdęcia, wysypka (również w okolicach ust), suchość błony śluzowej w jamie ustnej, zaburzenia smaku, chwilowe zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, reakcje polekowe, świąd, pokrzywka (jeśli pojawi się natychmiast po rozpoczęciu leczenia, może to wskazywać na reakcję alergiczną i wymagać natychmiastowej konsultacji lekarskiej). Rzadziej mogą występować: niedokrwistość hemolityczna, eozynofilia, zapalenie wątroby, żółtaczka cholestatyczna, ostre zapalenie miąższu nerek, obecność kryształów w moczu (krystaluria), gorączka lekowa. Do rzadkich lub bardzo rzadkich, ale potencjalnie poważnych działań niepożądanych należą reakcje alergiczne typu anafilaktycznego: obrzęk naczynioruchowy (mogący obejmować usta, język, gardło i krtani, utrudniający oddychanie), wstrząs anafilaktyczny, a także poważne reakcje skórne (Stevens-Johnson syndrome, toksyczna martwicza nekroliza naskórka, pęcherzowe zapalenie skóry, uogólniona osutka krostkowa, rumień wielopostaciowy, posurowicza choroba, alergiczne zapalenie naczyń). W przypadku pojawienia się pierwszych objawów którejkolwiek z powyższych reakcji alergicznych, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Do bardzo rzadkich działań niepożądanych należą: zawroty głowy, pobudzenie, nadmierne pobudzenie, drgawki (szczególnie u pacjentów z zaburzeniami nerek, przy stosowaniu wysokich dawek leku, u pacjentów z padaczką oraz z zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych), zakażenia grzybicze skóry i błon śluzowych, zaburzenia hematologiczne takie jak anemia, małopłytkowość, leukopenia/neutropenia/agranulocytoza (zmniejszenie liczby białych krwinek czyli leukocytów/granulocytów obojętnochłonnych czyli neutrofilów/znaczne zmniejszenie liczby wszystkich granulocytów), wydłużenie czasu krwawienia i czasu protrombinowego, hamowanie funkcjonowania szpiku kostnego, a także rzekomobłoniaste zapalenie jelit (które manifestuje się uporczywą biegunką w trakcie lub po zakończeniu leczenia) oraz czarny, włochaty język.
Podczas leczenia boreliozie (chorobie z Lyme), możesz doświadczyć reakcji Jarischa i Herxheimera (potocznie zwanej Herx), która objawia się bólami głowy, bólami mięśni, gorączką, uczuciem osłabienia, złym samopoczuciem i wysypką.
Istnieje także ryzyko wystąpienia ostrego zespołu wieńcowego podczas reakcji alergicznej (zwanego zespołem Kounisa).