Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Glucophage 1000

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Pimafucort Krem

Pimafucort Krem

29.08.2024
Glucophage 1000
27.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Glucophage 1000 - tabletki powlekane?

Substancją aktywną preparatu jest metformina, lek doustny stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2. Metformina działa poprzez zmniejszenie produkcji glukozy w wątrobie, zwiększenie wychwytu glukozy i jej zużycie, opóźnienie wchłaniania glukozy oraz poprawę metabolizmu lipidów.

Nie powoduje hipoglikemii i może zmniejszyć ryzyko powikłań związanych z cukrzycą u dorosłych z nadwagą. Po podaniu doustnym maksymalne stężenie metforminy we krwi osiąga się po około 2,5 godzinach, a stężenie leku ustala się po 24-48 godzinach. Metformina jest wydalana z moczem w postaci niezmienionej, a w przypadku zaburzeń funkcji nerek może wystąpić zwiększone stężenie leku we krwi.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Glucophage 1000 - tabletki powlekane?

Produkt jest zalecany do stosowania w terapii pacjentów cierpiących na cukrzycę typu 2, szczególnie u osób z nadwagą, u których dieta i aktywność fizyczna nie są wystarczające do osiągnięcia prawidłowego poziomu glukozy we krwi.

U osób dorosłych ten lek może być stosowany samodzielnie lub w połączeniu z innymi lekami doustnymi przeciwcukrzycowymi lub insuliną.

U dzieci powyżej 10. roku życia i młodzieży preparat można stosować samodzielnie lub w połączeniu z insuliną.

Zostało udowodnione, że stosowanie metforminy jako pierwszego leku w przypadku niepowodzenia diety prowadzi do zmniejszenia ryzyka powikłań cukrzycy u dorosłych z cukrzycą typu 2 i nadwagą.

Kiedy nie stosować preparatu Glucophage 1000 - tabletki powlekane?

Niestety, nawet jeśli istnieją wskazania do używania preparatu, nie zawsze jest on odpowiedni. Nie wolno stosować preparatu, jeśli występuje uczulenie na którykolwiek z jego składników.

Niedozwolone jest także stosowanie preparatu w przypadku:

• kwasicy metabolicznej każdego rodzaju (w tym kwasicy ketonowej związanej z cukrzycą, kwasicy mleczanowej)

• stanu przedśpiączkowego w cukrzycy

• ciężkich zaburzeń czynności nerek (GFR mniejszy niż 30 ml/min)

• ostrych stanów związanych z ryzykiem zaburzenia czynności nerek, takich jak: odwodnienie, ciężkie zakażenie, wstrząs

• ostrych lub przewlekłych chorób mogących prowadzić do niedotlenienia tkanek, takich jak: niewydolność serca, niewydolność oddechowa, niedawno przebyty zawał serca, wstrząs

• niewydolności wątroby

• ostrego zatrucia alkoholem, choroby alkoholowej.

Preparatu nie wolno stosować u kobiet w ciąży oraz u kobiet karmiących piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Glucophage 1000- tabletki powlekane?

Niektóre schorzenia i inne okoliczności mogą być przeciwwskazaniem do stosowania preparatu lub wskazaniem do dostosowania dawki leku. W pewnych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie określonych badań kontrolnych. Należy być bardzo ostrożnym, gdy występuje odwodnienie (na przykład spowodowane ciężką biegunką, wymiotami, gorączką lub zmniejszonym spożyciem płynów). W takim przypadku należy przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem.

Podczas stosowania leków, które mogą pogorszyć funkcjonowanie nerek, takich jak leki przeciwnadciśnieniowe, moczopędne lub niesteroidowe leki przeciwzapalne, należy zachować szczególną ostrożność. Kwasica mleczanowa to poważne powikłanie metaboliczne, które może wystąpić podczas stosowania preparatu. W razie wystąpienia objawów takich jak duszność, ból brzucha, kurcze mięśni, ciężkie osłabienie, hipotermia i śpiączka, należy przerwać przyjmowanie preparatu i natychmiast skonsultować się z lekarzem. Zaleca się regularne kontrolowanie funkcji nerek (badanie stężenia kreatyniny we krwi) przed rozpoczęciem leczenia i w trakcie terapii. W przypadku występowania stanów wpływających na funkcjonowanie nerek, należy skonsultować się z lekarzem, aby ocenić konieczność przerwania stosowania preparatu.

