Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Kidofen Duo Dawkowanie

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Najnowsze wpisy

Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Tabletka "dzień po"

18.05.2023
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Białe Ciągnące Nitki W Oku

16.06.2024
Recepta Online 24/7 | E-recepta | MamyRecepte.pl

Encorton Tabletki

18.08.2024
Kidofen Duo Dawkowanie
10.07.2024
Przeczytasz w 5 min

Co zawiera i jak działa Kidofen duo - zawiesina doustna?

Preparat zawierający ibuprofen oraz paracetamol ma znacząco silniejsze i dłuższe działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe niż substancje stosowane rozłącznie. Ibuprofen jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym z grupy pochodnych kwasu propionowego, działającym poprzez hamowanie aktywności cyklooksygenaz.

Natomiast paracetamol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo poprzez hamowanie aktywności cyklooksygenazy 2. Składniki preparatu są dobrze wchłaniane z przewodu pokarmowego i przenikają przez łożysko oraz do mleka kobiet karmiących piersią.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł

Kiedy stosować Kidofen duo - zawiesina doustna?

Produkt jest polecany do stosowania w przypadku podwyższonej temperatury ciała i łagodnych lub umiarkowanych bólów różnego pochodzenia, w tym bólów pooperacyjnych.

Kiedy nie stosować preparatu Kidofen duo - zawiesina doustna?

Niestety, chociaż istnieją wskazania do użycia preparatu, nie zawsze jest to możliwe. Koniecznie sprawdź, czy nie jesteś uczulony na którykolwiek składnik preparatu. Uczulenie na kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne stanowi przeciwwskazanie do stosowania preparatu. Może to się objawiać napadem astmy, skurczem oskrzeli, obrzękiem naczynioruchowym, pokrzywką lub nieżytem błony śluzowej nosa.

Pamiętaj, że istnieją także inne przeciwwskazania, jak czynna lub przebyta choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, ciężka niewydolność nerek, wątroby lub serca, zwiększone ryzyko krwawienia, stosowanie innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, paracetamolu, ciąża w ostatnim trymestrze i wiek poniżej 2 lat.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Kidofen duo- zawiesina doustna?

Niektóre schorzenia mogą być przeciwwskazaniem do stosowania preparatu. W niektórych sytuacjach konieczne jest przejście określonych badań kontrolnych. Zaleca się stosowanie preparatu w najmniejszej skutecznej dawce przez jak najkrótszy okres czasu, aby zminimalizować ryzyko działań niepożądanych. Nie należy stosować większych dawek niż zalecane, a w przypadku przedawkowania należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Osoby w podeszłym wieku powinny zachować szczególną ostrożność. Długotrwałe stosowanie preparatu może zwiększyć ryzyko uszkodzenia nerek oraz innych narządów. Przed zastosowaniem preparatu konieczna jest konsultacja lekarska, zwłaszcza jeśli pacjent ma inne schorzenia. Preparat może powodować ciężkie reakcje skórne, dlatego w razie pojawienia się objawów należy przerwać stosowanie i skonsultować się z lekarzem. Stosowanie preparatu może również powodować zaburzenia widzenia oraz wpływać na płodność u kobiet. Osoby z nietolerancją fruktozy lub innymi schorzeniami nie powinny stosować preparatu. Preparat zawiera składniki, które mogą powodować niestrawność i biegunkę. Konieczne jest uwzględnienie tych informacji przed zastosowaniem preparatu.

Dawkowanie preparatu Kidofen duo - zawiesina doustna

Preparat jest dostępny w postaci płynu do łykania. Należy go stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Ważne jest, aby nie przekraczać zalecanych dawek, ponieważ może to zaszkodzić zdrowiu. W przypadku wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem. Maksymalna dawka ibuprofenu wynosi od 20 do 30 mg na kilogram masy ciała dziennie, podzielona na kilka dawek.

Dawkowanie jest zależne od wieku i masy ciała dziecka. Nie należy stosować preparatu u dzieci poniżej 2 lat. Preparat powinien być używany tylko w sytuacjach, gdy inne leki nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Należy go przyjmować doustnie po posiłku. Dołączona miarka lub strzykawka pozwala na łatwe odmierzenie odpowiedniej dawki.

Czy można stosować Kidofen duo - zawiesina doustna w okresie ciąży ikarmienia piersią?

W trakcie ciąży nie należy zażywać żadnych leków bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w trakcie ciąży lub podczas karmienia piersią warto skonsultować się z lekarzem, aby omówić potencjalne ryzyko i korzyści związane z jego stosowaniem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, poinformuj o tym lekarza przepisującego lek (patrz ostrzeżenia w sekcji "Kiedy należy zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu preparatu?").

Zaleca się unikanie przyjmowania leku przez kobiety w trzecim trymestrze ciąży. W pierwszym i drugim trymestrze leku również należy unikać, chyba że lekarz uzna to za konieczne. Jeśli lekarz zdecyduje, że konieczne jest stosowanie danego preparatu mimo ryzyka dla płodu, zależy ona na zaleceniu jak najmniejszej skutecznej dawki przez jak najkrótszy okres czasu. Należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza.

Przed zażyciem leku podczas karmienia piersią, warto skonsultować się z lekarzem, który może zalecić krótkotrwałe stosowanie niewielkich dawek leku w tym okresie.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Informuj lekarza o wszystkich zażywanych niedawno lekach, także tych bez recepty. Nie zaleca się stosowania preparatu jednocześnie z lekami zawierającymi paracetamol, kwasem acetylosalicylowym, innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi czy inhibitorami COX-2.

Preparat należy ostrożnie stosować jednocześnie z chloramfenikolem, cholestyraminą, metoklopramidem, domperydonem, warfaryną, lekami przeciwzakrzepowymi, lekami przeciwnadciśnieniowymi, inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny, glikozydami nasercowymi, cyklosporyną, takrolimusem, kortykosteroidami, lekami moczopędnymi, metotreksatem, litem, antybiotykami chinolonowymi oraz zydowudyną.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Kidofen duo- zawiesina doustna?

Jak każdy lek, również Kidofen Duo może wywoływać skutki uboczne, chociaż nie u wszystkich pacjentów korzystających z tego preparatu. Trzeba pamiętać, że oczekiwane korzyści z zażywania leku zazwyczaj przewyższają ewentualne szkody związane z pojawieniem się działań niepożądanych.

Związane z ibuprofenem.
Często mogą wystąpić: problemy żołądkowo-jelitowe, takie jak bóle brzucha, niestrawność i nudności.
Dość rzadko mogą wystąpić: biegunka, wzdęcia, zaparcia, wymioty, wrzody żołądka, perforacja lub krwawienie z przewodu pokarmowego, które objawia się ciemnymi stolcami lub krwawymi wymiotami, czasami zakończone śmiercią; owrzodzenia w jamie ustnej, zaostrzenie chorób jelitowych i choroby Crohna, zapalenie błony śluzowej żołądka, bóle głowy, pokrzywka, świąd.
Rzadko mogą wystąpić: zawroty głowy, bezsenność, pobudzenie, drażliwość i uczucie zmęczenia; w pojedynczych przypadkach opisywano: depresję, reakcje psychotyczne i szumy uszne, obrzęki.
Bardzo rzadko mogą wystąpić: niedokrwistość, leukopenia, małopłytkowość, pancytopenia, agranulocytoza; pierwsze objawy to: gorączka, ból gardła, owrzodzenie jamy ustnej, objawy grypopodobne, znaczne zmęczenie, krwawienie z nosa lub podskórne wybroczyny; zaburzenia wątroby, uszkodzenie wątroby, szczególnie przy długotrwałym stosowaniu leku, ostra niewydolność wątroby, poważne reakcje skórne, takie jak rumień wielopostaciowy; w rzadkich przypadkach mogą pojawić się poważne infekcje skóry i tkanek miękkich jako powikłania w przebiegu ospy wietrznej, reakcje pęcherzowe, w tym zespół Stevensa i Johnsona oraz martwica toksyczna-rozpływna naskórka, różne objawy działania neurotoksycznego, w tym śródmiąższowe zapalenie nerek, zespół nerczycowy i ostra lub przewlekła niewydolność nerek, martwica brodawek nerkowych, zwłaszcza przy długotrwałym stosowaniu leku, podwyższone stężenia mocznika we krwi, ciężkie reakcje nadwrażliwości, takie jak obrzęk twarzy, języka i krtani, duszność, zaburzenia rytmu serca, nagłe obniżenie ciśnienia krwi, wstrząs, nasilenie astmy i skurcz oskrzeli; u osób z chorobami autoimmunologicznymi (toczeń rumieniowaty układowy, choroby tkanki łącznej) podczas przyjmowania ibuprofenu mogą pojawić się objawy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, takie jak sztywność karku, ból głowy, nudności, wymioty, gorączka, dezorientacja, obrzęk, nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca.
Ponadto, z niewiadomej częstości mogą wystąpić: reakcja polekowa z eozynofilią i objawami ogólnymi (zespół DRESS), ostra uogólniona osutka krostkowa (AGEP), reakcje nadwrażliwości na światło.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł