Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Ipp

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

Lekkie Zawroty Głowy, Uczucie Bycia Pijanym

08.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Ipp
29.08.2024
Przeczytasz w 1 min

Co zawiera i jak działa IPP 20 - tabletki dojelitowe?

Ipp Substancją czynną preparatu jest pantoprazol, lek z grupy inhibitorów pompy protonowej, który blokuje enzym w komórkach błony żołądka, hamując wydzielanie kwasu solnego. Pantoprazol wchłania się szybko po podaniu doustnym i osiąga maksymalne stężenie we krwi po około 2-2,5 godziny. Posiłek nie wpływa na działanie leku. Po dwóch tygodniach leczenia większość pacjentów odczuwa poprawę. Pantoprazol jest metabolizowany głównie w wątrobie i wydalany z moczem i częściowo z żółcią. Może przenikać przez łożysko i do mleka kobiet karmiących piersią.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować IPP 20 - tabletki dojelitowe?

Preparat jest zalecany do stosowania w przypadku łagodnej postaci choroby refluksowej i związanych z nią objawów, takich jak zgaga, zarzucanie treści żołądkowej oraz ból podczas przełykania. Może być także stosowany w długoterminowym leczeniu refluksowego zapalenia przełyku oraz w profilaktyce nawrotów. Ponadto, preparat jest skutecznym środkiem zapobiegającym powstawanie owrzodzeń żołądka i dwunastnicy spowodowanych stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) u pacjentów z grupy zwiększonego ryzyka, którzy wymagają długotrwałego stosowania NLPZ.

Kiedy nie stosować preparatu IPP 20 - tabletki dojelitowe?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do używania produktu, nie zawsze jest on odpowiedni. Nie wolno go stosować w przypadku alergii na którykolwiek składnik lub inne leki z rodziny benzimidazolu.
Preparat nie może być stosowany jednocześnie z atazanawirem (lek przeciwwirusowy).

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując IPP 20- tabletki dojelitowe?

Niektóre schorzenia oraz inne okoliczności mogą stanowić przeszkodę w stosowaniu lub powodem do zmiany dawki preparatu. W niektórych sytuacjach konieczne może być przeprowadzenie określonych testów kontrolnych. Przed rozpoczęciem terapii należy wykluczyć nowotworowy charakter choroby. Zastosowanie preparatu może zatrzeć objawy choroby nowotworowej, w tym raka żołądka, i opóźnić prawidłową diagnozę. W razie zmiany charakteru dolegliwości lub pojawienia się niepokojących objawów, takich jak znacząca utrata masy ciała, nawracające nudności, trudności w połykaniu, krwawe wymioty, niedokrwistość, ciemne stolce oraz w przypadku stwierdzonego lub podejrzanego wrzodu żołądka, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż 4 tygodnie mimo stosowania preparatu, należy skonsultować się z lekarzem, który może zalecić dalsze badania diagnostyczne. Jeśli terapia jest długotrwała, zwłaszcza powyżej roku, konieczne jest pozostawanie pod kontrolą lekarza. W przypadku zalecenia długotrwałego stosowania preparatu należy regularnie monitorować funkcje wątroby, szczególnie u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami wątroby. W przypadku wzrostu aktywności enzymów wątrobowych należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ zazwyczaj konieczne jest przerwanie stosowania preparatu. Zastosowanie preparatu w zapobieganiu wrzodom żołądka i dwunastnicy u pacjentów leczonych niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi jest ograniczone do chorych, u których kontynuacja terapii NLPZ jest konieczna, a występuje zwiększone ryzyko zaburzeń żołądkowo-jelitowych. Pantoprazol, podobnie jak inne leki hamujące wydzielanie kwasu solnego, zwłaszcza stosowany długotrwale może zmniejszać wchłanianie witaminy B12 i prowadzić do jej niedoboru. Osobom z niedoborem witaminy B12 lub czynnikami ryzyka zaburzonego wchłaniania zaleca się szczególną ostrożność i regularne badania kontrolne. Preparatu nie zaleca się stosować u dzieci. Informacje dodatkowe dotyczące składników preparatu: preparat zawiera barwnik czerwień koszenilową, który może wywołać reakcje alergiczne. Czy ten preparat wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów? Preparat nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń, jednakże może powodować działania niepożądane, takie jak zaburzenia widzenia, zawroty głowy i inne objawy mogące osłabić sprawność psychofizyczną. W przypadku wystąpienia takich działań niepożądanych nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać urządzeń czy maszyn.

Dawkowanie preparatu IPP 20 - tabletki dojelitowe

Preparat jest w postaci tabletek dojelitowych i przeznaczony do stosowania doustnego. Należy go stosować zgodnie z zaleceniami lekarza, unikając przekraczania zaleconych dawek. Nie należy stosować preparatu u dzieci ani u osób z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby. Tabletki należy przyjmować przed posiłkiem, popijając wodą. W przypadku wątpliwości dotyczących stosowania preparatu należy skonsultować się z lekarzem.

Czy można stosować IPP 20 - tabletki dojelitowe w okresie ciąży ikarmienia piersią?

Czy można używać tego produktu podczas ciąży i karmienia piersią? Podczas ciąży nie wolno stosować żadnego leku bez konsultacji lekarskiej! Należy koniecznie skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w czasie ciąży lub karmienia piersią, aby omówić ewentualne zagrożenia i korzyści związane z jego stosowaniem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, poinformuj lekarza o tym przy przepisywaniu recepty na ten lek. Nie należy używać tego preparatu w ciąży, chyba że lekarz uzna to za niezbędne. Nie wolno stosować tego preparatu podczas karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Powiadom lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, w tym o tych, które nie wymagają recepty.
Jeśli jednocześnie przyjmujesz atazanawir (lek przeciwwirusowy), nie powinieneś stosować tego preparatu.
Pantoprazol zmniejsza produkcję kwasu solnego w żołądku, co powoduje zmniejszenie kwasowości soku żołądkowego i może wpływać na wchłanianie niektórych leków, takich jak azole przeciwgrzybicze (np. ketokonazol, itrakonazol, pozakonazol).
Jeśli jednocześnie stosujesz pantoprazol z lekami przeciwzakrzepowymi, takimi jak warfaryna czy fenprokumon, konieczne jest monitorowanie czasu protrombinowego i INR na początku, podczas i po zakończeniu leczenia oraz w przypadku nieregularnego stosowania pantoprazolu.
Pantoprazol jest metabolizowany w wątrobie za pomocą enzymów cytochromu P450. Jak dotąd nie zaobserwowano klinicznie istotnych interakcji pantoprazolu z lekami metabolizowanymi przez cytochrom P450.
Nie ma stwierdzonych interakcji pantoprazolu z lekami zobojętniającymi soki żołądkowy ani z antybiotykami, takimi jak klarytromycyna, amoksycylina czy metronidazol.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu IPP 20- tabletki dojelitowe?

Jak każdy lek, również preparat IPP 20 może wywołać efekty uboczne, ale nie wszyscy pacjenci je odczuwają. Warto pamiętać, że korzyści z używania leku zazwyczaj przewyższają ewentualne szkody wynikające z wystąpienia działań niepożądanych.
Często lub rzadko: dolegliwości żołądkowe, biegunka, zaparcia, wzdęcia, nudności, wymioty, bóle głowy, zaburzenia widzenia, reakcje alergiczne. Rzadko lub bardzo rzadko: problemy z krzepnięciem krwi, suchość w ustach, zwiększone wartości enzymów wątrobowych, uszkodzenie wątroby, podwyższone stężenie lipidów, zapalenie nerek, gorączka, bóle stawów i mięśni, obrzęki, depresja, reakcje alergiczne, nadwrażliwość na światło, poważne reakcje skórne.
Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł