- Co zawiera i jak działa Espiro - tabletki powlekane?
- Kiedy stosować Espiro - tabletki powlekane?
- Kiedy nie stosować preparatu Espiro - tabletki powlekane?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Espiro- tabletki powlekane?
- Dawkowanie preparatu Espiro - tabletki powlekane
- Czy można stosować Espiro - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Espiro- tabletki powlekane?
Co zawiera i jak działa Espiro - tabletki powlekane?
Kiedy stosować Espiro - tabletki powlekane?
Suplement ten jest polecany jako uzupełnienie:
• standardowego leczenia beta-blokerami, w celu zmniejszenia ryzyka zgonu i zachorowalności z przyczyn sercowo-naczyniowych u pacjentów w stabilnym stanie ze zaburzeniami czynności lewej komory serca (frakcja wyrzutowa lewej komory nie przekracza 40%) oraz objawami klinicznymi niewydolności serca po niedawnym incydencie zawału serca
• standardowego leczenia, w celu zmniejszenia ryzyka zgonu i zachorowalności z przyczyn sercowo-naczyniowych u dorosłych z przewlekłą niewydolnością serca (klasa II wg skali NYHA) oraz z zaburzeniami czynności lewej komory serca (frakcja wyrzutowa lewej komory nie przekracza 30%)
Kiedy nie stosować preparatu Espiro - tabletki powlekane?
Niestety, nawet gdy istnieją wskazania do użycia preparatu, nie zawsze jest możliwe jego zastosowanie. Nie wolno stosować preparatu, jeśli jesteś uczulony na którekolwiek składniki preparatu.
Nie należy stosować, gdy zachodzi:
• podwyższone stężenie potasu we krwi powyżej 5 mmol/l przed rozpoczęciem leczenia
• poważna niewydolność nerek (filtracja kłębuszkowa poniżej 30 ml/min/1,73 m2)
• poważna niewydolność wątroby (klasa C według skali Childa i Pugha)
a także,
• gdy równocześnie stosowane są leki moczopędne oszczędzające potas lub preparaty silnie hamujące izoenzym 3A4 cytochromu P450 (takie jak itrakonazol, ketokonazol, rytonawir, nelfinawir, klarytromycyna, telitromycyna, nefazodon)
• gdy równocześnie stosowane są inhibitory ACE i sartany (antagoniści receptora angiotensyny II).
Preparatu nie wolno stosować w okresie ciąży, chyba że jest to bezwzględnie konieczne. Jest przeciwwskazany podczas karmienia piersią.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Espiro- tabletki powlekane?
Dawkowanie preparatu Espiro - tabletki powlekane
Czy można stosować Espiro - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?
W trakcie ciąży nie należy zażywać żadnych leków bez konsultacji z lekarzem!
Bardzo istotne jest, aby przed zażyciem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i omówić ewentualne zagrożenia i korzyści związane z zastosowaniem danego leku. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, poinformuj swojego lekarza o tym podczas wystawiania recepty na lek.
Preparatu nie powinno się stosować w ciąży, chyba że w opinii lekarza jest to absolutnie konieczne. Tylko lekarz może ocenić stosunek ryzyka do korzyści w Twoim przypadku.
Preparat jest przeciwwskazany w okresie karmienia piersią.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Espiro- tabletki powlekane?
Jak każdy lek, również Espiro, może wywoływać efekty uboczne, jednak nie u wszystkich pacjentów stosujących ten lek. Należy pamiętać, że korzyści z jego stosowania z reguły przewyższają potencjalne szkody związane z wystąpieniem działań niepożądanych.
Do możliwych skutków ubocznych należą zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej i kwasowo-zasadowej, takie jak częsta hiperkaliemia i jej objawy (osłabienie, zmęczenie, zaburzenia rytmu serca, zaburzenia przewodzenia w sercu), zwiększenie stężenia cholesterolu. Rzadziej mogą wystąpić: obniżenie stężenia sodu (hiponatremia), odwodnienie, podwyższone stężenie trójglicerydów we krwi.
Często dochodzi do: bezsenności, omdlenia, zawrotów głowy, bólów głowy, niewydolności serca, migotania przedsionków, niskiego ciśnienia tętniczego (w tym ortostatycznego), kaszlu, biegunki, nudności, zaparć, wymiotów, kurczów mięśni, bólów pleców, niewydolności nerek, osłabienia, podwyższonego stężenia mocznika i kreatyniny we krwi, wysypki, świądu.
Rzadziej mogą pojawić się: odmiedniczkowe zapalenie nerek, zapalenie gardła, eozynofilia (zwiększenie liczby granulocytów kwasochłonnych), nadczynność tarczycy, niedoczulica, przyspieszenie rytmu serca (tachykardia), zakrzepica tętnic kończyn, kaszel, wzdęcia, nadmierne pocenie się, obrzęk naczynioruchowy, bóle mięśniowo-szkieletowe, zapalenie pęcherzyka żółciowego, ginekomastia, osłabienie, złe samopoczucie, podwyższenie stężenia glukozy we krwi.