Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Juvit D3

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Bellergot

Bellergot

29.08.2024
Uchyłki

Uchyłki

29.08.2024
Pimafucort Krem

Pimafucort Krem

29.08.2024
Juvit D3
15.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Juvit D3 - krople doustne, roztwór?

Preparat zawierający witaminę D3 odgrywa kluczową rolę w codziennej diecie. Witamina D3 jest niezbędna dla zdrowia kości, mięśni oraz układu odpornościowego. Jej głównym źródłem jest synteza skórna, jednak suplementacja cholekalcyferolem jest ważna jako dodatkowe uzupełnienie.

Po wchłonięciu cholekalcyferolu z przewodu pokarmowego musi on zostać przekształcony do aktywnej postaci witaminy D3 w procesie dwuetapowym. Witamina D3 wpływa na wiele procesów biologicznych, regulując m.in. gospodarkę wapniowo-fosforanową oraz proces mineralizacji kości. Niedobory tej witaminy mogą prowadzić do różnych poważnych schorzeń, dlatego warto dbać o jej odpowiedni poziom w organizmie.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Juvit D3 - krople doustne, roztwór?

Wskazania do zastosowania:

• profilaktyka krzywicy u dzieci

• profilaktyka chorób w przypadku stwierdzonego ryzyka niedoboru witaminy D

• terapia krzywicy i osteomalacji spowodowanej niedoborem witaminy D.

Kiedy nie stosować preparatu Juvit D3 - krople doustne, roztwór?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do zastosowania tego preparatu, nie zawsze jest to możliwe. Nie wolno go stosować, jeśli jesteś uczulony na którąkolwiek z substancji w nim zawartych.

Nie stosować w przypadku:

• hiperkalcemii (zwiększone stężenie wapnia we krwi)

• kamicy nerkowej

• sarkoidozy

• braku aktywności enzymu hydroksylującego cholekalcyferol w wątrobie i nerkach.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Juvit D3- krople doustne, roztwór?

Niektóre schorzenia i inne czynniki mogą skutkować zmianą dawkowania preparatu lub jego niestosowaniem. Czasami konieczne jest wykonanie określonych badań kontrolnych.

Dodatkowe dawki witaminy D lub wapnia (w postaci preparatów witaminowo-mineralnych) powinny być przyjmowane wyłącznie po konsultacji z lekarzem; w przypadku takiej suplementacji zaleca się regularne monitorowanie poziomu wapnia we krwi i moczu, aby uniknąć przedawkowania.

Jeśli spożywa się jednocześnie pokarmy wzbogacone w witaminę D, należy uwzględnić ich zawartość tej witaminy.

Osoby przyjmujące leki moczopędne z grupy tiazydów powinny zachować szczególną ostrożność.

Długotrwałe stosowanie witaminy D w dawkach przekraczających 1000 j.m. dziennie wymaga regularnego monitorowania stężenia wapnia we krwi i moczu oraz oceny funkcji nerek (np. poprzez pomiar stężenia kreatyniny we krwi).

Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów?

Nie stwierdzono, by preparat miał wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Dawkowanie preparatu Juvit D3 - krople doustne, roztwór

Preparat w postaci kropli przeznaczony jest do użytku doustnego. Stosuj go zgodnie z zaleceniami. Ważne jest, aby nie przekraczać zaleconych dawek, ponieważ może to zaszkodzić Twojemu zdrowiu. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu, skonsultuj się z lekarzem.

Profilaktycznie:

U niemowląt od 2. tygodnia życia do 12. miesiąca życia:

• dla dzieci korzystających ze spacerów: 1 kropla (500 j.m.) dziennie;

• dla wcześniaków, bliźniaków i niemowląt przebywających w złych warunkach życiowych: 1–2 kropli (500–1000 j.m.) dziennie.

U dzieci po ukończeniu 12. miesiąca życia: 1–2 krople (500–1000 j.m.) dziennie, szczególnie w miesiącach jesienno–zimowych.

U dorosłych: 1–2 krople (500–1000 j.m.) dziennie.

W przypadku leczenia:

Krzywica i osteomalacja spowodowane niedoborem witaminy D: 2–8 kropli (1000–4000 j.m.) dziennie, przez cały rok.

Sposób przyjmowania:

Małym dzieciom i niemowlętom krople można podać po dodaniu do płynu lub pokarmu. Jedna kropla zawiera 500 j.m. witaminy D.

Czy można stosować Juvit D3 - krople doustne, roztwór w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W trakcie ciąży, przed zażyciem jakiegokolwiek leku, zaleca się skonsultowanie się z lekarzem!

Należy pamiętać, że przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w ciąży lub podczas karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem w celu omówienia potencjalnych zagrożeń i korzyści związanych z jego stosowaniem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, koniecznie poinformuj swojego lekarza o tym, zanim przepisze Ci jakikolwiek lek.

W okresie ciąży oraz karmienia piersią ważne jest odpowiednie spożycie witaminy D.

Nie zaleca się przyjmowania dużych ilości witaminy D w okresie ciąży, aby uniknąć hiperkalcemii, która może prowadzić do problemów rozwojowych u dziecka. Dlatego też należy przestrzegać zaleceń lekarza i dostarczać sobie odpowiednią ilość witaminy D.

Zalecane dzienne spożycie witaminy D dla kobiet w ciąży i karmiących wynosi 400 j.m. Juvit D3 dostarcza 500 j.m. witaminy D w jednej kropli.

Witamina D i jej metabolity przenikają do mleka matki, więc zaleca się dodatkowe podawanie witaminy D dziecku. Należy unikać dużych dawek witaminy D podczas karmienia piersią i stosować się do zaleceń lekarza.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Należy poinformować lekarza o wszystkich niedawno przyjmowanych lekach, nawet o tych bez recepty.

Tiazydowe leki moczopędne mogą prowadzić do zmniejszenia wydalania wapnia przez nerki i wystąpienia hiperkalcemii. Podczas stosowania tego preparatu z tiazydowymi lekami moczopędnymi konieczne jest kontrolowanie stężenia wapnia we krwi i moczu.

Z uwagi na ryzyko hiperkalcemii, dodatkowe dawki wapnia i suplementy zawierające wapń powinny być przyjmowane tylko pod ścisłym nadzorem lekarza. Należy regularnie monitorować stężenie wapnia we krwi.

Leki przeciwpadaczkowe oraz ryfampicyna mogą zmniejszać skuteczność witaminy D.

Żywice jonowymienne oraz neomycyna mogą hamować wchłanianie witaminy D.

Preparat może wzmagać działanie glikozydów nasercowych, zwiększając ryzyko zaburzeń rytmu serca. Konieczny jest ścisły nadzór lekarza i monitorowanie stężenia wapnia we krwi i moczu, oraz EKG.

Stosowanie kortykosteroidów jednocześnie z preparatem może istotnie zmniejszyć działanie witaminy D.

Jeśli leki zobojętniające sok żołądkowy zawierające glin są stosowane jednocześnie z preparatem, może wystąpić wzrost stężenia glinu we krwi i zwiększone ryzyko toksycznych skutków na kości.

Należy unikać stosowania innych preparatów zawierających witaminę D3, kalcytriol lub inne analogi witaminy D bez konsultacji lekarskiej. Jedynie lekarz może zalecić takie leczenie skojarzone i monitorowanie stężenia wapnia we krwi.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Juvit D3- krople doustne, roztwór?

Juvit D3, podobnie jak każdy inny lek, może wywoływać skutki uboczne, chociaż nie u każdego pacjenta korzystającego z tego preparatu. Należy pamiętać, że korzyści wynikające z stosowania leku przeważają z reguły nad ewentualnymi szkodami wynikającymi z wystąpienia działań niepożądanych.

W przypadku stosowania preparatu w zalecanych dawkach, działania niepożądane zazwyczaj nie występują. Jednak przy długotrwałym stosowaniu i/lub przyjmowaniu dużych dawek, możliwe jest zwiększenie stężenia wapnia we krwi (hiperkalcemia), zwiększenie wydalania wapnia z moczem (hiperkalciuria) oraz objawy zatrucia znanego jako hiperwitaminoza, takie jak uszkodzenie mięśnia sercowego, ból głowy, brak apetytu, nudności, wymioty, biegunka, uszkodzenie nerek, wielomocz, kamica nerkowa, bóle mięśni, bóle stawów, świąd skóry, zwapnienia tkanek, uczucie suchości w jamie ustnej.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł