Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Haloperidol Skutki Uboczne

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Pimafucort Krem

Pimafucort Krem

29.08.2024
Haloperidol Skutki Uboczne
11.08.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Haloperidol WZF - tabletki?

Haloperidol jest składnikiem czynnym tego preparatu. Jest to lek neuroleptyczny należący do grupy pochodnych butyrofenonu, charakteryzujący się silnym działaniem przeciwpsychotycznym i uspokajającym. Jego mechanizm działania polega na blokowaniu receptorów dopaminowych, zwłaszcza typu D2. Skutecznie redukuje objawy wytwórcze schizofrenii, zmniejsza nasilenie omamów i urojeń, a także korzystnie wpływa na manię i zespoły związane z pobudzeniem. Dodatkowo działa przeciwwymiotnie, hamując nudności i czkawkę. Może jednak powodować niepożądane efekty uboczne, takie jak zaburzenia pozapiramidowe oraz depresję.

Po podaniu doustnym maksymalne stężenie haloperydolu osiąga się w ciągu 2-6 godzin. Stan równowagi terapeutycznej występuje po około tygodniu regularnego przyjmowania leku. Haloperidol łatwo przenika do tkanki mózgowej, a także przez łożysko do płodu oraz do mleka matki. Jest metabolizowany w wątrobie i wydalany z organizmu przez kał oraz mocz.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Haloperidol WZF - tabletki?

Preparat ten jest zalecany u dorosłych po ukończeniu 18. roku życia w leczeniu schizofrenii, majaczenia, epizodów manii w chorobie afektywnej dwubiegunowej, a także ostrego pobudzenia psychoruchowego w zaburzeniach psychotycznych. Preparat może być również stosowany w przypadku utrzymującej się agresji i objawów psychotycznych u chorych z demencją spowodowaną chorobą Alzheimera lub naczyniową demencją.

Ponadto, jest on skuteczny w leczeniu tików, w tym zespołu Tourette’a, oraz łagodnej i umiarkowanej pląsawicy w chorobie Huntingtona. Dla dzieci i młodzieży preparat jest zalecany w leczeniu schizofrenii, ciężkich zachowań agresywnych u dzieci z autyzmem lub zaburzeniami rozwojowymi, oraz tików, w tym zespołu Tourette’a.

Kiedy nie stosować preparatu Haloperidol WZF - tabletki?

Niestety, mimo wskazań do stosowania preparatu, nie zawsze jest to możliwe. Konieczne jest unikanie preparatu w przypadku alergii na którykolwiek ze składników.

Przeciwwskazaniami do stosowania preparatu mogą być między innymi: stan śpiączki, zahamowanie czynności ośrodkowego układu nerwowego, choroba Parkinsona, otępienie z ciałami Lewy’ego, postępujące porażenie nadjądrowe, wydłużenie odstępu QTc w zapisie EKG, niedawny ostry zawał serca, niewyrównana niewydolność serca, komorowe zaburzenia rytmu serca lub torsade de pointes w wywiadzie, hipokaliemia (zmniejszenie stężenia potasu we krwi) oraz równoczesne stosowanie leków wydłużających odstęp QT w zapisie EKG.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Haloperidol WZF- tabletki?

Niektóre schorzenia i inne okoliczności mogą być przeszkodą w stosowaniu lub mogą wymagać zmiany dawkowania preparatu. W niektórych przypadkach konieczne może być przeprowadzenie określonych badań kontrolnych. Zanotowano przypadki nagłych zgonów u pacjentów z zaburzeniami psychicznymi, którzy byli leczeni lekami przeciwpsychotycznymi, w tym haloperidolem. U osób starszych cierpiących na psychozę związane z otępieniem, stosowanie haloperidolu zwiększa ryzyko zgonu, głównie z powodu zaburzeń układu sercowo-naczyniowego lub zakażeń. To ryzyko może być większe w przypadku haloperidolu w porównaniu do atypowych leków przeciwpsychotycznych. Rzadko występujące przypadki nagłych zgonów po podaniu haloperidolu wiążą się z wydłużeniem odstępu QTc i/lub komorowymi zaburzeniami rytmu serca.

Zwiększone ryzyko dotyczy szczególnie przypadków stosowania dużych dawek, predysponowanych pacjentów oraz podania dożylnego, zwłaszcza dożylnie. Należy zachować szczególną ostrożność u osób podwyższonym ryzykiem wystąpienia komorowych zaburzeń rytmu serca, w tym u pacjentów: - z niską częstością akcji serca (bradykardią) - z chorobami serca - z wydłużeniem odstępu QTc w wywiadzie rodzinny - którzy nadużywają alkoholu - metabolizujących wolniej z udziałem izoenzymu 2D6 cytochromu P450 (ryzyko wzrostu stężenia haloperidolu we krwi) - z niewyrównanymi zaburzeniami elektrolitowymi, takimi jak hipokaliemia i hipomagnezemia (należy wyrównać zaburzenia elektrolitowe przed rozpoczęciem stosowania preparatu) - z niskim ciśnieniem tętniczym (w tym z ortostatycznym niedociśnieniem).

Przed rozpoczęciem stosowania preparatu, lekarz zaleci wykonanie elektrokardiografii (EKG) oraz oznaczenie stężenia elektrolitów. Rekomendowane jest regularne monitorowanie EKG i stężenia elektrolitów, zwłaszcza u pacjentów stosujących leki moczopędne lub cierpiących na współistniejące choroby. Jeśli odstęp QT się wydłuży, lekarz podejmie decyzję o przerwaniu leczenia lub zmniejszeniu dawki haloperidolu. W okresie stosowania haloperidolu u pacjentów z otępieniem, zwiększa się ryzyko zdarzeń naczyniowo-mózgowych, w tym udaru. Należy być ostrożnym podczas stosowania preparatu u pacjentów z czynnikami ryzyka udaru. Stosowanie haloperidolu może rzadko prowadzić do wystąpienia zagrażającego życiu tzw. złośliwego zespołu neuroleptycznego. Wysoka gorączka jest często wczesnym objawem tego zespołu. Inne objawy mogą obejmować: ogólne napięcie mięśniowe, sztywność mięśni, zaburzenia świadomości, niestabilność układu autonomicznego (niestabilny puls lub ciśnienie tętnicze, nadmierne pocenie się i zaburzenia rytmu serca) oraz wzrost aktywności fosfokinazy kreatynowej. W takim przypadku należy natychmiast przerwać przyjmowanie preparatu i podjąć odpowiednie leczenie.

U niektórych osób po długotrwałym stosowaniu preparatu lub po nagłym odstawieniu mogą wystąpić tzw. późne dyskinezy (mimowolne ruchy), które obejmują rytmiczne mimowolne ruchy języka, twarzy, ust lub żuchwy. W takiej sytuacji należy skonsultować się z lekarzem, który oceni konieczność przerwania leczenia. Stosowanie haloperidolu może prowadzić do objawów zespołu pozapiramidowego, takich jak: drżenie, zwiększone napięcie mięśni, nadmierne wydzielanie śliny, spowolnienie ruchów, akatyzja (niepokój i drażliwość, potrzeba ciągłego ruchu, niemożność pozostania w pozycji siedzącej lub stojącej), ostra dystonia (w tym: skręcenie szyi, grymasy twarzy, szczękościsk, wypięcie języka, zaburzenia ruchów gałek ocznych). W przypadku wystąpienia powyższych objawów, należy skonsultować się z lekarzem; lekarz może rozważyć przerwanie stosowania preparatu. Należy unikać jednoczesnego stosowania haloperidolu z lekami o działaniu cholinolitycznym stosowanymi w parkinsonizmie. Leki cholinolityczne stosowane z haloperidolem mogą również zwiększyć ciśnienie wewnątrzgałkowe. Haloperidol należy ostrożnie stosować u osób z epilepsją oraz u osób podatnych na drgawki (np. osoby odstawiające alkohol i z uszkodzeniem mózgu). Haloperidol może wywołać napad padaczkowy. Haloperidol jest metabolizowany w wątrobie i należy stosować go ostrożnie u osób z zaburzeniami czynności wątroby. Należy zachować ostrożność u pacjentów z nadczynnością tarczycy, ponieważ tyroksyna (hormon tarczycy) może wzmagać toksyczne działanie haloperidolu. Stosowanie preparatu może zwiększać wydzielanie prolaktyny, które w nadmiarze może wywołać mlekotok, ginekomastię, zaburzenia cyklu miesiączkowego (rzadkie miesiączkowanie, brak miesiączki).

Należy zachować ostrożność u pacjentów z nadmiernym wydzielaniem prolaktyny, u pacjentów z nowotworami zależnymi od prolaktyny oraz u kobiet z historią raka piersi. Ze stosowaniem haloperidolu mogą być związane hipoglikemia oraz zespół nieadekwatnego wydzielania hormonu antydiuretycznego. Ze stosowaniem leków przeciwpsychotycznych, w tym haloperidolu, może być związana choroba zakrzepowo-zatorowa. Przed rozpoczęciem leczenia lekarz zbada czynniki ryzyka choroby zakrzepowo-zatorowej oraz podejmie odpowiednie działania zapobiegawcze i zaleci odpowiednią kontrolę podczas leczenia. Nie należy nagle przerywać stosowania preparatu, ponieważ występuje ryzyko zespołu odstawiennego (w tym nudności, wymioty, bezsenność). Dawka powinna być stopniowo zmniejszana po konsultacji z lekarzem i zgodnie z jego zaleceniami. U pacjentów ze schizofrenią, odpowiedź terapeutyczna na leki przeciwpsychotyczne może być opóźniona. Po odstawieniu leków, nawrót objawów choroby podstawowej może nie być widoczny nawet przez kilka miesięcy. W przypadku depresji, monoterapia haloperidolem nie jest zalecana. W przypadku współistnienia depresji i psychozy, haloperidol może być stosowany równocześnie z lekami przeciwdepresyjnymi.

U pacjentów z zaburzeniami afektywnymi dwubiegunowymi stosowanie preparatu może prowadzić do zmiany fazy manii na depresję. Należy dokładnie obserwować pacjentów, ponieważ zmiana na fazę depresyjną może prowadzić do myśli i zachowań samobójczych. Preparat należy stosować ostrożnie u osób wolno metabolizujących z udziałem izoenzymu 2D6 cytochromu P450, które przyjmują jednocześnie leki hamujące aktywność izoenzymu 3A4. U dzieci i młodzieży stosowanie preparatu wiąże się z ryzykiem wystąpienia objawów pozapiramidowych, w tym późnej dyskinezy oraz sedacji.

Ponadto, brak danych dotyczących bezpieczeństwa długotrwałego stosowania leku u dzieci i młodzieży, w zakresie wzrostu, dojrzewania, rozwoju funkcji poznawczych i zachowań. Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: - preparat w postaci tabletek zawiera laktozę; osoby z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy, nie powinny go przyjmować; - preparat w postaci kropli zawiera parahydroksybenzoesan metyli i propylu (E218 i E216), które mogą powodować reakcje alergiczne (w tym opóźnione).

Czy ten preparat wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów? Preparat może ograniczać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwanie urządzeń/maszyn. Może zaburzać sprawność psychoruchową, wywoływać senność i zakłócać zdolność koncentracji. Takie działanie może wystąpić szczególnie na początku leczenia lub przy dużych dawkach, oraz w przypadku spożywania alkoholu podczas leczenia. Należy powstrzymać się od prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn/urządzeń do momentu zbadania indywidualnej reakcji na lek.

Dawkowanie preparatu Haloperidol WZF - tabletki

Preparat jest dostępny w postaci tabletek lub kropli do stosowania doustnego. Należy zachować ostrożność przy dozowaniu, ponieważ przekroczenie zalecanych dawek może zaszkodzić zdrowiu. Koniecznie skonsultuj się z lekarzem w przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania preparatu. Zawsze należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę.

Dla dorosłych zalecane dawki w różnych schorzeniach wynoszą od 2 mg do 10 mg na dobę, z możliwością podzielenia dawki na 2 części. Lekarz będzie dostosowywał dawkę w zależności od reakcji na leczenie. Podobnie postępuje się w doraźnym leczeniu majaczenia czy zaburzeń schizofrenii. W przypadku osób starszych, dawki zalecane mogą być niższe, aby zminimalizować ryzyko działań niepożądanych.

Konieczne jest indywidualne dostosowanie dawki, zwłaszcza u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby. Dzieci i młodzież również wymagają specjalnego podejścia do dozowania preparatu. Lek ten jest skuteczny w leczeniu różnych schorzeń, jednak zawsze należy przestrzegać zaleceń lekarza i unikać samodzielnego dostosowywania dawek. W przypadku dalszych pytań lub wątpliwości należy zwrócić się o pomoc do specjalisty.

Czy można stosować Haloperidol WZF - tabletki w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W trakcie ciąży zawsze skonsultuj się z lekarzem przed zażyciem jakiegokolwiek leku!

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem i dokładnie omówić potencjalne ryzyko i korzyści związane z przyjmowaniem danego leku. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, poinformuj swojego lekarza o tym, gdy przepisuje Ci receptę na ten lek.

Nie zaleca się stosowania tego preparatu u kobiet w ciąży.

Podczas zażywania tego preparatu nie powinnaś karmić piersią.