Należy pamiętać, że dieta i regularna aktywność fizyczna mają istotny wpływ na kontrolę poziomu glukozy we krwi i skuteczność leczenia. Zaleca się przestrzeganie zaleconej diety i regularne wykonywanie zaleconych badań. Preparat nie powoduje hipoglikemii, jednak przy jednoczesnym stosowaniu z insuliną lub innymi lekami przeciwcukrzycowymi istnieje ryzyko wystąpienia hipoglikemii. W takim przypadku może być zaburzona zdolność psychofizyczna, co może stanowić zagrożenie podczas prowadzenia pojazdów lub obsługi maszyn.

Jeśli preparat jest stosowany samodzielnie, nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń. Jednak przy jednoczesnym stosowaniu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi, należy zachować ostrożność.

Dawkowanie preparatu Glucophage 1000 - tabletki powlekane

Produkt przyjmuje formę tabletek pokrytych powłoką do przyjmowania doustnie. Należy przestrzegać zalecanej dawki, ponieważ jej przekroczenie nie zwiększy skuteczności leku, a może zaszkodzić zdrowiu i życiu. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania preparatu, należy skonsultować się z lekarzem.

Dla dorosłych z prawidłową funkcją nerek (GFR nie mniejszy niż 90 ml/min):

W monoterapii lub w terapii skojarzonej z innymi doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi:

- początkowo zazwyczaj 500–850 mg 2–3 razy dziennie, w trakcie lub po posiłku. Po 10–15 dniach lekarz dostosuje dawkowanie na podstawie wyników kontroli stężenia glukozy we krwi. Stopniowe zwiększanie dawki może zapobiec wystąpieniu skutków ubocznych związanych z układem pokarmowym. Maksymalna dawka wynosi 3 g dziennie podawane w 3 podzielonych dawkach.

Lekarz może również zalecić stosowanie preparatu w zamian za dotychczasowe doustne leki przeciwcukrzycowe. Należy wtedy ściśle postępować zgodnie z zaleceniami lekarza.

W terapii skojarzonej z insuliną:

- początkowo zazwyczaj 500–850 mg 2–3 razy dziennie; lekarz będzie dostosowywać dawkę insuliny na podstawie wyników monitoringu stężenia glukozy we krwi.

Specjalne grupy pacjentów:

W przypadku osób starszych lekarz ustala dawkę na podstawie parametrów funkcji nerek. W tej grupie wiekowej konieczna jest regularna kontrola funkcji nerek.

W przypadku pacjentów z zaburzeniami funkcji nerek wartość GFR powinna zostać ustalona przed rozpoczęciem terapii preparatami zawierającymi metforminę, a następnie co najmniej raz w roku; pacjenci z większym ryzykiem pogorszenia funkcji nerek oraz osoby w podeszłym wieku powinny być poddawane częstszej kontroli funkcji nerek, na przykład co 3–6 miesięcy.

W przypadku zaburzeń funkcji nerek odpowiednie dostosowanie dawki metforminy zaleca lekarz (więcej informacji: patrz zarejestrowane materiały producenta).

Stosowanie metforminy jest przeciwwskazane w przypadku współczynnika filtracji kłębuszkowej GFR mniejszego niż 30 ml/min.

U dzieci po ukończeniu 10. roku życia i młodzieży:

W monoterapii lub w terapii skojarzonej z insuliną: początkowo zazwyczaj 500–850 mg raz dziennie, w trakcie lub po posiłku. Po 10–15 dniach lekarz dostosuje dawkę na podstawie wyników monitoringu stężenia glukozy we krwi. Stopniowe zwiększanie dawki może zapobiec skutkom ubocznym związanym z przewodem pokarmowym. Maksymalna zalecana dawka wynosi 2 g dziennie podawane w 2–3 podzielonych dawkach.

Czy można stosować Glucophage 1000 - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?

Przed zażyciem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią zawsze skonsultuj się z lekarzem!

Należy zawsze ustalić z lekarzem potencjalne ryzyko i korzyści związane z zażyciem danego leku w trakcie ciąży lub karmienia piersią, aby uniknąć niepotrzebnych zagrożeń. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajść w ciążę, poinformuj lekarza o swoim stanie.

