- Co zawiera i jak działa Lokren 20 - tabletki powlekane?
- Kiedy stosować Lokren 20 - tabletki powlekane?
- Kiedy nie stosować preparatu Lokren 20 - tabletki powlekane?
- Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Lokren 20- tabletki powlekane?
- Dawkowanie preparatu Lokren 20 - tabletki powlekane
- Czy można stosować Lokren 20 - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?
- Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Lokren 20- tabletki powlekane?
Co zawiera i jak działa Lokren 20 - tabletki powlekane?
Składnikiem aktywnym produktu jest betaksolol. Należy on do beta-blokerów, które blokują receptory adrenergiczne typu beta na komórkach nerwowych, mięśniowych i gruczołowych. Działanie betaksololu polega na zmniejszeniu częstotliwości rytmu serca, siły jego skurczu oraz obniżeniu ciśnienia tętniczego poprzez zablokowanie receptorów beta 1. Lek charakteryzuje się selektywnością w działaniu na receptory beta 1, co minimalizuje ryzyko działań niepożądanych związanych z receptorami beta 2. W większych dawkach może jednak działać także na receptory beta 2.
Kiedy stosować Lokren 20 - tabletki powlekane?
Produkt jest zalecany do stosowania w przypadku:
- nadciśnienia
- choroby serca.
Kiedy nie stosować preparatu Lokren 20 - tabletki powlekane?
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Lokren 20- tabletki powlekane?
Niektóre schorzenia mogą wymagać specjalnych zaleceń dotyczących stosowania preparatu. Nie należy nagle przerywać leczenia, zwłaszcza u pacjentów z chorobą niedokrwienną serca. Jeśli konieczne jest zaprzestanie terapii, należy stopniowo zmniejszać dawkę w okresie 1-2 tygodni pod ścisłą kontrolą lekarza. Nagłe zaprzestanie leczenia betaksololem może prowadzić do nasilenia objawów i nawet zawału serca.
Stosowanie preparatu u pacjentów z astmą lub przewlekłą obturacyjną chorobą płuc jest możliwe tylko w przypadku łagodnego nasilenia tych schorzeń. Osoby z zwiększonym ryzykiem skurczu oskrzeli powinny zachować szczególną ostrożność. U pacjentów z niewydolnością serca zaleca się rozpoczęcie leczenia od bardzo małych dawek. Preparat może nasilać bradykardię, dlatego w przypadku zbyt wolnego rytmu serca należy skonsultować się z lekarzem. Zachować ostrożność należy u chorych z blokiem przedsionkowo-komorowym I stopnia. Preparat może zwiększyć częstość i czas trwania bólów dusznicowych u pacjentów z dławicą Prinzmetala. Stosowanie leków beta-blokerów może nasilać choroby tętnic obwodowych. Konieczne jest monitorowanie ciśnienia tętniczego u pacjentów z guzem chromochłonnym nadnerczy. Osoby w podeszłym wieku powinny rozpocząć leczenie od najmniejszej dawki. Pacjenci z cukrzycą powinni być ostrożni, ponieważ betaksolol może maskować objawy hipoglikemii. Przed zastosowaniem preparatu u pacjentów z łuszczycą należy rozważyć stosunek korzyści do ryzyka. Preparat może zwiększać wrażliwość na alergeny i nasilać reakcje anafilaktyczne. Jeśli planujesz zabieg wymagający znieczulenia ogólnego, poinformuj lekarza o stosowaniu beta-blokera. Preparat może również maskować objawy nadczynności tarczycy. Odpowiednia ostrożność jest wymagana u pacjentów z jaskrą. Produk można utrudniać rozpoznanie jaskry. W preparacie występuje laktoza, dlatego osoby z nietolerancją nie powinny go stosować. Może on także wpływać na wyniki testów antydopingowych.
Preparat może prowadzić do zawrotów głowy i uczucia zmęczenia, co może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Dawkowanie preparatu Lokren 20 - tabletki powlekane
Opakowanie posiada formę tabletek powlekanych. Destynowane jest do spożycia doustnego. Zaleca się nie przekraczać prezentowanych dawek, ponieważ nie zwiększy to efektywności działania preparatu, a może to zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania preparatu, należy skonsultować się z lekarzem. Lekarz ustali dawkowanie indywidualnie, zazwyczaj stosuje się:
Dla dorosłych: 20 mg raz na dobę.
U pacjentów z zaburzeniami funkcji nerek lekarz dopasuje dawkowanie w zależności od stężenia kreatyniny we krwi. Gdy klirens kreatyniny przekracza 20 ml/min, dostosowanie dawkowania nie jest konieczne. Jednak konieczne jest ścisłe monitorowanie przez lekarza. Dla pacjentów z ciężką niewydolnością nerek (klirens kreatyniny poniżej 20 ml/min) zalecana dawka wynosi 10 mg na dobę.
U pacjentów z zaburzeniami funkcji wątroby nie ma potrzeby zmiany dawkowania, ale zaleca się ścisłą kontrolę lekarską, zwłaszcza na początku leczenia.
U pacjentów w podeszłym wieku zaleca się rozpoczęcie leczenia od jak najmniejszej dawki i regularne badania kontrolne u lekarza.
Dla dzieci:
Nie ma wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności stosowania preparatu u dzieci, dlatego nie zaleca się stosowania go w tej grupie wiekowej.
Czy można stosować Lokren 20 - tabletki powlekane w okresie ciąży ikarmienia piersią?
W trakcie ciąży nie zaleca się stosowania żadnych leków bez konsultacji lekarskiej!
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w ciąży lub podczas karmienia piersią zawsze skonsultuj się z lekarzem, aby omówić potencjalne ryzyko i korzyści związane z jego stosowaniem. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajście w ciążę, koniecznie poinformuj swojego lekarza o swoim stanie.
Preparaty z grupy beta-blokerów mogą negatywnie wpływać na przebieg ciąży, rozwój płodu i noworodka. Zaleca się unikanie stosowania tych leków w ciąży, chyba że lekarz uzna to za bezwzględnie konieczne. Tylko lekarz może określić stosunek ryzyka do korzyści w Twoim konkretnym przypadku.
Nie zaleca się stosowania preparatu podczas karmienia piersią.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Należy poinformować lekarza o wszystkich stosowanych niedawno lekach, również tych dostępnych bez recepty. Niebezpieczne jest jednoczesne stosowanie preparatu z floktafeniną lub sultoprydem.
Zaleca się unikanie równoczesnego stosowania preparatu z różnymi lekami, np. glikozydami naparstnicy, amiodaronem, werapamilem, lekami przeciwarytmicznymi, insuliną, doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi, lidokainą, środkami kontrastowymi zawierającymi jod, niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi czy antagonistami wapnia.
Chorzy stosujący leki z grupy beta-blokerów mogą doświadczać osłabienia działania adrenaliny w leczeniu objawów reakcji anafilaktycznych.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Lokren 20- tabletki powlekane?
Jak każdy lek, Lokren 20 może wywoływać efekty uboczne, chociaż nie będą one występować u wszystkich pacjentów stosujących ten lek. Ważne jest, aby pamiętać, że korzyści z zastosowania leku zazwyczaj przewyższają szkody wynikające z ewentualnych działań niepożądanych.
Typowe objawy to: bóle głowy, zawroty głowy, osłabienie, bezsenność, zwolnienie rytmu serca (bradykardia), nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka, zaburzenia funkcji seksualnych, uczucie zimna w kończynach. Rzadsze objawy to: nasilenie objawów łuszczycy, zmiany skórne podobne do łuszczycy, depresja, niewydolność serca, obniżenie ciśnienia krwi, zaburzenia przedsionkowo-komorowego przewodzenia, nasilenie istniejącego bloku przedsionkowo-komorowego, zaostrzenie zespołu Raynauda, nasilenie chromania przestankowego, skurcz oskrzeli. Bardzo rzadko występują: parestezje, zaburzenia widzenia, omamy, splątanie, koszmary senne, zaburzenia glikemii. Istnieje także sporadyczne ryzyko tocznia rumieniowatego układowego.