Może to również wpłynąć na płodność zarówno u kobiety, jak i u mężczyzny.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, w tym tych bez recepty. Nie należy łączyć preparatu z lekami wydłużającymi odstęp QTc, ponieważ może to spowodować ryzyko poważnych zaburzeń rytmu serca. Leki wydłużające odstęp QTc to m.in. leki przeciwarytmiczne klasy Ia i III, leki przeciwpsychotyczne, leki przeciwdepresyjne, leki przeciwbakteryjne, leki stosowane w malarii, leki przeciwgrzybicze, leki przeciwhistaminowe, leki onkologiczne i inne.

Należy ostrożnie stosować haloperydol z lekami wpływającymi na równowagę elektrolitową, aby uniknąć zaburzeń rytmu serca. Równoległe stosowanie leków hamujących aktywność izoenzymu 3A4 lub 2D6 cytochromu P450 może zwiększyć stężenie haloperydolu w organizmie. Zwiększenie stężenia haloperydolu we krwi może prowadzić do działań niepożądanych, w tym wydłużenia odstępu QTc w zapisie EKG i innych zaburzeń rytmu serca.

Równoległe stosowanie leków zwiększających aktywność izoenzymu 3A4 cytochromu P450 może zmniejszyć stężenie haloperydolu i obniżyć skuteczność leku. Haloperydol może oddziaływać z innymi lekami, nasilając działanie lub odwracając ich działanie. Należy być ostrożnym podczas stosowania haloperydolu z lekami przeciwzakrzepowymi, takimi jak fenindion. Zalecane jest monitorowanie objawów i skonsultowanie się z lekarzem w przypadku pojawienia się działań niepożądanych.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Haloperidol WZF- tabletki?

Jak każdy lek, także Haloperidol WZF może wywoływać skutki uboczne, jednak nie u każdego pacjenta stosującego ten preparat. Należy pamiętać, że korzyści z terapii zazwyczaj przewyższają ewentualne szkody wynikające ze skutków ubocznych.

Bardzo często mogą pojawić się: pobudzenie, bezsenność, zaburzenia pozapiramidowe, nadmierne ruchy, ból głowy. Często obserwowane są: depresja, zaburzenia psychiczne, opóźnione dyskinezy, mimowolne ruchy gałek ocznych, dystonia, dyskineza, akatyzja, spowolniony ruch, dystonia, wzmożone napięcie mięśniowe, senność, drżenie mięśni, zawroty głowy, zaburzenia widzenia, niskie ciśnienie tętnicze, ortostatyczne niskie ciśnienie tętnicze, zaparcia, suchość w jamie ustnej, nadmierna ślinotok, nudności, wymioty, zmienne wyniki testów wątrobowych, wysypka, retencja moczu, zaburzenia erekcji, zmiany masy ciała. Mniej często mogą wystąpić: małopłytkowość, nadwrażliwość, splątanie, zmniejszone libido, utrata popędu seksualnego, niepokój, drgawki, parkinsonizm, zwiększone napięcie mięśni typu parkinsonowskiego, mimowolne skurcze mięśni, sedacja, zaburzenia widzenia, przyspieszony rytm serca, bezdech, zapalenie wątroby, żółtaczka, reakcje fotoalergiczne, pokrzywka, świąd, nadmierne pocenie się, skurcz szyi, drżenia mięśni, skurcze mięśni, sztywność mięśniowo-szkieletowa, brak miesiączki, bolesne miesiączkowanie, wyciek z piersi, ból piersi, zaburzenia chodu, wysoka gorączka, obrzęk. Rzadko mogą pojawić się: hiperprolaktynemia, zaburzenia ruchowe, złośliwy zespół neuroleptyczny, drżenie gałek ocznych, skurcz oskrzeli, zgrzytanie zębami, drobne skurcze mięśni (skurcze pęczkowe mięśni), krwawienie miesiączkowe, nieregularne miesiączki, zaburzenia seksualne, wydłużenie odcinka QT w zapisie EKG.

W dodatku, możliwe jest wystąpienie efektów niepożądanych, których częstość nie została określona, takich jak: zaburzenia krwi (w tym: małopłytkowość, agranulocytoza, neutropenia, pancytopenia), zespół nieprawidłowego wydzielania hormonu przysadki mózgowej, hipoglikemia, bezruch, sztywność mięśni, maskowata twarz, migotanie komór, zaburzenia rytmu serca typu torsade de pointes, częstoskurcz komorowy, dodatkowe skurcze, nagły zgon, zakrzepowo-zatorowe powikłania, obrzęk gardła, skurcz gardła, nagła niewydolność wątroby, żółciowa niewydolność, leukocytoklastyczne zapalenie naczyń, ginekomastia, priapizm, rabdomioliza, naczynioruchowy obrzęk, martwicze oddzielanie naskórka, zespół Stevensa i Johnsona, zespół odstawienia u noworodka.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł