- Co zawiera i jak działa Furosemidum Polpharma - tabletki?
- Kiedy stosować Furosemidum Polpharma - tabletki?
- Kiedy nie stosować preparatu Furosemidum Polpharma - tabletki?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Furosemidum Polpharma- tabletki?
- Dawkowanie preparatu Furosemidum Polpharma - tabletki
- Czy można stosować Furosemidum Polpharma - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Furosemidum Polpharma- tabletki?
Co zawiera i jak działa Furosemidum Polpharma - tabletki?
Składnikiem aktywnym leku jest furosemid, substancja o potężnym działaniu moczopędnym, co prowadzi do zwiększenia ilości wydalanego moczu. Furosemid blokuje zwrotne wchłanianie jonów sodu i chloru, co skutkuje zwiększonym wydalaniem tych jonów z moczem oraz zwiększeniem ilości wydalanej wody. Wraz z zwiększonym wydalaniem sodu, następuje również zwiększone wydalanie potasu, magnezu i wapnia. Furosemid jest określany jako diuretyk pętlowy ze względu na swoje działanie w obszarze pętli nefronu. Ponadto, działa prawdopodobnie poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych i zmniejszenie oporu naczyniowego. Lek stosowany jest w leczeniu nadciśnienia tętniczego oraz obrzęków.
Pierwsze działanie moczopędne pojawia się po 0,5–1 godzinie po podaniu doustnym leku i zazwyczaj utrzymuje się przez 6–8 godzin. Działanie przeciwnadciśnieniowe pojawia się po kilku dniach stosowania leku.
Kiedy stosować Furosemidum Polpharma - tabletki?
Preparat jest polecany:
dla osób dorosłych i dzieci do leczenia opuchnięć związanych z zastoinową niewydolnością serca, marskością wątroby i chorobami nerek, gdy wymagane jest stosowanie mocnych i szybkodziałających leków moczopędnych
dla osób dorosłych w leczeniu nadciśnienia tętniczego (głównie w połączeniu z innymi lekami przeciwnadciśnieniowymi).
Kiedy nie stosować preparatu Furosemidum Polpharma - tabletki?
Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go zastosować. Jeśli jesteś uczulony na którykolwiek składnik preparatu lub na inne sulfonamidy, nie wolno go stosować.
Nie wolno także stosować preparatu, gdy występuje hipowolemia, odwodnienie, bezmocz, niewydolność nerek, śpiączka wątrobowa, ciężka hipokaliemia, hiponatremia, stan przedśpiączkowy lub śpiączka związane z encefalopatią wątrobową.
Nie zaleca się stosowania u kobiet karmiących piersią oraz w ciąży, chyba że w opinii lekarza jest to niezbędne (tylko krótkotrwałe leczenie).
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Furosemidum Polpharma- tabletki?
Niektóre schorzenia i inne sytuacje mogą uniemożliwiać stosowanie lub wymagać zmiany dawki leku. W niektórych przypadkach konieczne może być również regularne badanie kontrolne. Konieczny jest szczególny nadzór lekarski u chorych: - z niskim ciśnieniem tętniczym - z cukrzycą, gdzie konieczne jest regularne monitorowanie poziomu glukozy we krwi - cierpiących na dną moczanową, gdzie konieczne jest regularne monitorowanie poziomu kwasu moczowego we krwi - z zaburzeniami oddawania moczu, np. z rozrostem gruczołu krokowego, gdzie furosemid może być stosowany tylko pod warunkiem prawidłowego odpływu moczu, aby uniknąć zatrzymania moczu - z hipoproteinemią związaną np. z zespołem nerczycowym, gdzie konieczna jest ostrożność przy dostosowywaniu dawki - z zespołem wątrobowo-nerkowym - u których spadek ciśnienia tętniczego może prowadzić do udaru mózgu lub zawału serca
Podczas leczenia możliwe jest wystąpienie objawowego niskiego ciśnienia tętniczego, prowadzącego do zawrotów głowy, omdleń lub utraty świadomości. Szczególnie narażone na to są osoby starsze przyjmujące leki obniżające ciśnienie tętnicze. Furosemid jest lekiem silnie działającym, mogącym prowadzić do odwodnienia i zawrotów głowy. W przypadku leczenia nadciśnienia tętniczego, furosemid powinien być stosowany tylko u pacjentów z prawidłową funkcją nerek, po indywidualnej ocenie korzyści i ryzyka przez lekarza. Lek może powodować zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej, dlatego konieczne jest regularne monitorowanie elektrolitów, parametrów równowagi kwasowo-zasadowej oraz stężenia innych substancji we krwi. Osoby zwiększonym ryzykiem zaburzeń elektrolitowych, np. z dodatkową utratą płynów, powinny być monitorowane szczególnie starannie. Konieczne może być tymczasowe przerwanie stosowania furosemidu. U dorosłych, utrata masy ciała wynikająca z wydalania moczu nie powinna przekraczać 1 kg dziennie. Nadmierne odwodnienie może prowadzić do powikłań sercowo-naczyniowych. W przypadku niskiego stężenia sodu we krwi, przesączanie kłębuszkowe może ulec zmniejszeniu. Normalizacja stężenia sodu może umożliwić wznowienie działania moczopędnego furosemidu. Stosowanie furosemidu może prowadzić do hipokaliemii, dlatego zalecana jest dieta bogata w potas.
Równoczesne stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych przy hipowolemii lub odwodnieniu może prowadzić do ostrej niewydolności nerek. Zwiększone wydalanie moczu podczas stosowania furosemidu może powodować niedobory witaminy B1 (tiaminy), co może wpłynąć na funkcjonowanie serca. Należy uzupełnić niedobory tiaminy. Stosowanie furosemidu może być związane z nasileniem objawów tocznia rumieniowatego układowego. Preparat zawiera laktozę, dlatego osoby nietolerujące galaktozy, mające niedobór laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy, nie powinny go stosować. Lek może wpłynąć negatywnie na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Dawkowanie preparatu Furosemidum Polpharma - tabletki
Lek występuje w postaci tabletek przeznaczonych do stosowania doustnego. Należy przestrzegać zalecanych dawek, aby uniknąć szkody dla zdrowia. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.
Osoby dorosłe:
Standardowa dawka wynosi początkowo 40-80 mg raz dziennie, rano; następnie lekarz może dostosować dawkę w razie potrzeby. Podtrzymującą dawkę należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza, 1-2 razy dziennie, co 2. dzień lub przez 2-4 kolejne dni w tygodniu.
W przypadku długotrwałego leczenia obrzęków, dawka podtrzymująca zazwyczaj wynosi 40-80 mg dziennie. W leczeniu ciężkich obrzęków maksymalna dawka wynosi 600 mg dziennie w 3-4 podzielonych dawkach. W przypadku przewlekłej niewydolności nerek zalecane dawki sięgają do 1,5 g dziennie.
Dzieci:
Lek nie jest zalecany dla niemowląt i małych dzieci, które nie potrafią połknąć tabletki.
W każdym przypadku lekarz ustala dawkę indywidualnie (zazwyczaj 1-3 mg/kg masy ciała raz dziennie). Maksymalna dawka wynosi 40 mg dziennie, niezależnie od wagi dziecka.
W leczeniu długotrwałym zaleca się stosowanie najmniejszej skutecznej dawki.
Czy można stosować Furosemidum Polpharma - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?
W trakcie ciąży nie należy przyjmować żadnych leków bez uprzedniej konsultacji z lekarzem!
Niezbędne jest skonsultowanie się z lekarzem przed zastosowaniem jakichkolwiek leków w trakcie ciąży lub laktacji, aby wyjaśnić wszelkie obawy dotyczące potencjalnych zagrożeń i korzyści wynikających z przyjmowania danego leku. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, poinformuj lekarza, który przepisuje receptę.
Preparatu nie należy stosować w ciąży, chyba że lekarz uzna to za bezwzględnie konieczne. Jeśli korzyści przeważają nad potencjalnym ryzykiem, lekarz może zalecić krótkotrwałe stosowanie furosemidu z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności. W Twoim przypadku tylko lekarz może dokonać oceny korzyści i ryzyka!
Nie stosować u kobiet karmiących piersią.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
1. Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, nawet tych bez recepty.
2. Furosemid może oddziaływać z innymi lekami moczopędnymi, dlatego konieczne jest dostosowanie dawkowania przez lekarza.
3. Preparat może wpływać na stężenie potasu we krwi i nasilać niepożądane skutki innych leków, jak glikozydy nasercowe.
4. Furosemid może mieć wpływ na działanie leków blokujących przewodnictwo nerwowo-mięśniowe.
5. Równoczesne stosowanie furosemidu z innymi lekami może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie.
6. Preparat może zmniejszać skuteczność innych leków i może zachodzić potrzeba dostosowania dawek.
7. Należy zachować ostrożność przy stosowaniu diuretyków z lekami przeciwzapalnymi.
8. Furosemid może nasilać działanie innych leków, prowadząc do toksycznych efektów ubocznych.
9. Równoczesne stosowanie furosemidu z cyklosporyną może zwiększać ryzyko zapaleń stawów.
10. Nie zaleca się stosowania furosemidu u osób z grupy wysokiego ryzyka nefropatii.
11. Preparat może nasilać działanie antybiotyków i innych leków, prowadząc do nieodwracalnych uszkodzeń słuchu i nerek.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Furosemidum Polpharma- tabletki?
Furosemid Polpharma może wywołać skutki uboczne, ale nie u wszystkich pacjentów. Warto pamiętać, że korzyści z jego stosowania zazwyczaj przewyższają ryzyko działań niepożądanych.
Najczęściej występują: zaburzenia równowagi wody i elektrolitów, hipoalbuminemia, odwodnienie, hiperkalcemia, podwyższone stężenie kreatyniny i trójglicerydów we krwi. Częste: hipokaliemia, hiponatremia, hipochloremia, podwyższone stężenie cholesterolu, kwasu moczowego we krwi oraz ataki dny moczanowej. Do objawów zaburzeń elektrolitowych mogą należeć: zwiększone pragnienie, splątanie, bóle głowy, kurcze mięśni, osłabienie mięśni, arytmie serca, zaburzenia żołądkowe. Możliwe również: zasadowica metaboliczna, hipokalcemia, hipomagnezemia, podwyższone stężenie mocznika we krwi, hiperglikemia, rzekomy zespół Barttera. Mogą wystąpić również: zaburzenia hematologiczne, encefalopatia wątrobowa, parestezje, zawroty głowy, omdlenia, bóle głowy, niedokrwistość, biegunka, zaburzenia trawienne, zapalenie trzustki, zwiększone stężenie glukozy we krwi, problemy z kontrolą glikemii u pacjentów z cukrzycą, reakcje alergiczne, zapalenie naczyń, nudności, wymioty, brak apetytu, zaparcia, żółtaczka, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, osłabienie, gorączka, reakcje skórne, reakcje anafilaktyczne. Istnieje również ryzyko nasilenia tocznia rumieniowatego układowego.
Stosowanie furosemidu u wcześniaków może zwiększyć ryzyko przetrwania przewodu tętniczego Botala.
Furosemid może powodować tymczasowe lub nieodwracalne uszkodzenia słuchu, zwłaszcza u osób z niewydolnością nerek oraz przyjmujących inne leki ototoksyczne; w skrajnych przypadkach może doprowadzić do trwałej głuchoty.