Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Elicea Skutki Uboczne

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

08.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Elicea Skutki Uboczne
01.08.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Elicea - tabletki powlekane?

Escitalopram jest substancją czynną leku, która należy do inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny. Serotonina pełni istotną rolę w komunikacji między neuronami. Escitalopram działa poprzez hamowanie procesu wychwytu zwrotnego serotoniny, co prowadzi do wydłużenia czasu działania serotoniny w synapsie. Dzięki temu impulsy nerwowe są przekazywane częściej, co jest związane z działaniem farmakologicznym leku. Escitalopram ma niewielkie powinowactwo do innych receptorów.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Elicea - tabletki powlekane?

Preparat jest polecany do terapii: - objawowych faz depresji- niepokoju wraz z atakami lęku z agorafobią lub bez niej- fobii społecznej- uogólnionego stanu lękowego- zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego.

Kiedy nie stosować preparatu Elicea - tabletki powlekane?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do korzystania z preparatu, nie zawsze można go używać. Konieczne jest unikanie stosowania preparatu w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu.
Niewskazane jest jednoczesne stosowanie inhibitorów MAO z escytalopramem.
Escytalopram nie powinien być stosowany u pacjentów z zdiagnozowanym wydłużeniem odstępu QT na EKG lub wrodzonym zespołem wydłużonego odstępu QT.
Stosowanie leczenia skojarzonego z escytalopramem i innymi lekami wywołującymi wydłużenie odstępu QT jest niewskazane.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Elicea- tabletki powlekane?

Niektóre schorzenia oraz inne okoliczności mogą uniemożliwić stosowanie lub wymagać dostosowania dawki preparatu. W niektórych sytuacjach konieczne może być wykonywanie określonych badań kontrolnych.
Dane dotyczące bezpieczeństwa długoterminowego stosowania escitalopramu u dzieci i młodzieży do 18 roku życia są ograniczone. Nie ma danych dotyczących wpływu długotrwałego stosowania na rozwój poznawczy i zachowanie. W przypadku konieczności leczenia dziecka tym lekiem, należy monitorować rozwój pacjenta, a także jego zachowanie pod kątem pojawienia się myśli samobójczych (w tej grupie wiekowej ryzyko takich myśli i zachowań jest największe). W przypadku zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości, należy niezwłocznie skontaktować się z pediatrą.
U niektórych osób, szczególnie w pierwszych dwóch tygodniach leczenia, może wystąpić paradoksalne nasilenie objawów lękowych. Aby temu zapobiec, lekarz może zalecić rozpoczęcie preparatu od mniejszych dawek.
Preparatu nie wolno stosować u osób z niestabilną padaczką, a jeśli padaczka jest kontrolowana, pacjent powinien być monitorowany. W przypadku wzrostu częstości napadów lub wystąpienia padaczki u pacjenta dotychczas nienachorującego, należy skonsultować się z lekarzem; możliwe konieczne przerwanie leczenia.
Podczas leczenia lekarz powinien ścisłym kontrolować osoby:
· cierpiące na manię (w przypadku fazy maniakalnej lekarz prawdopodobnie przerwie leczenie)
· stosujące doustne leki przeciwkrzepliwe, leki wpływające na krzepliwość krwi lub inne leki zwiększające ryzyko krwawienia (np. niektóre leki przeciwpsychotyczne, kwas acetylosalicylowy, niesteroidowe leki przeciwzapalne, inhibitory COX-2), a także cierpiące na skazę krwotoczną (stosowanie preparatu może prowadzić do przedłużonych lub nieprawidłowych krwawień)
· cierpiące na chorobę niedokrwienną serca, ze względu na brak doświadczenia w stosowaniu tego preparatu u takich pacjentów.
Osoby z cukrzycą mogą wymagać zmiany dawkowania insuliny lub doustnych leków przeciwcukrzycowych (decyzję podejmuje lekarz).
Efekty leczenia escitalopramem stają się widoczne po kilku tygodniach, a czasami może to potrwać dłużej. Osoby z tendencją do myśli samobójczych związanych z depresją powinny być ściśle monitorowane przez lekarza, ponieważ przyjmowanie preparatu może zwiększać ryzyko próby samobójczej. Wszelkie zmiany zachowania powinny być niezwłocznie zgłoszone lekarzowi.
Stosowanie escitalopramu u niektórych pacjentów może prowadzić do akatyzji (stan niepokoju, niemożność powstrzymania się od ruchów), zwłaszcza w początkowych tygodniach leczenia. W takiej sytuacji lekarz prawdopodobnie nie zwiększy dawki leku.
Niewielka ilość zgłoszeń wskazuje na możliwość wystąpienia hiponatremii podczas stosowania escitalopramu; zjawisko to może wynikać z zaburzeń wydzielania hormonu antydiuretycznego. Ostrożność należy zachować u osób w podeszłym wieku oraz u pacjentów z marskością wątroby lub przyjmujących leki mogące wpływać na poziom sodu.
Doświadczenie w stosowaniu escitalopramu u pacjentów poddanych elektrowstrząsom jest bardzo ograniczone. Dlatego w tej grupie pacjentów zaleca się zachowanie ostrożności.
W przypadku wystąpienia objawów takich jak:
· pobudzenie
· hipertermia
· drżenia mięśniowe
· drgawki kloniczne mięśni
należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, ponieważ mogą być one objawem "zespołu serotoninowego" zagrażającym życiu.
Nie należy przerywać nagle leczenia, ponieważ może to prowadzić do objawów odstawiennych. Typowe objawy to: zawroty głowy, parestezje, problemy ze snem, pobudzenie, nudności, wymioty, drżenie, splątanie, pocenie się, bóle głowy, biegunka, kołatanie serca, zmiany nastroju, drażliwość oraz zaburzenia widzenia. W przypadku konieczności zaprzestania stosowania preparatu, należy stopniowo zmniejszać dawkę przez kilka tygodni lub miesięcy, zgodnie z zaleceniami lekarza.
Escitalopram wydłuża odstęp QT i może powodować niemiarowości komorowe (w tym torsade de pointes). Największe ryzyko występuje u kobiet, osób z hipokaliemią oraz pacjentów z wydłużeniem odstępu QT lub innymi chorobami serca.
Stosowanie escitalopramu u pacjentów z istotną bradykardią, po niedawnym zawale serca lub z niewyrównaną niewydolnością serca wymaga ostrożności.
Zaburzenia elektrolitowe, takie jak hipokaliemia i hipomagnezemia, zwiększają ryzyko groźnych arytmii i powinny być skorygowane przed rozpoczęciem leczenia escitalopramem.
U pacjentów ze stabilną chorobą serca, lekarz powinien wykonać elektrokardiografię (EKG) przed rozpoczęciem leczenia escitalopramem.
W przypadku wystąpienia zaburzeń rytmu serca podczas leczenia escitalopramem, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, który może przerwać terapię i wykonać badanie EKG.
Osoby nietolerujące laktozy, mające niedobór laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy nie powinny stosować preparatu z uwagi na zawartość laktozy.