Należy unikać stosowania preparatu podczas ciąży. W razie zajścia w ciążę lub planowania ciąży podczas stosowania preparatu, konieczna jest natychmiastowa konsultacja z lekarzem w celu szybkiej zmiany terapii na leczenie insuliną.

Zaleca się unikanie stosowania preparatu w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są dostępne bez recepty.

Podczas leczenia metforminą powinno się unikać spożywania alkoholu i przyjmowania preparatów zawierających alkohol. Zatrucie alkoholem zwiększa ryzyko wystąpienia kwasicy mleczanowej, zwłaszcza w przypadku głodzenia, niedożywienia lub zaburzeń czynności wątroby. Donaczyniowe podawanie środków kontrastowych zawierających jod może prowadzić do niewydolności nerek, co z kolei może spowodować nagromadzenie metforminy i zwiększenie ryzyka kwasicy mleczanowej.

Stosowanie preparatu powinno zostać przerwane przed badaniem i wznowione nie wcześniej niż po upływie 48 godzin po badaniu, pod warunkiem potwierdzenia przez lekarza prawidłowej czynności nerek. Należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza. Inhibitory konwertazy angiotensyny, antagoniści receptora angiotensyny II, leki moczopędne, zwłaszcza diuretyki pętlowe, niesteroidowe leki przeciwzapalne, w tym selektywne inhibitory COX 2, mogą zwiększać ryzyko wystąpienia kwasicy mleczanowej ze względu na możliwe zaburzenia nerek. Konieczne jest monitorowanie czynności nerek. Glikokortykosteroidy, sympatykomimetyki i leki moczopędne mogą działać przeciwnie do metforminy, tj. zwiększać poziom glukozy we krwi. W związku z tym, należy częściej kontrolować stężenie glukozy we krwi podczas stosowania tych leków. Lekarz dostosuje dawkę leku przeciwcukrzycowego w przypadku konieczności stosowania tych leków. Leki w postaci kationów, takie jak ranolazyna, cymetydyna, dolutegravir, trimetoprim, vandetanib, izawukonazol, mogą rywalizować z metforminą o ten sam system transportu w kanalikach nerkowych, co może prowadzić do zwiększenia stężenia metforminy we krwi. Zaleca się zachowanie ostrożności przy jednoczesnym stosowaniu tych leków z metforminą; w razie potrzeby lekarz dostosuje dawkowanie metforminy.

Należy zachować ostrożność, ponieważ niżej wymienione leki mogą wpływać na białka transportujące metforminę przez błonę komórkową i wpłynąć na skuteczność jej działania. Inhibitory konwertazy angiotensyny mogą obniżyć poziom glukozy we krwi; konieczne jest dostosowanie dawki metforminy przez lekarza podczas leczenia tymi lekami oraz po zakończeniu ich stosowania. Jeżeli metformina jest stosowana w połączeniu z insuliną lub lekiem zwiększającym wydzielanie insuliny, konieczne może być dostosowanie dawki tych leków w celu zmniejszenia ryzyka hipoglikemii.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Glucophage 1000- tabletki powlekane?

Podobnie jak każdy lek, Etform może wywoływać skutki uboczne, choć nie u wszystkich pacjentów. Należy pamiętać, że pozytywne efekty stosowania leku z reguły przewyższają negatywne skutki uboczne.

Bardzo często występują: nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha i utrata apetytu, jednak zazwyczaj ustępują same po sobie. Aby zminimalizować te objawy, zaleca się stopniowe zwiększanie dawki. Jest także możliwe zaburzenie smaku. Bardzo rzadko może wystąpić kwasica mleczanowa, poważne powikłanie metaboliczne, które może mieć tragiczne skutki. Rzadko obserwuje się zmniejszenie wchłaniania witaminy B12 oraz jej stężenia we krwi (co może prowadzić do niedokrwistości megaloblastycznej), nieprawidłowe wyniki testów wątrobowych, zapalenie wątroby ustępujące po zaprzestaniu stosowania metforminy, a także reakcje skórne: rumień, świąd i pokrzywka. W przypadku leczenia łączonym z innymi lekami przeciwcukrzycowymi może wystąpić hipoglikemia.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł