- Co zawiera i jak działa Ebivol - tabletki?
- Kiedy stosować Ebivol - tabletki?
- Kiedy nie stosować preparatu Ebivol - tabletki?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Ebivol- tabletki?
- Dawkowanie preparatu Ebivol - tabletki
- Czy można stosować Ebivol - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Ebivol- tabletki?
Co zawiera i jak działa Ebivol - tabletki?
Substancją czynną preparatu jest nebiwolol, który należy do grupy leków beta-blokerów. Działa on poprzez zablokowanie receptorów adrenergicznych typu beta, co prowadzi do zmniejszenia częstotliwości rytmu serca i obniżenia ciśnienia tętniczego.
Nebiwolol ma selektywne działanie na receptory beta 1 w sercu, co zmniejsza ryzyko wystąpienia działań niepożądanych związanych z obwodowym działaniem leku. Dodatkowo, wykazuje także działanie rozszerzające naczynia obwodowe. Po podaniu doustnym nebiwolol szybko się wchłania. Jego dostępność biologiczna zależy od indywidualnego zapotrzebowania chorego.
Kiedy stosować Ebivol - tabletki?
Produkt jest zalecany do stosowania w terapii:
• nadciśnienia tętniczego
• przewlekłej, łagodnej lub umiarkowanej niewydolności serca, jako dodatek do standardowego leczenia u starszych pacjentów (powyżej 70 roku życia).
Kiedy nie stosować preparatu Ebivol - tabletki?
Niestety, mimo istnienia wskazań do używania preparatu, nie zawsze jest to możliwe. Nie można go stosować w przypadku uczulenia na którykolwiek składnik preparatu oraz przy występowaniu pewnych schorzeń, takich jak niewydolność wątroby, niewydolność serca, zaburzenia rytmu serca, niskie ciśnienie tętnicze, astma oskrzelowa, guz chromochłonny nadnerczy.
Preparatu nie wolno też stosować w ciąży, chyba że lekarz uzna to za absolutnie konieczne. Jest również przeciwwskazany w okresie karmienia piersią.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Ebivol- tabletki?
Niektóre schorzenia oraz inne sytuacje mogą być przeciwwskazaniem do stosowania lub wskazaniem do dostosowania dawki leku. W niektórych przypadkach konieczne może być przeprowadzenie określonych badań kontrolnych. Jeśli planujesz jakiekolwiek zabiegi wymagające znieczulenia ogólnego, koniecznie poinformuj lekarza o przyjmowaniu beta-blokerów, aby uniknąć poważnych interakcji z innymi lekami. Jeśli konieczne, lekarz zaleci stopniowe zmniejszanie dawki leku do całkowitego zaprzestania stosowania preparatu na co najmniej 24 godziny przed planowanym znieczuleniem. Preparatu nie powinno się stosować u pacjentów z nieleczonej niewydolnością serca. Można rozpocząć terapię dopiero po uzyskaniu stabilizacji stanu klinicznego. Osoby z przewlekłą niewydolnością serca, które rozpoczynają przyjmowanie preparatu, powinny być pod ścisłą kontrolą lekarską. Nagłe zaprzestanie stosowania leku, zwłaszcza u osób z chorobą niedokrwienną serca, nie jest zalecane. Jeśli konieczne jest przerwanie terapii, dawkę należy stopniowo zmniejszać przez około 1-2 tygodnie, zgodnie z zaleceniami lekarza. Nagłe zaprzestanie stosowania nebiwololu u pacjentów z chorobą niedokrwienną serca może pogłębić objawy choroby. Lek może spowodować spowolnienie rytmu serca (bradykardię). Jeśli częstość skurczów serca w spoczynku wynosi 50-55 uderzeń na minutę, należy skonsultować się z lekarzem w celu dostosowania dawki. Należy być ostrożnym przy stosowaniu preparatu: - u pacjentów z zaburzeniami krążenia obwodowego (np. zespołem Raynauda, chromaniem przestankowym), ze względu na możliwość nasilenia objawów; - u pacjentów z blokiem przedsionkowo-komorowym I stopnia, ponieważ preparat może wpływać ujemnie na przewodzenie impulsów w sercu; - u pacjentów z dławicą naczynio-skurczową (Prinzmetala), ze względu na ryzyko nasilenia napadów dławicy.
Podczas leczenia nie zaleca się jednoczesnego stosowania antagonistów wapnia, leków przeciwarytmicznych klasy I, ani leków przeciwnadciśnieniowych o działaniu ośrodkowym. Osoby z cukrzycą powinny być ostrożne, ponieważ lek może maskować objawy hipoglikemii. Należy monitorować stężenie glukozy we krwi. Preparat może maskować objawy nadczynności tarczycy, takie jak zwiększona częstość rytmu serca. Nagłe przerwanie stosowania leku może nasilić objawy tachykardii. Osoby ze zwiększonym ryzykiem skurczu oskrzeli powinny być szczególnie ostrożne. U pacjentów z astmą oskrzelową lub innymi chorobami dróg oddechowych może dojść do zwiększenia oporu w drogach oddechowych. Leczenie powinno być prowadzone pod ścisłym nadzorem lekarza, a konieczne może być dodatkowe stosowanie leków rozszerzających oskrzela. Przed rozpoczęciem leczenia nebiwololem u pacjentów chorych na łuszczycę, lekarz oceni korzyści i ryzyko oraz podejmie decyzję o rozpoczęciu terapii. Preparat może zwiększać wrażliwość na alergeny i nasilać reakcje nadwrażliwości. Beta-blokery mogą zmniejszać wydzielanie łez. Lek zawiera laktozę; osoby z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy–galaktozy nie powinny stosować tego preparatu. Czy preparat wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu leku na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń. Nebiwolol nie wpływa na sprawność psychoruchową, jednak może powodować zawroty głowy, zmęczenie lub inne objawy, które mogą wpłynąć na zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługi urządzeń.
Dawkowanie preparatu Ebivol - tabletki
Preparat występuje w postaci tabletek i jest stosowany doustnie. Można go przyjmować niezależnie od posiłku, popijając odpowiednią ilością płynu. Nie należy przekraczać zaleconych dawek, ponieważ może to zaszkodzić zdrowiu. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem. Dawkowanie dla dorosłych w przypadku nadciśnienia tętniczego wynosi 5 mg raz na dobę. Preparat może być stosowany samodzielnie lub w połączeniu z innymi lekami przeciwnadciśnieniowymi.
W przypadku chorób nerek, dawka początkowa wynosi 2,5 mg na dobę, a dla osób powyżej 65. roku życia 2,5 mg na dobę. Preparat nie powinien być stosowany u osób z zaburzeniami czynności wątroby. Przy niewydolności serca stosowanie preparatu powinno być prowadzone pod nadzorem doświadczonego lekarza, który stopniowo dostosuje dawkę. Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci i młodzieży do 18. roku życia.
Czy można stosować Ebivol - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?
Podczas ciąży zawsze najpierw skonsultuj się z lekarzem, zanim zaczniesz stosować jakiekolwiek leki!
Przed zastosowaniem leku w ciąży lub podczas karmienia piersią, koniecznie porozmawiaj z lekarzem, aby omówić potencjalne zagrożenia i korzyści związane z jego stosowaniem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, poinformuj lekarza o tym, gdy przepisuje Ci lek.
Leki z grupy beta-blokerów mogą negatywnie wpływać na przebieg ciąży, rozwój płodu i noworodka. W zależności od opinii lekarza, leku tego nie powinno się stosować w ciąży, chyba że jest to absolutnie konieczne. Jeśli jednak lekarz zdecyduje, że lek jest niezbędny, zaleci odpowiednie środki ostrożności i regularne badania kontrolne.
Nie stosuj preparatu podczas karmienia piersią.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Informuj lekarza o wszystkich zastosowanych ostatnio lekach, również tych dostępnych bez recepty. Nie należy łączyć floktafeniny i sultoprydu. Również nie zaleca się łączenia preparatu z lekami przeciwarytmicznymi klasy I, antagonistami wapnia, lekami przeciwnadciśnieniowymi o ośrodkowym mechanizmie działania, lekami przeciwarytmicznymi klasy III, preparatami stosowanymi do znieczulenia ogólnego, insuliną, doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi, lekami obniżającymi ciśnienie tętnicze, meflochiną, glikozydami naparstnicy, antagonistami wapnia z grupy dihydropirydyny, niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi oraz lekami sympatykomimetycznymi.
Preparat można stosować z lekami zobojętniającymi sok żołądkowy, pod warunkiem, że nebiwolol będzie przyjmowany podczas posiłku, a lek zobojętniający między posiłkami. Nebiwolol nie wpływa na działanie warfaryny.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Ebivol- tabletki?
Ebivol, podobnie jak każdy inny lek, może wywoływać działania niepożądane, chociaż nie u każdego pacjenta. Korzyści z jego stosowania zazwyczaj przewyższają ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.
Podczas leczenia niewydolności serca mogą wystąpić takie objawy jak bradykardia, duszność, nasilenie niewydolności serca, zawroty głowy, zaburzenia czucia, nudności, biegunka, zaparcia, obrzęki i zmęczenie. Rzadziej mogą wystąpić niedociśnienie tętnicze, nasilenie objawów chromania przestankowego, zaburzenia przewodzenia, skurcz oskrzeli, niestrawność, wzdęcia, wymioty, świąd, wysypka, depresja, zaburzenia snu, problemy ze widzeniem oraz zaburzenia seksualne. W bardzo rzadkich przypadkach mogą pojawić się omdlenia oraz nasilenie objawów łuszczycy i obrzęku naczynioruchowego. Dodatkowo, mogą wystąpić inne działania niepożądane, które czasem zdarzają się po zastosowaniu beta-blokerów, takie jak psychozy, omamy, zmniejszenie wydzielania łez, lub szkodliwy wpływ na skórę i oczy. Ważne jest także, że beta-blokery mogą maskować objawy hipoglikemii i nadczynności tarczycy, a nagłe odstawienie leku może prowadzić do przełomu tarczycowego.