Czy stosowanie tego preparatu wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?
Preparat może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Leki psychoaktywne mogą zakłócać zdolność podejmowania decyzji i reakcji w sytuacjach nagłych. Należy zachować ostrożność!

Dawkowanie preparatu Elicea - tabletki powlekane

Preparat przyjmuje formę tabletek przeznaczonych do spożycia doustnego. Należy unikać przekraczania zalecanych dawek, ponieważ nie przynosi to dodatkowej skuteczności, a może być szkodliwe dla zdrowia. W przypadku wątpliwości co do stosowania preparatu zaleca się skonsultowanie się z lekarzem.Dla dorosłych:- Ciężki epizod depresji, zaburzenie lękowe uogólnione, zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne: Zazwyczaj stosuje się 10 mg dziennie, lekarz może zwiększyć dawkę do maksymalnie 20 mg dziennie.- Depresja: Poprawa stanu chorego jest zauważalna po 2-4 tygodniach leczenia. Leczenie należy kontynuować co najmniej przez 6 miesięcy po ustąpieniu objawów.- Fobia społeczna: Stosuje się zazwyczaj 10 mg na dobę, lekarz może dostosować dawkę w zależności od reakcji pacjenta.- Zaburzenie lękowe z napadami lęku: Dawkowanie zaczyna się od 5 mg na dobę przez pierwsze 7 dni, a następnie może być zwiększone do 20 mg na dobę.Preparat należy przyjmować raz dziennie rano, podczas posiłku lub niezależnie od niego. Tabletki nie powinny być rozgryzane. W przypadku braku informacji na temat skuteczności preparatu u dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia, nie zaleca się stosowania go w tej grupie wiekowej.

Czy można stosować Elicea - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W czasie ciąży nie powinno się zażywać żadnych leków bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem!
Należy pamiętać, że przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub podczas karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem, aby omówić ewentualne ryzyko i korzyści związane z jego stosowaniem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, zawsze skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku.
Preparat nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży, chyba że lekarz uzna to za konieczne (po rozważeniu innych możliwości leczenia).
Escitalopram przenika do mleka matki, dlatego podczas karmienia piersią nie zaleca się jego stosowania.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Ważne jest poinformowanie lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, zarówno tych na receptę, jak i tych bez recepty. Należy unikać jednoczesnego stosowania escitalopramu z nieodwracalnymi inhibitorami MAO, a także unikać parowania tego leku z innymi lekami przedłużającymi odstęp QT, takimi jak leki przeciwarytmiczne, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne i inne. Istnieje wiele potencjalnie niebezpiecznych interakcji, dlatego ważne jest zachowanie ostrożności przy jednoczesnym stosowaniu innych leków. Należy również unikać spożywania alkoholu podczas leczenia.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Elicea- tabletki powlekane?

Elicea, podobnie jak każdy lek, może powodować skutki uboczne, jednak nie u wszystkich pacjentów. Trzeba pamiętać, że korzyści z jego stosowania są zazwyczaj większe niż potencjalne działania niepożądane. Nudności są bardzo częstym skutkiem ubocznym. Inne częste skutki uboczne to m.in. zmiany masy ciała, zaburzenia snu, bóle stawów, zaburzenia seksualne, zmęczenie. Wśród rzadszych skutków ubocznych wymienia się m.in. reakcję anafilaktyczną, agresję, omamy, zaburzenia przewodzenia w sercu. Z kolei bardzo rzadko mogą wystąpić myśli lub zachowania samobójcze. Warto pamiętać, że leki z tej grupy mogą zwiększać ryzyko złamań kości u pacjentów. Istnieje również ryzyko wydłużenia odstępu QT i zaburzeń rytmu serca.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł